HIJ LIET ZE SPITTEN Nieuw Noordhollandsch Dagblad Maar hemzelf paste de spade niet 15 JAAR TEGEN J. J. DE ROOS Redelijk wel De vervalschte suikerbonnen GLAS De étalageweek Wiener Sangerknoben in Alkmaar Hoe wij, Katholieken, (moesten) lezen ONTOELAATBARE CONCURRENTIE What is in a name Nieuwe Burgemeester in Wognum UITSPRAKEN TRIBUNAAL 2 - VRIJDAG 11 OCTOBER 1946 In het vervolg van de Woens- dagsche Tribunaalzitting kwa. men nog enkele delinquenten, wier op zichzelf zeer laakbare daden gelukkig geen ernstige ge volgen hebben gehad, een om standigheid, die door de verde digers dankbaar wordt aange grepen „Men moet een daad zien in haar gevolgen", zoo meende dan ook Mr. Dr. C. Berkhouwer in zijn pleidooi voor Cornelis Schrieken te Zuid Scharwoude. Deze, overigens aanvechtbare^ bewering gold twee lijsten mei namen, die besch. had opgesteld ten behoeve vanden beruchten Stoutjesdijk, ersatz-burgemees- ter van Langendijk Daar deze namelijk niet goed op de hoogte was van den s'and van zaken in de gemeente, verzocht hij Schrie ken hem een lijst met namen te verschaffen van burgers, die „anti" waren, hetgeen besch. deed, Eenigen tijd nadien bewees besch. den burgemeester een dienst door hem de namen op te geven van degenen, die in aan merking kwamen om te gaan spitten. Voorwaar een ijverig burger In zijn qualiteit van groepsleider paste het hem niet zelf de spade ter hand te nemen Deze lijsten echter hebben nooit kwade gevolgen gehad. Hierop baseerde Mr. Berkhouwer zijn pleidooii Tenslotte vroeg spr. clementie. Tevensstonden terecht twee dames schoonmoeder en -doch ter De dochter Marrigje de Jong te Alkmaar werd er o.a, van beschuldigd een brief te hebben geschreven naar den Ortscommandant te Den Helder, waarin zij een buurvrouw noem de, die valsche inlichtingen had verschaft, om vrij te blijven van evacuatie, terwijl haar schoon moeder wel moest evacueeren. Dat de schoonmoeder Aaltje Lugt te Den Helder moffen had ontvangen in haar woning, be kende zij, doch nooi' was zij te ver gegaan. In den loop van de zitting viel'zij flauw.... Mr. Leesberg verdedigde haar, waarbij hij er op wees, dat Ma. rigje de Jong 5 maanden in de cel had doorgebracht Vervolgens werd de zaak be- Gisteren stond voor de Drent- sche Kamer van het Bijz. Ge rechtshof te Leeuwarden de 51-jariae Alkmaarder J. J. de Roos terecht, arossier in aard appelen en porselein, die des tijds deel had uitgemaakt van de beruchte landwachtersgroep de Norger Bloedploeg". De meeste leden van deze groep zijn reeds tot de doodstraf veroordeeld. Verbitterd en uit het lood geslagen, omdat naar men hem had verteld „terroris ten" ziin zoon hadden doodge schoten. had de Roos, toen hij op Dollen Dinsdag uit Alk maar naar Drente was ge vlucht, zich gemeld voor den dienst bii de heroepslandwacht. Ziin kameraden noemden hem ..Frederik Fluweel" of Adam- son. omdat hii een afkeer van mishandeling zou hebben; des ondanks bleek ter zitting, dat de Roos medegewerkt had om 13 arrestanten van de Bloed ploeg ter dood te brengen. De advocaat-fiscaal eischte 15 iaar gevangenisstraf, waar van 10 iaar door te brengen in een Rijkswerkinrichting. Mr. Berkhouwer bepleitte clementie. Naar wij hedenmorgen ver namen, maken de beide gewon den van de trambotsing te Ber gen het naar omstandigheden redelijk wel Door een oeval is nog juist de leerling-machinist van de eerste tram aan den dood ont snapt. Toen de tram voor het remdêfect moest stoppen begaf hij zich onder de wagons om het defect op te sporen Juist had hij zich een oogenblik verwijderd, toen de botsing plaats vond! en de wagon 'waaronder hij zich had bevonden in elkaar gedrukt werd handeld van den overleden Jan F. Bertram te Cas'tricum. Zijn vrouw trad op als zijn bijzon dere vertegenwoordigster. Hem werd ten laste gelegd hét lid maatschap van ae NSB, de WA, de NVD en het Economisch Front. Dat hij echter nooit gel delijk gewin hieruit getrokken had was een gunstige omstan digheid voor besch Tenslotte stond de tuinder T. J, van Vught uit Bergen terecht, die in Mei '41 lid van de n.s.b. geworden was, omdat hij hierl van iets goeds voor den tuinbouw verwachtte; hij was voor de Dui'tschers werkzaam geweest en had ook wapens gedragen bij het bewaken van wehrmacht. objecten. Ook had hij aspiraties om ambtenaar te worden en gaf zich op voor de cursus 'ot oplei ding van nat soc ambtenaren. Het was een doodgewoon brood! nsb-ertje, waarvoor Mr. C, de Groot clementie inriep. In ons nummer van gisteren plaatsten wii een bericht over een groot aantal vervalschte suikerrantsoenbonnen. die een groot winkelbedrijf van een bekend zwarthandelaar in ontvangst had genomen. Wii vernamen, dat de vervalsching ontdekt werd op het Centraal Distributiekantoor, dat de op- plakvellen met de valsche bonnen, waarop den naam van bedoeld winkelbedrijf was vermeld, naar het distributie kantoor te Alkmaar retour neerde. Dit wendde zich tot den bedrijfsleider van het winkelbedrijf, die. al was het al eenige weken geleden, dat hii de suiker had afgeleverd, zich nog kon herinneren, wie de vervalschte bonnen had af gegeven: zoo kon tot arresta tie van den zwarthandelaar en ziin „compagnon" worden overgegaan. Rest nog één vraag: hoe kan een winkelier zoo'n groot kwantum suiker afleveren, aan iemand, die hem óf als zwarthandelaar, óf heelemaal niet bekend is? Het komt toch meermalen voor, dat een actieve winkelier zelf ontdekt, dat de bonnen niet origineel ziin. Het kon nog wel eens gebeuren, dat dit muisje nog een staartje zal blijken te hebben. Morgen komen de leden van de jeugdvereenigingen het glas afhalen voor de geteis terde gebieden. Wilt u het klaar zetten? TWEEDE ABONNEMENTS VOORSTELLING GULDEN VLIES Als tweede abonnementsvoor stelling wordt op Vrijdag 11 Oct., 8 uur door Comedia, dip C Her mus, Ibsen's prachtige „Rosmers. holm" ten tooneele gebracht. Het Secretariaat van de Contact, commissie voor den Middenstand ver_ zocht ons morgen het volgende op te nemen. Na de ervaringen, die wij reeds eenige malen in soortgelijke gevallen met andere plaatselijke bla den hebben opgedaan, bedanken we stichtelijk voor de eer van morgen en publiceeren reeds heden: Wanneer we een terugblik werpen op de nu inmiddels al weer eenige dagen achter ons liggende etalage- week; dan doen wij dat met een groote voldoening vooral voor wat de behaalde resultaten betreft. Een door den oorlog totaal ont wricht zakenleven heeft gedurende die dagen getoond, dat deze het met den wederopbouw ernstig meent en den goeden wil bezit om al datgene te doen wat in het belang is van de •afnemers. Het past ons dan ook langs dezen weg aan al de deelnemers dank te betuig'en voor de moeite, welke zij zich getroost hebben óm van deze dag een feestweek te maken. De bekroning hebben wij ontvangen in den vorm van 'n overweldigend druk bezoek aan hun etalages, waarover men het publiek nog steeds waardee- rend hoort spreken. Blijft Uw best doen, want dan heeft Alkmaar, als centrum van Noordholland, zich wel. licht eerder van alle narigheid her steld dan vele andere plaatsen. Aan de etalage-week was onzer zijds een wedstrijd verbonden, waar van de prijzen op 9 October ontïer de goede oplossers zijn verloot. Een. voudig waren de oplossingen niet, vandaar dat onze verwachtingen niet hoog gespannen waren. Uit de bus sen kwam echter het respectabele aantal van 3229 inzendingen, waarvan er ongeveer 75 onder "goed" ge rangschikt konden worden. De rijmen waren: Serie I: Werkt allen mee Aan 't herstel van V.V.V. Wordt lid dan zonder schromen 't Zal de stad ten goede komen. Serie II: Wij allen gaan met veel vertrouwen Aan een nieuwe toekomst bouwen Een sterke en actieve middenstand Bevordert de welvaart van stad en land. Serie III. Aantal groene letters 215. De prijswinnaars (pl.m. 200) heb^ ben inmiddels bericht» ontvangen, terwijl wij nog bezig zijn aan een controle op de mede ingezonden rij men enz. Vpor de groote inspanning die de deelnemers hebben gehad om de op lossingen te verkrijgen, betuigen wij gaarne onzen dank. KAASMARKT 12 stapels kleine fabriekskaas f74,50; 2 st. boerenkaas f73,50. Het is de directie van 't Gulden Vlies gelukt om de beroemde Wiener Sangerknaben in Alk. maar te laten op'reden Voor den oorlog waren d'eze jeugdige zangsolisten ook in Alkmaar vaag geziene gasten en wij twij felen er dan ook niet aan, of Vrijdag 18 Octeber (hun eenig- ste optreden in Alkmaar) zal weer een vol huis getuige van hun prachtige zang zijn. Het programma bestaa' uit geeste lijke liederen en volksliederen, o.a. Schone blaue Donau, Schlafe mein Prinzchen, Mein Muffer war eine Wienerin. Verder ope- ra'tjes van HaycTn, Mozart enz., 35-JARIG JUBILEUM Alweer 'n jubileum bii Vroom Dreesmann! De heer F Proost uit Bergen herdacht gisteren het feit, dat hij 25 jaar geleden hij genoemde firma als behanger- s'offeerder in dienst trad. Na gistermorgen met »'n vrouw per auto te zijn afgehaald, werd de ALS WIJ, Katholieken, een boek gaan of laten lezen, en we willen volkomen ver antwoord zijn, dan is het ge- wenscht, zoo niet noodzake lijk. dat we reeds vóór het lezen het een en ander be treffende dat boek weten. We zullen b.v. dienen te weten of het betreffende boek in ka tholieke geest is geschreven, dan wel liberaal of anti-kleri kaal is getint, of het storend neutraal geschreven is, dan wel een communistischen in slag heeft, of het ónze opvat tingen betreffende moraal en huwelijkstrouw propageert, óf deze ondermijnt en belache lijk maakt, enz. Een lezer van eenige cultureele standing zal bovendien wiüen weten of het boek, dat hij gaat lezen een detectiveverhaal is of tot de oorlogsliteratuur behoort, of he een oorspronkelijke, Neder- landsche roman is, dan wel een uit het Fransch, Duitsch, Engelsch of Amerikaansch vertaald werk, of het in literair, wetenschappe lijk of vakkundig opzicht' al dan niet van waarde is. We kunnen ons voorstellen, dat naar aanleiding van het boven staande een paar onme-'cingen worden gemaakt. Men zegt: „Ik lees na f .1 dag, een wéék van zware arbeid uitsluitend voor ont spanning en ik neem het dus niet zoo zwaar!" We willen naar aan leiding van die opmerking vast stellen, dat óók voor de ontspan ningslectuur bepaalde normen gelden en dat ook die ontspanning een gezonde hoort te zijn! En ver volgens, dat zelfs als we een boek uitsluitend voor ontspanning lezen het dan toch dubbele winst beteekent, indien dit boek tevens een nuttig, een goed, een waarlijk mooi boek is! Een tweede opmerking, die mo gelijk door menige ernstige le zerfes) van dit artikel zal ge maakt worden is: „Ik zie geen kans al die gegevens van ieder boek dat ik wil gaan lezen te ver zamelen, om de eenvoudige reden dat ik geen kans zie alle boeken- recenties bij te houden." Dat begrijpen we volkomen En toch kunt ge U op eenvoudige wijze zelfs van al datgene wat ge van een boek weten moet op de hoogte stellen. Daarover in een slotartike1 B C\ jubilaris door de directie ont vangen toegesproken en in de bloemetjes gezet, waarbij hem als stoffelijk blijk van waardee ring voor zijn ijver en plichts betrachting een enveloppe met inhoud werd overhandigd. Na een gezellig praatje onder het genot van een kopje koffie etc. werd de héér Proost vervolgens door het geheele personeel bel groet en gecomplimenteerd bij monde van chefs en collega's, die hem om. prezen om zijn goede voorbeeld en eenvoudigen en daardoor prettigen omgang. Naast de door hen gebrachte bloemenhulde, werden hem te vens mooie en nuttige geschen ken aangeboden, die de herin nering aan dit feest levendig zullen houden. Na afloop van deze gebruike lijke plechtigheden werd de fam. Proost wederom huiswaarts ge bracht, alwaar de feestviering in huiselijken kring werd voort gezet. BURGERLIJKE STAND Geboren: Jan, zoon van J Eg- bergeri en B M. van der Kooy; Jac G. Wzoon van G Meule. veld en W. H C. S'oop; Th. E. M., dochter van Th. P. Ris en C.' Verver; W., dochter van D. J. van Sonderen' en A. D. J. Egge! laar. Gehuwd: J v, d. Ben en J. J. Zander. Ondertrouwd: E. v. d. Brink en M. A de Boer; 'Q. 'Snijder en E. M.' A. Borderwijk; G. Hoger- hèydé en L G Moorman. Overleden: Franc. H. Schef- fers, 77 jaar. wed nr. van A. H. Konings; E Koning, 70 jaar, gesch. van J Frans; J, P. Kool wijk, 61 jaar, geh. met M, v. Woerden; M. J Kotvis, 54 jr., geh met A J. Couwenhoven. Gdbóren: E. E. M., dodhter van A. Dijkstra en F. Vooistra: A. M.. docti- ter van I Bakker en M. Schuitema ker; M.f dochter van B. Blom en J. v. d. Spek. Gehuwd: N. P. Peperkamp en C M. Tromp; J. Duijn en G. Semler; M. Buntama en A. Bakker; J. P Doesdhot en M. Paulisse; J. D. Hol lander ei! A. C. Sdhut; J Martens en J. H. C. Jansen. Overleden: D. A. de Boer; 80 jaar; gehuwd met W. C Tros. HEILOO NED KATH. ARBEIDERS BEWEGING AFD HEILOO Aan de leden! Op 20 Oc ober hopen wij ons winterprogramma, met uw aller medewerking, feestelijk te ope nen Wij beginnen dien dag met bijwoning der H. Mis van 8 uur, waaronder algemeene H. Com munie der leden. Daarna ge meenschappelijk on'bijt in het Brunogebouw. De jonge dames, op wier me dewerking wij mogen rekenen en die onmisbaar zijn om dit ontbijt mogelijk te maken, zullen in de komende dagen hiervoor uw bijdrage in natura komen vragen. De dames zijn voorzien van een aanbeveling, ondertee kend door het bestuur 's Avonds te 8 uur' cabaret avond. te geven door het ge mengd tooneelgezelschap „Het Masker"; muziek; na afloop ge zellig samenzijn. Hiervoor plaats bespreking a i0 cent in de biblio. thee op Zondag 13 October a.s. van half elf tot 'waalf uur voor leden met dames Toegang gratis. LIMMEN SCHOUW De jaarlijksche schouw in den Groot Limmerpolder zal gehou den worden op 17 October a.s. WARMENHUIZEN VIOS-NIEUWS Zondag'kom' St. Victor I uit Obdam bij Vios I op bezoek Vios zal nu moeten laten zien of dit seizoen met haar rekening zal moeten worden gehouden. De laa'ste prestaties tijdens de wed strijden waren niet teleurstel lend. Wil zij echter niet te veel op' achter raken, dan zal er Zon dag gewonnen dienen te worden Vios II, dat de gast gaat wor! den van Dirkshorn I, zal beide punten daar wel laten, of zorgt ■zij wederom voor een meevaller? Doe je best. Vios a jun. spelen Thuis tegen Con Zelo a. Vios a adsp. gaan bij de buren op bezoek. Allen op tijd aanwezig Wij rekenen na tuurlijk op beide punten. Blijft vooral op de plaats staan waar je bent opgesteld. Wij maken allé leden er nog op attent, dat eiken Donderdag avond in ons stamcafé wordt ge traind, Waarbij iedereen aanwe zig behoort te zijn. Allen houden zich van de benclitgeving in het kastje op de hoogte. De Nieuwe Schager, die voor de zuivering van het Dagblad v. Nrd. Holland in Schagen het Rijk(je) alleen had, veranderde een week voor de herverschijning van de aloude Schager Courant, als Schager editie van het ge zuiverde Dagblad v. Nrd. Hol land, die als Noordholl. Crt. ging verschijnen, haar naam in Schager Courant, zoodat Schagen sindsdien twee kran ten van dien naam had. Het Dagbl. v. Nrd. Holland liet de Stichting De Nieuwe Schager in kort geding dagvaarden en overlegde voor den rechter, Mr. J. Krabbe o.m. een schrijven van Dr. Beekerikamp, voorzitter van den Persraad, die bevestigde, dat de Noordhollandsche Courant moet worden beschouwd als de voortzetting onder meer van de Schager Courant, welke verkla ring- voor den rechter mede aan leiding was tot de overweging, dat hier van ontoelaatbare concurren tie gesproken kan worden en tot het bevel aan de Nieuwe Schager om zich te onthouden van elk ge bruik, in welken vorm ook van den naam Schager Courant, totdat onherroepelijk zal zijn beslist, wie der partijen gerechtigd kan wor den geacht dezen naam te voeren; gedaagde werd tevens veroordeeld tot betaling van een dwangsom van f100 voor eiken dag, dat zij in gebreke blijft aan dit bevel te voldoen. Met inaang van 20 October is benoemd tot burgemeester van Woanum de heer P. J. Commandeur, wnd. gemeen tesecretaris van deze ge meente. De beëediging zal Donderdag 17 October te Haarlem plaats vinden. De heer Commandeur is op 11 Maart 191 h geboren als zoon van burgemeester J. Commandeur K.Az die per 15 Maart jl we gens het bereiken van den' pen- sioengerech'igden leeftijd eervol ontslag kreeg. Reeds meer' cfan honderd jaar is het geslacht Commandeur aan het bewind in deze gemeente Van 1834 to' 1860 was Jan Com mandeur burgemeester, die op gevolgd werd door zijn neef Arien Commandeur, tot 1887, Toen kwam diens zoon, Klaas Commandeur Az, aan het roer, to' 1921, daarna'Jan Comman deur K.Azn, tot 1946 en nu diens zoon, Petrus Jozef. In 1934 was het feest in Wognum oen de dynastie Commandeur honderd jaar aan het bewind was. Dé nieuwe burgemeester heeft zijn opleiding gehad aan de Katholieke Mulo.school te Hoorn en werd in 1928 volontair aan de gemeentesecretarie te Wognum In 1930 werd hij benoemd tof Ambtenaar aan de Secretarie en in Maart jl. waarn. gemeente secretaris. Hij is secr..penning meester van het Burgerlijk Arm bestuur en bestuurslid van den Kath. Kring te Hoorn. Voor KI. de Leeuw te Wierin- gerwaard, J. A. Hillen te Texel, A. J, Bot te Den Helder, W. Nies- sink te Den Helder, KI. Stam te Tvfrisk, Jac. A. Middelkoop te Den Helder en J, G. Boon te Den Hel der: interneering voor den tijd van detentie, reeds in vrijheid ge steld. W. A. van Jeveren te Wijdenes: uitspraak aangehouden; het on derzoek naar de persoon van den beschuldigde wordt opgedragen aan Mr. J. de Groot. W. Bos te Noordscharwoude: reeds in vrijheid gesteld, inter- neering voor den tijd .van detentie verbeurdverklaring van f500. A. Schaak te Beemster: heden vrij, interneering voor den tijd van detentie, verbeurdverklaring van f2500. C. Koetsier te Den Burg: 1 jaar en 9 maanden interneering tot 20 Jan. 1947. Verbeurdverklaring van het geheele vermogen. (^Koetsier was „verwalter" in een Jodenzaak te Den Helder.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2