ASSEMBLEE DER V. N. EIND OCTOBER BIJEEN De loophaan van JAN SMUTS Nieuw NoordhoHandsch Dagblad 3 Een belangrijke agenda Binnenlandsch nieuws Meten met twee maten HET KRUITVAT VAN EUROPA Moordenaar van geesf-elijke hoort1 doodstraf eischen Nederlandsche indus trieelen naar België De „Ramhaldo" stijgt weer op De Draak stak den draak met ons Smijten met millioenen Verdraagzaamheid Een pieterig, bleek ventje, werd internationale figuur IN PARIJS is men druk be- zig de zittingen der Vredes conferentie nog voor den 23ste October te laten eindi gen. In New-York zal dan de algemeene vergadering der Vereenigde Naties worden gehouden. Nadat in Londen de grondsla gen waren gelegd voor het groote internationale werk der V. N. zul len in deze tweede algemeene zit ting der 51 landen waaronder ook Nederland een groote rol speelt, zeer belangrijke kwesties moeten worden behandeld Daar is allereerst de toelating van nieuwe leden. Deze kunnen, zooals indertijd gebleken is, lid worden op voordracht van andere leden en op aanbeveling van den Veiligheidsraad. Drie landen zijn nu voor het lidmaatschap aanbe volen nl. Zweden, IJsland en Af ghanistan. De andere candidaten, er waren er nog drie nl. Portugal, Ierland en Transjordanië zijn niet toege laten daar Rusland gebruik maakte van het recht van veto. Vooral wat de twee eerste landen betreft had Rusland groote be zwaren. Aan den anderen kant heeft Amerika weten te verhin deren dat het sterk onder Russi- schen invloed staande Buiten- Mongolië als lid werd toegelaten. Siam heeft zijn aanvrage inge trokken in verband met de moei lijkheden met Frankrijk. De veto-kwestie heeft al heel wa, moeilijkheden teweeg ge bracht en vele landen zijn doende di{ onaangename vetorecht door nieuwe bepalingen of te beper ken of geheel te doen verdwijnen. Britsch-Indië heefj- een klacht op de agenda laten plaatsen over de behandeling der Britsch-In- diërs in Zuid-Afrika. Het grond bezit van deze menschen zou door een nieuwe wet ernstig be perkt worden. De Sovjet-Unie zou gaarne iets meer weten omtrent de vreemde legers in de landen der V. N. Dan moeten er verkiezingen voor den veiligheidsraad worden gehou den. Ook Nederland moet aftre den en zoodoende zal dus de functie van Kleffens in den vei ligheidsraad in 1947 ten einde zijn. Voorts staan nog op het pro gramma de vorming van een trustcommissie die wij kunnen vergelijken met de mandatencom. missie van den Volkenbond. Be slist moet worden over het ver zoek van Zuid-Afrika om de voormalige Duitsche kolonie Zuid- West-Afrika (voor 1918) in te kunnen lijven. Belangrijk is ook nog het vluchtelingen vraagstuk. Rechten van den menscb In den socialen en economi- schen raad is een aparte commis sie benoemd die zich zal bezig- DE SOCIALISTISCHE wet houder van Groningen, de heer H. Molendijk, is benoemd tot burgemeester van Amersfoort PROF. DUY VENDAK, die'in Januari mei een regeeringsop- dracht naar Amerika vertrok, is dezer d'agen in ons land terug gekeerd. Hij wijdde zich aan wetenschappelijk werk en do ceerde tevens aan de Columbia Universitei FLOR PEETERS zal wederom zijn lessen aan de kerkmuziek. school van het conservatorium der R.K. Leergangen te Tilburg hervatten. DE MOASTREECHTER STAAR zal 12 Oc ober in het Concert gebouw te Amsterdam een con cert geven met Jean Franssen als pianosolist, DE TENTOONSTELLING het Amerikaansche en Engelsche Boek zal ook in Haarlem wor den gehouden, HET VRIJE TOONEEL van het Ruys-ensemble heeft een tweetal nieuwe Nederlandsche stukken op het repertoire geno men, nl. „Je moet het vergeten" en „Speelt u ook mee?" houden rr\e,. de bestudeering van den rechten van den mensch. Dit is iets geheel nieuws op het ge bied der internationale organisa ties. Vroeger hield men zich in den Volkenbond met dit onder werp nauwelijks of in het geheel' niet bezig. Het is wellicht de terreur der Duitschers geweest die alle rechten van den mensch met voeten trad, die de aandacht op dit, helaas nog zeer actueele onderwerp, heeft gevestigd. Reeds de vredesconferentie heeft zich met de rechten der menschen in bepadlde gebieden bemoeid doch heeft niet ten onrechte gemeend dat deze materie aan de algemee ne vergadering der V. N. moest worden overgelaten. Ons land zal aan al deze werk zaamheden met vijf gedelegeerden en vijf plaatsvervangers deelne men. Tevens zullen verscheidene deskundigen onze vertegenwoordi gers met raad en daad bijstaan. Het is te hopen dat zij er met de vele andere goedwillenden in mo gen slagen onze ontredderde maatschappij te behoeden voor rampen die de wereld geen twee de maal zou kunnen doorstaan en die helaas niet geheel denkbeeidig zijn De „Volkskrant" houd+ zich be zig met het rapport over de Ne derlandsche Unie, dat meer het karakter van een verdediging en algemeene absolutie zou hebben dan van een objectieve beschou wing over de gedragingen van prof. de Quay c.s. Het rapport geeft toe, dat er ook wel fouten gemaak zijn door het Drieman schap „doch", zoo heet het in het rapport, het zou een wonder ge weest zijn, als, gezien de moeilij ke omstandigheden en de span ning waaronder gewerkt woidt, fouten wareri uitgebleven. Terecht merkt de „Volkskrant" hierbij op, dat die bijzonder moei lijke omstandigheden en spanning niet in oogenschouw genomen zijn bij sommige hoogere en Tagere ambtenareh, die weggezuiverd zijn om wille van de bevrediging eener verkeerd gerichte menigte, evenmin hij de beoordeeling van sommige professoren en enkele kamerleden, die noch de motieven van het vonnis ontvingen, noch mogelijkheid van beroep en dien tengevolge niet die kansen voor hun rehabilitatie kregen, gelijk d achtenswaardige mannen van het Driemanschap, die hoog in het zadel zijn gezet. Voor de Groninger Kamer van het Bijzonder 'Gerechtshof 'e Leeuwarden stond terecht G Laurens, die in September 1944 kapelaan J. G. Boecker e Gro ningen heeft doodgeschoten Destijds vervoegden zich aan de St, Franciscusparochie aldaar vijf personen. Kapelaan Boecker, die de deur opende, werd door I-Iouwert, die een band van de luchtbescherming droeg, gewezen op een raam, da' niet goed ver duisterd zou zijn. De kapelaan ging mee naar buiten. Terug in de hall loste een van da 5 man nen. Laurens, die in de waan verkeerde, dat hij pastoor Schoe- makers voor zich had, eenige scho'en, waardoor de kapelaan werd getroffen. Het niet verduisterde venster was een aanleiding Men was voor den aanslag bijeengekomen op he. Standaardkwartier aan den Kraneweg, waar Jebbink in opdracht van FeTJmeijer mede deelde aan de samenzweerders, dat pastoor Schoemakers moest worden gedood, om zijn felle anti-nationaal-socialistische ge zindheid. De advocaa'-fiscaal achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte de doodstraf. Verdachte, die alle bekende, heeft naar de verde r mede deelde, wroeging over ijn daad en wil er voor boe'en. Als prin cipieel tegenstandervan de doodstraf vroeg de verdediger de doodstraf niet te willen toepas sen. Verdacht van medeplichtigheid stond B M Houwert terecht. De advocaat-fiscaal eischte tegen hem 20 jaar gevangenis straf en levenslange ontzetting uit de kiesrechten. 's.Gravenhage, 9 October. Ter gelegenheid van de Voor- jaarsbeurs te Utrecht heef. een aantal Belgische industrieelen en zakenlieden op instiga ie van de Nederlandsche Kamer van Koop handel in België een bezoek ge bracht aan eenige incüustrieele en handelscentra van ons land. Thans brengt een groep Ne derlandsche industrieelen van Donderdag lot en met Zaterdag een bezoek aan België. Aan de reis nemen deel de voorzitters der Kamers van Koophandel voor Noord-Holland Zuid-Holland, Utrecht, Eindho ven, Tilburg en 's.Hertogen- bosch, de voorzi ters van Am sterdam, Rotterdam en Utrecht en een twintigtal industrieelen. In België worden Antwerpen, Brussel, Gent en Luik bezocht. In 't kader der Nederlandsch- Belgische Tolunie zullen bespre kingen woorden gevoerd met de Belgische Bankiersvereeniging, het Verbond der Belgische Nij verheid en de Na ionale Fede ratie van Kamers van Koop handel Ter gelegenheid van de ma rine-tentoonstelling te Den Haag zal vanavond een nachtvaart worden ondernomen per lucht ballon „Rambaldo". Het is 15 jaar geleden, dat een nachtvaart met een ballon in Nederland plaats had. De bemanning onder comman dant Boesman hoopt op een Noor delijken wind. Men is voorne mens een tocht van 10 uur te ma ken. Indien de wind uit het Oos ten komt, zal men het vertrek uitstellen. Je kunt menschen benijden, die 's nachts heerlijk kunnen blijven doorslapen als je er zelf uitmoet. Dat deden wij ook in den afgeloopen nacht omdat ^wij verwachtten een lichtenden vonkenregen van hemellichamen te zien. Wie weet. misschien zouden de mi- niatuurmeteoortjes wel op het platte dak van onze slaapka mer neerkegelen. Misschien zou het sterrenbeeld „de Draak" ons een schouwspel vertoonen om nooit meer te vergeten. Misschien zou er zelfs wel een imitatie-Amers- foortsch kei-tje neersuizen in de bloempot van ons achter tuintje. Misschienhelaas een blik door het venster om klok slag vier uur. het vermeende hoogtepunt van den sterrenre gen. deed ons slap er ia pinken door een donkeren nacht. Maar. zoo dachten wij- safety first! Dat zegt immers de K.L.M. ook. die het óók al in de lucht zoekt. Dies namen wij aeen genoegen .met den be perkten blik uit het venster, heschen ons met een gaperi- aen geeuw in ons demi-tje en sch ten de duistere, kille stad in. Jacht in den nacht op den drakeriaen Draak, die zich maar niet wilde vertoonen. Om ons te vergewissen om zeker te ziin. dat er toch v'ets verborgen lag achter een dak pan of een torenspits, ziin wij in marschtempo van*, het •o a s koud. waarde lezer naar de stadsrand gegaan, waar wij wat vriier konden ademen. Maar de Drank bleef den draak met ons stek°n. Len wondere wereld bletf waar schijnlijk verbomen achter akelig zwarte wolken. Wat doe je in zoo'n aeval? Wrevelig stapten wij weer in onze pvama voor een stijf kwartiertje. Toch sliepen wij zalia in, wantover dertien iaar is er immers wéér een kansje. DraakP. S. ..Het Vriie Volk" kan er geen vrede mee hebben, dat de toeslagen op de prijzen verdwiinen, als niet op andere wiize krachtig wordt ingegre pen om tot een gezonden toe stand te geraken. Het wijst daarbii naar de ontstellend hooge militaire uitgaven, die op de begrooting voor 1947 ruim één milliard noteeren, en noemt dit een onduldbare last. Het blad vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat een volk, dat zoo diep in de put zit. dat de rijksbijdrage in de kosten van levensonderhoud moet schrappen, dat met in flatie en afhankelijkheid van buitenlandsche bankiers be dreigd wordt, zich een uitgave van anderhalf milliard ver oorloven kan voor leger en vloot. „Er moet gesaneerd worden, door bezuiniging en door aan tasten der bureaucratische verspilling, die vanouds het militaire beheer kenmerkt. Wij kunnen niet eenerziids tot de grens van de armoede gaan en aan den anderen kant met de en smijten". Misschien spreekt „Het Vriie Volk" daarbii té boud, maar begrijpelijk is het in ieder' geval. Of zou de schijn bedriegen? JTR BESTAAT een spreek- woord, dat nuchter-Hol- landsch is en onverbloemd de waarheid zegt. Of ondervinden we het niet eiken dag, dat „elke gek zijn gebrek heeft"? Ja. h'-* is zoo. Ónze Lieve Heer heeft rare kostgangers en een mensch is toch maar een eigenaardig wezen. Een ieder heeft zijn eigen zonderling heden, waardoor hij anderen erg kan prikkelen. Waar ligt de oplossing van die moeilijk heden? Elkaar verdragend." Hoe? Het Epistel van vorigen Zondag voegde er aan toe: „In liefde". MARCUS. VELDMAARSCHALK JAN CHRISTIAAN SMUTS is ia ons midden. Staatsman en politicus van de bovenste plank, wist hq zich in zijn eigen land, de Unie van Zuid- Afrika, maar evenzeer ver daarbuiten gelitid te maken. Zijn naam heeft, vooral tij dens en na den recenten oor log een bekenden, vertrouw den klank gekregen en daar om is het wel eens interessant iets meer te weten van zijn levensloop. HET WAS maar een pieterig, bleek en schuw kereltje, dat de schoolmeester van het Afri- kaansche dorp Riebeek in 1880 in zijn klas kreeg. Zijn vader, een stugge Hollandsche boer uit Malmsbury, had echter heel wat met hem te stellen, want Jan Smuts had een harden kop. Jan Smuts zou predikant worden, maar hij voelde daar weinig voor. Hard studeeren bracht hem via de Victoriaschooi te Stellenbosch naar zijn volgend doel: Cambridge in Engeland. Intusschen leerde hij zijn latere vrouw, Sibylla Marga. retha ICrige uit Kaapstad kennen. Met vlag en wimpel slaagde Jan Smuts voor het examen meester in de rechten en kwam bij het voorspel van den boerenoorlog als advocaat aan het Gerechtshof te Kaapstad. Daar ontstond zijn eer ste contact met het politieke le ven. Smuts werd aanhanger van Paul Kruger, en liet het niet bij beloften. Hij trok in 1899 de sol datenplunje aan en vormde een .eigen legertje 3van 3000 man, nog voor dat de Engelschen in de ga ten hadden wat er eigenlijk aan de hand was. Toen de geweren opgeborgen werden, stond Smuts' loopbaan vast. Diplomaat zou hij voortaan zijn. Diplomaat en veldheer te vens. Typisch is, dat hoewei Smuts zijn eerste militaire erva ring tegen de Britten had opge daan, hij in 1917 zelfs in het ka binet van Lloyd George werd op genomen. Hij maakte reizen langs het front en stichtte de beroemde Royal Air Force. Na den oorlog stierf zijn oude vriend Botha en Smuts werd minister-president. Bij het uitbreken van den re- oenten oorlog, had de Unie nog niets gereed, doch het duurde niet lang of alles was georganiseerd, dank zij den president. Op 24 Mei 1941 kreeg hij'den maarschalkstaf. Tégen het einde van den wereld brand maakte Smuts zich ver dienstelijk met plannen voor het herstel van Europa. Thans is maarschalk Jan Smuts 76 jaar, maar ondanks zijn leeftijd nog een gezaghebbende, graaggeziene fi guur in heel de wereld.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3