Bijzondere gebeurtenissen bij de plechtigheid in Castel-Gandolfo T PRINS BERNHARDFONDS SOCIALE PROBLEMEN in de Vereenigde Staren Nieuw Noordhollondsch Dagblad 7 Paus Pi us hief zelf het „Te Deum" aan Binnenlandsch nieuws ACHTER DE MUZIEK Leven van Ignatius van Loyola verfilmd DE KOOPVAARDIJ VLOOT GROEIT ZEGEN VAN EEN GOED GEZIN B. Heel het volk diene het cultureele belang SCHAAKTOURNOOI TE PRAAG HET PRAESIDIUM VAN DE K. V. P. De teak van de kerk Octobermaand Gezinsmaand MAANDAG 14 OCTOBER 1948 (Van onzen specialen verslaggever) TAL VAN BIJZONDERHEDEN omringen de plechtigheid van de overreiking van den kardinaalshoed door Z. H. den Paus aan Z. Em. den Kardinaal-Aartsbisschop van Utrecht Mgr. Johannes de Jong. Vooreerst het feit, dat voor de eerste maal sedert 1870, toen dg wereldlijke macht van Pius IX een einde nam, een Kardinaal de teekenen zijner waardigheid in de Pauselijke zomer-residentie Castel-Gandolfo, (tot 1933 door de Pausen verlaten en waar ook Pius X sedert 1939 niet meer gekomen was) heeft ontvangen. Ook is het volgens men- schenheugenis der kerk niet voorgekomen, dat in de plaats van den Kardinaal-deken, die zulks gewoonlijk deed, Pius XII zelf na de plechtigheid het „Te Deum" aanheft en het gebed: „Super electos cardinales" uitspreekt. En ten slotte was het de Paus zelf die den Nederlandsche prelaat de gebruikelij- ken accolade gaf. CR HEERSCHTE in den vroe ^een ochtend 'n sroote bedrii visheid in Castel-iGandolfo, waar de belangstelling van de bewoners gewekt werd door de komst van talriike rijtui gen. waarin autoriteiten en persoonlijkheden, die tot de plechtigheid uitgenoodigd wa ren, aankwamen. Bii den ingang van de pau selijke residentie waren twee leden van de Zwitsersche gar de. in hun veelkleurige klee ding. getooid met de helle baarden opgesteld. Het schit terend costuum, waarvan het rood^en geel domineerden, zou een ontwerp zijn van Michel Angelo. Op de binnenplaats stond een eerewacht van de pauselijke gendarmerie in groot tenue, waarvan de wit ledéren omzoomingen tegen het donkerblauw afstaken. De kardinaal schreed langs de groote trap naar de pause lijke vertrekken, waar de noo- dige regelingen voor de ontvangst getroffen waren. In de groote zgn. Zwitsersche zaal bracht een piket van de Zwitsersche garde, de eerbewijzen. Achter den kardinaal kwamen Mgr. Salvator Capoferri. als cere- moniarius toegevoegd aan Mgr. de Jong. diens broeder pas toor W. de Jong uit Heeren veen. de secretaris van het aartsbisdom dr. J. A. Geer- dinck. de Gentilhomme, ge kleed in zwarte tuniek met witte broek, het lid van het DE DIRECTIE van De Schel de te Vlissingen heeft toestem ming gekregen 100 ongehuw de en 25 gehuwde Poolsche arbeiders in dienst te nemen. DE STICHTING van den Ar beid organiseert 20 November te Utrecht een landelijk con gres. Prof. van den Brink zal o.a. het woord voeren. HET VOORMALIG hoofd van den P.O.D te Drachten werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf wegens ver duistering. OFFICIEREN van het com missariaat generaal voor Ned. Econ. belangen in Duitschland ziin in onderhandeling met de Tsiechen over teruggave van door de Duitsehers geroofde goederen, die in Tsiecho-SIo- wakiie beland zijn. DE CONCERTDIRECTIE „In ternationale" heeft concerten geëngageerd te Weenen waar aan zullen medewerken het Nederl. Kamerkoor het Con certgebouworkest. het Amst. Strijkkwartet en de pianist Georges van Renesse. Ween- sche musici zullen uitgewisseld worden en naar ons land ko men. DE BOND van Ned. militaire oorlogsslachtoffers houdt 19 October des namiddags van 2 tot. 5 uur in de Beatrixhal van de Jaarbeurs te Utrecht zijn eerste congres pauselijk hof. Giulio Dante, de sleepdrager in zwarte toog en paarse mantel en de heer Hans Veeterman. student van het Nederlandsch college te Rome. Kardinaal de Jong. getooid in vol ornaat, werd ontvangen door Mgr. Callori di Vignale, die bii ontstentenis van Mgr. Arborio Mella de Santelia, de functie van kamerheer be kleedde. door de geheim-ka- merheeren Diego Venini en Toraldo. en door Mgr. Respi- ghi. prefect van de ceremo niën. Intusschen hadden de aenoodigden de voor hen gereserveerde plaatsen in de consistoriezaal ingenomen. Hieronder bevon den zich de Nederlandsche ge zant bii het Vaticaan Jhr. mr. M. W. van Weede. de zaakge lastigde bii de Italiaansche re geering. mr. W. J. G. baron Gevers, het personeel van bei de gezantschappen en éenige •Nederlandsche officieren, die momenteel in Italië verblijven. Onder kerkelijke hoogwaar digheidsbekleders werden op gemerkt Mgr. Jan Olav Smit, kanunnik van St. Pieter en oud-apostolisch vicaris van Noorwegen, de generaal van de orde der Premonstreit. Um- berto Noots. pater dr. Stein S.J.. directeur van de pause lijke sterrenwacht. waarvan beide eerstgencremden rechts van den pauseliiken troon plaats namen. De zaal was geheel met ta pijten behangen, op consoles stonden lusters, die de overal aangebrachte versieringen nog beter deden uitkomen. Aan de rechterziide van dte zaal hing een gobelin, voorstellende een iachttafreel. dat büna den ge- heelen muur bedekte. (Vervolg pag'. 3) Er zit achter de vroolijke, stemmige, ingetogen, droevige, gewijde en andere radfomuziek meer dan men wel zou denken. De musici, werkzaam bij de Stichting „Radio Nederland" hebben een motie aangenomen, waarin zij hun ontevredenheid betuigen met de reorganisatie plannen, die door de Stichting werden opgesteld In het bijzonder weigeren zij genoegen te nemen met de voor genomen op non-activiteitstel ling van de dirigen en Jt Ginni. ken, W, Lohoff en M. van 't Woud, voor wien in de plaats zouden worden benoemd de heeren A. Krelage, B. van Lier, Leo Pappenheim en A Rieu. De musici nemen geen genoegen met de motiveering van deze mutatie, die luidt, dat op deze wijze dé cultuur beter gediend wordt; zij zijn van meening, dat juist door het verdwijnen van de drie eerstgenoemden de cul tuur slechter gediend wordt, om dat de nieuwe dirigenten zeer zeker niet beter zijn dan dege nen, die nu bedreigd worden met het verlies van hun functie. Tevens verlangen de musici! dat indien in een vacature van dirigent moe: worden voorzien, de betrokken orkestleden mede zullen oordeelen over de ge schiktheid van den candidaat. Zij verklaren tenslo te van mee ning tg zijn, dat degenen, die be last zijn met de reorganisatie, ongeschik' en ondeskundig moe ten worden geacht. Een Italiaansche filmonderne- ming heeft een film vervaardigd over het leven van den 1 stichter der Jezuietenorde, St. Ignatius v. Loyola. De film waaraan Spaansche en Italiaansche acteurs medewer ken behandeld tevens den arbeid der Jezuieten in de 16e eeuw en wordt binnenkort in Italië en Spanje vertoond. De Nederlandsche vloo groeit tot boven 75 pet. van de voor- oorlogsche sterkte, zoo werd tij dens een bijeenkoms' aan boord van het zoo juist uit Amerika aangekomen nieuwe stoomschip „Friesland" medegedeeld De .Friesland" is niet het eenige 'sehip, da' in de US.A. werd be steld, nog negen moeten worden afgeleverd. Reeds tijdens den oorlog nam de regeering maat regelen om de in gevaar zijnde tonnages te vervangen en het tekort te dekken, dat is on'staan door het verlies van meer dan 1 520 000 ton. ruim de fielfvan onze vooroorlogsche tonnage. Nog tijdens het voortduren der vijandelijkheden ontving de Nederlandsche regeering 195.000 ton scheepsruimte aan aanvul- lings- en buitgemaakte schepen. Na de bevrijding kwam daar nog 52.000 ton uit de Duitsche koop vaardijvloot bij O als een bloem en als een heel warm licht Als een blij feest dat straalt voor mijn gezicht; Weet ik die vreugden van mijn jongen dag! Die zoeten vrede, en uw blijdsten lach. Geliefden die nog immer om mij zijn; Al weet ik u bij God ik weet die glans zoo fijn O Moeder van uw oog. Ik weet dat zachte woord. Als soms uw kind in 't gaan wat was ontspoord. En uwe hand die nog de mijne leidt: Ik voel uw kruisje Vader dert mij wijdt Nog op mijn voorhoofd: en ik zie mij staan Zoo klein voor u die nu nog met mij gaan Door het eenvoudig huis, waar gij nog met mij leeft. Als hart aan hart, en 't lichtend voorbeeld geeft. Ik weet mij nog met u geknield in d'avondstond, En spreek met God uw woord; uw hart ligt in mijn mond. Gij zijt bij God! Uw kind gaat nog uw tred: Zingt uwe wijs op aard! o immer weet hij het. En ziet.het als een bloem en als een heel warm lïcÊt; Van uw schoon huisgezin zingt zijn gedicht. Een dezer dagen is hel bestuur van de Prins Bernhardstichting officieel geïnstalleerd door Z. K. H. Prins Bernhard, die in zijn toespraak een uiteenzetting gaf van de redenen, die hem er toe hebben gebracht het fonds, dat tijdens den oorlog meer dan 21 millioen gulden voor dé gealli eerde oorlogvoering bijdroeg, om te vormen tot een specifiek vre deswerk. De nieuwe taak van het PBF is gelegen in dé financieele steunverleening aan den arbeid van ons volk voor zijn geeste lijke en cultureele weerbaarheid. Zijne Koninklijke Hoogheid verheelde zich niet dat het uit voeren van deze doelstelling al lerminst gemakkelijk zou zijn. Feitelijk gaat het er om: ten eerste het geld bij elkaar te bren gen en ten tweede het zoo doel matig mogelijk te besteden. Fn geen van beide opgaven zal een lichte blijken Prins Bernhard kon zich voorstellen, dat men deze steunverleening liever tot de taak van den Staat zag ge rekend. Het antwoord op le ze vraag is, aldus Z.K.II „Het sociologische proces van onze samenleving leidt stel lig steeds meer door techni sche, economische en sociaal- politieke öntwikkeline tot grootere verbanden; in deze ontwikkeling liggen voor de geestelijke werkzaamheden stellig machtige mogelijkhe den voor positieve, scheppen de arbeid ook in en- door den Staat. Maar het groote ge vaar is, dat het volk steeds meer passief wordt en ver vlakt tot een grauwe massa van alleen maar consumenten ook van cultureele zaken." Donderdag werden alle afge broken partijen beëindigd zonder te zijn voortgezet. Guimard moest het van Golombek opgeven. Kott- nauer speelde remise tegen Fol- tys. Foltys staat na de zesde ronde aan den kop met 5 punten, daarna volg' Glichorich met 4pnt en Najdorf met 4 pnt. Er zal voor de subsidieerende werkzaamheid vam het fonds en reeds liggen vele aanvragen van allerlei cultureele organisa- ttos te wachten veel geld noo- dïg zijn. Ieder, die de beteekenis van hel fonds verstaat en over de middelen beschikt om het te steunen, kan di doen op giro 500900, oo uit geblokkeerd te goed. Een goed begin is reeds de Anjerdag 1946 geweest, die ruim f 400.000,voor het fonds op bracht. Na de toespraak van den Prins begon de vergadering haar eerste werkzitting. In de Partij bestuursverga dering van Zaterdag 5 Octo ber i.l. werd besloten aan den Partijraad, welke 9 November a.s. te Utrecht in vergadering bijeenkomt, voor te stellen tot voorzitter te kiezen den heer W. J. Andriessen en tot onder voorzitters de heeren Ch. Mat- ser en Mr. E. M. J. A. Sassen. Volgens de voorgestelde regle mentswijziging zullen de voor zitter en de ondervoorzitters een college vormen, waarin, met behoud van ieders verant woordelijkheid, overleg ge pleegd wordt over den gang van zaken met betrekking tot de leiding der Partii. Aan den Partijraad zal te vens het ontwerpreglement der Jongerenorganisatie van de Katholieke Volkspartii ter goedkeuring worden voorge legd. De voorzitter van de Katho lieke Tweede Kamerfractie, Prof. Mr. C. P. M. Romme. zal in de middagvergadering voor lichting geven over den staat kundigen toestand van het parlementaire werk. De data der Kaderdagen, waarop het Indische probleem aan de orde wordt gesteld, ziin vastgesteld op Zaterdag 16 en Zondag 17 November a.s. De bii eenkomsten worden gehouden in de Philipshal van 't Jaarbeursgebouw te Utrecht. ERKENNENDE dat de hin- «- derpalen voor de oplos sing van de soeiale problemen groot zijn, maar dat men deze niet moet vreezen, indien „wij bereid zijn, evenals Moeder Cabrini, met Gods genade mede te werken", spoorde Bisschop Bernard J. Sheil. Hulpbisschop van Chi cago en oprichter van de Katholieke Jeugdorganisatie (CYO) in de Ver. Staten, de katholieke geestelijken en lee- ken aan, een meer actief aan deel te nemen in de oplossing van het sociaal vraagstuk. „Dit is het vraagstuk van men- schelijke solidariteit". Mgr. Sheil hield een preek over dit onder- wet?) tijdens de Pontificale Hoog., mis, waarmee het Triduum ter eere van St. Francesca Cabiini, de eerste Amerikaansche Heilige geopend werd. „Vooral de priesters," vervoigde de bisschop, „moeten inzien, dal er grondige veranderingen plaats grijpen. Zij moeten' erkennen, dat de oplossing van de sociale pro blemen niet kan gevonden worden door zich afzijdig te houden." „Zoowel geestelijkheid als lee- ken moeten inzien, dat het sociale vraagstuk rondom ons is" zoo zeide de bisschop verder „Het sociale probleem is de ar moede van het slop. oorzaak van ziekte; het sociale probleem is de wanhoop van een vader zonder werk; het sociale probleem is de jongen, verward in de mazen van zijn eigen zwakken wil en mach ten, die zijn verstand te boven gaan; het soeiale probleem is de geestelijke leegheid van een een zaam echtpaar in een donkere, be angstigende wereld. Het sociale probleem is onrechtvaardigheid, overal en. in eiken vorm." Herinnerende aan he* woord van Paus Pius XII; dat „het groot schandaal van de 19e eeuw ee- weest is dat de Kerk de arbei dende klasse verloor"; zeide bis schop Sheil, dat het „hoe langer hoe duidelijker werd, dat de ka tholieke geestelijkheid'en hiërar chie onverdeeld haar plaats moet innemen aan de zijde van de „armen". „Wij moeten", zeide 'hij, „op werkdadige wijze belang stellen in de arbeidersbevolking, alle ze delijk overwicht en gezag, gebrui ken die we bezitten om haar te verdedigen tegen- de aanvallen van rijken en machtigen. Wij moeten den strijd voeren ten be hoeve van den kleinen man." Hij waarschuwde tegen zien er van af te maken door te zeggen, dat de wereld decadent en ver worden is: „de wereld zal zich van ons afmaken als onbekwaam en oppervlakkig", besloot Bisschop Sheil: „het zou tragisch zijn in dien we den wederopbouw van de wereld zouden overlaten aan de onverschilligen op godsdienstig gebied of aan hen, die daadwerke lijk tegen den godsdienst zijn. Het is slechts door de sociale onder richtingen van de Kerk en de vereenigde krachten van baar bisschoppen, priesters en leeken, dat de leer van de Kerk de wereld kan doen herrijzen." IJ ET GEEFT te denken, dat net in onzen tifd noodig wordt geacht, een „actie" in te zetten voor het gezin. La ten we beseffen, dat de beste, de meest sr>rekende en succes volle actie het gezin zelf is. Goede wijn behoeft geen krans! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7