Nieuut Opschorting aangekondigde priisverhooainqen verlangd 10 OORLOGSMISDADIGERS ZIJN OPGEHANGEN Sjahrir somt de voorwaarden op voor overeenstemming N Voor Alkmaar en omgeving Vakbeweging bepaalt standpunt DE KARDINAAL UIT ROME VERTROKKEN NAZI-LEIDERS NAAR SPANDAU Goering aan de galg ontsnapt! Aanvoerders van extremisten in arrest NED. VLIEGTUIG IN ZEE GESTORT Eere-promotie Praf. Vening Meinesz Opbrengst „nationale hulp"-zegeis IN ORDE, BRENG HEM WEG" De laatste woorden der veroordeelden Verslag aan Soekarno Ontslag bij gemeentelijke diensten Engeland koopt Poolsche eieren Een ideaal gezin i OBER 1946 ■mik jlG- ER- ET m- LLE -// HF Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoonUiollandsch DaqHad Buiten God is nergens veilig /Vondel) WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11053 BUREAUX: ALKMAAR: L -.ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen OEN HELDER. West- straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGENMolenstraat 52 - tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel Z. H. de Paus- heeft in de Consistoriezaal van het Pauselijk zomerverblijf te Castel Gandolfo aan Z. Em. Johannus Kardi naal de Jong den rooden Kardinaalshoed overhandigd. De H. Vader zegent den Kardinaal (geheel rechts) |}E SPANNING tusschen loonen en prijzen is na de rede van minister dr. Beel niet weggenomen. Wij hebben onmiddellijk na de ze rede als onze meening kenbaar gemaakt, dat er in de houding van de Regee ring een fout. vooral een psychologische fout zat: de loonen werden gebonden, de prijsverlaging werd slechts in uitzicht gesteld, maar be paalde eerste levensbehoef ten zouden duurder worden. Het Kader van de Katholie ke Arbeidersbeweging is gis teren te Utrecht bijeen ge weest en heeft in zooverre zich met het Regeerings- staiidpunt vereenigd. dat men erkendedat de loon stop onder bepaalde om standigheden dient te wor den aanvaard. Het zal dan echter noodzakelijk zijn. dat de Overheid 'n reeks ingrij pende maatregelen neemt. Zoo verlangt men, dat de aan- §ekondigde prijsverhoogingen op oter, melk en brood zullen wor den opgeschort; de arbeiders dienen medezeggenschap te heb. ben bij de prijsvas'stelling en bij de verdeelihg der grondstof fen De winstmarge voor den tusschenhandel werd over het algemeen te hoog geacht. Dras tische maatregelen werden daar tegen gevraagd. De Kaa;i van Vakcentrales der drie vakbonden heeft een tele, gram aan den minister gezonden, waarin bovengenoemde opschor ting de» prijsverhoogingen werd gevraagd en dringend verzocht wordt, met de vakbeweging overleg 'e plegen inzake con. tröle op de priizen, aanwending van grondstoffen en andere maatregelen, teneinde daardoor te komen tot verlaging van de kosten van het levensonderhoud. Het NW hield gisteren *e Amsterdam een congres tegen de Kardinaal De Jong is gister avond met den trein RomePa rijs uit de Eeuwige Stad ver trokken. Zijne Eminentie werd aan het station door talrijke ker kelijke en ^"wereldlijke vooraan staande personen uitgeleide ge daan, o.w. de Nederlandsche ge zant bij het Vaticaan. duurte en nam m gelijken geesr als bovenstaande een resolutie aan. In deze resolutie worden bovendien nogmaals zwaardere straffen gevraagd 'egen overtre ding van prijsvoorschriften e.d., terwijl herziening van" loonen mogelijk gemaakt moet worden voor de groepen, welke bij de alge-meene- loons ijging zijn ach. tergebleven. Gisteravond werJ officieel be kend gemaakt, dat de zeven tot gevangenisstraffen veroordeelde Nazi-leiders hun straffen in de gevangenis van Spandau zullen uitzitten. Spandau ligt in de Brit. sche zone van Berlijn. TIEN VAN DE ELF OORLOGSMISDADIGERS zijn heden nacht tusschen 1.11 en 2.45 geëxecuteerd: de elfde, Goe ring, pleegde eenige uren voor het uur der terechtstelling zelfmoord. Tegen een uur werden ae tien overige veroordeel den tusschen Amerikaansche soldaten in naar het schavot gebracht, dat opgesteld was in de gymnastiekzaal van de gevangenis. Wegens de wandaad van Goering waren zij ge boeid; geestelijken en doktoren waren aanwezig. Achtereen volgens beklommen Ribbentrop, Keitel, Rosenberg, Kalten- brunner. Frank, Frick, Streicher, Sauckel, Jodl en Seyss In- quart he' schavot. Tegen drie uur was het laatste doodvonnis voltrokken. ONBEVESTIGDE BERICH TEN melden, dat de lijken der geëxecuteerden naar een Duitsche haven plaats vervoerd zullen wor den, om vervolgens op een geheime plaats in zee be graven te worden. Er waren acht corresponden ten van geallieerde bladen bij de terechtstelling tegenwoordig, die tevoren geïnstrueerd waren. Zij zijn onder militair geleide van het perskwartier in Neurenberg naar het Paleis van Justitie over gebracht, vanwaar zij de gevan genis bereikten. In den loop van den avond hebben zij een blik kunnen werpen in de cellen van de ter dood veroordeelden. De meesten lazen een boek of schre ven brieven. Ooik Goering las een boek, niets wees er op, dat hij later door het innemen van cyaankali een einde aan zijn le ven zou maken. Dit gebeurde om kwart voor elf. Toen nam hij een ampul met dit gif in, dat hij volgens een be richt van het AFP in een blik koffie verborgen zou hebben ge houden. Alle gevangenen hadden een dergelijk buisje voor hun ar restatie in hun bezit gehad en ook bij Goering had men het ge vonden ten tijde van zijn gevan genschap in Mondorf bij Luxem burg. Hoe Goering echter kans heeft gezien het buisje verborgen te houden en te gebruiken is ech- SJAHRIR heeft gisteravond verklaard, dat, zoodra men zou zijn gekomen tot een principieele politieke over eenstemming, alle niet-Indo- nesische bezittingen terstond aan haar vroegere eigenaars zouden worden teruggegeven. Toen hem gevraagd werd, welke punten van overeenstemming hij noodzakelijk achtte voor het 'slui ten van een politieke overeen komst, somde Sjahrir de volgende op: a) Bepaling van het territo rium der republiek; b) de betrekkingen tusschen de Republiek en het overige deel van Indonesië en bijgevolg de betrek kingen tusschen de Republiek en Nederland; c) militaire regelingen, zooals getalssterkte der Nederlandsche troepen in Indonesië en een pre- ciese omschrijving van hun taak; d) de beginselen voor de toe komstige economische en finan- cieele betrekkingen; e) de vertegenwoordiging van de Republiek in het buitenland, f) cultureele aangelegenheden, in het bijzonder het taalprobleem. Sjahrir zeide te verwachten, dat de Nederlanders, wanneer men het eenmaal eens zou zijn gewor den over de kwestie van de er kenning der Republiek, den repu blikeinen weldra de Voorstellen van Malino zouden voorleggen. „Zuiver persoonlijk ga ik in be ginsel accoord met een federatief systeem voor Indonesië, hoewel ik van gevoelen ben, dat men bij deze federatie verder moet gaan dan op dit moment voorzien wordt teneinde alle autonome deelen meer kansen te geven." Killearn naar Singapore. Lord Killearn zal naar Singa- pote terugkeeren. Op Zaterdag 19 October zal hij opnieuw nadr Ba tavia komen ter voorbereiding van de plenaire zitting van Maandag 21 October. Een hpoge republikeinsche woordvoerder heeft verklaard, dat ongeveer 200 aanvoerders en leden van de ongeregelde Indo nesische strijdkrachten, die ope- reeren langs Sumatra's Oostkust, onlangs zijn gearresteerd wegens 't niet gehoorzamen van orders, die hun door officieele republi keinsche aanvoerders waren ge. geven. Hij voegde er aan toe, dat hij verwachtte dat de overblij vende aanvoerders van deze for ma'ies, waaronder ook het zoo genaamde Laskar Rakjat (volks leger), voortaan de gegeven or ders zullen uitvoeren. De woord, voerder achtte een en ander van zeer groot belang i.v.m. den wapenstilstand. ter volgens den commandant der gevangenis te Neurenberg, kolo nel Andrus, een raadsel. Goering had te voren ver klaard tegenover den dokter: „Ik ben niet bevreesd en wil mij tot het einde toe waardig gedra gen" Van een huis tegenover het gymnastieklokaal der gevangenis uit volgden verslaggevers van den Amerikaanschen nieuws dienst in Duitschland de execu tie. De galgen stonden in het gymnastieklokaal der gevangenis opgesteld. Tot twee uur Ned. lijd' kon men niets ongewoons binnen de ge vangenis waarnemen; plotseling stak een tiental soldaten de bin nenplaats over in de richting van het gymnastieklokaal. De voorste twee soldalen leidden een don kere figuur tusschen hen in, kort daarna hoorden de waarnemers de eersle klap van het valluik. Met tusschenpoozen van vijf minuten 'hoorden de waarnemers het geluid van het openen van het valluik beneden de galg en kort daarna een belgeluid. De executies werden aan één galg in dé gevangenis voltrok ken. Verscheidene beulen voer den de terechtstelling uit. Een woordvoerder van den ge- vangenissaf verklaarde, dat oog getuigen voldoende dichtbij de galg stonden om de laatsle woor den te vernemen, die de nazi's zouden kunnen zeggen. Dokters en geestelijken stonden de ver oordeelden' bij. Voor dezen naar hel schavot werden geleid, aldus de woord voerder, kregen zij een specialen laatsten maaltijd, welke uitge breider was dan anders, maar niet het karakter van een feest maaltijd had. De veroordeelden werden tweemaal on de hoogte gesteld van het uur der terecht stelling. Voor de kust van Cornwall is lt. vlieger G. Hoes van de Kon. Marineluchtmacht uit zijn ma chine gesprongen even voor het toestel in zee stortte. Hij werd door een red-dingsvliegtui-g opge pikt en met een zenuwschok aan land gebracht. Gisteren zijn aan de Luiksche Universiteit de diploma's „hono ris causa" uitgereikt aan de Fransche professoren Montel, Borel en Ferret en tevens aan den Nederl. Hoogleeraar prof. Vening Meinesz, zulks op grond van zijn belangrijke geodetische én geo- physische studies. Ete verkoop der „Nationale Hulp"-zegels heeft, na aftrek van alle kosten, rond f 800.000 opge bracht. Dit bedrag komt ten bate der oorlogsslachtoffers, het rvord-t tevens besteed' ter voorziening in de oorlog-snooden. Aan een ooggetuigever- SLAG over de terechtstelling te Neurenberg, dat Reuter ons hedenmorgen seint, ontleenen wij nog, dat Von Ribbentrop, inplaats van Goering, als eerste stierf Hij zeide als laatste woorden: God behoede Duitschland. Mijn laatste wensch is, dat de Duitsche een heid blijft bestaan en dat er be grip tot stand komt tusschen het Oosten en het Westen en vrede voor de wereld. Jules Streicher zeide „Heil Hitier", beweerde dat de -Bolsjewieken rechterS en beu len een- volgende maal zouden op hangen en groette tenslotte zijn „lieve vrouw". Keitel smeekte God om genade voor Duitschland en stierf evenals Jodl, als een Prui sisch soldaat. Seyss Inquart zei de: Ik geloof in Duitschland. De tien mannen stierven dap per, doch niet als martelaren, niet een van hen verloor zijn houding, niet een klaagde. -Ieder kreeg zijn kans een laatste woord te zeggen. Rosenberg was het kortst en fluis terde: nein. Frank, de beul van Polen, stierf met een glimlach op zi.in gelaat. Toen Seyss Inquart als laatste ter dood was gebracht, bracht men het stoffelijk overschot van Goe ring op een baar binnen. De des kundigen en autoriteiten stelden een onderzoek in, waarna een Amerikaansche kolonel zeide: O.K., take him away: in orde, breng hem weg Air Commodore Sosriadaarma, de bevelhebber der Indonesische luchtmacht, Mahammed Roem, de republikeinsche minister van binneniandsche zaken en de heer Tamsil, ambtenaar bij tien repu- bli-keinschen voorlichtingsdienst, zijn naar Djokjakarta vertrok ken om Soekarno verslag uit te brengen van de resultaten van de gisteren to« stand gekomen wa penstilstand. Bij beschikking van den mi nister van Binnenl. Zaken is op grond van het zuiveringsbesluit 1945, aan de navolgende perso nen ontslag uit hun functie ver leend: Met ingang van 2 Juli 1945 aan T. Fa ber, gemeente-ontvanger te Alkmaar. Met ingang van -25 October '45 aan A. Buma, administrateur van de gemeente-bedrijven te Me- demblik Het Engelsche ministerie van voedselvoorziening heeft mede gedeeld, da' tusschen Engeland en Polen een overeenkomst is tot stand gekomen, volgens wel ke het Vereenigd Koninkrijk in November den invoer van eieren uit Polen zal hervaften. Er zul len ongeveer 214 millioen stuks worden ingevoerct. "I"OEN U jong was en in Uw eerste liefde, hadt gij schoone toekomstdroomen. Ben heerlijk ideaal stond U stra lend voor oogen: een gelukkig gezin te stichten. Ook al be ginnen de jaren misschien zoo stilletjes aan te tellen, houdt toch het ideaal van Uw jeugd ongerept en hoog! Vindt in Uw aezin al Uw geluk! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1