Nieuw lood Kardinaal de Jong spreekt in de Sint Clemens Van Mook sluit de conferentie van Pangkal-Pinang straks" 1LDEN ;DE IAAR 4 AAR GEDIJK Voor Alkmaar en omgeving Eerbiedwaardige titelkerk in bezit genomen Katholiek Nederland nauw verbonden met den H. Stoel WEERBERICHT (De Wapenstilstand besprekingen lijken afloop Ongeval metdoode- Minderheden hebben hun meening kenbaar gemaakt Fransche Grondwet aanvaard KLAPROOSDAG 11 November R 1946 m TOBER, EN VLIES Ned.-Indië d. K.N.I.L. vragen ndonesia" •JENKOOR ir. J. Kuiper f 0.25 f 0.10 iakker-Bijl; A/asterval; nbach de fieuwkuyk Sr., oud Mej. S. P. 4. v. Beek, ïorst, arts; s; H. Rin- Bomans 8 uur, VLIES terstraat ngevuid ter roleum voor en bedoelde c'ag 16 Oct. sdag 16 Oct. eden mede- AAR, die in kaart waar- en die na choenen, be- enen hebben toenenbon in onderstaand flint met de 6 ir W46 1946 ober 1946 October 1946 ran 23 uur ie en houde srschema zal den afgewe- eten worden ten >or personen, :r op het ci.i— Januari 1945 ruerikaansche :t, een schoe- 114 van het ipt op Maan- ,De Burg" op tr. rmalige O. L, tot 12 uur. lokaal achter t. van 24 u_ ïaast de N.H. i,30—12 uur. verlichting ten voor stal- 'enheid voor op dezelfde Hoofdredacteur: H. N. Smits* rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoordhoUandsch BacrMad V# Buiten God is nergens veilig Vondel) MAANDAG 14 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11051 BUREAUX: ALKMAAR: L-nsestraat 42A tel. 2046 (adm 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 el. 4243 (K 2290* 2 liinen OEN «HELDER^Vest- straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel (Van onzen specialen verslaggever) OP PLECHTIGE WIJZE heeft Z. Em. de Kardinaal-Aartsbis schop van Utrecht zijn intrede gedaan in de kerk van St. Clemens te Rome, welke heilige ook de «patroon is van de kerk op Ameland, waar de Kardinaal het H. Doopsel ontving. Toen de Kardinaal uit het rijtuig steeg, werd hij door een groep belangstellenden hartelijk begroet. Met hem kwamen pastoor de Jong uit Heerenveen, de prelaten. Mgr. Smets, Jan Olav Smit, kanunnik van St. Pieter, en de generaal van de Orde der Bremonstreit Noots. Aan den ingang van de basiliek werd Z. Em. ontvangen door den pauselijken ceremoniemees- ter. Mgr. Capoferri, en den prior der kerk, met de paters Do minicanen, die deze kerk bedienen. eld. In het middenschip voor het hoogaltaar, dat volgens oud ge bruik naar de geloovigen is ge keerd, waren plaatsen gereser veerd voor Jhr. Mr. Van Weede gezant bij den H Stoel, Mr. Ba ron Gevers, zaakgelastigde bij de Italiaansche regeering, Mgr. Pao lo Giobbe, internuntius in Den Haag, verscheidene prelaten, on- Ciluentes, de ambassadeurs van Port of Spain Mgr. Ryan, de aartsbisschop van Serena, Mgr Cifuentes, de ambasasadeurs van België, Ierland en Spanje, geac crediteerd bij het Vaticaan en talrijke leden van de curie onder wie de ceremoniemeester Mgr. Calderari. Op den drempel van de basiliek bekleedde de kardinaal zich met de cappamagna en kust daarna het kruis, dat hem op een kussen voorgehouden wordt. Vervolgens zegent hij met wij water alle aanwezigen. Vooraf gegaan door het kruis begeeft hij zich naar het Sacramentsaltaar voor een korte adoratie, terwijl het koor het „Ecce Sacerdos Magnus" zingt Hierop begeeft de stoel zich naar het hoog altaar, waar de prior de gebrui kelijke gebeden reciteert. Vervol gens wordt de benoemingsbul voorgelezen door Mgr. Lodewijk Kaas,, protonotarius apostolicus, die sedert zijn vertrek uit. Duitschland, waar hij voorzitter van de Centrumsna- was, kan- numnik van St. Pieter is. Hierop volgen de eerbetuigin gen van d'e Dominicanen, die een voor een de ring van den kardi naal kussen De kardinaal zit in vol omaat op zijn troon in het midden van de absis, waarvan de zoldering met het eeuwenoude mozaiek is versierd. Na deze plechtigheid treedt de vicaris- generaal der Dominicanen, Pater Montoto naar voren en leest in het Italiaansch een welbomstrede voor. Daarin vermeldt hij het ontstaan der kerk en den Paus- martelaar die zij tot patroon heeft en herinnert er aan dat vijf van d'e voorgangers van den kar dinaal tot de pauselijke waardig heid werden verheven. Ook zegt hij dat men te Rome, kardinaal De Jong, die er in zijn jeugd zijn studiejaren doorbracht nog niet vergeten is. Tenslotte spreekt hij woorden van warme waardeering voo'r Nederland en spreek zijn bewondering uit voor het voor beeld, dat de katholieken op so ciaal, geestelijk en wetenschap pelijk gebied in hun talrijke or ganisaties gevtn. Hij verklaarde dat zij daarmede den eerbied van hun landgenooten hebben ver worven, waardoor zij een zegen rijke invloed bij hen hebben. Hij eindigde met den wensch dat kardinaal -De Jong nog langen tijd den hem verleenden titel zou mogen behouden. De rede van den Kardinaal Thans is het woord aan den kardinaal, die zich van het Latiin bedient. De plechtige inbezitneming van deze be roemde kerk. aan St. Clemens toegewiid. aldus de prelaat, herinnert mii levendig aan de geschiedenis der kardinaals waardigheid. Waren in het oude Rome de superiors van de kerken niet tevens raads leden van den bisschop van Rome. in het bestuur van de kudde van Christus vormden zii niet langzamerhand de se naat van den Paus? Door deze plechtigheid wordt aangetoond hoe zwaar de last is. die op miin schouders wordt gelegd. Niet zonder vrees en aarzeling ben ik deze eerbiedwaardige tempel binnengetreden, dien de Paus mii als titelkerk gaf. Door miin zwakke gezond heid was ik verhinderd in Februari i.l. naar de Eeuwi- ae Stad te komen, maar ik ben verheugd, dat thans te kunnen doen en mii in uw midden te bevinden, waar door aii ervaart, dat de kerk teaeliik katholiek en roomsch is. Katholiek, omdat de hui- diae titularis van verre is gekomen, hetgeen bewiist. dat zii boven de natiën staat. Roomsch. omdat Rome het middelvunt der kerk is, waar allen te zamen komen, die haar besturen. Ik dank den Heiligen Va der ten zeerste, dat Hii mij deze kerk heeft toegewezen, eerbiedwaardig door haar ge schiedenis. als wel door de kunstschatten welke zii bevat. Het ouderlijke buis van den patriciër Clemens, door hen als bedehuis voor de christe nen ingericht, werd gedurende eenigen tiid door de Mithra- cultus gebruikt om daarna we der katholieke kerk te wor den. De geschiedenis van deze kerk wiist op de wisselvallig heden van de eerste eeuwen onzer tijdrekening. Zii wiist ook op het apostolisch karak ter van het katholiek geloof, dat in deze zelfde plaats ten tiide van St. Clemens III. op volger van St. Petrus verkon digd werd. Bovendien is deze kerk mii dierbaar, omdat zij denzelfden patroon heeft als de parochiekerk, waar ik het H. Doopsel mocht ontvangen. Dubbel dierbaar is zii mii. om dat. St. Willibrordus. apostel der Friezen en eerste bisschop van Utrecht, wiens onwaardi ge opvolger ik ben, zich ook onder ziin beschemiing stelde. Vergeet men daarbii niet dat het St. Clemens was. die in ziin brief aan de Corinthiërs, het primaatschap van den bis schop van Rome verdedigde. Laat mii tenslotte getui gen van den trouw van Ne- derlandsch katholieken, die zich nauw met den Heiligen Stoel verbonden weten, en die voor en tegen allen ge tuigen. dat zii het vrimaat- schav van den Paus willen verdedigen. Moge God den Paus noa vele iaren sriaren. Overtuigd van mijn eigen zwakheid maan ik u allen aan mii door uw gebeden te ondersteunen. Hierop heft de kardinaal 't ..Te Deum" aan. Het koor en de aanwezigen, waaronder de leden van verscheidene kloos terorden nemen dezen lofzang over. waarna de kardinaal zich naar het altaar begeeft en den zegen geeft. Na een kort gebed van den .prior, be geeft de kardinaal zich naar de sacristie, waar hii de ge- lukwenschen van de aanwe zige autoriteiten in ontvangst neemt. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: WEINIG VERANDERING! Meest geheel bedekt tot zwaar bewolkt. Geen neerslag van beteekenls. Zelfde temperatuur als vandaag. Tijdelijk wat toe_ nemende wind tusschen West en Noord. ZON opk. 7.03; ood. 17 48 MAAN opk. 20.37; ond. 13.03 Hedenmorgen om tien uur werd bericht, dat in Indonesië een wapenstilstad tot stand gekomen was. Anderhalf uur later echter werd medege deeld, dat het slechts het be ëindigen van de besprekin gen betrof! Het eerste bericht was dus blijkbaar een gevolg van een seinfout in het tele gram uit Batavia! Wij hadden gedurende anderhalf uur „te vroeg" gejuicht Vanmorgen omstreeks 8 uur is een tragisch ongeluk gebeurd met docRelijken afloop, waarbij de 10-jarige P. Koorn werd ge dood. De vrachtauto van den heer R., bestuurd door diens knecht, reed achteruit de Oos terstraat af terwijl op den ach terklep van den wagen kinderen zaten. Kort voor de Oosterstraat- brug zijn er eenige kinderen af gesprongen. Naar alle waar schijnlijkheid is de jongen geval len en met zijn hoofd onder de wielen terecht gekomen. De an dere kinderen kwamen met den schrik vrij. In de rede, waarmede h\j de conferentie te Pangkal- Pinang besloot, zei dr. van Mook dal deze conferentie in een heel wat opgewekter stemming en met meer ver trouwen in de toekomst ein digt dan zji begonnen is. Alleen al hieruit conclu deerde hij dat zij een sHcces is geweest. Dr. van Mook zeide verder, dat voor de blauwdruk van het nieu we gebouw kan worden gemaakt, Generaal Eisenhower en veldmaarschalk Montgomery ont vingen het eere-doctoraat in de rechten aan de Cambridge universiteit. De beide beroemde veldheeren in de processie op weg naar het senaatsgebouw. (Reuter/A.N.P. P.) en voor het opgericht kan wor den en blijvend bewoonbaar is, er nog veel overleg moet worden gepleegd. Toch is hier een defi nitieve bijdrage geleverd tot het uiteindelijk project, welke zoo wel voor de regeering als voor iedere groep afzonderlijk van groote beteekenis is. De z.g. min derheden hebben hun meening over den stijl en de meubilee ring van het nieuwe staatsge bouw kenbaar gemaakt. Zij heb ben niet alleen verklaard dat zij een nieuw gebouw wenschen, doch ook, dat zij, evenals de an-' dere Indonesische groepen, me deburgers in den nieuwen staat willen worden. Bovendien hebben zij in positieven zin getoond, hoe zij dezen nieuwen staat zien en er met nadruk op gewezen, dat Indo nesië in de huidige woelige wereld sterk moet zijn door voldoende interne garanties voor zijn bur gers. „Dr. Van Mook vervolgde: noch onbekookte uitlatingen van „Indië in Nood", noch strakke, onbuigzame constitu- tionale dogmatici, die men- schen en gebeurtenissen wil len beoordeelen volgens door menschen gemaakte regels van een oud spel, hebben zich op deze conferentie doen hoo- ren." Dr. van Mook besloot met den wensch, dat men spoedig teza men het bouwen van het huis zal voortzetten, totda, het wederom een sieraad is onder de -taten van' Azië en van de geheele wëteld. Frankrijk heeft Zondag de nieuwe constitutie, die door de drie grootste partijen Republilceinsche Volksbewe ging, socialisten en commu nisten ondersteund wordt, aangenomen. De verhouding der stemmen (alleen Corsica ontbreekt nog) is 9.200.467 voor, 7.790.676 tegen, 7.766.893 onthouding. Bij het referen dum in Mei werd de voorge stelde constitutie met 1.488.059 stemmen voor en 9.327.073 stemmen tegen verworpen. 5.490.205 stemgerechtigden onthielden zich toen van stem ming. De gevallenen uit de beide wereldoorlogen worden on 11 November in alle landen her dacht. Nu Nederland ook in den oorlog betrokken is ge worden en vele zonen van ons land rusten naast hun wapen broeders in de goede Neder- landsehe aarde, is ook voor ons land de 11e November een dag van herdenking gewor den. Op dien dag zal ook Ne derland zich tooien met de klaproos, er zullen kerkeliike diensten worden gehouden en heel de dag zal staan in het teeken van de wereldherden king der gevallenen. NOTARIS TE ALKMAAR Benoemd is tot notaris bin nen het Arrondissement Alk maar. ter standplaats de ge meente Alkmaar. Mr. J. G. C. Ziinen. candidaat-notaris te Amsterdam.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1