De kaasmarkt blijft bestaan! Onze katholieke bibliotheek FILMS VAN DE WEEK Nieuw Noordhollandsch Dagblad 12.220 torenbeklimmers DE KAASPRIJZEN TEXTIELHONCER Coiisumentencrediet Genootschap Engeland—Nederland WEERBERICHT Zondag a.s., half drie: A!km. Boys-R.C.H. Week van Veilig Verkeer „De slag om Arnhem" ZATERDAG 12 OCTOBER 1946 Men zal zich herinneren, dat in dit voorjaar met financieele medewerking van rijk, gemeente en middenstand, en me' mede werking in anderen vorm van aanvoerders, handtel en VVV de aloude kaasmarkt in eere werd hersteld. Het was de bedoeling dat de eerste kaasmarkt 1 Mei zou" worden gehouden, doch door verschillende omstandfgheden kon eerst half Juni begonnen worden Mer eenig feestelijk ver toon werd de eerste kaasmarkt geopend, alsook de kaasbeurs, die echter niet geopend had be hoeven te worden, omda' er practisch nooit gebruik van werd gemaakt. De noteering op de markt was voor de aanvoerders aanleiding verkoop via de markt te prefereeren. De subsidie 'tot herstel van de kaasmarkt was bedoeld voor een periode van 6 maanden? doch het ligt in de bedoeling de kaas markt ook na deze periode te handhaven, aangezien er een belangrijke categorie onder de aanvoerders is. die verkoop via de markt prefereeren boven die rechtstreeks van de fabriek. Wel- lich dat ook de marktnoteering hierin een woordje meespreekt. De Bond van op Coöp. Grond-I slag werkende Zuivelfabrieken heeft dan ook aan haar leden medegedeeld, dat de kaasmarkt gehandhaafd zal worden en wij zijn ervan overtuigd dat de mees e aanvoerders dit zullen toejuichen De noteering ter Alkmaarsche kaasmarkt was steeds aan den hoogen kant en kon prijsze tend genoemd worden voor heel Ne derland; Leeuwarden oriënteerde zich thans naar Alkmaar en niet andersom, zooals het vroeger he. geval was. Door den Bond van Zuivelfa brieken was gegarandeerd, dat de aanvoer 50.000 kg minstens per week zou bedragen Door verschillende omsa ndigheaen kon dit kwantum echter niet be reikt worden; vele fabrieken hadden reeds voor di jaar hun geheele productie verkocht en konden zoodoende van de markt geen gebruik maken; voorts heb ben verschillende regeerings- maatregelen de afname van consumptiemelk bevorderd, waar door de produc ie van kaas met aan de verwachtingen beant woordde. Niettemin bedroeg de aan voer gemiddeld 27000 kg per markt; in to aal werd er dit jaar tot en met de markt van gis eren 483.137 kg kaas aan- gevoerd. Vergelijkt men daarmee de cijfers van voorgaande jaren (1945: 10.850 kg- 1944: 130.070 kg en 1943: 337,316 kg) dan is er toch weer een verheugende stij ging te constateeren. Wij moe en echter terug naar den aanvoer in millioenen kg, zooals die in 1941 van 1 y2 millioen kg of naar den vooroorlogschen aanvoer van tot 4 millioen kg. Dankbaar mag geconstateerd worden, dat het doel, dat de voorstanders van herstel van de kaasmarkt zich dit voorjaar voor oogen hadden ges eld, verwezen, lijkt is. Het vreemdelingenbezoek was overweldigend dit zo merseizoen; vooral het aan tal buitenlanders was, dank zij de ui wisseling met En geland en het bezoek van de met verlof in ons land ver blijvende Amerikaansche be zettingstroepen uit Dui sch. land, heel groot. En dit bui- tenlandsch bezoek vooral zal niet nagelaten hebben de noodige en onmisbare we reldreclame te hebben ge maakt voor het bij uits'ek Nederlandsche product: de kaas. Dat de Alkmaarsche Midden stand éveneens wel gevaren is bij dit drukke bezoek aan de her stelde kaasmarkt, behoeft geen betoog Men behoefde op vrij dag maar door de stad te wan delen, om te zien, hoe duizenden toeristen en vacantiegangers de straiten der binnensad vulde"n, waarvan winkels en restaurants profiteerden. Zelfs gis eren waren er nog vele bezoekers op de kaasmarkt, w.o. een gezelschap buitenlan ders o.l,v de World Friendschip Association; er waren gister nog zelfs 184 torenbeklimmeue. Trou wens, die Waagtoren ïe 'eekent voor onze VVV een niet te ver smaden aanwinst voor de kas. Op menigen Vrijdag in het hoog seizoen stonden de vacan'iegan- gers in den rij, om een kaartje voor den toren. In Augustus be liep het aantal torenbeklimmers ver over de duizend per markt dag. In totaal hebben dit sei zoen 12.220 personen vanaf den Waag oren het stads- en marktpanorama kunnen be wonderen. Het aantal bezoe kers aan de kaasmarkt kan men gevoeglijk met 10 of meer vermenigvuldigen Alkmaar was in 1946 weer de kaasstad'; moge zij dit tot in lengte van jaren blijven. Wie de noteering van de Alk maarsche kaasmarkt' gevolgd heeft, zal geconsta'eerd hebben, dat de kaasprijzen gestegen zijn Dit vindt zijn oorzaak in de ver. hooging der produc'ieheffing met 25 cent per kg. Deze ver hooging der heffing beteekent echter niet, da', de melkprijs voor de boeren verhoogd wordt; uiteindelijk komt dit kwartje terecht in het Landbouwcrisis fonds, dat zoo zoetjesaaj uitge put raakte en wel eenige aan vulling behoefde. Intusschen beteekent deze prijsverhooging ook weer een stijging van de kos'en voor het levensmiddelenpakket. De prijzen zijn nu vastgesteld als volgt: volvet'e kaas f 1.70 voor den winkelier, f 2.voor den consument per kg; 40-plus resD f 1.55 en f 1.88. Behalve de brood- en de melk prijs is dus ook de kaasprijs voor den consument hooger gewor den. De belangstellinavoor den door de Prijsbeheersching aangekondigden verkoop van texeielgoederen bij de fa Engeln is enorm. Het aantal kaar en van liefhebbers voor dezen verkoop is niet te schatten. Twee kisten met kaar en'werden ontvangen; het aantal wordt op 4 a 5000 geschat, doch het kan even goed nog enkele duizenden meer bedragen Er Kwamen niet alleen kaar- 'en uit Alkmaar, ook uit andere plaatsen; niet alleen uit alle hoeken van Noord-Holland, doch uit alle hoeken van het land; van Maastrich' en Utrecht, uit Bra bant en Friesland enz. Wij gelooven niet dat al deze liefhebbers voor een nummer in aanmerking komen en het schijnt de bedoeling van de Prijsbe heersohingsambtenaren te zijn, om het uitreiken van kaarten beperken tot Alkmaar en naaste omgeving, die voor he doen van inkoopen geacht kan worden tot het verkoopgebied van Alkmaar te behooren. Tal van inzenders hadden hun kaart per post-ver zonden, hetgeen niet de bedoe ling was, daar de speciaal opge plakte Prinsessepostzegel bedoeld was voor de retourfrankeering; deze inzenders vallen er dus di. rec al uit. Ook degenen, die .verzuimden een Prinsessezegel te gebruiken, komen niet voor een nummer in aanmerking. Verder zal eerst nadat uitge maakt is. welke inzenders voor een verkoopnummer in aanmer king komen, bepaald Runnen worden voor welk bedrag elke inzender zal kunnen bes'eden. Er zal echter nog wel een weekje mee heen gaan, voor de verkoop kan beginnen, want de goederen, die thans nog op de zolders van het gebouw der Prijsbeheer sching liggen, moeten eerst nog naar den winkel van de fa. Engeln worden teruggebracht. Men zal dus nog even geduld moeten oefenen. Wat er met de .opbrengst van de goederen ge beuren zal? Dat is een vraag, waarover de Tuchtrechter uit spraak zal hebben te doen, APOTHEKEN In de week van 13 tot 20 Oef wordt de Zondags- en nacht dienst voor apotheken waarge nomen door de apotheek van mevr. de wed. Wanna, Mient 11. SCHOENHERSTELLERS- CURSUS Belangstellenden verwijzen wij naar een advertentie in dit num mer, be reffende een cursus voor schoenherstellers. Onderstaande personen hebben zich bereid verklaard behulp zaam te zijn bij het invullen der formulieren voor het consumen- tencrediewelke dagelijks van 912 en van 25 uur kunnen worden ingeleverd in het ge bouw Nieuwe Doele, Doelen straat 3 G, Brakenhoff, Oudorperdijkje 50 én J. Pureveen, Polderstraat 9, voor de r.k, georganiseerde 'ransportarbeiders, dagelijks na 19 uur; Joh. de Boer Landstraat 69, voor dén R.K, Typografen bond, Woensdaé én Vrijdag na 19 uur; P. W. Beemster, Dreb- belstraat 5, voor de Ned. K.A.B., dagelijks; L. v. Dijl, Metiusstr'aa't 15 en R v, Mastrigt, idem, voor de r.k. handelsreizigers, kan- 'oor. en winkelbedienden, Don derdag van 19 tot 21 en Zater dag van 15 tot 17 uur; G. Bra kenhoff, Oudegracht 130 en H. Schou'en, Comansstraat 16, r.k] spoor- en tramwegpersoneel] dagelijks aan het Telexbureau Station, gewone diensturen; W. de Boer, Oudegrach' 130, kath, bouwvakarbeiders, Zaterdag vari 14.16 uur; N. C, v d. Berg, Em. de Wittestraat 12, r.k'. overheids personeel, Dinsdag en Donder dag van 19-21 uur; R.K Armbe stuur. Verdronkenoord 12, voor ondersteunden, 14 15 en 16 Oct, van 91 en 1417 uur; Sociale Raad, Langestraat 87, voor ieder een, Woensdag na 14 uur en Maandag en Woensdag van 20-21 uur; vehder voor iedereen bij D.b.v.O Langestraat 104, N.V.H, Kenn'.str. 103. Bissch Hulpactie, Stationsweg, hoek Stuartstr., Bur. dönsumentencrediet Doe lensraat 3 en Maatsch. Hulpbe toon, Doelenstr 30 ('s middags) op de gewone kantooruren. In verband met de groote drukte gelieve men niet tot de laatste dagen te wachten; denkt om de werkgevers verklaring. De afdeeling Alkmaar van dit Genootschap belegde gis teravond in samenwerking met de Federale Unie een avond in de Harmonie, waar als spreek ster optrad Miss F. L. Josephy M.A.. die begon met een uit eenzetting van' de redenen, waarom de Volkenbond heeft gefaald. Als voornaamste re- Weersverwachting* medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: WEINIG VERANDERING Hedennacht weer plaatselijke mistvorming. Morgen overdag gesloten bewolking, geen neer. slag van beteekems. Zelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Zon op Onder Maan op Onder 7.00 17.52 19.21 10.14 7.02 17.50 19.53 11.42 Is het" U bekend, dat in het St Vincentiusgebouw aan de Laat, onze eigen Katholieke Biblio theek i? gevestigd, waar -'ede- ren Dinsdag- en Vrijdagavond van 7,30 tot 8,30 boeken wor den uitgeleend? Bedoeling is, dat iedere Katholiek, zoowel intellectueel, middenstander als arbeider, daar de (goede) boeken krijgen kan, die hij wenscht. Zeker, we geven toe, dat op 't oogenblik nog niet aan ieders re delijk verlangen dienaangaande kan worden voldaan, daarvoor hebben wij, Katholieken van Alk maar, tè lang het opbouwe en uitbouwen van zoo'n eigen katho lieke bibliotheek meer of minder bewust, verwaarloosd! Anderzijds zijn we van meening, dat in die bibliotheek op 't oogenblik toch reeds méér te vinden is, dan me nigeen denkt! Controleer dit maar eens aan de hand van de nieuwe catalogus, die heden uitkomt en die U iederen Dinsdag- en Vrij dagavond bij het boekenruilen koopen kunt. Die catologus is zóo ingericht, dat ge met één oogop slag zien kunt of het boek, dat ge vraagt, aan de eischen voldoet, die ge er èn als katholiek èn als beschaafd mensch aan stellen kunt. Dit is n.l. bereikt, dooraat achter ieder boek door middel van bepaalde letters en feekens het oordeel over het boek staat afgedrukt, een oordeel, dat door alleszins tot oordeelen bevoegde, katholieke autoriteiten op gebied van theologie, moraal, wetenschap en kunst, enz. werd gegeven en waaruit dus gemakkelijk kan wor den afgeleid óf en voor wie het boek geschikt is! Het eenige argument, waai om Katholieken sommige boeken el ders kunnen lezen, kan dunk' ons, alleenzijn, dat bepaalde (goede) boeken in de Katholieke Biblio theek zouden ontbreken. We kun nen U echter verzekeren, dat de huidige bibliotheekcommissie kos- en noch moeiten sparen zal om het aantal boeken uit te breiden, óók al zouden die kosten en moei ten blijken zéér groot te zijn. Maar de Katholieken van Alk maar kunnen en moeten mééwer- ken om een bloeiende Katholieke Bibliotheek te krijgen in de toe komst! Ze kunnen dat voorloopig door: le hun boeken uitsluitend van dié bibliotheek te leenen; 2e boeken uit hun eigen boe kenkast maar natuurlijk geen rommel, afdankertjes, of boeken die uitsluitend als oud papier waarde hebben aan de Katho lieke Bibliotheek af te staan. (Het eenvoudigst is deze boeken op een der uitleenavonden mee te bren gen naar de bibliotheek of de heer Oortmeijer, Payglop te waar schuwen, die dan wel zorgen zal, dat ze aan huis worden afge haald!). Onlangs zei iemand: „Als de Katholieken iets ernstig willen en ze zetten er hun schouders onder, dan krijgen ze het altijd voor el kaar!" Katholieken van Alkmaar, geldt dit óók voor U en Uw eigen Ka tholieke Bibliotheek? B. C. den noemde zii het feit. dat de Volkenbond een Bond van Regeeringen en niet van vol keren was. Zii vergeleek ver der den bouw van den vroe- geren Volkenbond met dien der Vereenigde Volken en zij kwam tot de conclusie, dat er in den grond van de zaak niet zooveel verschil was als wel eens werd beweerd. Het ideaal, dat ons voor oogen moet staan, aldus Miss Josephv. is een wereldfedera tie. die werkeliik democratisch is opgebouwd, gevormd door volkeren en niet door regee ringen. Als middel om dit te bereiken noemde spr. de medewerking van alle werkelijk democratisch-den- kende menschen, om een verande ring te verkrijgen in het Handvest van San Francisco, waardoor niet de Regeeringen, doch de volkeren de vertegenwoordigers zouden aanwijzen. Bovendien zou een federaal Europa een goede stap zijn in de richting van een we reldfederatie. Deze Europee- sche federatie zou na eenigen tijd ook Duitschland als lid moten accepteeren, omdat een goedijgeorganiseerd en welva rend Europa zonder een ge zond en democratisch Duitsch land niet mogelijk is. De wereldfederatie zou moeten beschikken over een internatio nale poitie-macht, zou de belang rijkste strategische punten moeten bezitten, zou voor bepaalde stree. ken een minimum-levensstan daard moeten vaststellen enz. Miss Josephy riep tot slot aller interesse oP voor deze problemen. Ingez. mede&eeling Van 4 tot en me: 9 November a s. zal door het Verbond van Vereenigingen voor Veilig Ver keer een groote landelijke week van veilig verkeer worden ge houden. Dezeactie is bedoeld als het begin van een in groo'en stijl opgezette non-Stop-campagne voor veilig verkeer en het begin na de bevrijding van een stel selmatige verkeersopvoeding van de weggebruikers. Als wij hier ie s gaan zeg gen over de film „De Slag om Arnhem", welke deze week in de Harmonie draait, dan is het niet om er een aanbeveling voor te schrij ven, want die heeft deze film niet noodig De goede roep, die er reecis aan was voorafgegaan, had al groote belangstelling gewekt; dat bleek gisteravond, toen hét Alkmaarsche publiek tot tweemaal toe queue maak e voor de Harmonie, die den eersten avond raeds twee maal uitverkocht was. De negen dagen lange strijd om Arnhem, door de Britsche en Amerikaansche luchtlandings troepen tegen een overmacht aan manschappen en materiaal ik in deze film op aangrijpende wijze in beeld gebracht Als men in het eerste gedeelte de voorberei dingen volgt en daarna den in- drukwekkenden aanval vanuit de lucht, dan verwacht men dat deze operatie moet slagen. De opdracht was de brug bij Arnhem twee dagen te hauden zulks in de verwach'ing aat versterkin gen van over den Rijn zouden aankomen; deze bleven uit en desondanks wis* en de Tommies de brug negen dagen te houden. En onder welke omstandigheden dat laat u deze film zien, waarin geen filmacteurs maar doodge wone slodaten, w.o velen van de 2000, die van de 10.000 parachu. isten den slag om Arnhem over leefd hebben, de dramatis per sonae zijn Want een drama was de slag om Arnhem, een drama van moed en bloed, van helden dom en adeldom; heldendom van de soldaten, die tot den laats' en kogel vochten, adeldom van de dokters, aalmoezeniers, verpleeg sters en burgers, die de sterven den en gewonden onder een re gen van granaatvuur hulp ver leenden. De Erigelsche humor ontbreekt in dit film-epos niet; onder de moeilijkste omstandigheden 'we ten de Britsche soldaten hun goede humeur te bewaren, waar. van zij mef hun bekende droge humor blijk geven. De Slag om Arnhem is een film die men nie. mag overslaan, In het bijprogramma o.m. eeri filmpje over de vervaardiging van gramofoonplaten en een goede opname van Winije Mo- rova De Onzichtbare Spion met Peter Lorre e.a. draait deze week in Cinema Ameri- cain. Een Engelschman, in het bezit van een middel om zich onzichtbaar te maken, wordt als spion naar Duitschland ge zonden. Hii beleeft vele avon turen en door zijn onzicht baarheid leiden ziin handelin gen tot werkeliik komische momenten en plaatsen den be zoeker in behoorlijke span ning. Vooraf een interessant biinrogramma. Victoria-Theater. Het voorprogramma in Victo- riatheater gaf ons ditmaal een uitgebreide reportage van het proces te Neurenberg. In het binnenl .nieuws flitsen van de feesten te Leiden en Alkmaar. De hoofdfilm Love Storv is de geschiedenis van een gevierd pianiste de meent ziek te zijn en tiidens haar vacantie ken nis maakt met 'n iongen man. Het wordt een romantische idvlle met een gelukkig slot. De muzikale omliisting is goed te noemen, maar de geschie denis zelvt, alsmede de klee ding maakt, dat de leeftijds grens van 18 iaar. gesteld door de katholieke filmkeuring, iuist geacht moet worden. De Pechvogel in A.B.T. In het zeer lange voorpro gramma o.a. een cowboyfilm; .Wolf-Indianen" In de hoofd film ..De Pechvogel" raakt Elmar Lane, alias Joe Brown, in de macht van een financier, die op handige wijze het geld van Joe weet te steken in een maatschappij van vliegtuigen die door stralen worden be stuurd. Alles schiint door de grenzenlooze domheid van Joe te mislukken, doch diezelfde stommiteiten brengen alles op lachwekkende Wiize weer in 't. klare. (Niet gecorrigeerd).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2