Producten van eigen bodem Er komt een ziekenfondsraad VELDMAARSCHALK SMUTS IN ONS MIDDEN .4 Nieuw Noordhollandsch Dogblad De groote verrassing: olie DE RAMP TE APELDOORN 24 dooden De Mattheus Passion PANKALPINANG Bevoegdheden voor den voorzitter De K.L.M. naar Zuid en West STRIJD TUSSCHEN TWEE MACHTEN Een netelig geval Luchtverbinding U.S.A.-Ned. 1 ndië? De doktorsbul voor Smuts Kustvaarder gestrand - 10 November herdenkingsdag in Engeland DONDERDAG 10 OCTOBER 1946 DDNDE Een oliepomp met een capaciteit van 35 ton per dag, welke in gebruik is bij de oliewinningsindustrie te Schoonebeek. (Foto genomen tijdens de persexcursie van het Departement van Economische Zaken. - A.N.P. P.) WE ZIJN HET al zoo lang ge. wend dat de olie en benzine uit Amerika. Roemenië en Irak komt, dat we ons nooit hebben kunnen voorstellen, dat ook ons eigen land wel eens olie zou kunnen bevatten Doch de geologen en experts der B.PM. dachten daar anders over. Het vinden van aardolie is dan ook wel de groots e verrassing sedert de ontdekking van 't zout geweest De B.P.M. kreeg in 1933 con cessie óm in het Oosten van Nederland een onderzoek in te stellen naar olie. Meer dan vijf tig boringen werden verricht, die weliswaar geen succes hadden, maar toch belangrijke gegevens opleverden omtrent het gebied waar men de olié wel moest zoeken. Tijdens den oorlog werd in Oud Schoonebeek, ten oosten van Coevorden, bij de Duitsche §rens met succes naar olie ge oord'. Men maak'e geen haast de olie uit den grond te halen en wist de opsporing te vertragen. Slechts twee putten werden ge boord. Na de bevrijding werd het olieboren krachtig ter hand ge. nomen De aanleg van wegen, het aanvoer van materiaal duur de geruimen tijd. Daarna werd met drie installaties het boren van gaten ter hand genomen. Aanvankelijk duurde het weken, thans nog slechts dagen, alvo. rens de olielaag, meestal op 800 m diepte, wordt aangeboord. Tot dusverre zijn 22 pu'ten geboord, waarvan op het oogenblik een twaalftal in gebruik is. Gebrek aan buizen e.d is de oorzaak, dat op het oogenblik niet meer pu'ten in werking kunnen wor den gesteld. De installatie van een boor toren is betrekkelijk eenvoudig. De boor, voorzien van een beitel, welke per minuut duizend om. wentelingen maakt, wordt den grond in gedreven. Het aldus geboorde gat wordt met buizen bekleed. Voor het omhoog ko men, van de olie wordt een buis omlaag gelaten Spuit de olie niet met eigen kracht naar bo. ven, dan wordt in den boortoren een pomp ingebouwd, waarvan de zuiger door middel van stan gen en een balans op en neer wordt bewogen. De olie heeft een temperatuur van 20 graden C. De ruwe olie is zwaar en traag vloeiend, met een hoog gehalte aan paraffine. Bij lage tempera'uur is de olie niet meer vloeibaar. Dan moeten de reservoirs, waarin de olie wordt gepompt, worden ver warmd. Per put wordt dagelijks onge veer 35 ton ruwe olie geprodu ceerd De totale hoeveelheid te Schoonebeek gewonnen olie be. draagt 300 tot 325 ton per dag. Indien deze uitsluitend totsmeer olie wordt verwerkt, dan wordt de binnenlandsche behoefte over troffen De oliën worden gedeel telijk als brandstof gebruikt, ge. deeltelijk „gekraakt waarna de verkregen lichtere en zwaardere bestanddeelen kunnen worden gescheiden. Deze bewerking ge schiedt in installaties te Pernis bij Rotterdam De afvoer der gewonnen olie heeft met tankwagens plaats, die naar het Stieltjeskanaal rijden, waar de inhoud in lichters wordt overgeladen Aangezien tot de Zuiderzee 48 bruggen moe'en worden gepasseerd, werd naar een vluggere verbinding uitge zien De Nederlandsche Spoor, wegen verklaarden zich bereid een spoorweglijn aan te leggen van Nieuw-Amsterd'am naar Oud Schoonebeek. De lengte van de lijn bedraagt 6 km Tegen mid den November a.s. kan deze ge reed zijn. De productiekos,en worden nu nog niet geheel gedek.t, doch voor de opleiding van olie-tech nisch personeel echter is het oliegebied van zeer groo e be- teekenis Meer dan een derde van het naar overzeesche gebie. den uit te zenden technisch per soneel kan in eigen land worden opgeleid. Men hoopt een grenscorrectie van enkele honderden meters tot stand te kunnen brengen, waardoor de beschikking over he- Duitsche oliegebied wordt verkregen. De Duitschers heb. ben op het oogenblik van hun elf put'en er slechts vier in be drijf. Zou de grenscorrectie niet tot stand komen, dan is de B.P.M, voornemens vlak langs de grens een „gordijn" van boorins'alla. ties te leggen, zoodat dan toch de voor ons zoo waardevolle olie kan worden verkregen. Nog één der slachtoffers, de schoher Piet Kroon, is overle den. Het aantal dooden be draagt thans 24. Nog slechts de leeraar Dob- benga en 3 jongens zijn thans in leven. Van twee hunner, P. C. Oostlander en W. P. Vas tenhout, alsmede van den heer Dobbenga is de toestand nog ernstig. De iongen K. H. Rijs- dorp heeft een rustigen nacht gehad. Op den dag der begrafenis, Vriidag a.s.. zullen alle open bare vermakelijkheden te Apeldoorn gesloten zijn. De Nederlandsche bekende dichter en schrijver Jan En gelman heeft opdracht ontvan gen van den Minister var Onderwijs, Kunsten en We- tsenchappen, om een vertaling te maken van de Mattheu Passion. Een commissie, be staande uit den heer H. An- den Leeuw en Prof. K. Hee- driessen. dir. der Utrechtsche muziekschool. Prof. Dr. van roma zal den tekst beoordee- len. De bedoeling is dat het bekende concertwerk ook we der in de kerken als litur gisch Gebeuren door de geloo- vigen van verschillende kerk genootschappen kan worden gezongen en gevolgd. HET „PARIJS" VAN INDONESII Er komt een Ziekenfondsraad, tenminste, indien het wetsontwerp dat minister Drees thans bij de Tweede Kamer heef ingediend tot wet wordt verheven. De bevoegdheden en de ver plichtingen, ingevolge verschil lende bestaande regelingen toe komende aan of rustende op den minister van Sociale Zaken en den commissaris, belast met het toezicht op de ziekenfondsen gaan over op den Ziekenfondsraad "ter wijl nadere regelingen kunnen worden vastgesteld, krachtens welke bepaalde van deze be voegdheden en verplichtingen blijven berusten bij, dan wel overgaan op genoemde minister, den voorzitter van den Zieken fondsraad. Een zeer belangrijk onderdeel van de taak van den Ziekenfonds raad zal zijn, naast het uitoefen en van toezicht op de ziekenfondsen het geven van adviezen bij de voorbereiding van alle ontwerpen van wetgevende aard, welke het ziekenfondswezen betreffen. Het Ziekenfondsenbeslui't zal binnenkort door een Ziekenfonds wet moeten worden vervangen In hoeverre die wet nieuwe be. ginselen omtrent opzet en uitvoe ring der verzekering behoort te bevatten, is het voorwerp van na der onlerzoek. Het is de bedoe ling, dat de Ziekenfondsraad hier. over voorlichting zal geven. Er zijn vragen bij betrokken, waar van de oplossing van belang is voor het overgroote gedeelte van de bevolking en waarvan de op lossing moeilijk is, niet bet minst door de ruwe wijze, waarop de bezetter deze taak heeft aange vat. Om een te langzamen gang der werkzaamheden, welke bij een eenigszins uitgebreid college licht kan optreden, te voorkomen, is het gewenscht de mogelijkheid van delegatie van bevoegdheden van den Ziekenfondsraad aan zijn voorzitter in de wet vast te ".eg gen. Het is de bedoeling, dat enkele bevoegdheden van den commissa ris, welke zich minder goed door een meerhoofdig college laten uit oefenen, niet overgaan op den Ziekenfondsraad, doch op zijn voorzitter. Ook kan de Zieken fondsraad bepalen, dat het beheer van het vereveningsfonds, onver minderd zijn eigen verantwoorde lijkheid, aan den voorzitter of aan een ambtenaar van het bureau van den Ziekenfondsraad wordt opgedragen. Volgens de geldende niet onbevredigende practijk wordt dit beheer door een ambte naar van het bureau van den commissaris gevoerd. Na de eerste proefvlucht op Zuid-Afrika, die j.l. Zondagmor gen om 00.30 uur begon is de KLM voornemens in begin De cember wederom een proefvlucht te houden. De machine zal waar schijnlijk 4 December vertrek ken en 14 December weer terug zijn. Ook het verkeer met de USA maakt goede vorderingen. Van af 15 October zullen de KLM- Constellations regelmatig op New York gaan vliegen Start van Schiphol op 15, 19, 22 en 26 October, van New York op 19, 21. 24 en 28 October enz. Precies om kwart voor elf kwam hedenmorgen het par ticuliere, twee-motorige Da- kotavliegtuig van veldmaar schalk J. Chr. Smuts boven het militaire vliegveld te Val kenburg in zicht. Na een ronde langs het vlieg veld maakte het toestel, ondanks den vrij straffen wind, een per fecte landing. De staart van het vliegtuig was voorzien van een groote roode balk met 5 sterren en het militaire wapen van den veldmaarschalk. Na het verlaten van het vlieg tuig werd de veldmaarschalk be groet door den kamerheer van H. M. de Koningin, mr. J. H, L, L J, baron Sweerts de Landas Wyborgh. Vervolgens werd de heer Smuts verwelkomd door den minister van buitenlandsche za ken, mr. C. G. W. H, baron van Boetselaar van Oosterhout en den Zuid-Afrikaanschen gezam in Nederland. Tal van hooge autori teiten waren bij de ontvangst aanwezig. De koninklijke militaire xapel bracht na de begroeting het En- gelsche en het mooie, melodieuze Zuid-Afrikaansche volkslied ten gehoore. Vervolgens inspecteerde veldmaarschalk Smuts, die in een Voor den Krijgsraad stond gisteren terecht een Nederland sche luitenanuit Eindhoven, die destijds als verbindingsoffi cier dienst had gedaan bij de Amerikaansche troepen. Hij zou te Berlijn de bevelen 'van een Nederlandschen kolonel niet hebben opgevolgd Voorts had hij wederrechtelijk eenige dagen verlof genomen en geweigerd zich op tijd te melden. De verdachte heeft gebruik gemaakt van een bes aande con. troverse tusschen de „Missie Doorman" en de „Netherlands Mission bij den Geallieerden Contröleraad". Daarover was de auditeur-mili air heel niet te spreken. De verdediger echter trachtte' aan te toonen, dat de luitenant geen bevelen had op '.e volgen yan het Nederlandsche gezag zoolang hij in het buiten, land was, daar hij onder dé Ame rikaansche krijgstucht stond. Rekening houdende met 'den strijd tusschen de twee machten eisch e de auditeur-militair een maand gevangenisstraf en twee maanden voorwaardelijk. Uitspraak 15 October Een Skymaster van de Pan- American Airways zal, met een bemanning van 10 koppen en voorts ambtenaren van het Ame rikaansche Departement van Buitenlandsche Zaken, het Ame rikaansche leger en ae Ameri kaansche marine aan boord, om- s'reeks 10 November een ver kenningsvlucht naar Ned. Indië maken. Het (loei van de vlucht is het bestudeeren van de mogelijkheid een luchtverbinding tusschen Amerika en Ned. Indië te ope nen. licht-grijze khaki-jas was ger.leed begeleid door den commandant van het vliegveld Overste Raland, het cogestelde regiment lucht vaarttroepen. Vergezeld van den adjudant van de Koningin kapitein J. Chr. Buhrmann, die voor den duur van zijn bezoek aan hem is toege voegd, nam de veldmaarschalk in een auto plaats, na van Overste Raland hartelijk afscheid te heb ben genomen. Voorafgegaan door motorrijders van de Koninklijke militaire marechaussee vertrok de stoet, na een kort oponthoud op het kasteel „Oud-Wassenaar" te Wassenaar, naar Soestdijk, waar de heer Smuts door de Koningin voor het gebruiken van het noen maal werd ontvangen. Tijdens een ontvangst, waarbij vrijwel alle Nederlandsche minis ters en het geheele diplomatieke corps hedenavond in Kasteel Oud- Wassenaar aanwezig waren, werd een oogenblik stilte gevraagd door Prof. R. P. Cleveringa. Prof. Cleveringa deelde mede, dat het de Leidsche Universiteit, de oudste Universiteit van Neder, land, een groote eer was Veld maarschalk J. C. Smuts te benoe men tot doctor honoris causa in de rechtsgeleerdheid. Zichtbaar bewogen dankte de heer Smuts voor dit groote en aangename bewijs van zooals hij zeide „die senior universiteit van die Nederland. Deze benoe ming is voor mij een eerbewijs, niet alleen voor mij zelf, maar ook een bewijs ten opzichte van dien band, welke Nederland met Zuid. Afrika verbindt." Door tot heden nog onbekende oorzaak is het Nederlandsche mo torschip „Audacia" bij Walsoor, den gestrand. De „Audacia" een motorschip van ongeveer 400 ton vertrok Dinsdag om acht uur uit Antwer pen met een lading kunstmest be stemd voor Stavanger. Zondag 10 November zal in Eingeland beschouwd worden als een nationale herdenkingsdag voor den wereldoorlog van 1914 —1918 zoowel als van 1939—1945. De herdenkingsdas zal evenals in vorige jaren de wapens lil- standsdag overal op dezelfde wij ze worden gevierd. Op verlangen van den Koning zal op dezen dag tevens de na tionale plechtigheid bij den Ce notaph in Whitehall plaats heb ben en de twee minuten stilte in acht worden genomen. De koning zal bij deze gelegen heid de data 1939 en 1945 op den Cenotaph onthullen. VOüTE VOORWAARDELIJK VRIJGELATEN De heer E. J. Voü'e, tijdens de bezetting burgemeester van Am. sterdam, is Zaterdag voorwaar delijk uit he1 kamp van Laren, waar hij gedetineerd was, vrij gelaten. Hij is daarmede even wel niét buiten vervolging gel steld Het eerste contingent van de 7 December-divisie is met de „Klïpfontein" te Batavia aangekomen. De ontscheping van manschappen en materiaal. (Anefo P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4