RADIO APELDOORN IN ROUW HEVIGE ONTPLOFFING TEAMSTERDAM ALLE GRATIE VERZOEKEN VERWORPEN VAN DEN HELD JAN TROMPETTER Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Eerste slachtoffer begraven K.L.M. verlaagt tarieven Yoego-Slavisch bisschop overleden Twee dooden, zeven gewonden Een vervalscht schrijven in hét proces tegen Mgr. Stepinac Ook Fritzsche weer in arrest Zweedsche regeering afgetreden Buitenlandsch nieuws Even voor het binnenrijden in het Centraal Station ontspoorde een sneltrein. De locomotief kantelde, waarbij de machinist om het leven kwam. De plaats van het ongeval. (A.H.F. P.) Gisterenmiddag is op de alge- meene begraafplaats te Harden- berg de eerste van de 24 dooden, omgekomen door de vliegtuigcata- strophe te Apeldoorn, aan de schoot der aarde toevertrouwd. Het was het stoffelijk overschot van Henk Schuite, wiens vader ter plaatse burgemeester is ge weest. Vertegenwoordigers van den Minister van Marine, het gemeen tebestuur van Apeldoorn, het schoolbestuur der Christelijke H.B.S., alsmede van de leerlingen waren op den doodenakker aan wezig en gaven door kransen uiting aan de algemeene deelne ming. Een groote schare padvin ders gaf blijk van het medeleven der Hardenbergsche jeugd. Ds. P. Visser, die aan de groeve het woord voerde, schetste den diepen indruk op onze geheele bevolking, door de ontzettende ramp teweeg gebracht en uitte voorts woorden van troost tot de nabestaanden. Een oom van het slachtoffer dankte tenslotte voor de deelneming. In de Groote Kerk te Apel doorn is gisteravond een rouw dienst gehouden. Het was een aangrijpende plechtigheid. Ds. J. J. C, Karres opende den dienst met de woorden van Psalm 103 „Gelijk het gras is ons kort stondig leven". De directeur van de Chr. H.B.S. dr, F, A, de Planque bracht in herinnering de groote blijdschap, waarmede de kinderen na jaren van ballingschap luttele weken geleden weer de eigen school be-, traden; hoe verheugd zij waren, weer een gymnastiekzaal te be zitten; hoe graag zij juist naar die lessen gingen. „Toen kwam de plotselinge ramp. Wij hebben me degeleefd met de arme jongens die hun vreeselijke pijnen met zooveel geduld en moed hebben gedragen. Met de moeders, die zich moedig en dapper hielden voor hun kinderen, om haar smart te verbergen. Drie middagen heb ben wij alle ouders bezocht en ge loof mij, die tochten waren heel zwaar. Maar toch hebben wij daarbij veel moois ontmoet.' Tijdens een in Juni te New York gehouden luchtvaartcon ferentie. waaraan ook de K. L. M. deelnam, is besloten de tarieven voor de route Ame- rika-Europa te verlagen. Dien tengevolge kan thans ook de K.L.M. haar tarieven op de trans-atlantische route omlaag brengen, daarmede uitvoering gevende aan den wensch. het reizen door de lucht binnen het bereik van een zoo groot mogeliiken kring te brengen. PROGRAMMA ZATERDAG 12 OCT. HILVERSUM I (301 M.) VARA: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. mu ziek; 10.30 Voor arbeiders in conti nubedrijven; 12.35 Eddy Walis speelt 13.00 Ned, Strijdkr.: 16.35 Boyd Baehmann; 18.00 Nieuws; 18.15 Jan Jan Cordtiwener; 18.30 Ned. Strijdkr. 20.20 En nuOké; 21.50 Ramblers 22.15 Hoorspel; 23 00 Nieuws zang en sluiting. HILVERSUM II (415 M) KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws: 8.15 Pluk den dag; 11.00 De Zonnebloem; 12.30 Klaas van Beeck; 13.00 Nieuws; 13.45 Tooneelkijker; 14.15 Band van de week; 15.00 Voor Je jeugd; 16.00 Chopin; 17,45 De vliegende Hollan der; 18.15 Journalistiek weekover zicht; 18.35 Royal Hawaiians; 19.35 Pa Pinkelman; 21.00 Morgen is het Zondag; 22.00 Nieuws; 23.00 Maurice Alexander en orkest waarna slui ting. „Woensdagavond", zoo deel de spr. mede, „is ook Marüke Christern de zuster van den piloot, 6ü mij geweest „Ik zou zoo graag een blijk van mede leven zenden," zoo zeide zij. Toen ik haar vertelde, dat ik voor U het woord zou voeren en dan haar deelneming aan U zou overbrengen antwoord de zij. „als U dat zou willen doen, zou IJ mijn broer en mij een innige voldoening schen ken." Dr. de Planque verhaalde nog van de zelfopoffering van den leeraar Dobbenga, een kinder vriend bij uitnemendheid. Op zijn bed zeide deze: „Was ik maar heengegaan en waren de kinderen maar gered." De Osservatore Romano maakt bekend dat Mgr. Jean Simrak, bisschop van Kritzevitch is over leden. In Mei '45 werd de prelaat gearresteerd en na hevige folte ringen in Juli vrijgelaten, nadat velen ten gunste van hem getuigd hadden. Zijn gezondheid was ech ter dermate geschokt dat hij ter herstel in een sanatorium moest worden opgenomen. De bisschop overleed op 63-jarigen leeftijd Omstreeks kwart over twaalf gisterenmiddag hoorden .de bewo ners van Amsterdam Noord een hevige knal in de fabriek van de firma Stork. Zelfs aan de over zijde van het IJ was de slag te hooren. Het personeel van de brandweerkazerne aan de Ruyter- kade rukte onmiddellijk uit. Het bleek dat de plaatwerkerij der firma Stork in een ravage her schapen was doordat een zuurstof- cylinder die bij het lasschen werd gebruikt met een enorme klap uit elkaar was gesprongen. Er bevonden zich op het mo- menD van de ontploffing vee.'tig arbeiders in de plaatwerkerij waarvan de 17-jarige J. Bouhuis en de 21-jarige J. Mens dusdanig werden gewond dat zij nog ter Het Vaticaan heeft een ver klaring gepubliceerd, die de juistheid van een te Belgrado tegen mgr. Stepinac voorge lezen schrijven, in twijfel trekt Volgens dit schrijven zou mgr. Stepinac een Paus er van hebben verwittigd, dat dé moorden in Bosnië „gerechtvaardigd" waren omdat de katholieke kerk gevaar dreigde. Volgens de verklaring van het Vaticaan is in officieele kringen van de H. Stoel vastge steld, dat ui+ de archieven van het secretariaat is gebleken, d!at slechts enkele pagina d.d 18 Mei 1943 (datum van den bewusten brief) gevonden zijn. De inhoud daarvan komt slechts, gedeelte lijk overeen met de door den openbaren aanklager voorgele zen versie. Bovendien wijkt de stijl van dezen brief, die onge zegeld en niet onderteekend is, af van de stijl, die men in cor respondentie met den H. Stoel pleegt te bezigen Reuter meldt uit Berlijn, dat de Geallieerde Bestuurs raad alle verzoeken om gratie in zake de vonnissen tegen de nazi-leiders verworpen heeft. Hans Fritzsche, die zooals be kend door het Neurenbergsche Tribunaal werd vrijgesproken is gistermorgen vroeg weer gearres teerd. Officieel wordt ♦medegedeeld, dat Fritzsche beperkte vrijheid geniet, nl. in zooverre, dat hij de grens van Neurenberg niet mag overschrijden. Hij wordt bewaakt door een Duitschen politie-agent in burger. De verzoeken van Goering, Jodl en Keitel om te worden doodge schoten in plaats van opgehangen werden eveneens door den be stuursraad verworpen. Alleen voor Kaltenbrunner, Von Schiraeh en Speer was geen wijziging can het vonnis verzocht. Het verzoek van Raeder om den dood door den kogel in plaats van het door het Tribunaal uitgesproken vonnis, werd afgewezen omdat de Be stuursraad het vonnis niet kan verzwaren. De Sowjet-Russische afgevaar digde in den bestuursraad ver klaarde het als zijn plicht te be schouwen om zijn volledige in stemming te betuigen met de mee ning van het Sowjet-Russische lid van het Tribunaal, dat er genoeg bewijzen zijn om Schacht, Von Pa pen en Fritsche ook te vonnissen, tegen Hess het doodvonnis uit te spreken en te erkennen, dat de re geering van Hitler met zijn gene rale staf en militair opperbevel misdadige organisaties waren De geallieerde bestuursraad bevestigde dat alle te Neuren berg ter dood veroordeelden 16 October in het bijzijn van een Viermogendhedencommis- sie zullen worden opgehangen. Twee persvertegenwoordigers elk der vier bezettende mo gendheden en één offieieele fotograaf zullen de executie mogen bijwonen. Volgens Majoor Fred Teich, be ambte van de gevangenis te Neu renberg, hebben de Amerikaan- sche autoriteiten besloten, de her senen van de ter dood veroordeel, den na de executie niet voor pa thologisch onderzoek naar Ame rika te zenden. plaatse overleden Een zevental andere arbeiders werd min of meer ernstig gewond waaronder de 23-jarige), Westerman vrij ern stig. Zij maken het naar omstan digheden redelijk wel. De zuurstofcylinder had een druk van 150 atmosfeer en hei is een geluk dat het dak van de loods met eternietplaten gedekt was, welke van het dak afsloegen. De ramp had anders ernstiger om. vang aan kunnen nemen. De cylinder lag op een spe' "-al daarvoor ingerichte wagen en het is niet waarschijnlijk dat deze ge vallen is. De Arbeidsinspectie stelt een nader onderzoek in Veldmaarschalk Smuts, die een kort bezoek aan ons land brengt, gebruikte ten paleize Soestdijk de lunch met de Koninklijke familie. De maar schalk verlaat het paleis, uit geleide gedaan door Z. K. H. Prins Bernhard. ('t Sticht P.) De Zweedsche eerste minis ter ad interim, Unden, heeft den koning het ontslag der regeering aangeboden. De voorzitter der sociaal-demo cratische partij. Erlander. is bii den koning ontboden. Hij zal worden belast met het vormen van een nieuw mi nisterie. De organisatie der UNESCO, de wetenschappelijke en cul- tureele afdeeling der V.N.. zal te Parijs besproken worden op een conferentie die duurt van 19 Nov. tot 10 Dec. REGEERING HEEFT VRIJE HAND INZAKE LEGER VORMING diens plichtigen, en roerde ook de kwestie van de moraliteit in het leger aan. Aan de bezwaren, die gesignaleerd zijn. moet tege- moe gekomen worden. Wat de M.v.A. mededeelt, over uitla tingen van aalmoezeniers, heeft spr met voldoening gelezen Ook bij de troepen in Inïië moe het zoo zijn, dat de ministers ook in leidende kringen een verkeerde mentaliteit niet dulden en daar aan ook consequen ies verbinden ten aanzien van promotie en ont slag. Het fundament moet goed zijn, anders bouw men op drijf zand; de bevolking, staat haar zonen af,zij mag ook eischen, dat zij niet zedelijk ten gronde gaan. Van het verdere deba* ver melden wij nog, dat van ver schillende kanten gepleit werd voor uitbreiding van het aan'al predikanten en aalmoezeniers. Dat de machtiging zou strekken 'ot 1 Juli 1947 vond bij verschil lende sprekers bestrijding; aan vankelijk was de bedoeling, dat ze slechts zou strekken tot 1 Januari 1947. Ds heer v. Sleen, van de P.v.d.A., bepleite ver schillende niéuwe opvattingen, ook in de legerleiding en opvoe ding van het leger in democra- tischen zin. De heer Roosjen, A.R., wilde de opleiding in En- 1 geland zoo spoedig mogelijk Be- eindigen. Hij waarschuwde te gen misbruik van de vrijstelling voor theologische studenten! De Minister van Oorlog, kolo nel Fievez, heeft het èn"werp met klem van redenen verde digd, bijzonder ook ten aanzien van den datum van werking tot 1 Juli 1947 Hij erkende verschil lende bezwaren, doch zag wel een noodtoestand. Een wijziging van de Dienstplichtwed is nu nog niet mogelijk; we staan met de legervorming voor een heel nieu wen toes'and; het gaat nu alleen nog maar om het vormen van onderdeelen voor het vervullen van de verantwoordelijke taak in Ind'ië; alles moet van den grond af worden opgebouwd. Aan opheffing der herkeuringsf raden word1 niet gedacht. Ten aanzien van de keuring kari geen genoegen worden genomen met het mindere. Voor vrijstellingen zullen normen worden vastge steld, tegen willekeur zal ge- waak' worden. Tegen ruime vrij stellingen bestaat bezwaar De minister ging ojj verschillende bezwaren nader in, maar moest de meening van de M.v A hand haven. Hij deelde mede, dat De Waar heid, Geef Acht en Vredestich ter, van den befaamden „prof." Pootjes, voor militairen zijn ver boden, om de strekking van de artikelen, die er permanent in verschijnen Na goedkeuring van een amendemen' van den Heer Ruys de Beerenbrouck. dat ten doel heeft tegemoet te komen aan cons'itutioneele bezwaren, is het wetsontwerp met 8 communisti- scne stemmen tegen aangenomen Er waren 57 s'emmen voor uit gebracht. 66. De burgemeester was hevia aeschrokken. Wat zou Brussel in het vervolq zon der zijn held moeten begin nen? Maar hij hield zich goed en wenschte het ge zelschap beleefd een goede nachtrust. Midden in den nacht riep, hij den gemeen teraad bijeen om te beraad slagen hoe zij Jan Trom- vetter in Brussel konden houden. De gemeenteraad nam het volgende besluit: „We geven hem een triomf tocht door Vlaanderen &n daarna zetten we hem op de kiezerslijst. Iedereen zal op Jan Tromvetter stemmen en dan blijft hij voorgoed in Brussel! Nog bleek van de tekort- gekomen slaap trok de bur- meester met den wethou der bij het ochtendkrieken naar het hotel, waar hij Jan Tromvetter in zijn wama aantrof. De held liep met zijn schoenen in de handen om Isabel nog wat slaap te gunnen, want als ze haar nachtrust niet kreeg was ze heelemaal niet te spreken! In naam van de geheele burgerij deed de burgemeester aan Jan het voorstel van een eeretocht door Vlaanderen, te beginnen bij Antwer pen. „Dat doen we Jan", zei Isabel, die intusschen klaar wakker was geworden. En na het ontbijt stapte het heele gezelschap in de Pickwickkoets en met Jim en Jack op den bok ging het in volle draf naar Ant werpen, de schoone stad aan de Schelde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3