Nieuw BARBAARSCHE SCHENDING VAN HET RECHT Harde noten worden gekraakt Voor Alkmaar en omgeving AFWEZIGE KAMERLEDEN Wrakken uit het Ijsselmeer HET VONNIS TEGEN MGR. STEPINAC Tramstaking in Den Haag ZUIVERING IN GRIEKENLAND Ontslag aan onbetrouw bare elementen Perzische regeering afgetreden? Turksche nota aan Rusland Spanning tusschen de Vereenigde Staten en de Sovjet-Unie duurt voort Byrnes is angerust Inzake de Overheidsvoorlichting sÉSi Opstandelingen in Griekenland actief Hoofdredacteur: H N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: L20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. ^p. m.m.: minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 1 4. Fam. ber 20 ct. p. m m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqhlad Buiten God ts ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 nergens veilig Vondel 42e JAARGANG - NUMMER 11056 BUREAUX: ALKMAAR '1 ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie^ K 2200 HOORN: Draafstngel 59 el. 4243 (K 2290) 2 liinon >EN HELDER West- straat 80; tel K 2230 2333 SCHAGETJ^Molenstraat 52 tel. 459 <K2240> Bank: Noorderbank Directeur- E. J. M. Stumpei leden afwezig zijn Het absen. teïsme was voor den oorlog al een bron van klachten en ook op dit punt blijkt er weinig ver. anderd te zijn. Wij hebben eens feïnformeerd in goed ingelichte ringen en daar bevestigde men ons, dat het absenteïsme grooter is dan voor den oorlog. Verschil lende redenen werden daarvoor opgegeven. In het algemeen heb ben vele Kamerleden ook nog andere bezigheden, waar inkom sten aan verbonden zijn. Zij meenen die niet te kunnen mis sen. Hier zit dus een fout. Een Kamerlid behoort zijn taak waar te nemen Als hij liever op an dere plaatsen aanwezig is, -moet hij voor het kamerlidmaatschap bedanken of.de schadeloos stelling, zooals de vergoeding voor het Kamerlidmaatschap al tijd nog heet, moet worden ver hoogd, zoodat de betrokkenen zich geheel voor het Kamerlid maatschap kunnen vrij maken. Er daarnaast nog een ander euvel: veel Kamerleden hebben allerlei functies in het vereeni- gingsleven, die dikwijls belange loos moeten worden vervuld en ook hun tijd en moeite eischen Nog belangrijker misschien is deze factor: tal van Kamerleden hebben uitvoerige en langdurige werkzaamheden bij internatio. nale conferenties en zijn dan langer of korter afwezig. Wij denken aan de Parijsche Confe rentie, aan de Internationale Ar- beidsconferentie in Montreal in Canada, aan de vergadering van de Vereenigde Naties, die straks weer in New York begint. Indien dergelijke conferenties door Ka merleden in kwaliteit moeten worden bijgewoond, zal hef be zwaar van een kortere of lan gere afwezigheid uit het Parle ment genomen moeten worden, indien dit niet zoo is, geldt het ook hier een punt, dat door de partii instanties overwogen moet worden. Tenslotte iets van meer practischen^ aard, dat cfe absen tie bij eenige recente stemmin gen verklaart: tal van Kamer leden, en dit geldt voor een groot deel vooral voor de katholieke Kamerleden, wonen in hef Zui den des lands, waarmede de ver bindingen, ondanks de groote activiteit van de Spoorwegen, nog niet voldoende zijn Nu is het, juist bij een paar opvallen de stemmingen, voorgekomen, dat er gestemd moest worden op het tijdstip van de laatste trein verbindingen naar hef Zuiden Toen stonden de betrokken KaJ merleden dus voor de keus: voor een half uurtie langer in de Ka mer zijn. tot den volgenden mor gen in Den Haag blijven, of een stemming laten loopen. die, tus- schen twee haakjes, beide keeren ging over een motie, waarvan de verwerping vast stond. Intus. scben schiint ons die slechte treinverbinding met het Zuiden wel een verzachtende omstan digheid. maar geen afdoende motief. En eindelijk zijn er ook zieke Kamerleden. Sommigen zijn deswege nog niev in de Ka mer geweest. Ook dit moet on der het 00ë gezien worden. Ten aanzien van het vraagstuk der afwezige Kamerleden in het al gemeen zou een ..actieve poli tiek" van de partijinstanties ge- wenscht zijn Gistermorgen is men begon nen met de werkzaamheden om het sleepschip „Petrus Antonius". dat in September i.l. op een wrak is geloopen, te lichten. Tevens zal men trachten eenige in het Ijssel meer tijdens de bezetting ge zonken schepen vlot te krij gen. Hel tegen den Aartsbisschop van Zagreb, Mgr. Stepinac uitgesproken vonnis, waarbij deze prelaat tot 16 jaar dwangarbeid is veroordeeld, heeft aanleiding gegeven tot het verzenden van een groot aantal protesten bij het Vati- caan, waarvan de „Osservato- re Romano" op de frontpagina een opsomming geeft. Daaronder komen voor protest telegrammen van de aartsbis schoppen van Mechelen, Chicago. Los Angeles en Buenos Aires, en van vijftigduizend Argentijnsche katholieke arbeiders. Drie Amerikaansche kardinalen, Mgr. Dougherty, Mgr. Mooney en Mgr. Stritch, zonden aan Z. H. den Paus een schrijven waarin zij protesteeren tegen de barbaarsche schending van het recht en waar in zij uitdrukking geven van hun diepe bedroefdheid met deze schandelijke rechtspraak. Het orgaan van het Vaticaan maakt voorts melding van het proces tegen den Aartsbisschop van Serajevo, Mgr. Saritch en schrijft dat dit nieuwe proces een aanwijzing vormt van een tegen de katholieke kerk gerichte syste matische campagne. Het blad voegt daaraan toe, dat indien de bisschoppen niet om redenen van godsdienst en gerechtigheid zich tegen het regiem hadden gekeerd, zij geprezen zouden zijn als tegen standers van het oude regiem en als vrienden van een vooruitstre vende democratie. Uit Londen wordt gemeld, dat Z, Em. de Kardinaal-Aartsbis schop van Westminster, Mgr. Griffin, aan de katholieke geeste lijkheid van Groot ©rittanmë een schrijven zond, waarin hij vraagt, dat op Zondag 20 October a.s. in alle katholieke kerken van Enge- Gistermorgen werd door het personeel van eenige tram lijnen en daarna ook van ver scheidene busdiensten van de H.T.M. te 's-Gravenhage ge staakt vanwege het feit, dat het college der Riiksbemidde- laars de spaarregeling, welke door de directie met het per soneel was overeengekomen, niet goedkeurde. De staking werd tegen 9 uur in den mor sen beëindigd en was niet te gen de directie gericht. land gebeden zal worden voor de vrijlating van Mgr. Stepinac Daarenboven wenscht de Kardi naal dat in alle parochiën petitiën zullen worden opgesteld die door katholieken zoowel als Joor niet- katholieken moeten worden on derteekend om daarna te worden opgezonden naar het secretariaat van buitenlandsche zaken, ten gunste van de onmiddellijke vrij lating van den Aartsbisschop van Zagreb Het Grieksche ministerie van opvoeding heeft gisteren be kend gemaakt dat nog twee honderd professoren en leer aren op grond van hun link- sche opvattingen uit hun ambt zullen worden ontzet. 12 October zijn 14 vooraan staande professoren om de zelfde reden heen gezonden, nadat in April van dit jaar, spoedig na het optreden der regeering Tsaldaris. reeds 175 ontslagen waren gevallen. De ontslagen worden gegeven op grond van rapporten der vei ligheidspolitie op de plaatselijke bureaux of van den algemeenen veiligheidsdienst, die een speciale afdeeling voor dergelijke opspo ringen bezit. De aanklachten worden gehe.in gehouden en voor zoover, kan worden nage gaan bestaat er voor de getrof fenen geen appel. Ghavam es Soeltaneh, de minis terpresident van Perzië heeft Ab bas es Abbas Eskandari, gouver neur van Theheran uit zijn ambt ontheven en Moessavi Zadeh als zijn opvolger aangesteld. Aan deze gouverneurswïjziging ging een stormachtige bijeenkomst van den ministerraad vooraf. De drie mi nisters van, de linksgeoriënteerde Toedeh-partij lieten tegen het ontslag een hevig protest hooren. De ministerpresident die gewend is, dat zijn gezag geëerbiedigd wordt, schijnt de kabinetsbijten- komst te hebben verlaten om den toestand aan den Sjah voor te leg gen.'Hij zou bereid zijn af te tre den, indien hij opdracht krijgt een nieuw kabinet te vormen Intusschen zou volgens de laat ste berichten de Perzische regee ring reeds afgetreden zijn. Het Turksche antwoord op de tweede Russische nota, waar in het voorstel wordt gedaan tot gemeenschappelijke ver dediging van de Dardancllen en de Bosporus, is Vrijdag middag aan de Sovjet-Rus- sischen zaakgelastigde te Ankara overhandigd. Uit be trouwbare bron wordt verno men, dat Turkije de Russi sche voorstellen met beslist heid van de band heeft ge wezen. Ook zou Turkije af wijzend staan tegenover el ke conferentie ter herziening van het verdrag van Mon- treux. indien niet alle be langhebbende partijen hier aan deelnemen. De Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, Byrnes, heeft in een radio rede verklaard ongerust te zijn over de Amerikaanscb- Russische betrekkingen als mede over de „voortdurende, zoo niet toenemende spanning tusschen de V.S. en de Sow- jet-Unie". „Wij kunnen gemakkelijk over eenstemming bereiken". aldus Byrnes, „als een van beide bereid is aan alle eischen van den ander te voldoen. De V.S. zijn hiertoe niet bereid en willen het even min van een ander land vragen." Met betrekking tot de bittere Minister schermerhorn heeft na de stormachtige debatten in de Tweede Kamer over de voorlichting, welke in Januari van dit jaar zijn gehou den, een ministerieele commissie benoemd, welke advies moest uitbrengen over het beleid *er overheid inzake de voorlichting. De commissie heeff gewerkt on der leiding van mr. G. J. van Heuven Goedhart. Zij zegt een en ander over het principe van deze voorlichting en kraakt harde noten over de wijze waar op de Voorlichtingsdiensten zich hebben uitgebreid Naast den algemeenen Kegeermgsvoorirch- tingsdienst heeft ieder departe ment, en hebben soms nog be paalde departementale afdeelin. m m i 'Ktt suhu Ruim honderd studenten in de luchtvaart, onder wie eeniae meisjes, bouwen in een werkplaats van het vliegveld nabij Reading (Eng.) hun eigen twee-motorig vliegtuig, „The Ven ture" genaamd, met plaatsen voor verscheidene passagiers. gen, hun eigen voorlichtings- en persdiensten, die op hun eigen houtje werken en een duur ap paraat in stand houden. De voorlichting in het buiten land is nog niet voldoende ver zorgd en dat daar thans slechts twee millioen voor uitgetrokken zijn. komt de commissie onvol doende voor. Wat de 'speciale voorlichtings diensten van departementen e.d. betreft, betoogt de commissie] dat deze resp. overbodig, vreemd van opzet, een onding e.d, zijn en dat een en ander radicaal moet veranderen. De commissie heeft een plan gemaakt hoe de binnenlandsche voorlichting in de toekomst moet worden georganiseerd. Zij wenscht de afzonderlijke voor lichtingsdiensten der departe menten .te doen verdwijnen en slechts één voorlichtingsdienst over te laten, onder verantwoor delijkheid van den mïnister.pre- sident. Ieder departement zorgt voor een contactorgaan met den R.V.D Dit contactorgaan mag, daargelaten dé persconferenties, zelf alleen op aanvraag van in. dividueele journalisten recht streeks voorlichting geven. De commissie acht deze ver eenvoudiging noodzakelijk niet alleen allereerst uit bezuini gingsoogpunt. maar bovenal om dat het gevaar reeds zichtbaar aanwezig is, dat een teveel aan overheidsvoorlichting 'tegenzin opwekf bij het publiek. De kostenberekening voor voorlichtingsdoeleinden calcu leert een eindcijfer van 9 mil lioen. Voorgesteld wordt een regeeringsadviseur.voor de voor lichting te benoemen, die aan het hoofd van een centralen voorlichtingsdienst zal staax De minister-president, dr. Beel heeft dit rapport bij de Tweede Kamer aangeboden, met de me. dedeeling, dat deze aanbieding niet impliceert, dat de regeering zich met het daarin gestelde in alle opzichten kan vereenigen. aanvallen door Molorof en Wysh.n- sky in het laatste stadium van de Vredesconferentie zeide Byrnes, dat hij met verbijstering had ken nis genomen van de beschuldigin gen van de Sowjet-delegatie aan het adres van de V.S. „Niet eens, doch vele malen heeft zij de V.S. er van beschuldigd, dat deze zich tijdens den oorlog hebben verrijkt en dat zij onder het mom van vrijhandel en gelijke 'handelsmo gelijkheden voor alle landen trachten Europa economisch tot slavernij te brengen. Als deze beschuldigingen door een ander land werden uitgespro ken zou het te betreuren zijn, doch nu zij van de zijde der Sowjet- regeering komen, is het wel bij zonder spijtig. Amerika heeft ge durende den oorlog krachtens de leen- en pachtwet meer dan 10 milliard dollar voorgeschoten aan de Sowjet-Unie, met welk land wij ook in tijden van vrede op vriendschappelijken voet witten staan. In antwoord op de beschuldigin gen zeide Byrnes, dat Amerika overal de vrijheid verdedigt en dat naar zijn meening vrijheid en welvaart onafscheidelijk met el kander verbonden zijn. „Het Ame rikaansche volk wenscht vriend schap met het volk van de Sow jet-Unie en met alle andere vol ken van deze oorlogsmoede we reld. God geve ons de wijsheid de wegen van den vrede te vinden." De gewapende benden in Noord Griekenland doen den laatsten tijd steeds meer van zich spreken, vooral nu zij hun winterkwartieren in de ber gen gaan betrekken en daar voor door middel van roof, voorraden inslaan. Herhaaldelijk komt het daar door tot botsingen met geheele dorpen. Gewapende groepen hebben gis teren in Thessalie een tweetal bruggen opgeblazen. Vele dorpen worden door de bevolking reeds ontruimd uit vrees voor de ben den. In het begin van deze week slaagde de bergbrigade „Rimini" erin, ongeveer tien dorpen die door de opstandelingen waren veroverd, weer in bezit te nemen. De commentator .van radio Mos kou, Michailof, zeide gisteren, dat Britsche troepen in Griekenland aanmerkelijk worden versterkt. Ook zou Engeland wapens op grooten schaal verstrekken aan de nieuwe door de Grieksche re geering in het leven geroepen formaties. Volgens den commentator zou het uitsluitend aan Engeland te danken zijn, dat Griekenland zich niet in den greep van een burger oorlog bevindt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1