Episode uit de spitperiode 'n Hardnekkig ontkenner Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Bijz. Gerechtshof: Ex-gemeentesecretaris van Heerhugowaard staat terecht UITSPRAKEN TRIBUNAAL Ontvangen: PRIMA VULP0TL0QDEN P.O.A. n. v. PAYGLOP De slag om Arnhem Een mooi gebaar Arrondissementsrecht bank Tribunaal-agenda Alkmaar Packet Ambtenaren MARKTBERICHTEN WOENSDAG '6 OCTOBER 1946 Toen in Juni 1944 de burge meesters van Noord-Holland opdracht kregen van den toenmaligen N.S.B.-commis. saris der provincie, mr A. J, Backer, om ingezetenen të vorderen voor het „spitten", belastte de N.S.B.-burge- meester van Heerhugowaard Folkërs zijn N.S.B.-secreta- ris J. v, Bavel, óni deze spit- ters op te roepen. Deze liet een aantal personen oproepingsbriefjes bezorgen bij de daarvoor in aanmerking ko mende personen. Ook de heer C. Haeck. onderwijzer te Heer hugowaard, kreeg een aantal briefjes rond te brengen Maar hij weigerde zulks te doen, het geen niemand, die den heer Haeck kent, zal verwonderen Van Bavel belde het Prov. fee stuur op en vertelde aan den chef van het kabinet van den commissaris der provincie, den N.S.B.'er E v. d. Voo, dat Haeck weigerde voor de- Duitsche Wehr- macht te werken en arbeiders ophitste, om zulks evenmin te doen. Later zond hij hierover 'n rapport naar Haarlem, dat v d. Voo in het Dui sch liet vertalen] als eigen rapport onderteekende en doorzond naar den Beauf- tragte van wijlen den Rijkscom missaris. Haeck werd eenigen tijd later te Haarlem, waar hij was onder gedoken, gearresteerd en naar het politiebureau in de Smede. straat aldaar overgebracht. De rechercheur van politie Wester beek stelde hem echter aenzelf- den nacht in vrijheid en dook evenals Haeck weer deed on der; vrouw en kinderen van Haeck waren nu genoodzaakt hetzelfde te doen. Het spreekt vanzelf, da' Haeck, die bekend stond als leider van het onder- grondsch verzet in den kop van Noord-Holland, dank zij z'n be vrijding door Westerbeek, op deze wijze aan het concern'ratie. kamp ontsnapte. Van Bavel en v d. Voo ston den gisteren voor dif feit en nóg net een en ander voor het Bijzonder Gerechtshof te recht. Van der Voo werd mede ten laste gelegd, dat hij in Haar lem op 8 Juni van dat jaar 1170 en 24 Juni 1370 arbeiders voor het „spi'ten'' had gevorderd. Van Bavel had zich tevens te verant woorden voor de fei'en, dat tui als wnd. secretaris van Gorsseï in Gelderland een nieuw bevol kingsregister had doen vervaar digen, teneinde aan de hand daarvan de mannelijke bevolking dier gemeente te kunnen oproe pen voor werkzaamheden voor de organisatie Todt. Mr. A J. Backer als getuige De N.S.B.-eommissaris der provincie, mr. A J. Backer, werd als ge'uige 'gehoord. Hij verscheen in een onbe rispelijk lichtgrijs colbert, clean shaved en zag er ge soigneerd en welvarend uit, als in de dagen toen hij zich 'n groot man waande. Alleen de bracele'jes, waaraan zijn „adjudant" hem binnenleid de en zijn onrustige blik ver rieden, dat hij maar een doodgewone gedetineerde Van Bavel, die verklaarde nie' de bedoeling te hebben gehad om Haeck te treffen, stelde er prijs op, dat deze, die niet ver schenen was, alsnog als getuige zou worden gehoord. In verband hiermede werd de 'behandeling van zijn zaak een week aange houden. P. Borst te Allernaar: intern. 1 jr. 9 mnd., dus tot 15 Jan. 1947. Verbeurdverklaring van f3000. H. M. den Broeder te Bergen: intern. 1 jaar, 9 mnd. tot 6 Febr. 1947. Geen verbeurdverklaring uit waardeering voor voortreffelijke houding van verdachte's echtge- noote. H. Wittenberg te Schoorl: in tern. 1 jr. 9 mnd., tot 7 Febr, 1947. Verbeurdverklaring flat? G. M. Snel te Alkmaar: de naam „Meikogel" is niet bewezen natio- naal-socialistisch te zijn. Intern. 1 jr. 7 mnd. tot 13 Dec. 1946. Ver- beurdverkl, f2500. C. ten Bruggecate te Langedijk Reeds in vrijheid gesteld en ver- beurdverkl. f2000. N.V.H. schrijft ons: Deze film heeft als zoodanig geen aanbeveling meer noodig. Menig Alkmaarder heeft reeds van de ge legenheid geprofiteerd een plaats voor deze film te bemachtigen. Het mag machtig interessant zijn zittend in een gemakkelijke fauteuil -dit oorlogsgebeuren langs zich heen te zien trekken. Minder interessant is dit gebeuren aan den lijve te hebben ondervonden zijn huis en hof er hij te hebben verloren en anderhalf jaar na de be vrijding nog steeds in een bekrom. pen ruimte te mogen wonen. Het ''Fonds Noodgebieden'' tracht de getroffenen zooveel mogelijk te hulp te komen. Hier zijn millioenen 'mee gemoeid. De Directie van de ''Harmonie" die reeds eerder de "Stichting 40 45" ter wille was, heeft ook nu weer toegestemd en bate van ::Fonds Ge bieden; een extra voorstelling te or_ ganiseeren op heden Woensdag om half tien, waarvan de opbrengst t'otaal voor genoemd Fonds zal zijn. Een woord van dank voor deze symphatieke. geste. Laat Alkmaar' en omgeving nu too_ nen deze houding te waardeeren door te zorgen dat de zaal is uit verkocht. De Alkmaarsche boekhandela ren hebben een uitgave ter be schikking, die betrekking heeft op de oorlogshandelingen in en rond Arnhem. Zij hebben zich unaniem bereidverklaard van ieder ver kocht deel één gulden af te staan voor de getroffen stad. Voor na dere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. DOOR AUTO GEGREPEN Een 3-jarig jongetje, het zoontje van den heer Smit te Warmenhui- zen, wilde gisteren alhier in den Houttil de straat oversteken naar zijn moeder. He kind werd door een auto gegrepen en kreeg een achterwiel over het linkerbeen, dat op 2 plaatsen gebroken werd. Ook aan het hoofd werd het knaapje ernstig gewond, zoodat opname in het St. Elisabethszie- kenhuis noodzakelijk bleek. Den chauffeur treft geen schuld. JUBILEUM Bil KOFA Gisteren herdacht de heer P. Goudsblom den dag waarop hij vóór 25 jaar in betrekking is ge komen bij den heer J. Spruyt, destijds gevestigd in het Payglop in het alom bekende manufac. turenmagazijn en later uitge groeid tot den manufacturen winkel in de Langestraat onder 'den naam Kofa-magazijn Firma J Spruyt. De jubilaris, welke tegen woordig aan deze zaak dè functie vervult van magazijnmeester, werd met zijn gezin des morgens van huis afgehaald per auto en binnengeleid in de feestelijk met palmen en tapijten versierde meubelzaal, waar de familie J. Spruyt en het voFallig personeel stond opgesteld om hen feeste lijk te ontvangen. Nadat allen gezeten waren, werd het woord gevoerd door den heer M. Spruyt, die in 'een kernachtige en gees'ige speech den jubilaris hartelijk toesprak en feliciteerde met hef heuge lijk feit. Als blijk van waardee ring bood spreker den jubilaris een tapijt aan. Ook bet personeel 'liet zich niet onbetuigd. Nada men nog geruimen tijd gezellig bijeen bleef en koffie, gebak en sigaren werden aange boden. werd het feest ten huize van den jubilaris voortgezet en zal hef hem aan belangstelling zeker niet ontbreken, TRIDUÜM VOOR 'T GEZIN Maandag 21, Dinsdag 22 en Woensdag 23 October zal een Triduum worden gehouden in de St Dominieusparochie. Des mid dags voor de dames om 3 uur en 's avonds voor de heeren om half 8, over hetzelfde onderwerp. De toegangsbewijzen voor dit Tri. Hij zei meer dan hem gevraagd werd en trachtte de verantwoor delijkheid voor het vorderen van arbeidfers af te schuiven op Bin. nenlandsche Zaken, maar de officier-fiscaal, mr. Besier,bracht hem aan zijn verstand, dat als een eenvoudig dorpsonderwijzer voelde, dat zulks in strijd was met net Landoorlogreglement, hij en zijn ambtenaren cfat zeker moesten beseffen Van der Voo, die blijkens het pleidooi van zijn verdediger een mislukkeling was in de maat schappij en door bemiddeling van den beruchten Jumelet evenals hij een oud-volgeling van v. Rappard dit baantje kreeg, hoorde 10 jaar gevange nisstraf tegen zich eischen, met aftrek van voorarrest, ontzetting uit kiesrechten voor 't leven, als mede van het recht ambten 'te bekleeden en bij de gewapende macht te dienen Een hautain persoon, die zicih te veel met andermans zaken bemoeit; .noemde de Officier verdachte J. G-. W. la F. te Alkmaar. In een brief aan den directeur van het Distribu tiekantoor had hij zijn overbuurman W. K. beschuldigd van bonnendief stal, op grond van het feit dat deze zooveel bonnen gebruikte en op het distributiekantoor werkzaam was. Verd. ontkende ten stelligste dezen brief te hebben geschreven. De psy_ choloog-grapholoog S. v. M, had den brief vergeleken met tien andere ge_ schriften van verd. en bevonden dat hij door hem geschreven moet zijn. Aldus getuigde S. v. M. voor de Rechtbank. Hetzelfde getuigenis legde de deskundige Ch. J. v. H. af, die eveneens den brief had vergeleken met de tien geschriften. Op de vraag van mr. J. Krabbe wat verd. hierop te antwoorden had, ontkende hij op nieuw den beschuldigenden brief te hebben geschreven. De Officier van Justitie achtte de aanklacht bewezen en noemde verd. iemand die te eigengereid over ande ren oordeelt. Hij eisdhte 2 maanden gevangenisstraf. Mr. dr. C. Berkhouwer nam hierna het woord. Ook tegenover hem had verd. steeds ontkent doch pl. kon geen termen vinden om deze ontken ning* als waar te beschouwen. Toch vroeg pl. een geldboete in plaats van hechtenis. Voor de laatste maal vroeg de rechter aan verd. of hij nog iets te zeggen had en prompt klonk het: ik ontken. Het is inderdaad sterk maar we zijn al heel wats gewend met het' "nicht schuldig". Hij Vrok het slagersmes. De ambtenaren van de Qontrole Crisisdienst deden onlangs een over val bij een klein slagertje P. K. te Winkel. Dit maakte K. woedend. Mr. Berkhouwer kon zich dit wel eenjgs- zins indenken. Deze man, een stoere Westfries, een van hen, die met kracht gestreden hadden tegen den vijand; zag zich nu bedreigd en schrok er niet voor terug het mes te I trekken. Pl. vroeg' zich af waar de Crisisdienst al die ambtenaren van. I daan haalt om er drie op zoo'n klein slagertje af te sturen. Toen de con troleurs naar den zolder wilden gaan trachtte verd. hen dat te beletten on danks dat de heeren hun machtiging toonden. Plotseling had verd. een slagersmes in zijn handen. Doch tegen drie man kon hij niet op en moest zijn wapen afgeven. De amb tenaren trokken naar boven en von den nietsInderdaad een vreemde handelwijze van verdt Waarom zoo dreigend, als er toch niets te vinden was. Tegen hem werd een boete van 100.geëischt subs. 40 dagen. Diefstallen in den hongerwinter. A. V. te AmsteAiam had samen met zijn broer J. H V. twee fietsen gestolen; een damesmantel, 4 konij nen, 2 krielkippen etc. Op grond van zijn blanco register en een tamelijk gunstig rapport eischte de Officier slechts vier maanden voorw. C. F. te Koog' aan den Zaan en U. W. te Akersloot werden* ervan be schuldigd tezamen met iemand die later door illegalen werd doodgescho_ ten; 2 schapen te hebben gestolen en geslacht. De processen-verbaal wezen dat uit. Doch besch. beweer den dat voor den maker van de pro_ cessen te hebben verklaard uit vrees anders in Ommen terecht te komen als clandestiene slachters. De eisch luidde 6 maanden. Doch Mr. Lees berg Jr. achtte de aanklacht geens zins bewezen en vroeg vrijspraak subsidiair een geldboete. Over twee weken zal uitspraak worden gedaan in deze zaken. UITSPRAKEN. C. G. en C. S., beiden te Medem. blik (diefstal) 9 maanden waarvan 6 voorw. met aftrek van 3 maanden voorarrest. E. H. v. B. en A v. T.beiden te Den Helder (diefstal) 3 maanden voorw. f 100 subs. 30 dagen. W. K. te Hoorn (mishandeling) f 50 of 15 dagen. J. MaMtes te Medemblik (diefstal) f 100 of 30 dg. - G. H- J. v. d. B. te Alkmaar (dief stal) 9 maanden waarvan 6 voorw. met aftrek van 3 maanden voorarrest duum ontvangt u een dezer da gen. Bewaar vooral deze toe. gangsbewijzen en breng ze mee naar de kerk voor controle. Vrijdag 18 October as zullen voor de Tweede Kamer van he't Tribunaal, onder voorzitterschap van mr. A. Schenkeveld, ver schijnen: Jacob Leeuw te Ven huizen, Hencfrika C. Meyer te Amsterdam, Jan H de Vrijer te Texel, Evert Wagemaker te Berkhout. Marten Nieuwland te Schoorl, Charlotte M. Anten- brink 'te Hoorn, Klaas Schuur man te Obdam, Jacob van Rijs wijk en Klaas J. Kool, beiden te Wieringerwaard. A.F C.-NIEUWS De training De training voor de verschil lende ledengroepen is als vóTgt geregeld: Dinsdagavond 77.45 ..elpen; 7.458.45 junioren en adsp a en b; 910 senioren 2, 3, 4, 5 enz. Donderdagavond 7.308.30 uur adsp c, d, e, f en g; 910 senio ren eerste elftal. Spelers, dieDinsdagavond niet kunnen komen, worden Donderdagavond verwacht. BURGERLIJKE STAND Geboren: C M., dochter van R. van Heugten en G. Sneekes; ,A, E. M., doch'er van Joh. A. Dekker en W. Timmer; M doch ter van P. Veel en M Pol' N, dochter van J Tamis en E Èier. iman. Gehuwd: J Maskal en A M. Nibbering; J, A. Struys en T. G. de Jong Overleden: Joh. A. Zoetelief, 82 jaar, wedn. van S. W. de Looze; C Langras, 5 mn'd. VOOR LANDGENOOTEN IN INDIë Op ini'iatief van de Kon, Ver, „Oost en West" en met toëstemf ming van den direc'eur van het postkantoor is in het wacht lokaal een bus geplaats' waarin men couranten en tijdschriften kan deponeeren voor onze man nen en vrouwen in Indië. Het Roode Kruis zorgt voor de' door zending. Men zij er wel op gewezen, dat' het hier geen NIWIN.actie be treft. De jaarlijksche algemeene ver gadering- van aandeelhouders heeft heden plaats gehad. Het jaarverslag alsmede de door commissarissen en directie inge diende balans met verlies- en winstrekening werden goedge keurd, zoodat het dividend voor 1945 is vastgesteld op 5 procent. De heer G. H. Kaars Sijpeseijn werd als commissaris herkozen. ZIJPE CONSUMENTENCREDIET De Dis'rictsraad voor het con- sumentencrediet in deze gemeen te vergaderde Vrijdagavond jl. ten gemeentehuize ondier joor- zi'terschap van den burgemees ter, den heer mr. D Breebaart. Om tót een zoo 'vlug mogelijke afwerking der aanvragen te ko men, kunnen belanghebbenden zich. voor het verkrijgen van nadere inlichtingen, op onder staande adressen vervoegen: G. van der Sluijs, vice.voorzitter] wonende te Schagerbrug; G, Hollander te Petten, J. E. J] Kramer .t'e Burgerbrug, mevr] M. de Vries.Bergers te St Maar tensbrug, G Hartog te Otidesluis en mej. A. W. de Wit të 't Zand, leden en even'ueel des avonds na 7 uur bij den secretaris, den heer J. Mars te Schagerbrug. De aanvraagformulieren, welke voor 9 November as, moeten zijn ingeleverd, zijn verkrijgbaar t en postkan'ore. Wie het woord "ambtenaren'* in den mond neemt krijgt tegenwoordig het gevoel alsof ie in een citroen hapt en verwelkt bij degenen die dit woord opvangen terecht of niet; een reactie van: praat dóér niet van, ik heb mijn buik al vol! Filosoof filosofeert, graag over die dingen, omdat hij weet dat er amb tenaren zijn enambtenaren; g'oeie en slechte. Er zijn, vooral in den bezettingstijd noodgedwongen tallooze surrogaat- ambtenaren geboren, die den amb tenarenstand heel erg veel omlaag gehaald hebben, maar anderzijds was er onder deze surrogaat-ambtenaren toch ook wel surrogaat dat het ori gineel overtrof. Dat troffen wij dezer dagen op een districtsbureau van den Raad van Arbeid aan, waar een ambtenaar zetelde van den ori- gineelen stijl; met een zwart ver sleten jasje en een onberispelijk wit boordje; een doodgewoon mannetje; vastgekleefd op zijn kantoorkruk en de penhouder achter het oor. Het ging over kinderbijslag of zoo. iets. Daar. wilden een drietal grond werkers; met de klei» nog aan hun zwarte gummilaarzen; méér van weten. En ze begonnen meteen maar te schelden en te tieren, omdat ook dezen ambtenaren zij waren al bij tallooze bureaux met een kluitje in het riet gestuurd hen wel weer zouden afschuiven. Maar nee; de ambtenaar was een goed ambte naar en schoof niets af. Hij wist met een enkel woord doel te treffen en de mannen aan het praten te krij gen; die stom verbaasd waren dat er ook nog zooiets bestond in de ambtenaren-wereld van medeleven. Een half uur besteedde de ambtenaar aan zijn toch niet zoo kwaaie patiën ten. En ze gingen heen, met verlicht hart, de oplossing van hun puzzle i® de portemonnaie. Kijik, dat was een ambtenaar die niets afschoof dan alleen het plukje sbagtabak dat de goedige, ruwe bon ken van kerels hem uit dankbaarheid wilden toestoppen. Waarmee ik maar zeggen wil dat men vooral niet moet generaliseeren. Er zijn ambtenaren, slechte, maar... ook nog goede.... En waarom zouden Wij het daar niet over hebben? FILOSOOF S.V.W.-NIEUWS svw I—Atlas I 1—2 Weer heeft SVW I een kleine nederlaag moeten boeken. Direct na het begin is SVW in den aanva' en de druk op het Atlas_doel is~ zoo groot dat de keeper van Atlas voor een schot van den rechtsbinnen van SVW moet zwichten. Atlas zit er echter ook vinnig op en kort hierop is het 11. Een misverstand in*" de achterhoede van SVW, die echter vanmiddag puik speelde; brengt den stand op 12. Met dezen stand gaat de rust in. Na de rust is SVW voortdurend in den aanval geweest en de keeper kreeg' slechts enkele ballen te ver werken maar "het wilde in de voor hoede niet lukken. Het Atlasdoel werd belegerd maar paal en keeper brachten steeds red ding; gedoelpunt werd er van beide kanten niet meer en het einde kwam met een 12 overwinning voor Atlas. De publieke belangstelling was zeer goed. HEER HUGOWAARD DE BAGGERMACHINE GEARRIVEERD De baggermachine die de toevoer- sloten in de Polder Heer Hugowaard zal uitdiepen heeft deze week het werk aangevat aan de Tocht nabij de Rustenburgerweg. Een en ander trekt nogal belangstelling zoowel van jong als oud. VEILINGOVERZICHT BEVERWIJK De winterproducten beginnen op de groentenmerkt de boventoon te voe ren. Gisteren werd de eerste boeren kool aangevoerd. De aanvoer van groenten is voor half October echter nog groot te noemen. Over het alge meen gingen de producten vooi goede prijzen en graag van de hand. Spruiten, waar al een groot kwan tum van. ter veiling komt, brachten geschoond van 75—95 ct. per kg op. Opgeschoonde spruiten gingen voor 4570 ct. per ,kg van de hand. Andijvie blijft aan den lagen kant; voor dit proudet werd van 39 ct. per kg betaald. De aanvoer van sla loopt af, wat eenigszins- in den prijs tot uitdrukking kwam. De prijzen vari eerden van 3—7 ct. per krop. Pronk en dikke boonen hebben zoowel als aanvoer en kwaliteit niet veel meer te b^teekenen. De opbreng'sten waren echter uitstekend. Pronkiboonen no teerden van 30—55 ct. per kg. Dikke boonen brachten van 60—120 ct. per kg. op. Tomaten blijven op peil. Voor dit product werd van 35—57 ct. per kg besteed. De aanvoer van prei wordt steeds grooter. De prijzen liepen van r814 ct. per kg uiteen. Prijsnoteering 14 Oct. Spruiten 9560; andijvie 39; sla 37; spinazie 1744; postelein 3040; pronkboonen 3055; dikke boonen 60120; gïoene kool 1421; roode kool 15—20; prei I 8—14; uien 68; knollen I 13—28; boerenkool 6—15; kroten 4—4}; bospeen 719; waspeen 723; tomaten I 3557; bloemkool I 2535; komkommers' I 20—22; druiven 100125; aardappelen 510; winter peen 5—8; kassnijboonen 135146; raapstelen 911. LANGEDIJK 16 Oct. Aangevoerd 27.400 kg. roode kool 618; 16.000 kg. gele kool 5.058; 178.400 kg. witte kool 4.205 50; 10.300 kg. uien 8.80 11; 31.200 kg. groene kool, 49.10; 13600 kg. bieten 1 7—7.70; 2 3700 kg', peen 2 5.50—6.10; 3 5.56-6.10;; 4 4.600 st. bloemkool 1 26.2037.30; 2. 11.10—19.90; 16.600 kg., andijvie 3.50 4.40; 12.800 kg. aardappelen: eigenh. 8.10—8.90; Bevel. 6,60—7.60. WARMENHUIZEN 16 Oct. Aan gevoerd: 3025 kg. uien 9.56^-10.40; grove uien 9.4011; 6 50 kg. bieten 5.10; 300 kg', slaboonen 3455; 725 kg. peen 4.304.40;; 1800 kg. gele kool 7.20$.10; 31.300 kg. roode kool 7.80— 15.40f" af. 4.30—5 20: 115.000 kg. witte kool 4.205.10; 15200 kg. aardappelen bl. eigenh. 8.80; witte eigenh. 7.30 7.70; Bevel. 7.40—7.50; Koopman BI- 9.40—960. NOORD SCHARWOUDE 16 Oct. Aangevoerd: 500 kg', aardappelen: eerstelingen 6.80—8.70; eigenh. 8.10; bl. eigenh. 9.20; Noordelingen 6.70 8.30; Bevelanders 6.70; 4400 kg. uien 8.80—10.10; grove 9.30—10.10; driel. 4.20; nep 3.—; 9400 kg. kroten 1 5— 6.50; 2 4-4.10; 7100 kg', peen 2 6.30; 3 5.90—6.10; 4 4—4.10; 169000 kg. witte kool 4.205.40; 20.000 kg roode kool 6—15; afw. 5.90—7.80; 10.000 kg. gr. kool 6.409 70: 5400 ke. gele kool 5.50—680.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2