EEN K.L.M.-„SPRONGETJE" OVER DE SAHARA RAD/O Naar vrije prijzen in Amerika Van Mook over den WAPENSTILSTAND Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollgndsch Dagblad Lucht is luchtzegt Pormentier DE RUBBERPRIJS VERLAAGD Post voor de divisie „MEDAL OF FREEDOM*' VOOR Mr. v. KLEFFENS Ook opheffing van de loongrenzen Koersstijging in Wall-Street Thans 'n atmosfeer zonder wantrouwen WOENSDAG 16 OCTOBER 1946 (Van onzen eigen redacteur LIET WAS RUSTIG op Schiphol in den laten avond. Spaar zaam flitsten de lichtjes tusschen de weilanden, waar de koeien sliepen. In sommige gebouwtjes brandde nog licht, knabbelden slaperige employe's op een appel om wakker te blijven. Slechts in de ontvangstbarak was het wat levendiger. Stewardessen babbelden gezellig onder elkaar, hoe verschrik kelijk warm het eergisteren toch weer in Karachi was en wat een prachtige japonnetjes er in Miami te koop waren. Gezagvoerders en marconisten waren in een technisch gesprek gewikkeld. In een hoekje, weggedoken achter een vaasje bloe men, zat directeur Plesman onverstoorbaar ijverig te pennen. Familieleden van bemanning en passagiers verbeidden ietwat nerveus de komst van Plesman's glorie, de „Edam", die, zoo werd om half elf bekend gemaakt, om elf uur vijf op het vliegveld zou neerstrijken. ZELFS die mededeeling kon Plesman niet verstoren. Hij scheen het niet eens te merken, omdat voor hem in dit wereldbe- drijf der K.L.M. niets meer onge woon is. Precies om vijf minuten over elf zat de groote bromvlieg, die Zondagnacht nog op het vliegveld van Johannesburg taxi-de, boven Schiphol. Tien minuten later klommen passagiers en beman ning, na hun sprongetje over de Sahara, uit den Afrikavaarder De gasten die het ontvangstlo kaal hadden bevolkt, waren in- tusschen al het veld opgedrongen, moesten in toom gehouden wor den door „den veldwachter" van Schiphol, kennelijk 'n oud-Atjeh- vechter, wiens uitzonderlijk groo te peper-en-zout-snor alleen al indruk genoeg maakte om een eindje achteruit te gaan. Familieleden van passagiers die na zooveel jaren scheiding hun verwanten bemerkten riepen luide begroetingen, maar moesten nog een half uurtje geduld hebben, alvorens elkaar te kunnen spre ken. Dat doet nu eenmaal die noodzakelijke maar akelige maat regel van de douane, wie het eerst vergund is een kijkje te nemen in de heerlijkheden der bagage! Me vrouw Parmentier met haar doch ters doken onder den vleugel voor een begroeting van onzen populai- ren K.L.M.-gezagvoerder, die ook nu weer, door dezen proefvlucht van zich deed spreken. Bijna drie kwartier later ver scheen pas de eerste passagier in het ontvangstlokaal en werd door talloozen met duizend en een vra gen over de reis bestormd. Zoo gauw dat mogelijk was, werden Parmentier en zijn staf door de journalisten ingesloten, die zich „strategisch" hadden op gesteld, volgde een vraag en ant woordspel. Van de heerlijkheden die geoffreerd werden moest de bemanning niet veel hebben. Par mentier genoot van zijn lijfmerk- glaasje bier en de bekoorlijke ste- wardesse, Annie Abendanon, peu zelde op 'n stukje bruin brood Zij was verrukt over de „rimpellooze" reis en zou de tweede proefvlucht die binnenkort gaat volgen, weer graag meemaken. Parmentier had de hand „voor het geval" niet om gedraaid". „Of je nou naar Ba tavia huppelt of naar Johannes burg. Lucht is lucht". Aan een tafeltje in den hoek vroegen wij een passagier naar zijn indrukken. „Ideaal" was het veelzeggende maar korte ant woord. Wij krijgen een kijkje in het „gastenboek", waarin als prij zend commentaar ons slachtoffer heeft neergeschreven PROGRAMMA DONDERDAG 17 OCT. HILVERSUM I (301 M.): AVRO: 7.00 en 8 00 Nieuws; 8.15 Populair concert; 9.30 Arbeidsvitaminen; 11.45 Familieberichten uit Indië; 12.35 Renova Septet; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; piano en zang; 15.00 Voor zie ken en gezonden; 15.50 Reprises; 17.30 Sky masters; 18.00 Nieuws; 18 30 Ned. Strijdkr.; 20.15 Radiopbilh. Orkest; 21.05 Hoorspel; 22.05 Metropole orkest; 23.00 Nieuws waarna gram._ muziek. HILVERSUM* II (415 M.): 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 11.00 Zonnebloem; 11.45 Voor de kleuters; 12.30 Lunchconcert: 13.00 Nieuws; 13.15 Van Heek tot Meer; 15.10 Om roeporkest; 19.00 Nieuws; 20.15 NCRV avond Rotterdam; 22.00 Nieuws; 23.00 Bee4|hovencyc!us. „Vroeger in 1846 per trek schuit „Johannes" van Am sterdam naar Edam in twee dagen. In 1946 per „Edam" van Johannesburg naar Am sterdam in denzelfden tijd." Marconist Pestman, die ook nog even om een hoekje had gekeken verdween maar weer onmiddel lijk. Geen wonder, onderweg had hem de heugelijke tijding bereikt, dat hij vader van een flinken zoon was geworden. Zoo was er overal veel vreugde in het ontvangstlokaaltje. Vreug de bij de K.L.M.bij de beman ning en de passagiers, bij familie leden en bekenden. Directeur Plesman zei niet veel. maai; had kennelijk binnenpretjes. Het zal niet lang meer duren of Schiphol en Johannesburg zuhen hun vaste lijnverbinding hebben. Wat zal Plesman's volgende stunt zijn? P. S. Te Batavia is officieel medege deeld, dat als gevolg van de da ling van den rubberprijs op de internationale markt het Neder- landsche Indische Rubberfonds zich genoodzaakt heeft gezien den basisaankoopprijs te verlagen. Deze wordt met ingang van 15 öetober gebracht op 80 Neder- landsche centen per kilogram. Het Ned!. Ind. Rubberfonds is de uitsluitende kooper en ver- kooper van .rubber in Ned. Ind. Het fonds heeft den basisaan koopprijs op 1 Juli j.l. v,oor he, laatst gewijzigd en gebracht op 96 Nederlandsche centen oer kg. Correspondentie bestemd voor militairen aan boord van de schepen „Kota Baroe" en „Vo- lendam", behoort uiterlijk 21 Oct. en 6 Nov. a.s, om 21 uur te Am sterdam C.S. te zijn bezorgd, ten einde nog gedurende de reis in een aanloophaven aan de belang hebbenden te kunnen worden uitgereikt. In de werkkamer van den Amerikaanschen ambassdeur dr. Stanley K. Hornbeck heeft de Amerikaansche militaire attaché kol. Johnson heden de „medal of freedom with silver palm" uitge reikt aan mr. Van Kleffens, mi nister zonder portefeuille, gede legeerde voor Nederland' in den Veiligheidsraad van de Ver. Na ties. Tévens heeft kol. Johnson twee Amerikanen, de heeren Carl F. van Haeften en Charles Gil bert, beiden vermaarde piloten- helpers, onderscheiden met de „Medal of Freedom". De plechtigheid werd' bijge woond door den Amerikaanschen ambassadeur dr. Stanley K. Hornbeck. Een haringvloot zeilt uit. Bij hooge zee verlaten de Engelsche visschers de haven van Yarmouth, om de haringvangst te gaan beoefenen, nadat de zeelieden hun staking voor hoogere levensmiddelenrantsoenen hadden gewonnen. (Ass Press P.) President Truman heeft in een rede, die via de radio werd uitgezonden, medege deeld, dat hij de maximum prijzen voor het vleesch zal opheffen. De president ver klaarde, dat er nog slechts één middel over is: de maximum prijzen voor vleesch op te hef fen. In overeenstemming hiermee heffen de minister van landbouw en de beheerder voor de prijzen heden alle maximumprijzen voor vee- en voedsel en veevoederpro* ducten, die daarvan zijn afgeleid, op. De president kondigde tevens In een gisteren voor de radio gehouden rede heeft Dr. van Mook van de afspraaktus schen de Commissie-Generaal en de Indonesische republiek, volgens welke de vijandelijk heden zullen worden gestaakt, gezegd, dat zij een groote, mi "hien de grootste stap be- teekent op den weg naar s'.evnming en bevredi ging waarlangs wij nu een jaar lang voetje voor voetje en met veel onzekerheid en tegenslag zijn voortgeschre den. Tot voor betrekkelijk korten tijd stonden de besprekingen tus schen de beide partijen voortdu rend onder bedreiging, dat hier of daar een zoodanige explosie zal plaats vinden, dat het overleg welhaast onmogelijk zou worden. Wij hebben voortdurend ge tracht den brand'in het schip in bedwang te houden en zijn uit breiding naar vitale deelen te ver hinderen. Onze strijdkrachten hebben daarbij soms uiterst pro- voceerende omstandigheden in aanmerking genomen, een zelfbe- heersching en een menschelijkheid aan den dag gelegd, die allen lof verdient. Het hervatten der besprekingen en het uitzenden van nieuwe troe pen gingen met elkander in strijd en de indruk kon gemakkelijk worden verwekt, dat het uitzen den van troepen het belangrijkste was en de besprekingen slechts voortgang hadden, omdat wij het contact nu eenmaal niet wilden .verbreken of opgeven. De achter grond der feiten ligt echter geheel ndsrs. De troepen, die uit Neder land gekomen zijn of komen zul len, zijn zeker niet bestemd om en vrijheid weg te nemen, die voor den Indonesiër is geworden m t deaal tot een bereikbare '^'ikheid. De heer Sjahrir en de zijnen hebben begrepen, dat het leger niet gereed staat om de jonge re publiek te bespringen en weg te vagen van de wereld. Onder deze omstandigheden hebben zij den moed en de overtuiging gehad om tegen wantrouwen, misverstanden en misschien kwade wil in, het besluit mede te onderteekenen, op te houden met vuren. Dit kan alleen een teleur stelling zijn voor hen, die van meening zijn, dat een weer macht een middel is tot rechtshandhaving en rechts herstel in handen van de overheid, voor hen, die zou den willen vechten omwille van den strijd. Ik ben overtuigd van het feit, dat zij er slechts zijn om te be schermen en te gerieven, en dat zij beseffen, dat hoe minder het noodig zal zijn van wapens ge bruik te maken, hoe eerder en hoe beter de harmonie tusschen de beide partijen zal zijn hersteld Zij zullen zonder twijfel de energie en de geestkracht weten te bewa ren, die noodig zijn om onnoodig bloedvergieten te voorkomen Ik reken erop, dat een ieder op een ruime edelmoedige en stand vastige wijze het zijne zal bijdra gen tot de verwezenlijking en de handhaving van het besluit Ik meen, dat wij dit ook mogen ver wachten van Indonesische zijde, waar dit besluit evenzeer als een stap in de goede richting zou wor den erkend. De staking van de vijandelijkheden is slechts een begin. Nog liggen vele moeilijk heden op onzen weg en het is niet zeker, of wij die moeilijkheden zullen kunnen oplosatn, maar in ieder geval kan van dit oogenblik af, aan een oplossing worden ge werkt. Zonder voortdurende kans op uitbarsting van vijandschap en haat die het onmogelijk zouden kunnen maken. De beteekenis van het ge troffen bestand ligt vooral ook in het scheppen van een at mosfeer, waarin het wantrou wen kan worden opzij gezet en het wegnemen van een barrière, die tot dusverrf twee volken die elkander niet haten, maar noodig hebben, scheidden. Laat ons trachten, aldus ein digde Dr. van Mook, als eerlijke menschen tegenover elkander te staan en het staken van de vij andelijkheden tot uitgangspunt te maken van een duurzaam samen gaan tusschen Indonesië en Ne derland. plannen aan om vee uit Mexico in te voeren. Hij deelde mede, dat hij allen regeeringsbureaux vad be volen de opheffing der maximum prijzen op andere artikelen te be spoedigen, in die mate, dat de „economische veiligne' t der V.S. hier niet door in gevaar zou wor den gebracht. De huren moeten nog langen tijd aan prijsbeheer- sching onderhevig.zijn andere ar tikelen, waaraan thans een ernstig gebrek bestaat zuilen onder de prijsbeheerschingswet blijven val len, totdat de productie hiervan voor een groot deel is toegenomen. Truman deed vervolgens een directen aanval op de re publikeinen: „De verantwoor delijkheid voor het vleeschte- ktsrt rust zonder meer op wei nigen in het Congres, die in dienst van zelfzuchtige belan gen gedurende eenïgen tijd besloten waren de prijsbe- heersehing te doen mislukken, ongeacht wat dit ons volk kost." (De verkiezingen voor het Con gres worden over ongeveer drie weken gehouden). Hij critiseerde het Congres wederom, dat het het Amerikaansche volk een geheel ontoereikende prijsbeheerschings- wet heeft verschaft. Hij verklaar de voorts, dat ook de verwijdering der loongrenzen zal worden be spoedigd, met het oog op het nau we verband met de opheffing der prijsbeheersching. Truman waarschuwde, dat de huidige wet geen verhindering van inflatie garandeert en hij besloot met een beroep op het Amerikaan sche volle om in het versnelde pro ces van de opheffing der prijsbe heersching het gezond verstand te bewaren, ter vermijding van in flatie en voor het tot stand bren gen van een voldoende productie. De noteeringen op de New- Yorksche effectenbeurs zijn Dinsdag bij opening belang rijk gestegen onder invloed van President Truman's stre ven naar een programma, vol gens hetwelk op vrq groote schaal tot opheffing der prijs controle zal worden overge gaan. 2. Op de hoek van de breede straat stond een motor-agent naast zijn motor, lettend op het verkeer. In een oogwenk was Voetnagel bij hem. Mógge agent. Mögge meneer Voetnagel, wat ziet er Ja man ik heb geen se conde te verliezen, geef me vlug je motor. De agent keek even vreemd op doch stond toch onmiddellijk zijn motor aan den man van de geheime dienst af. Hij wist dat er oogenblikken waren, waarop menschen van hun vak, geen tijd hébben alles mt te leggen. Zoo'n haast meneer Voet angel? Dan zal het ook wel heel erg belangrijk zijn. Ontzettend belangrijk bes te man. Bbwwwwrrrrrttttü - dear daverde de zware motor al weg. Gierend vloog hij de breede boulevard over, nam scherpe bochten en onderwijl loeide de sirene om hulp en werden de stop-borden onmiddellijk op veüig gezet wanneer hij de kruispunten naderde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3