Man en vader in 't Gezin TEMME WAS HEEL TAM Katholieken, luistert eens 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad TRIBUNAAL In het kamp bekeerd De politie meldt: Bonnenvervalsching en nog iets Teraardebestelling Jhr. v. Lidth de Jeude Consumentencrediet De straten-optocht' Kamp Westerweg voor militairen GELEIDE FANTASIE Nieuwe texfielbonnen EEN MOOIE PROMOTIE DONDERDAG 10 OCTOBER 1946 De man. die zich voor den toenmaliaen n. s. b.-burge- meester v. d. Sluys tot „vol- ambtelijk" wethouder van Alkmaar had laten benoe men. de 47-jarige Jan Tem- me, moest zich gisteren voor het Tribunaal onder presi dium van Mr. Schenkeveld, aeassis-teerd door de heeren Coerts en Pander verant woorden voor zijn gedrag tijdens de bezetting. Hii was in Deo. '41 lid van de n.s.b. geworden, was te Breda, waar hii architect was, groepsleider en colporteur ge weest voor de partii, had zich geabonneerd op Storm en an dere nation.-socialistische bla den. naar hii zei. om de adver tenties en andere zakelijke overwegingen, had zich bereid verklaard. werkzaamheden voor de Wehrmacht te ver richten en naar de Oekraine te gaan en was ten slotte wet houder geworden. Het was vooral over deze wet houdersperiode, van 8 April '43 tot aan de bevrijding, dat Mr. Schenkeveld hem aan den tand voelde. Veel schuld kon echter niet in hem gevonden worden. Wel was er een verhaal in de stukken over een ruzietje in Café Theunissen dat verbouwd werd, en waar Temme wel eens een borrel kwam drinken. Bij een ver schil van meening over de te hoo- ge rekening voor de zwarte bor rels volgens Temme moest hij f60 voor 6 borrels betalen, die hij met een Duitscher gebruikt hal had de aannemer Bakk&r zich met het geval bemoeid en had Temme gezegd: dit werk kan nog wel stop gezet worden. Nu was Temme niet bepaald een vriend en bewonderaar van wehrmachtsaannemers, zooals o.m. bleek uit een serie caricaturale teekeningen, die Mr. A. Leesberg Jr. overlegde en waarin het Tri bunaal tot zijn vermaak uit kon constateeren, dat hij de wehr- machtaannemers op rake wijze getypeerd heeft. Voorts bleek, dat hij geweigerd had voor Duitschers en Nationaal- socialistische organisaties te wer ken, of ontwerpen te maken voor vliegvelden, dat hij een n.s.b.-er Van Zutphen gepasseerd had bij de benoeming in een functie aan het Sportpark, waarin hij den heer De Munk benoemde, hetgeen nogal deining in n.s.b.-kringen had veroorzaakt. Voorts voerde Mr, Leesberg aan, dat hij aan Ge meentewerken. waar voor zijn aanstelling al 10 n.s.b.-ers be noemd waren 35 functionarissen benoemd had, die geen van allen n.s.b.-er waren. Van Zutphen ont sloeg hij en de reclame voor „Mussert of Moskou" op het Sportpark liet hij tot tweemaal toe verwijderen, hetgeen ook aan leiding was tot moeilijkheden Op Dolle Dinsdag verstop te hij echter in zijn tuin drie gramofoonpla en van het Horst Wessellied en het schoone lied „Wir fahren ge- gen Engeland" alsmede NSB-insignes. Als wethou der had hij een salaris van f 6500 bruto getoucheerd; Door een grootwinkelbedrijf alhier waren bii den £)istribu- tiedienst een groot aantal sui- kerrantsoenbonnen ingeleverd, die bii nader onderzoek valsch bleken te zijn. Deze bonnen waren in ontvangst genomen van een bekend Alkmaarsch zwarthandelaar, die teza men met zijn ..compagnon" in verband hiermede door de politie is gearresteerd. Tevens is de Economische Dienst van de Alkmaarsche Politie op het spoor gekomen van gepleegde onregelmatig heden aan het Distributiekan toor alhier. In verband met deze ontdekking is de 45-iari- ge distributie-ambtenaar B. aangehouden, die ervan ver dacht wordt zich aan verval- sching in geschrifte te hebben schuldig gemaakt zijn arresta ie had plaats op 9 Mei 194f>"doch eerst 2 Juli daarna werd hij geschorst; zoo had! hij nog een vorde ring wegens aohterstallig salaris over Mei en Juni bij de gemeente. De ge uigenis van den kamp commandant luidde zeer gunstig; bij den opbouw in het kamp en bij de werkzaamheden in de .Wieringermeer had Temme uit stekend werk verricht; hij had zich verder voorbeeldig gedra gen. Ook was hij in hei kamp, waar hij vele partijgenooten van vroe ger leerde kennen, geheel tot andere gedachten gekomen en thans verklaarde hij dat de maatschappij dankbaar mag we zen, dat de NSB het niet gewon nen heeft Mr. Leesberg be oogde, dat besch. niet uit eigenbelang NSB. er wérd, want hij verloor zijn zakenrelaties; zijn wethouders- functie aanvaardde hij voor 'lij delijk en beleefde hij op een wijze, waar niet veel tegen in te brengen is. Hij saboteerde o.om. den maatregel in zake de s roomdistributie. Pl. gaf het Tribunaal in overweging, de in ter neering van zijn cliënt op te heffen en de verbeurdverklaring tot het minimum e beperken. Op de Algemeene Begraaf plaats had gistermiddag de ter aardebestelling plaats van den dezer dagen overleden directeur 'van den Dis ributiedienst, Jhr. van Lidth de Jeude. Vanaf het Centraal Ziekenhuis trok de stoet naar de Oudegrach waar namens het personeel van den Distributiedienst, d'a zich hier bij den stoet aansloot, een krans bij de talrijke bloems ukken werd gevoegd. Op het kerkhof hadden zich intusschen vele be. langsteilenden verzameld; waar onder wij opmerkten de echtge- noo e van den burgemeester, mevr. Koelma, de president van de rechtbank mr. J. Krabbe en de griffier, jhr mr.'v. d. Bran_ deler, de wnd, burgemeester en secretaris, resp. de heeren G. v. Slingerland en mr. K Veendórp, de collega's hoofdambtenaren van den overlecfene, directeuren van gemeen ediensten, de voor zitter en secretaris van de K.v.K. de heeren W. Arntz en D Schef- fel, mr. Moens en verscheidene directeuren van distributiedien sten in het district. Nadai een zwager van den overledene, jhr, mr. P van Fo. reest enkele persoonlijke woor den had gesproken, sprak mr. F. A. Josephus Jitta, mede namens den heer A de Lange een woord namens de vrienden; voor het personeel van den'- Distributie- diens: sprak de heer W, v. Box cel, die den overleden 'directeur schetste als een vader en vriend van het gehele personeel. De heer B. van Hilten herdacht jhr. van Li'd h de Jeude als oprich ter en eere.voorzitter van de Alkm Mixed Hockeyclub, waar na de heer W. Holsmuller na mens de politieke vrienden van de liberale groep het woord voerde. Mr. E. Burlage sprak eveneens als vriend en schets e het werk van zijn overleden oom in den bezettingstijd; hij dankte tenslotte namens de familie voor de eer aan den overledene be wezen. Woensdagavond 9 Oct j.l. werd len stadhuize onder voorzitter schap van wethouder Bakker den districtsraad voor het consumen tencrediet geïnstalleerd'. De "dis- trictsraad bestaat uit 9 leden, die de belangen van de verschillende bevolkingsgroepen vertegenwoor digen, n.l. de heeren R. Bakker, voorzitter, J. F H. Plas, secreta ris, mevr. T. SminkHouwer, de heeren P. Beemster, J. H Haves, J. H. Meijer, W Sprayt, J. G. Wagenaar en J. Wiese. Deze raad zal in drie sub-cemmissies worden onderverdeeld Het bu reau consumentencrediet is ge vestigd' Doelenstraat 3. Inleveren van de aanvraagformulieren kan plaats vinden vanaf 14 October tof uiterlijk 9 November. VRIJGESTELD De Minister van Oorlog heeft wegens opleiding tot een gees'e- lijk ambt aan P. J. Blankendaal voor 1 jaar vrijstelling verleend van militairen dienst. Het raden van de namen der straten die in den optocht op .8 October door de 18 verschillende groepen werden uitgebeeld, heeft aan het puzzelend publiek heel wat hoofdbrekens gekost. Dat de Bagijnenstraat aanleiding gaf tot discussies was te begrijpen: De kleeding was die van kloosterzus ters en bracht verschillenden er toe er dus een Clarissenbuurt in te zien. Hier heeft de beoordee- lingscommissie rekening mede ge houden. Er was onder de „Claris- senbuurters" echter niemand, die ook nog niet 'n andere fout ge maakt had Van de 718 ingezonden oplossin gen bleven er 11 goede over. Prijswinnaars werden: 1. (f50) N. Landman Oudegracht 291 A; 2. (f25) C. J. H v, Sehaik, Ramen 24; 3. (f25) P. H, Krijger, Westerweg 65; 4, (f10) A. M. Middelhoff, van Everdingenstraat; 5. (f10) A. de Vlieger, Kerklaan 31, Heiloo: 6. (f10) C. Balder, Schaepmanplein 20; 7. (f 10) H. v. d, Worp, Kenne- merpark 2-5; 8. (f10) Ceesje Witte, Breedstraat 33. Naar „Trouw" mededeelt, zal het voormalige kamp voor NSB-vrouwen aan den Wes terweg huisvesting gaan ver- leenen aan militairen, die op geleid worden voor uitzending naar West-Indië. Het kamp wordt momenteel in gereed heid gebracht, daar de mili tairen reeds volgende week verwacht worden. TEXTIEL VERKOOP De Priisbeheersching deelt ons mede, dat vandaag voor 't laatst gelegenheid is kaarten in te zenden voor deelname aan den textielverkoop bii de fa. van Engelen, die over 2 of 3 weken vermoedelijk zal be ginnen. In het kader van de Gezins- maand .actie sprak Maandagavond Drs. Jos. de Boer uit Den Haag voor de mannen van de St. Domi_ nicusparochie. De opkomst had beter kunnen zijn. De datum van dezen avond was niet gelukkig ge kozen en indien deze bijeenkomst interparochieel was belegd, zou de belangstelling zeker grooter geweest zijn doch niettemin had. den meerdere mannen dezen avond acte de présence moeten geven, gezien het belangrijke vraagstuk dat er behandeld werd. Pastoor Bïesta; die den avond opende, was niettemin op;imisfisch t.a.v, de gezinsaetie van deze maand die, daar was hjj zeker van, slagen zal; hij riep echter de belangstelling in voor de nog Komende bijeenkom» i. Wij Katholieken hebben onze eigen katholieke scholen voor la ger- en middelbaar onderwijs, on ze eigen katholieke ziekenhuizen, onze eigen katholieke jeugd- en sportvereenigingen, onze eigen katholieke standsorganisaties, enz. enz. en wij wenschen dat. omdat bij het onderwijs en de vorming onzer jeugd, bij onze gezondheids zorg, bij onze ontspanning en bij de behartiging onzer standsbe- langen, onze eigen katholieke le vensbeschouwing ten nauwste be trokken is. Wij Alkmaarsche Katholie ken hebben óók zij het een bescheiden, Katholieke Uitleen- bibliolheek. En het is bjj nadere overweging eigenlijk vreemd, dat die katholieke bibliotheek zich tot op heden nog slechts in een ma tige belangstelling mocht verheu gen, ofschoon die zelfde eigen ka. tholieke levensbeschouwing zeker ook bij de keuze van onze lectuur een belangrijke rol speelt. Hef is immers een bekend feit, dat aan ons Katholieken, behalve dan aan degenen, die deze boe ken ex officio moeten lezen, het lezen van bepaalde boeken in- draischend tegen geloofs- of ze denleer verboden is. Vervolgens zijn er verscheidene boeken, waarvan het lcv.cn nu een maal uitsluitend aan meer ontwik kelde lezers is voorhehouden, terwijl er bovendien veel Boeken zijn, die weliswaar niet direct verboden zijn ons toch nóch als mensch, nocih als Katholiek béter maken. Baarbij moeten we niet vergeten dat wij menig boek niei in de handen wen schen van onze jeugd, 'waartoe wtj dan ook en niet alleen uit hoffe lijkheid! onze meisjes (en jongensf van circa 18 lentes rekenen! Kortom of een boek voor ons- Katholieken geschikt, minder ge schikt of ongeschikt ie wordt be. nnp'M ''onr rfia n-?* onze egen Katholieke levensbeschouwing voortvloeien. Nu zal er wel niemand zijn ook niet onder onze intellectuelen die zal durven beweren alle schrijvers en nog minder alle boeken (denk eens aan de vele vertaalde werken!) te kennen, evenmin de recenties van alle verschenen en verschijnende boeken te hebben gelezen en menig katholiek zal dus vaak niet kunnen beoordeelen of een boek voor hem zelf of voor zijn kinderen geschikt is. Waaruit dan volg't dat als wtij boeken, waarvan wij de inhoud of de recentie niet kennen, bij een niet.kallholieke uitleenbibliotheek halen, de keuze van wat wijzelf of onze kinderen lezen, bepaald wordt doorTle keuze van degene die ons de boeken versteekt! Nu zijn wij er van overtuigd, dat ernstige menschen welke richting zij ook zijn toegedaan niet ieder boek in ieders hand zullen geven (we sluiten hier de houders van min of meer obscure bibliotheekjes uit!), maar we kunnen toch niét verwachten en we kunnen ook niet verlangen da+ die dames en heeren bij het uitleenen der boeken voor ons Katholieken de normen in ach* zullen nemen, die nu eenmaal voor ons gelden: le. omdat zij deze normen vaak niet kennen; 2e. omdat zij het mogelijk zelfs met die normen niet eens zijn. Uit het bovenstaande volgt, dunkt ons: le. Daf wij een flinke, eigen Kath. Uitleenbibliotheek moeten stichten of dë bestaande moeten uitbreiden; 2e. Dat Katholieken het vei ligst handelen met boeken, die zij willen lezen, uit een Katholieke Uitleenbibliotheek te halen. In een volgend artikel hopen wij op een en ander nader in te gaan B C. S'f>"< zoowel in als buiten de kerk. Wij vernamen dat na een aantal ker_ kelijke bijeenkomsten voor mannen; Vrouwen; jongemannen en jongevrou wen op 21 22 en 23 October een tril duum wordt gehouden door den Z.E. Pater Aeg. Brenninkmeyer, dat be. sloten zal worden met een pontifi. caal Lof gecelebreerd door Z.H.Exc. Mgr. P. I. Verriet OP., Apostolisch Vicaris van Curagao. Wij vertrouwen dat deze nog komende bijeenkomsten die alle in het teeken staan van het gezin, goed bezocht zullen worden. Na Pastoor Biesta's openingswoord leidde Ir. ten Brink den spreker in erop wijzende dat de gezinnen de kernen zijn van het mystieke Lichaam van Christus, de Kerk. en dat er daarom alles aan gelegen was deze gezinsactie te doen slagen. Drs. De Boer begon me+ te wijzen op den afgrond die er ligt tusschen 'hen die meenen dat- het prob'eem van de hulp in de huishouding zich zelf zal oplossen omdat er straks geen gezinnen met kinderen meer zullen zijn en ons die de gezonde tal_ rijke g'ezinnen nog beschouwen als de kernen van de maatschappij. Waarvoor zouden onze jongens op de Grebbeberg gestorven zijn als wij 'n toekomst tegemoet zouden gaan mei kinderlooze gezinnen, aldus spr. De beschaving van Europa staat op het spel want volgens knappe statistici zal de getalsterkte van de onder Sowjet-dictatuur levende Slavische volkeren in 1970 251 millioen bedra den tegen 156 millioen in de Vereen. Staten. Dit is een vraagstuk dat alle christen.mannen moet wakker schudden. Onze taak is de ]eer van Christus over gezin en huwelijk uit te dragen naar buiten. In dit verband wees spr. op de sociale wetgeving die mede door de actie van den Bond voor het Groote Gezin tot stand kwam en die thans zelfs door socialistische minis ters als vanzelfsprekend wordt be schouwd. Spr schetste voorts de taak van den man in het huwelijk; waa/rin de ware liefde heerscht; als de liefde meer gericht is op geven dan op krijgen. Uitvoerig schilderde spr. het geluk en de vreugde van het vaderschap om vervolgens te wijzen op de ver antwoordelijkheid van het vader, schap, die van veel hooger orde is. Onze kinderen zijn de toekomstige hemelbewoners en dat bepaalt onze verantwoordelijke taak als vader. Spr. wees op het belangrijke aandeel datt de vader heeft in de opvoeding der kinderen, waarin hij de leiding moet nemen, vooral als de kindeken grooter worden. Komende tot de verhouding tus schen man en vrouw wees spr. op den plicht van den man om eerbied voor de vrouw te hebben en met haar geluk en leed te deelen. De man moet zijn de requies in laibore, de bron van rust in het werk en in het gezin waar de vader, of hij mi nister is of het eenvoudigste ambte naartje, de koning' is. Door een zui_ vere beleving van huwelijk en vader schap bouwt de man mee aan de kathedraal van den nieuwen tijd aan de maatschappij die 'haar bekroning vindt in Christus. De avond werd opgeluisterd door zang van den tenor H. Zwart; op de piano begeleid door den heer Joh. Kuipers Zeeland worstelt en komt boven. Op een vergadering van de Zeeuw» sche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft drs. Kohnktam van |jet economische departement een blik geworpen in de toekomstmoge lijkheden. Hij sprak over de kans op transport van Zeeuwscfae melk per tank naar Engeland; van oester» export naar Amerika e.d. Niet alleen Zeeland heeft moed en vertrouwen op de toekomst noodig', maar heel Nederland, want we zijn straat-arm en staan aan den rand van een fail» 'lissement. Je zoudt het aan de men» schen dikwijls niet zeggen maar de geleerden beweren hot eiken dag. Hoe komen we er uit? Drs. Kohn_ stam heeft een tipje van den sluier opgelicht. We zijn arm aan natuur lijke hulpbronnen en "daarom kun nen slechts ondernemingsgeest en fantasierijk intellect redding' bren gen." Ik geloof het ook. Dat van dien ondernemingsgeest zei Colijn vroeger ook en dat ons volk fantasie bezit, is uit de politiek van Scher» merhorn wel gebleken. Maar.... de heer Kohnstam had eerder al be weerd, dat "voor het geheele land het pas_verschenen centraal econo misch plan richtsnoer moet zijn voor de eerste zes jaar." Ook dat neem ik aan. Dat is, zooals U weet, de g'eleide economie. Maar hoe het bin_ nen het kader daarvan zit met den ondernemingsgeest en met de fan tasie, dat kan ik niet wisselen. Ge leide economie beteekent immers bureaucratie en neemt de fantasie aan een lijntje: fantasie in de eco nomie kan in het Nederland van 1946 niet anders dan.... geleide fan tasie beteekenen Filosoof Het Centraal Distributiekan toor deelt mede. dat met in sane van 7 October 1946 de volsende bonnen van de in omloop ziinde textielkaart Va 605. Vb 605. Vc 605. Vd 605, Ve 605 geldie worden: de let terbonnen B en C. elk ter waarde van 5 punten: de num mers 121 t/m 130. elk ter waarde van 1 nunt. SCHOORL Mei. J. Delis. onderwijzeres aan de R.K. Biiz. School te Schoorl is benoemd tot hoofd 'der school in het sanatorium te Wiik aan Zee. Voor Schoorl beteekent dit heeneaan onge twijfeld een groot verlies, dat door kinderen en ouders wordt betreurd, doch wij meenen toch ook mei. Delis met deze overplaatsing geluk en veel succes te mogen wenschen. ST. MAARTENSBRUG HARDDRAVERIJ De Harddraverij op 8 Oct. jl alhier gehouden, trof goed weer' 28 paarden verschenen aan dé start en er was goed bezoek, Om 1.30 werd aangevangen. Alouez 290 klopt in 2 ritten Welkom 280; Buziau KW 285 in 2ritten Herrold Mc Gregor 280, die aan den start nie goed ver trok; Abdulah Scot 295 in 2 rit. en Dictator Spears 280; Freddy Scot V 280 in 2 ritten Akron B 285; Eduard Anvil 285 in 3 rit ten Farida 280; George Wilkes 285 in 3 ritten Cycloon 285; G. de Mascotta 280 in 2 ritten An. zolor 285; Flying Guy 280 in 2 rit'en lvan Kannover 280; Fleet, nes T 285 in 2 ritten Absyrthur 285. 2e omloop: G de Mas cotta in 2 ritten Freddy Ccot V; Abdullah Scot in 2 ritten Fleet. nes T; Eduard Anvil in 3 ritten Buziau KW; Flying Guy in 2 snelle ritten Alouez met neus- verschil; George Wilkes stil staand, 3e omloop: Fluying Guy in 2 ritten Georg Wilkes; G. de Mascotta in 2 ritten Eduard Anvil; Abdulah Scot stilstaand paard. Vervolgens klopt Abdula Scot in 2 ritten G. de Mascotta; Flying Guy stilstaand paard; G de Mascotta in 2 ritten Flijing Guy. zoodat de uitslag was: le prijs f 500 Abdulah Scot eig F hof W. Wegers; ber. J Kruit- 2è prijs f 300.G de Mascotte eig. Gebr Hart- ber F^ Broers; 3e prijs f 20(5.Flying Guy; eig. en ber. J. Krui'hof, in de finale gereden door W. Rogmans; 4e prijs f 100.gedeeld door Eduard Anvil en George Wilkes; eig en her J Koster

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2