Hef smokkelproces te Gronau Eischen van tabakswinkeliers RADIO Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Duitsche verdediger beschuldigt Nederlandsche regeering Fransche nazi-beweging? Geen vernietiging van groenten meer Schacht „neemt" 't niet 200 millioen zwarte invoer per jaar DE KATHOLIEKE ONDERWIJZERSDAG TE ALKMAAR V. DONDERDAG 17 OCTOBER 1946 i'ijdens den tweeden dag van het proces te Gronau, kwamen duidelijk de moei lijkheden aan 't licht, waar mede de Nederlandsche ver- dedigers te kampen hadden, aangezien het geding wordt gevoera volgens nngeiscn recht Zoowel door den Engelsehen rechter als door den openharen aanklager werden de verdedigers echter geholpen bij het beharti gen van de belangen der Neier- laindsche verdachten. Het rechtsgeding wordt in twee talen gevoerd, Engelsch en Duitsch. met behulp van een tolk. Ter verkorting van de be handeling verklaarden de Ne derlanders geen bezwaar te heb ben Duitsch te spreken. Xn de ochtendzitting werd door den Nederlandsche verdediger bezwaar gemaakt tegen het feit, dat de verdachten door een Duitschen politieman waren ver hoord. Het verhoor van verdachte Smelt bracht geen nieuwe ge zichtspunten, ondanks de scher pe ondervraging door den open baren aanklager. Smelt bleef bij zijn verklaring dat hij geheel en al te goeder trouw zich had la ten „militairiseeren", ten einde op deze wijze electro-teehnisch materiaal, dringend noodig voor zijn klanten, naar Nederland te kunnen exporteeren en onder volledige inschakeling van het Rijksbureau te verdeelen. Ook Broen verklaarde tijdens het verhoor, dat hij, die tot be gin van 1946 bij het 10e regi ment infanterie heeft gediend, geen moment heeft getwijfeld aan de wettigheid van zijn „mi- litarisatie". Na het verhoor van den Duit schen verdachte Terstege, liet de openbare aanklager verschillen de punten uit de aanklacht tegen hem vallen. Aan het begin van de middag zitting legde de Duitsche verde- Voor de tweede helft van de 11e periode (13 t.m. 26 Oct.) Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: Bonkaarten KA KB KC 610: 629 suiker 750 gram suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram iam. stroop enz. 623 alg. 50 gram thee 632 alg. 2 kg appelen of peren Bonkaarten KD KE 610: 129 suiker 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram iam. stroop enz. 130 131 alg. 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram iam, stroop enz. 132 alg. 2 kg appelen of peren Tabaksartikelen enz. T 52 2 rants, tabaksartikelen Op de bonnen voor fruit kan men met ingang van Maandag 21 October appelen en/of pe ren betrekken. Vóórinlevering dezer bonnen heeft dus niet plaats. De fruitbonnen bliiven geldig t/m 9 Nov. Op de bon nen voor suiker en thee kan met ingang van Vriidag 18 October worden gekocht. VRIJDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I (301 M.): 7-00 en 8.00 Nieuws; 8.20 Operaprogramma; 10.20 De Regenboog; 11.30 Eddy Walis speelt; 12.30 Sportagenda; 13.00 Nieuws; 13.15 Romancers; 14.00 Kook_ kunst; 16.30 Voor de jeugd; 17.30 Ramblers; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 21.00 Metropole_ork.; 21.30 Men vraagtwij draaien; 22.15 Jazz_uitzending. HILVERSUM n (415 M.): KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag'; 11.00 Jo Vincent zingt; 12.03 Zuid_ Afrikaansch program; 12.30 Luncih» concert; 13.00 Nieuws; 13.15 Stafmuz. A'damsche Politie; 13.45 Van man tot man; 15.00 Voor de yrouw; 17.30 Het achtste uur; 18.00 Dinermuziek Vau deville-orkest; 19.00 Nieuws; 19.30 Paul Robeson; 19.45 Middenstandsuit_ zending; 20.15 Radiopfrilh. orkest; 22.00 Nieuws; 22.50 SemiJklassieke werken; 23.30 Billy Cotton's Orkest. diger de verklaring af. dat zijns inziens de i Nederlandsche regee ring en Nederlandsche ambtena ren meer schuld hadden dan de verdachten. Op deze verklaring reageerde de openbare aanklager uiterst scherp met de woorden: „Als iemand hier wil bewe ren, dat cte Nederlandsche regeering hier de hand in het spel heeft, dan kan ik getuigen oproepen, die het tegendeel bewijzen". De zitting, welke tot in de avonduren duurde, werd beslo ten .met het pleidooi van den Nederlandschen verdediger. Ten slotte werden de vonnissen gewezen. Smelt werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tot een boete van 50.000 R.M., bij niet betaling te vervangen door twee jaar gevangenisstraf. Voor de in vrijheid_ stelling van Smelt moet de boete langs officeelen weg, Rijiks_ of De» viezenbank, woeden betaald. Verder werd bepaald dat Smelt gedurende 5 jaar niet in de B'ritsche zone van Duitschland mag komen. Broen kreeg eveneens twee jaar ge» vangenisstraf onder de zelfde bepa_ lingen die voor Smelt gelden. De Duitsüher Terstege kreeg een boete van 10.000 R.M. en een voorw. gevangenisstraf van twee jaar. In de namiddag werd de zaak tegen H. J Blijdenstein directeur van Blijdensteins katoenspinnerijen te Enschede behandeld. Aan dezen ver_ dachte werd ten laste gelegd dat hij met een valsch permit en reisbevel over de grens was gekomen. Op grond van zijn vroegere relaties met Duitsche firma's had Blijden» stein aldus zijn verklaring zich vol» komen belangloos bereid' verklaard deze opdrachten te aanvaarden om zijn collega's te kunnen helpen. De Fransche politieke recher. che heeft verschillende leden van een geheime organisatie gear, res'ieerd, die, naar zij vermoedt, <fe kern is van een nazistische beweging Volgens de politie had de nieuwe organisatie het plan voor malige leden van nazistische groepen, zooals de militia, Waf. fen SS en Vichy-vrijwilligers, in zich op te nemen. Twee weken geleden kon men in onze Streek een jammerlijk vooroorlogsch beeld zien. Bergen groenten, vrijwel uitsluitend bloemkool, verdwenen naar den mesthoop Het was bijna onge- loofelijk dat zulks gebeurde na dat anderhalf jaar geleden in ons land nog honderden men. schen cïoor den honger 't leven lie en. Aan dien wantoestand is thans gelukkig een einde gekomen. De Groefex. het semi-officieele or gaan, dat zorgt voor den export van groenten naar Duitschland, heeft ingegrepen De bloemkool, die thans ter veiling komt, wordt eerst den handel aangeboden. Wat die niet aan kan, wordt overgenomen door de Groefex. Of da'; de juiste oplossing is,, valt te betwisten, maar in ieder geval zijn wij van de tergende huizen. hooge mesthoopen af, wordt een met zorg gekweekt product niet vernie igd en zullen zij, die over onze Oostgrens wonen, er geiuk- kfg mee zijn. En de tuinders zelf krijgen van 'hetgeen de Groefex afneemt toch nog een ui keering van zeventig procent van den kostprijs. Dat beteekent dus voor heii wel een verlies, maar het' is althans iets. Dat exportee ren van „doorgedraaide" groen e kost 's Rijks kas handen vol geld en kan dus zoo niet doorgaan. Een hoogere vergoeding door Duitschland is voorloopig nie te (bereiken, want daar is Italië met een geweldigen aanvoer van zeer goedkoope producten, die ons den weg versper- Met het oog op die overwegin gen blijkt dus de oplossing slechts een halve oplossing te zijn. Maarde mes hoopen zijn' verdwenen Hjalmar Schacht, die op 7 de zer in de nabijheid van Stuttgart werd gearresteerd en in d-ie stad gevangen wordt gehouden, heeft zich in een schrijven gewend tot generaal Luxius Clay, den mili tairen-ondergouverneur van de Amerikaansche bezettingszone, waarin hij zijn arrestatie „on wettig" noemt en zijn onmidcfel- lijke vrijlating verzoekt. In een te Den Haag gehou den landelijke hij eenkomst van de leden van de vakgroep de tailhandel in tabaksartikelen is besloten aan den minister president een telegram te zen den. waarin gevraagd wordt: medezeggenschap bij de te ne men maatreaelen, welke den tabakshandel aangaanopdat reoelmattoe distributie worde gewaarborgd: herziening be voorradingsmethoden voor den handel, teneinde een wanver houding in de aflevering zoo als de laatste maanden, te voorkomen: rantsoenverhoo- ging. teneinde den zwarten handel te beteugelen: waar borg bestaansmogelijkheid voor den tabaksdetaillist door be tere. winstmarge en saneeren- de regeling van de verkoops- moaelijkheden. De titel van '3 voorzitters inleiding luidde: "Hoe staan wil er voor?' Als antwoord op die vraag gaf hij: "Al lerellendigst". Hij betoogde dat de winkeliers den Vrijdag met schrik en beven tegemoet zien en wees vervol gens op het vele werk dat zij zich moeten getroosten met het uitzoeken van bonnen, het opplakken enz. Alle pogingen om de winstmarge verhoogd te krijgen zijn doodgeloopen en de saneeringspogingen zijn de nek om gedraaid door de kerfindustrie. Spr. verklaarde, dat de winkeliers in kof fie en thee de beste tabak hebben. Maak wit wat zwart is De voorzitter verklaarde ver der. dat per maand 50 mil lioen sigaretten clandestien wordpn ingevoerd. Dat be teekent een bedraa van f200 millioen per jaar. De Staat verliest er f 50 millioen aan accijns aan en de klanten betalen 150 millioen. De Luckv Strike kan volgens den voorzitter op den bon verkocht worden voor f 1.-. Bij de rondvraag waarbij het eenige malen zoo rumoerig werd dat de voorzitter met sluiting der vergade ring moest dreigen kwamen nog ver schillende wensohen naar voren. Een lid uit Enschede verklaarde dat de achterhoek eiseht dat er iets gebeurt. "Weg met het Rijksbureau!" riep hij onder applaus der vergade ring. "Als er niet wat gebeurt staken we." Nadat de voorz. nog 'n protest had doen hooren tefen de nieuwe zwarte sigaret, waarbij de vergadering zich aansloot, werd de bijeenkomst opge heven. VERVOLG VAN PAG, 1 zwakzinnigheid te conatateeren vallen, en 4. Stoornissen van tempera ment, gemoed en karakter. Vooral dë verstands- en ge moedsziekten behandelde spr. uitvoerig, waarbij hij een uiteen zetting gaf van de wijze, waarop de intelligentie der kinderen ge test wordt. Hij deed een beroep op de medewerking der onderwijzers, als blijkt, dat bij kinderen, stoornissen ont staan, „oordat zij een school be zoeken, die voor hen te moeilijk is. Ook dient tijdig een onder zoek ingesteld te worden naar dë oorzaken van het zittenblijven in de laagste klassen. Veelal wordt hier ie laat ingegrepen. De zgn. gemoedszieke moei lijk opvoedbare kinderen hoo ren thuis op een psychiatrische school; men raadplege het medisch-op- voeckundig bureau. Meestal zijn dë sloornissen niet in aanleg, doch reactief ontstaan en is er kans op genezing. Tenslotte ves tigde spr. de aandacht op de R.K. Charitatieve Ver. voor Geestelij ke Volksgezondheid te Den Bosch. Spr. deelde mede, dat eer lang in Alkmaar een Kath. Medisch Opvoedkundig Bu reau, in overleg met Z. H. Exc. Mgr. J. jP. Huibers, ge opend zal worden. Van de paedagogische afdeeling van de St. Willibrordusstichting gaf spr. een uiteenzetting. De deelnemers brachten daar aan des middags een bezoek om te constateeren dat geheel gebro ken is met de oude tuchtschool- dressuur en gewerkt wordt vol gens de moderne heiipaedagogi- sche richtlijnen. Dr. J. P. de Smet gaf ter inleiding van het bezoek, dat de deelnemers des middags aan de verschillende afdeelfngen der Stichting brachten een uit eenzetting, waarin hij wees op het verschil in naam en opvat ting van de inrichting tusschen nu en vóór 25 jaar. Vroeger wer den krankzinnigen in een gesticht opgeborgen, voor tijdelijk of voor 't leven; thans worden dë gees teszieken in een inrichting ver pleegd volgens de moderne psy chiatrie, waarbij de patiënten ge stimuleerd en geactiveerd wor den tot normaal-werkende en normaal-denkende menschen. Ook hun geestelijk leven wordt daarbij gestimuleerd', als machti ge genezingsfactor. Het aantal genezen gevallen overtreft de stoutste verwachtin gen en bedraagt hier 80-90 pet. De voorzitter bracht beide sprekers dank voor hun helder betoog. Een ruime en mooie plaats was ingeruimd aan de tentoonstelling van leermiddelen waar diverse bekende firma's uit Noord en Zuid uit Oost en West lieten zien, dat ofschoon nog lang niet alles gebracht kan worden waarop men al lang wacht, er toch reeds weer heel wat nieuw is uitgegeven of herdrukt. De belangstelling was zeer groot en menige stand zou heel goede kooporders hebben kunnen notee. ren als er voor sommige artikelen geen strenge rantsoeneering be stond. Toch werkt deze wijze van con tact heel goed, omdat men weder zijds beter ziet wat er gebracht wordt en beter hoort wat en hoe men het gebrachte zou willen wenschen. In de pauze bestond ook gele genheid onder deskundige leiding een rondgang door de Willibrordusstichting te maken, de administratiekamers, de apotheek, diverse zalen en werkplaatsen te bezichtigen enz. Een zeer unieke gelegenheid zijn kennis op dat punt te verrijken waarvan zeer velen gebruik maakten. Te 3 uur wordt de middag bij eenkomst geopend Voorzitter Haakman begroet den oud-advi seur van de ondërwijzersdagen, pastoor C. Vis, den gemeen'e- secretaris en den r k. wethou der van Heiloo, de heëren Ves- ters en Arts, benevens den beer Kamp, lid van het hoofdbes uur. Vervolgens wordt voorle zing gedaan van een schrijven van Z. Hoogw. Exc. den Bisschop, waar bij de deelname aan de cursussen van de Volks- hoogeschool „de Zand- hoeve" voor Katholieke leerkrachten wordt verbo den. Daarna is het woord aan Broe der Fidelis, overste van Dongen, die op zeer aangename en inte ressante wijze spreekt over den stichter van cfe Congregatie der Broeders van O.L Vrouw van Lourdes, Stephanus M. Glorieux 'en over de leden dier'congrega. ie, die de Willibrordusstichting als arbeidsveld hebben en daar buitengewoon goed de christe lijke charitas dienen. Hij verzocht de medewerking der leerkrachten om goede be gripvorming over religieuzen te willen bevorderen en hoopte dat door medewerking roepingen in het algemeen zullen worden aangekweekt en bevorderd. Dan worden eenige Cultuurfilms gedraaid, waarvan die over Bach. Mozart en Beethoven en die over de uitingen van Katholiek Geloof in Engeland zeer goed voldeden. De Bondsvoorzitter de heer H. G. de Boer uit Noord- wijk wijst op de noodza kelijkheid, dat nu de si tuatie in het Noorden door de uitspraak van Mgr. verhelderd is, er in eigen kring aangepakt wordt. Op den grondslag van eigen levensbeschouwing zooals Rector Holthuizen dat dien morgen in zijn toespraak had ontwikkeld. Na een vlot een-actertje van een drietal heeren die niet over gebrek aan belangstelling te kla gen hadden, brengt de voorzitter dank aan allen die hebben mede gewerkt aan het welslagen van dezen achtsten R.K. Onderwijzers- dag, waarna de bijeenkomst be sloten wordt met het le couplet van het Wilhelmus. 3. De afstand, die Voetangel had af te leggen was op de plattegrond gezien, niet bijzon der ver en de richting die hij volgde, was niet die naar het bureau van den kapitein. In een oogenblik had Voetangel nog twee zware politiemotoren achter zich, die op het geloei der sirene ter assistentie waren somen opdagen. Vlak» voor een hooge wolken krabber remde Voetangel en sprong uit het zadel. Vlug, riep hij tegen de mo toragenten die gelijk met hem voor het gebouw waren gestopt, zet alle ingangen af en laat niemand ontglippen. Ergens op de vierde etage stond de bekende Jud Perolt voor het venster en keek toe vallig naar de straat beneden hem toen de drie zware moto ren voor het gebouw remden. Drommels, schrok hij, dat is gauwer dan ik gedacht had Je moet bepaald een kat ziin om zoo goed te kimnen ruiken waar de ratten zitten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3