DE STRIJD OM DE DON AU Verdediging der Dordonellen behoort1 aan Turkije PHOMOTIE Nieuw Noordhollgndsch Dagblad 3 Molotof op de bres voor de kleine naties VLIEGEN BOVEN SATELLIETSTATEN Tijdelijk verboden Amerikaansche nota aan Rusland SCHRILLE TEGENSTELLINGEN Nederlandsch amusement- naar Egypte Afxetgeb'ed voor beeldende kunst Volgens bekend recept De valsche stembiljetten te Tilburg NOG GEEN MARGA RINE OP BOTERBON Wilhelm Pieek eiseht De magnetische Nosrdpoo1 verhuisd ZATERDAG 12 OCTOBER 1946 In de voltallige vergadering der Vredesconferentie verde digde de Amerikaansche afge vaardigde Vandenberg den Engelsch - Amerikaanschen eisch, dat de Donau voor alle schepen open moet zijn. Hij drong er op aan, dat binnen zes maanden na de onderteeke- ning van het verdrag een confe rentie van de Groote Vier plus de Donaustaten bijeen zou komen voor het opstellen van een Donau- conventie. Vervolgens sprak de Joegoslavi sche afgevaardigde Kardelj. Deze zeide dat de Donaukwestie niet onder de bevoegdheid van de con ferentie valt. Het besluit van den sociaal-eco- nomischen raad der V. «N. om in November een conferentie te be leggen van de Groote Vier, de Do_ nau-landen en landen, die voor den oorlog scheepvaart op de Do nau hadden, zou de Donau-landen practisch geen zeggenschap iaten wat het beheer van de Donau be treft, hetgeen tot allerlei politieke complicaties zou leiden. Tijdens de middagzitting wees Bevin op het belang van vrije scheepvaart op de Donau, opdat deze belangrijke handelsroute de welvaart in de daarbij betrokken „behoeftige gebieden" ten goede zou komen. Hij achtte in dit ver band een internationaal beheers- lichaam noodzakelijk, daar het hier den handel van acht Donau staten met de rest van de wereld betreft. „Hier ligt de mooie kans de verdeeldheid tusschen Gojt en West die Molotof gisteren absurd noemde, te verwijderen", zoo be sloot Bevin. Vervolgens nam Molotof het woord. „Onder de Donau-staten" aldus Molotof, „zijn er, die als ge allieerden hebben meegevochte', in den strijd tegen den gemeen - schappelijken vijand. Wij hebben niet het recht dergelijke landen bindende voorschriften te geven met betrekking tot hun eigen Do nau". De Vereenigde Staten hebben verklaard, dat zij achthonderd Donausehepen zullen vasthouden, totdat zekere eischen met betrek king tot 'de regeling van de Do- nauscheepvaart door bepaalde lan den zijn aanvaard. Deze methode van druk oefenen op kleine lan den, die hun onafhankelijkheid en hun belangen hebben willen ver dedigen, strookt niet met de be ginselen van de democratie. Molotof teekende protest aan tegen het feit, dat met acht tegen vijf stemmen een der commissies de wenschelijkheid had uitgespro. ken van het bijeenroepen van zekere landen ter bespreking van het Donau-probleem en dat de conferentie dit besluit ook wilde doen uitvoeren onder het motto: „Gelijke kansen". De tegenstem mers waren de Donau-landen, die verklaarden nog niet voor zoo'n bijeenkomst gereed te zijn. Hiermee worden de DonauJan. den dus door andere landen ge dwongen. hetgeen strijdt met de beginselen van democratie'. „De stemmen van de verdedigers van de kleine naties hebben wij niet gehoord, toen het de Donau be trof". Australië bijv. heeft geen enkel protest doen hoorem. De Sowjet-Unie wil echter de belan. gen der kleine naties mede in het oog vatten, ook na deze conferen tie. Een der vliegtuigen van de Pan American Airways dat van Praag onderweg was naar Weenen heeft opdracht gekregen terug te keeren daar het van 9 tot 14 October ver boden is te vliegen boven Honga rije, Tsjecho-Slowaltije en Roeme nië. Alle diensten van de Pan American Airways zullen tot na der order Brussel als eindpunt hebben daar er voorloopig ook niet over Oostenrijk en Duitschland mag worden gevlogen. Ook het luchtpostverkeer tus schen Italië en Joego-Slavië, Roe menië en Bulgarije is tot nader order gestaakt als gevolg van de onderbreking van de luchtverbin- dingen tusschen Italië en de Bal kan. De piloot van het Amerikaan sche toestel dat te Praag werd op gehouden verklaarde dat volgens zijn meening in de door Rusland bezette gebieden legermanoeuvres worden gehouden. De Amerikaansche ambassa deur te Moskou, generaal Be dell Srrrth, heeft een nieuwe nota van zijn regeering bij 't Sovjet-ministerie van buiten- Iandsche zaken ingediend. Hierin wordt medegedeeld, dat de verdediging van de Dardanellen in de allereer ste plaats Turkije's. taak moet blijven. Tevens wordt de wensch uitge sproken, dat de Sovjet-Turksche onderhandelingen slechts to, „uit., wisseling van gedachten" beperkt zullen blijven. Verklaard wordt, da, de Veiligheidsraad der V.N. zou ingrijpen, indien de zeeëmgten aangevallen worden of met een aanval worden bedreigd. De nota is alle onderteekenaars van het verdrag van .Montreux toegezonden, met uitzondering van Bulgarije en Japan. Men is te Washington van meening, dat de ze nota aanzienlijk milder van toon is, dan die van 19 Augustus j.l. Zooals bekend had de Russische regeering in een nota aan Turkije de gemeenschappelijke verdedi ging van de Turksche -zeeëngten (Dardanellen en Bosporus) voor gesteld. Volgens betrouwbare di plomatieke kringen te Washing- TEXTIELNOOD 1946 ton heeft de Turksche regeering een antwoordnota opgesteld. Dit Turksche antwoord beteeken, een duidelijke bevestiging van het reeds ingenomen Turksche stand punt en het is een echo van de Engelsche en Amerikaansche op vatting. Men is bereid bilaterale besprekingen over de Dardaneiien te voereD maar over een wijzi ging van het Verdrag van Mon treux (over het rech, van door tocht door zee-engten) wil men onderhandelen op een algemeene conferentie, waarop alle belang hebbende partijen vertegenwoor digd zijn. Het antwoord verwerpt eveneens elk voorstel om Sovjet- Russische militaire bases op Turk. sche bodem te vestigen. De directieleden van de Ver eenigde Amusementsbedrijven, d'e heeren Hommerson, Janvier en Vermolen, zijn naar Egypte vertrokken ter regeling van de zaken be reffende een Lunapark in Caïro en Alexandrië. Getracht zal worden ook op d'e wereld tentoonstelling van 1948 een Lunapark te exploiteeren. He doel van een en ander is naast de exploitatie ook een Nederlandsch vlagvertoon en versterking van onze deviezen- positie. He' verblijf in het land ■der Fharao's zal anderhalf jaar duren. Na overleg met den centralen dienst voor in. en uitvoer is op gericht de s ichting ter bevor dering der belangen van heden. daagsche beeldende kunstenaars in het buitenland. Het doel der st'ich'ing is voor de kunstenaars afzetgebied in het buitenland 'e vinden nu de koopkracht van het kunstlievend publiek sterk is verminderd. Reeds meer dan duizend leden zijn '.ot de stichting toegetreden. Het bestuur bestaat voorname- 1 lijk uit d'e bestuursleden der aan- j geslo en vereenigingen. Men bereid reeds tentoonstel lingen voor van Nederlandsche 1 werken. Schilderijen zijn reeds verzonden naar Amerika. Argen tinië en Brazilië Ook van regee. ringszvjde bestaat groo'e belang stelling voor het streven der s ichting, die van groot econo misch, sociaal en cultureel be- 'ang kan worden. Het kantoor dér stichting is gevestigd e Amsterdam, Hee ren gracht 398 Japansche mijnwerkers op het eiland Hokkaido en op Kieoesjoe zijn in staking gegaan. De poli tieke reden is, dat men het Kabi net Josjida te reactiomnair acht. De radiostaking in Japan duurt reeds zes dagen; andere stakingen dreigen. Te Tokio marcheerden stakers met roode vlaggen door de straten en zongen de „Interna tionale". Een koninklijke „roergangster" Koningin Elizabeth van Enge land, die met haar beide doch ters de proefvaart van de „Queen Elizabeth" medemaak- te, nam gedurende den tocht vooreenigen tijd het roerover. De koningin verklaarde den kapitein dat het bijzonder ge makkelijk was. (Ass Press P.) Voor de Bredasche Rech'bank zal op 24 October C. Jansen uit Tilburg terecht staan, dezelfde die indertijd gewikkeld is ge weest in den speurtoch naar Arnold Meijer, waarvoor de hulprechercheur Kief heeft moe ten terecht s aan Het leek aanvankelijk onmo gelijk Jansen te vervolgen <Joor een leemte in de we'De officier heeft de zaak echter toch door gezet en Jansen, die feitelijk e- recht zal staan voor het gebrui ken van valsche stembilje ten, beschuldigd! van; het zich weder rechtelijk toeëigenen van een blanco stembiljet, al hans het deponeeren van 2 valsche, voor af ingevulde biljetten in de stembus waardoor zijn stem van onwaarde is geworden; al hans het gebruiken van deze valsche biljetten, waardoor aan de stem ming een andere uitslag werd gegeven dan normaal zou zijn verkregen, In zijn radiorede van Vrijdag 4 October jl. heeft de minister-pre sident medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, op de boterbonnen desgewensch, margarine te ver strekken. Met nadruk werd daar bij echter vermeld, dat de marga- rinegrondstoffenpositie deze keuze mogelijk zal moeten maken. In verband met de vertraging, welke in den laatsten tijd in den aan voer van grondstoffen is ontstaan, is het thans nog niet mogelijk om tot deze keuze de gelegenheid te geven. He, blijft derhalve tot ra der aankondiging verboden om op de boterbonnen margarine af te leveren. Zoodra zulks mogelijk is zal ,,hei betrekken van margarme op ^boterbonnen worden toege staan. - De voorzitter van de Socia listische Eenheidspartij in" de Russische zóne van Duitsch land, Wilhelm Pieck, eischte in een te Berliin uitgesproken verkiezingsrede een vereenigd Duitschland met een centraal bestuur. „In West-Duitsehland worden staten gevormd, die een vereenigd Duitschland in den weg staan. Het zou hoogst ongelukkig zijn, als he+ land in een Oostelijk en Westelijk deel zou worden gesplitst," al dus Pieck. Amerikaansche piloten, die onlangs een vlucht over de Noordpool maakten, hebben geconstateerd, dat de magne tische Noordpool verscheidene honderden kilometers van het punt verwijderd is, waar men haar eerst localiseerde. De Noohsche hoogleeraar Vegard, die specialist op dit gebied is. noemde deze mede- deeling verre van sensationeel, daar de positie van de mag netische Noordpool door mag netische stormen verschuift. VERVOLG VAN PAG. 1 nacht Grauw aan famiheleden burgemeester en schoolbestuur diepgevoelde deelneming met het tragisch ongeval. Bij velen zal de vraag opko men. aldus de schout bij nacht, hoe het ongeval mogelijk is geweest. De geschikte men- schen voor opleiding tot oor- logsvlieger zijn noch in Ne derland, noch in het buiten land te krijgen. De physieke eischen brengen mede, dat de candidaten niet ouder dan 25 jaar mogen zijn. De noodzake lijke karaktereigenschappen als verantwoordelijkheidsge voel en standvastigheid zijn op dien leeftijd nog niet tot ontwikkeling gekomen. De moeilijkheid wordt nog ver groot. doordat andere onont beerlijke eigenschappen voor den oorlogs vlieger: namelijk durf en onverschrokkenheid, grenzen aan overmoed en in uitersten vorm zelfs aan roe keloosheid. Voegt men daarbij de onstandvastigheid van de ieugd. dan wordt het begrij pelijk, dat een goed aange schreven vlieger plotseling kan overslaan tot een roeke- looze en onverantwoordelijke daad. De schout bij nacht is op het vliegterrein geweest, waar de vliegers der marine-lucht vaartdienst hun opleiding voortzetten en heeft van hen vernomen wat een geweldige indruk het hier gebeurde op hen heeft gemaakt. Spr. was overtuigd, dat de herinnering aan deze ramp gedurende ve le jaren zal blijven voortleven en daarmede het besef van verantwoordelijkheid jegens ziin medemensch zal voortbe staan. De Commissaris der Konin gin in de provincie Gelder land betuigde zijn hartelijk medeleven. De burgemeester gaf uit drukking aan de verslagen heid. de diepe deernis en het innig medeleven der bevol king. Bij herhalina hebben de Koningin, de regeering, de minister van marine en on derwijs blijken gegeven van medeleven, zelfs het buiten land met name Zwitserland bij monde van zijn qezant te Den Haag. evenals het Belgische ministerie van op voeding heeft van ziin deel neming blijk gegeven. 'n Harteliik bewogen woord uitte voorts de directeur der H.B.S.. dr. P. A. de Planque. Daarna dankte ds. Karres alle aanwezigen voor hun blij ken van belangstelling, in het biizonder de Koningin voor haar medeleven in dit stuk nood van haar volk. Daarmede was het einde van de plechtigheid gekomen. Nadat de familie en autoritei ten waren vertrokken, kregen de buiten opgestelde deputa ties gelegenheid langs de gra ven te defileeren. Voor de beide katholieke leerlingen heeft, na afloop van de begrafenisplechtigheid pas toor G. A. Blankenhevm de beaarding verricht. maken? Hoger inko men? Presteer méérl Dan verdient U ook meer 1 Studeer bij Resa. Oplei ding voor erkende exa mens. Vraagt ons pro spectus: Midden- standsdipl. Staats* praksijkdiploma. Boekhouden M.O. Praktijkdiploma j Boekhouden. Bekende Schriftelijke Cursus (Advertentie)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3