Nieuw Ontwerp vredesverdragen naderen voltooiing Eindelijk wapenstilstand in Indonesië De Groote Vier naar New-York Voor Alkmaar en omgeving HET EERSTE RESULTAAT Hedennacht executie in Neurenberg De sterkte der troepen RECHTERS VAN MGR. STEPINAC IN DE BAN CHRISTELIJKE OVERWINNING Bij Duitsche verkiezingen De Jacht door New York WEERBERICHT Commissie- Generaal optimistisch Smokkelschandaal voor de rechtbank Katholiek gezin .s. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Ad verten tie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.: in alle edities 30 ct. Noordliollandsch Daqblad Buiten God is nergens veilig fVondel DINSDAG 15 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11052 BUREAUX: ALKMAAR - 1 'ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingei 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen OEN HELDER West straat 80; tel K 2230 2383 5CHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel r)E COMMISSIE-GENERAAL voor Indonesië heeft een eerste gunstig resultaat be reikt door het afsluiten van den wapenstilstand, dat Ame- rikaansche persagentschappen gisteren eerder dan Neder- landsche aan de wereld wis ten bekend te maken. Het eerste ANP-bericht„ om tien uur ontvangen, en om half twaalf ingetrokken, werd pas na het afdrukken van onze krant bevestigd. Aan onze vreugde over het resultaat vermag dit. echter niets af te doen. De wapenstilstandsovereen komst is er, nu moet de wa penstilstand zelf nog volgen. Wii behoeven niet, zooals sommige linksche en bijzon- der de linksch-extremistische bladen, uit te barsten in excor- sismen van vreugde, omdat het resultaat van de gesloten overeenkomst nog moet wor den afgewacht. Met name in Suriname is men huiverig voor de gevolgen, maar ande ren hopen dat het meevalt. Het kan niet worden ont kend. dat de noodzakelijke onderhandelingen over een regeling van zaken in ons In- dië orde en rust behoefden en dat het stilleegen van de wa pens een eerste voorwaarde voor de mogeliikheid van ver der onderhandelen genoemd moet worden. Evenmin kan worden ontkend, dat bespoe diging van die onderhande lingen noodig was in het be lang alleen al van de veilig heid der nog duizenden, die nog steeds in kampen verblij ven. Een nadere beoordeeling van het bereikte re.sultaat zal intusschen slechts mogelijk ziin. indien wii weten, welken prijs de Nederlandsche onder handelaars hebben betaald. En dan natuurlijk, als blijkt dat de thans inderdaad feite lijk erkende republiek de macht bezit, om de gesloten overeenkomst na te komen. In afwachting daarvan berichten uit Indonesië voe den de hoop. dat er redën voor vertrouwen is begroe ten wii het eerste bereikte re sultaat met voldoening, in de hoop. dat het het begin moge ziin van verdere overeenkom sten tusschen Nederland en Indië. op den grondslag van het Koninkliik woord van 7 December 1942. opdat na rust en orde. ook in ons Indië vre de en welvaart terugkeeren m gemeenschappelijk overleg tusschen beide volken (Reuter) Uit Sovjet-Rus sische bron is vernomen, dat de terechtstelling van de eli tot den strop ver oordeelde nazileiders he dennacht om één minuut over twaalf zou aanvan gen. Hiervan is geen of ficieels bevestiging gekre gen. AFP meldt nader, dat de volgorde waarin de nazilei ders terecht gesteld zullen worden, naar alle waarschijn lijkheid zal zijn als volgt: Goe- mig, Ribbentrop, Keitel, Kal- tenbrunner, Rosenberg, Frank, Frick, Streicher, Sauckel, Jodl, Seyss Inquart. QE WAPENSTILSTAND in Indonesië is een feit. Wij hadden gisteren dus blijkbaar toch niet te vroeg gejuicht. De beslissing van den militairen wapenstilstand tusschen Neder landers en Indonesiërs werd gistermorgen bereikt in een bij eenkomst, die drie uur duurde en welke gehouden werd door professor Schermerhorn en Sjahrir met hun militaire advi seurs, in de woning van den Britschen consul-generaal, en onder voorzitterschap van den bemiddelaar, Lord Killearn. Sjahrir schijnt erg veel moeite gehad te hebben, om de Indo nesische militaire leiders er van te overtuigen, dat zij er van af moesten zien, om voor het staken van het vuren als eersten eisch te stellen, dat de uitzending van Nederlandsche troepen zou worden gestaakt. Toen hij daarin tenslotte toch slaagde, was eindelijk de knoop doorgehakt. In een officieel communi qué wordt gesproken over een aangenomen resolutie, waar in het heet, dat de Indonesi sche delegatie en de Britsche vertegenwoordigers eenstem mig besloten hebben een ge zamenlijke wapenstilstands- ccmmisie in het leven te roepën met hoogste bevoegd heden. om toezicht te houden op de technische toepassing van den wapenstilstand. De wapenstilstand zou ver der gesloten ziin op grondslag van stabiliseering van de hui dige militaire posities en het evenwicht tusschen geallieer de en Indonesische strijd krachten. De door beide par tijen voorgestelde getalsterkten werden wederzijds aanvaard. Een Britsche woordvoerder heeft er op gewezen, dat het thans bereikte resultaat niet inhoudt, dat vanaf heden het vuren overal automatisch gestaak, zal worden. De woordvoerder van de com missie-generaal deed Aneta mede- deeling van de groote voldoening, die er in Nederlandsche kringen bestaat over het tot. stand komen van de overeenkomst. Hij noemde de overeenkomst de beste garantie voor een efficiente verwezenlij king van den wapenstilstand, en legde den nadruk op het groote belang, dat generaal Soedirman, die opperbevelhebber van de T.R.I. is. deel uitmaakt van de gemeenschappelijke wapens*il- standsoommissie. Uit Batavia werden gisteravond de namen medegedeeld van de leden van de gemengde commis sie die toezicht uitoefenen zal op de uitvoering van de wapenstil standsvoorwaarden. De commissie ziet er als volgt uit: Britsche leden: Michael Wright, vertegenwoordiger van Lord Kil learn, voorzitter; generaal-majoor Eric C. Mansergh; captain Cooper, Britsche marine; luchtcommodore Radio Vaticana heeft medege deeld', dat de kerkelijke ban is uitgesproken over allen, die een actief aandeel hebben gehad in de veroordeeling van mgr. Ste- pinac. Stevens; generaal-majoor Forir.an. Nederlandsche leden: dr. Iden. burg; lt.-generaal Spoor; Schout bij-nacht Pinke, generaal-majoor Kengen, chef der militaire lucht vaart. Indonesisch-republikeinsche le_ den: dr. Soedarsono; lt. generaal Soedirman; vice-admiraal Nasir; luchtcommodore Soeriadarma Vóór 30 November zal de be slissing van den voorzitter bin. dend zijn, wanneer er tusschen de leden der commissie verschil van meening bestaat. Na dien datum zal de commissie zich in een der gelijk geval wenden tot den op perbevelhebber der Britsche landstrijdkrachten in Z. O. Azië De delegaties hebben tevens een technische sub-commissie ge vormd, bestaande uit de stafchefs van de Britsche, Nederlandsche en Indonesische strijdkrachten, met ieder niet meer dan drie andere officieren, onder voorzitterschap van den chef-staf van de gealli eerde strijdkrachten in Neder- landsch-Indië, generaal-majoor Forman. Volgens telling der laatstbe- schikbare resultaten der verkie zingen in de Britsche en Fransche zone hebben de Christelijk-Demo- craten de leiding behouden. Im de Britsche zone, waar verk:ezingen werden gehouden in alle „Kreise'' en voornaamste steden, zijn de re sultaten tot dusverre: Christelijk-Democraten 5.500.000 stemmen; Sociaal-Democraten 5.050.000 stemmen; Communisten 1.050.00 stemmen; Centrum-Partij 400.000 stemmen. In de Fransche zóne, waar ver kiezingen werden gehouden voor districts- en provinciale raden hebben van het totaal uitgebracht stemmenaantal van 2.129.606 de Christelijk-Democraten meer dan de helft ervan gekregen. De resultaten luiden: Christelijk Democraten 1.166 019 stemmen; Sociaal Democraten 524.000 stem men; Communisten 159.164 stem men; Duitsche Volkspartij 126.019 stemmen; Liberale Partij 8.766 st. DE AVONTUREN van Jan Trompetter zijn ten einde. Wij hebben ons de publicatie-rech ten van een nieuw ver haal verzekerd, dat de avonturen behandelt van den inspecteur van den geheimen dienst te New York, Joris Voetangel, die een ontsnapte ben deleider door de wereld stad achtervolgt. Gedu rende acht weken zullen deze avonturen onze kleine en groote lezers aangenaam bezig hou den en als het bevalt, bestaat de kans, dat er nog wel eens vervolgen met nieuwe avonturen komen. In dit nummer, op de bekende plaats, begint de jacht door New York van Joris Voet angel! De bijeenkomst van de minis ters van buitenlandsche zaken der Groote Vier is te 8.28 gisteravond (Fransclien tijd) begonnen, Bevin kwam als eerste op het Fransche minis terie van buitenlandsche za ken aan, gevolgd door Byrnes en Molotof. De 4 ministers hebben gisteravond besloten op 4 November weer in New York samen te komen vooi een voorloopige bespreking Gisteren, precies elf weken na den aanvang van de werk zaamheden der vredesconfe rentie, kwamen de gedele geerden in plenaire zitting bij een ter voltooiing van het werk aan de vijf ontwerp-vre- desverdragen met de voorma lige satellieten van Duitsch- land. De afgevaardigde van Wit-Rus- land, Kisselef, kantte zich tegen het Amerikaansche voorstel de door Finland aan de Sovjet-Unie' te betalen schadevergoeding te re- duceeren van 75 millioen tot 50 millioen pond sterling. Bevin wees er daarbij op, dat Finland de be palingen van het wapenstilstands verdrag loyaal was nagekomen Senator Vandenberg van de .S. noemde het van Finland geëisc'nte bedrag unfair. Molotof betoogde, dat Finland edelmoedig door Rusland be handeld is geworden, daar de De onderhandelingen te Batavia betreffende de wapenstil standovereenkomst. Tijdens de conferentie, welke gepresideerd werd door Lord Killearn. Links: dr. van Mook en prof. Scher merhorn. Rechts: leden der Indonesische delegatie- wier voor zitter, Soetan Sjahrir, de vergadering toespreekt. (A.N.P. P.) Sowjet Unie gesteld is op goe- de relaties mej kleine mo gendheden (sic). De Ameri kaansche delegatie wil vol gens hem Finland als speelbal gebruiken. Molotof riep de Finnen een waarschuwing toe. Verder was Molotof er zeker van, dat de Grieksche aanspraken ook na de conferentie door de( Groote Vier niet erkend zouden worden. Hij achtte het een poli tieke fout, Griekenland in de ge legenheid te stellen, voor dit land strategisch gewenschte grenswij zigingen te bedingen. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond to+ Woensdagavond: WEINIG VERANDERING Weinig verandering. Zon opikomst 7.05 onder 17.45 Maan opkomst 21.35 onder 14.13 OFFICIEEL wordt mede gedeeld, dat de Com missie-Generaal optimis tische verwachtingen heeft ten aanzien van de tot stand koming van een basisovereenkomst voor 30 November. van het Duitsche vraagstuk. De bijeenkomst duurde een half uur. Alvorens de kwestie Duitsch- land zal worden besproken, zul len de Groote Vier hun werk aan de vredesverdragen met de vioe- gere satellieten voltooien. Molo tof en Bidault achtten het op de bijeenkomst van heden om techni sche redenen gewenscht, dat een volledige bespreking inzake Duitschland in Europa zou wer den gevoerd. Byrnes ging met dit standpunt accoord, doch adviseerde eerst een voorloopige bespreking in New York te houden. Aldus werd besloten. Te New York zal tijd en plaats van een diepgaand onderzoek van de kwestie wor. den bepaald. Byrnes verklaarde verder, dat, hoewel hij bereidis voor volle dige besprekingen over Duitsch land naar Europa te komen, hij de reis niet wil maken voor een voorloopige bespreking. Gisteren is in het Duitscne grensstadje Gronau 't proces te gen een aantal Nederlanders begonnen, die eenigen tijd ge leden werden gearresteerd. Men verwacht, dal dë behandeling van dezen rechtszaak, welke voor een Britsche militaire rechtbank zal plaats hebben, enkele dagen, zal duren. In de dagvaarding werd den betrokkenen o.a. ten laste gelegd! dat zij zonder vergunning der autoriteiten in Duitschland han del hebben gedreven, terwijl zij voorts militaire uniformen heb ben gedragen, waartoe zij niet gerechtigd waren. LIET is een eere-titel, wan neer men van een gezin kan zeggen, dat het een goed katholiek gezin is. En dat is dan het geval, wanneer Gods geboden er heilig zijn en de wetten van de Kerk er ge ëerbiedigd worden. Kan men aan Uw gezin terecht dien eere-titel geven MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1