Nieuuu PERSSTEMMEN OVER DEN WAPENSTILSTAND De ontploffing te Den Helder eascht twee dooden K WESTIE - DEGRELLE voor de Vereen. Naties Lijken der oorlogsmisdadigers verascht Voor Alkmaar en omgeving Zal Sjahrir de Indonesiërs in toom houden SALARISVERHOOGING RIJKSPERSONEEL? Groote materieele schade Herinneringen aan een bombardement Spanje beschuldigt van medeplichtigheid VLIEGRAMP IN AMERIKA Dertien dooden Katholieke gezinsgebruiken H.M. DE KONINGIN NAAR BELGlë Een onofficieel bezoek Had Keitel ook zelfmoord-plannen? Witrussen naar New-York EEN JEUGDWET? NEDERL.-BELGISCHE VRIENDSCHAP Uitwisseling officieren bepleit Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch DaqMad %Jf Buiten God is nergens veilig fVondel) VRIJDAG 18 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11055 BUREAUX: ALKMAAR1 - neestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie! K 2200 HOORN: Draafstngel 59 el. 4243 (K 2290) 2 lijnen OEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel Begin October werd, nadat onderhandelingen verschillende malen waren afgebroken, de evacuatie der laatste groep van ongeveer 3000 geïnterneerden uit het binnenland van Java hervat. Velen der geëvacueerden hebben, wegens ae door stane ontberingen, dringend behoefte aan speciale medische verzorging en extra voeding. (Anefo P.) De internationale pers houdt zich bezig met den wapenstil stand tusschen Nederland en Indonesië. Hel te Batavia ver schijnende „Dagblad" meent dat bij stipte naleving snel voorwaarts gegaan kan wor den op den weg naar verzoe ning De geest der overeenkomst bant alle haat en afgunst uit. Twee dingen moet men onderscheiden, nl. de oprechte gevoelens der on derteekenaars en de sentimenten der opgezwiepte massa. Alles hangt nu af van de vraag of de „republiek" zoo krachtig is, dat het de massa kan kalmeer en en overtuigen, dat thans het oogen- blik gekomen is tot omschakeling op vreedzamen construct ieven ar beid in samenwerking met Ne derland. De meeste gebieden op Java zullen zich daaraan wel houden, hoewel de rede van Soetomo tot gereserveerdheid maant. Het blad twijfelt aan de hoa-hng op Suma tra, waar het volksfront verklaard heeft, dat het zich niet gebonden acht door den wapenstilstand De consequentie daarvan zou zün, dat de Nederlandsche troepen, met de Indonesische In een te Tilburg gehouden vergadering van de groep, Durgemeesiers, secretarissen en ontvangers van de ARKA heeft de voorzitter Dr. J. C. Sweens medegedeeld, dat het in het voornemen der regee ring zou liggen, de salarissen van al het overheidspersoneel te verhoogen. Voorts wordt gestreefd naar een herziening der honoraria van se- -1 cretarissen en ontvangers. De Re geering zou niet onwelwillend staan tegenover de grondgedachte i eener unificatie voor deze catego rie. De gemeente-secretaris van Til- :3 burg, Drs. L. de Mast hield tot slot van de bijeenkomst een inlei ding over „Loonen en prijzen en de economische positie van de ge- meenten". Drs. de Mast conclu deerde, dat de loon- en prijsstabi- lisatie door de stijging van de staatsschuld moet mislukken. Ter saneering achtte de spreker een krachtige vermogensheffing nood- zakelijk en voorts bevordering van de stijging van net nationaal vermogen gezamenlijk zullen moeten op treden om de overeenkomst niet tot een papieren te ma ken De „Manchester Guardian" zegt, dat de macht van Sjahrir om cory trole uit te kunnen oefenen, zal worden bewezen door de wijze waarop de Indonesische strijd krachten de wapenstilstand in acht zullen nemen. De onderhan delingen zouden geen voortgang kunnen vinden als voortdurend Nederlandsche versterkingen uit het moederland zouden aankomen. De meest gegronde hoop voor een uiteindelijke regeling ligt in de meer realistische kijk van de Ne derlanders op de situatie. Indien de Nederlanders hun nieuwe standpunt blijven innemen en de Indonesiërs eenig staatmanschap aan den dag leggen, zou een over eenkomst niet onmogelijk zijn Zooals reeds gisteren werd gemeld is Den Helder Don- aeraagmorgen opgescnnm door een hevige ontploffing. Een zuurstofcylinder waarmee werd gewerkt Jjij de restaura tie van de Kciz'ersbrug, was uit elkaar gesprongen. De gevolgen waren ontzettend. De 47-jarige Jac. Winkel, timmer man bij Gemeente-Werken, kreeg een scherf in den rug, sloeg te water en was op slag dood De smid P. J. Lafeber oud 69 jaar, werd zwaar gewond en overleed bij aankomst in het ziekenhuis. Zijn 34 jarige zoon W. D. J. Lafe ber kreeg een ernstige oogwond en een zenuwschok. Hij is buiten levensgevaar, evenals de 32 jarige smidsknecht H. Donders die hoofd- en beenwenden opliep De politie en de G.G.D. waren spoedig ter plaatse aanwezig voor het treffen van de noodige mcat- regelen. De slachtoffers werden naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Hevige explosie Hoe enorm de kracht was waar mee de cylinder uit elkaar sprong blijkt wtjl hier uit, dat een scherf van 40 c.m. neerkwam op4het per ceel van de fa. N. Graaff 11 de Spoorstraat, 05 een plaats, 35J 'm. van de Keijersbrug verwijderd. Ook op andere plaatsen in de stad kwamen scherven neer. Van de brugleuning werd een gedeel'e te water geslagen, het brugdek be kwam ernstige schade en een ijze ren balk onder het brugdek werd verbogen. De glas- en pannenschadf die werd aangericht aan df omringende perceelen was bijzonder groot. Van ruim 60 perceelen werden ruiten en dakpannen vernield. De situa tie zooals die was onmiddel lijk na den ramp, wekte her inneringen op aan een bom bardement Oorzaak onbekend Door tot heden onbekende oor zaak was brand ontstaan in de zuurstofcylinder. Twee inspecteurs In een nota aan de VereeniQ- de Naties heeft België Span je beschuldigd van mede plichtigheid bij het voorko men van de arrestatie van Leon Dearelle. Deze nota stelt de V.N. in de gelegen heid de geheele Spaansche controverse op te werpen tij dens de a.s. algemeen ver gadering. De Belgische nota zegt. dat Een vliegtuigofigeluk in de Ver. Staten heeft gisteren der tien dooden geëischt. Op on geveer viif km. afstand van Laramie fWvomlng U.S.A.) stortte een passagiersvliegtuig, dat tiidens een verblindenden sneeuwstorm trachtte te lan den. neer. De uit drie ikoppen bestaande bemanning en tien passagiers vonden bii dit on geluk den dood. de Spaansche regeering on danks alle verzoeken weigert bijzonderheden te verstrekken ten aanzien van de verdwij ning van Degrelle. Dit wettigt de veronderstelling, dat deze het. land niet heeft verlaten en zich daar met toestemming van de Spaansche autoriteiten schuil houdt. De Belgische re geering is van oordeel, dat Spanie de veiligheid van de overwinnende landen kan be dreigen. hebt uit uw ouderlijk huis een kostbaar erfdeel mee genomen. dat gij op uw beurt moet doorgeven aan uw kin deren: den goeden katholieken aeest. de mooie katholieke ge bruiken. Bewaart die in uw gezin! Zij vormen de sfeer, den ondergrond. de onmisbare voorwaarde voor het geluk en de gezelligheid in uw huiselij- ken kring. MARCUS van de arbeidsinspectie te Haar lem hebben een onderzoek inge steld en zullen nu ook bij den le verancier van den cylinder, do fa. Hoes te Amsterdam, op informa tie uitgaan, om gegevens te ver zamelen die het onderzoek zullen vergemakkelijken. Het is bekend dat de fa. Lafèber steeds zeer se cuur te werk ging en nooit eenig risico met laschapparaten nam. Den geheelen middag heeft men naar onderdeelen van den cylin der gedregd. Met nadruk verzoeken wq eenieder die scherven in zijn bezit heeft, deze ten behoeve van het onderzoek zoo spoedig mogelijk af te dragen aan het politiebureau. Onmiddellijk na het gebeuren stroomde het publiek in grooten getale samen. Het werd op een afstand gehouden door de politie, die werd geassisteerd door bewa kers van fort Erfprins. De burgemeester arriveerde di rect op de plaats des onheils. Ook waren daar de Commissaris van politie, de directeur van de Wa ter- en Lichtbedrijven en de ad- iunct-directeur van Gemeente- Werken. De deernis met de slachtoffers is algemeen. H.M. de Koningin za' de volgende week een onofficieel bezoek aan België brengen. H.M. zal Donderda" 24 Oct. tegen theetijd ner vliegtuig in Brussel aankomen. De eerste avond is gereserveerd voor 'n intiem diner ten naleize Vriidag 25 Oct. reikt H. M. decoraties uit als uiting van dankbaarheid van het Neder landsche volk voor wat België voor Nederland deed. De uit reiking geschiedt in de Neder landsche ambassade te Brus sel. Des middags is er een ont vangst door de Koninkliike Academie van Wetenschappen te Brussel, waarvan H. M. de Koningin geruimen tiid eere lid is. De tweede dag van het bezoek wordt besloten met 'n diner ten paleize. Tenslotte wordt op Zater dag 28 Oct. de Nederlandsche kolonie in België ontvangen aan boord van de ..Heems kerk". gemeerd in de haven van Antwerpen. Denzelfden dag vertrekt H.M. ner vlieg tuig naar Nederland. Volgens een officieele verkla ring van de commissie der vier Groete Mogendheden zjjn de lijken van de tien gehan gen oorlogsmisdadigers te Neurenberg en het lijk van Goering in het geheim ver brand. Na crematie is de asch der lijken verstrooid. Volgens den radio-omroep voor de Amerikaansche strijdkrachten in Munchen is thans bekend ge worden, dal veldmaarschalk Wil helm Keitel het plan gekoesterd heeft de galg voor te zijn door maanden geleden ontdekte een zelfmoord te plegen. Eenige bewaker, dat Keitel een scherp stuk metaal wilde verbergen. Het hoofd van den veiligheids dienst bij het paleis van iustiti* te Neurenberg, kolonel Andrus heeft medegedeeld, dat de speciale com missie van onderzoek reeds ver- Radio Moskou meldt, dat Kiselef. minister van buiten- landsche zaken van Wit-Rus- land. aan het hoofd zal staan van de uit vier deelen bestaan de Wit-Russische delegatie voor de algemeene vergade ring der Vereenigde Naties. De delegatie is uit Minsk ver trokken en op weg naar New York. De Nederlandsche Jeugci.ge. meenschap, overkoepelende alle Nederlandsche jeugdorganisaties, heeft zich tot den Minister van Sociale Zaken gewend met bet verzoek he ontwerpen van een Jeugdwet in studie te nemen Deze Jeugdwet zou o.m. rege lingen vaststellen ten aanzien van maximale arbeidstijden, ar beidsbescherming, medische keu ring, beroepskeuze, vak- en alge meen vormend onderwijs, zoowel voor jongens als meisjes. schillende personen heeft onder vraagd. Hij wilde echfer geen namen noemen. Veldmaarschalk von Kesseiring, voormalig Duitsch opperbevelheb ber in Italië, zal, naar uit be trouwbare bron verluidt, te Mi laan als oorlogsmisdadiger be recht worden. Met hem zullen drie andere Duitsche generaals terechtstaan. De Minister van Oorlog. Luit— Kol. Fievez, ontving gisterenmor gen de Belgische pers op de Ne derlandsche ambassade. De minister verklaarde, dat de vriendschapsverhoudingen tusschen Nederland en België inniger zijn dan ooit. De rede nen hiervan zijn het gemeen schappelijk lijden en het ge meenschappelijk verzet, waar bij de Belgen de uitgeweken Nederlanders krachtig bijge staan hebben! Tegen het eind van den oorlog streden gemeenschappelijk: de Belgische bevrijdingsbrigade'en de Nederlandsche Irenebrigade Hierdoor is hechte vriendschap ontstaan. Er is het gemeenschap pelijk inzicht. De cultureele en economische samenwerking heeft haar eerste vruchten afgeworpen en reeds werd begonnen met mili taire samenwerking. Minister Fievez is voorstander van eenheid in opleiding en orga nisatie en zou het ten zeerste op prijs stellen, indien Belgische journalisten naar Nederland kwamen, om zich op de hoogte te stellen van het leger, ten einde de Belgische bevolking voor te lich ten.. Minister Fievez heeft overal een zeer vriendschappelijken sfeer aangetroffen, hij kreeg den indruk als familielid op bezoek te zijn Hij was van oordeel, dat de uitwisse ling van officieren zich niet be perken moest tot enkele dagen of weken, doch dat deze wel een jaar zou moeten duren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1