Van Gend Loos rijdt 150 jaar Gemeenteraad van Langendijk HAAP !ES Nieuw Noordhollandsch Dagblad Vreedzaam défilé in Utrecht Communistische hetz- teiegrammen werden verboden SE CSST GflET VQOfi OS SEE? OOI. Wot Nederland deed en zal moeten doen voor INDIë! WEERBERICHT GEMEENTERAAD VAN HEILOO Adhaesie aan A.R.K.A.-adres MISSIE-ZONDAG Gezinsverzorging is onmisbaar Bruiloftsmaal mef freurigen afloop Byrnes over de Sowjef-Unie Nog 20.000 Europeanen in kampen op Java Nieuwe burgemeester te Caliantsoog FRUIT DEFINITIEF OP DE BON jhr. Bosch Ridder van Rosenthal Marktberichten JTOBER 1946 600— uitwerpen, en ver- i alle ge- e inlich- voor deD "opbouw week 3gd ZATERDAG 19 OCTOBER 1946 Er is welhaast geen bedrijf of onderneming die zoo popu lair geworden is en waarvan wij het bestaan als zoo van zelfsprekend vinden als dat van Van Gend en Loos. Ge- naraties zakenmenschen en particulieren verzenden- sinds jaar en dag hun groote of kleine pakketten met de grijsgroene wagens die tot zelfs in de meest afgelegen plaatsen dagelijks hun lading af komen leveren. Gisteren was het de dag dat de Firma van Gend en Loos haar 150- jarig' bestaan vierde. Op 18 Oct*. 1796 werd door een huwelijk tus- schen Jan van Gend en Maria Loos de grondslag gelegd voor het be, drijf dat in de loop van 150 jaren is gegroeid tot wat het nu is. Aan vankelijk onderhield men eenige di- ligencedienslen vanuit Antwerpen. Later wercï een dienst Antwerpen Amsterdam geopend en meer en meer won de firma terrein in Ne, derland. Zelfs een treksclruitendienst werd door van Gend en Loos ge ëxploiteerd. Toen in 1839 de eerste spoorlijn werd geopend dreigde van Gend en Loos te zullen verdwijnen. Men heeft echter met het verande ren van het getij de bakens we, ten te verzetten en zich sinds dien tijd meer en meer toegelegd op het vervoeren van goederen en het in- casseeren van wissels. Een nauwe band werd er met de Spoorwegen gesmeed die in de loop van de laat, ste eeuw steeds vaster werd. Als men heden ten dage aan de N. S. denkt dan denkt men tevens ook aan van Gend en Loos. Want deze heeft alle besteldiensten van de spoorwegen in uitvoering. Een internationaal ledrijf Het is na de laatste groote oorlog dat Van Gend en Loos haar wieken het verst heeft uitgeslagen. Gere, gelde goederendiensten worden er ondernomen op Tsjecho_Slowakije en vele andere landen in Midden Euro, pa zoodat wij met recht kunnen zeggen dat Van Gend en Loos inter, nationaal is geworden. Gistermiddag werd te Utrecht het Jubileum met een receptie gevierd, Talloozen kwamen hun geluk wen, Op den dag der 24 September- staking verzonden de correspon. denten van eenige communisti sche bladen in buitenlandsche hoofdsteden telegrammen over deze staking, tenminste, zij poogden ze te verzenden, maar PTT weigerde het te doen. Zij werden, zooals de wet dat noemt „gestuit" Daarover is vriend Koejemans van de CPN veront waardigd in het geweer gekomen mef vragen aan den minister van verkeer. Deze heeft kort en krachtig geantwoord. De inhoud van de telegrammen was niet beperkt tot slechts feitelijke mededeelingen over de stakings- gebeurtenissen, doch bevatte bovendien enkele passagesy.,wel ke in strijd moesten worden ge acht met de veiligheid van den staat en de openbare ordte. Van „schendïng van de internationale persvrijheid" is geen sprake en bovendien geschiedde de „stui ting]'na overleg met den minister-president. De heer Koe jemans kan de fiolen van zijn toorn nu tegen dr Beel richten. Dit is helaas maai al te waai. Ook wij Kunnen geen grootscheepse ac tie opzetten zonder Uw geldelijke steun. Luistert Zondagavond 8 uur raar deK.R.O. enTT zult horen, hoe we onze jongens in unifoztn helpen in hun moeilijke strijd. Steunt ook de finantieelë "tent van Eiddend Leger Nederland Giro 436931 postwissels postbus 24 Heerieo, efl'U krijgt antwoord ran ons. (Advertenie) schen aanbieden. Natuurlijk waren spoorweg'functionarissen in groote getale vertegenwoordigd. Als onderdeel van het feest trok gisteren een groote stoet van het materiaal der firma door Utrechts straten voorafgegaan door een dili gence van den dienst Utrecht— Gorkum. Er was veel belangstelling voor deze vreedzame troepen-parade Van Gend en Loos gaat haar hon derd een en vijftigste jaar in met ®en organisatie waarvan Maria Loos en Jan van Gent wel nooit gedroomd zullen hebben. Oud-Minister Weiter heeft als voorzitter van de Stichting „Ne derland helpt Indië" gisteravond voor de radio een blik achteruit en een vooruit geworpen. Zijne Excellentie gaf een beknopt over zicht van het werk dat de Stich ting in het eerste jaar van naar bestaan heeft verzet en daaruit bleek, dat het Nederlandsche Volk N.H.I. in staat heeft gesteld voor een waarde van zes millioen gul den aan levensmiddelen, medicij nen en textiel te verschaffen aan de bevolking van Indië, zoowel blank als bruin. Vierduizend ton aan ver sterkende middelen, d.w.z. één derde van al het in Indië ingevoerde voedsel, is door de Stichting verzonden. En men moet de rapporten lezen om een besef te kunnen krijgen van de dankbaarheid, waar mee ze werden ontvangen! Dit is de beste propaganda voor de eenheid des Rijks, want dit is de practische bele ving van die eenheid. En ook aan hen, die als geëva- cueerden uit de kampen terug keerden, heeft N.H.I. gedacnt. Zij werden aan kleeding, dekking en huisraad geholpen. En nu staat da Stichting opnieuw vo >v de taak een.ge duizenden pas-aangekomen eva- ué's aan warme kleed'ng te he. yen. Ons vilk Aan -- en mag -- deze mer,schen niet in de steek laten. Ei valt nog meer 'e doen. Aan do cultureeie verzorging van de inheemsche bevolking moet iets gedaan worden en zij, die nog in de kampen ve.blijven snakken naai eenige ontspanrrn.?. En Ne derland mag dan arm en berooid zijn, zijn land- en Rijksgenooten in Indonesië zal het .liet .n de steek laten! TE AMSTERDAM werden 200 paar Amerikaansche schoenen uit een veem gestolen. Weersverwachting medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond: IETS MEER BEWOLKING Geleidelijk wat toenemende be wolking; voornamelijk met wolkenvelden in de hoogere lagen; later in het Zuid_Wes_ ten van het land hier en daar eenige lichte regen. Matige wind tusschen Oost en Zuid. Iets zachter. Zon opk.: 7.12. Onder: 17.37 Maan opk.: 1.22. Onder: 16.38 In de gisterenavond gehouden vergadering van den gemeente raad waarbij alle leden aanwezig waren werden verschillende voor stellen zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Onder meer werden de noodige gelden voor de invoering van een nieuwe lees- en schrijfmethode voor het eerste leerjaar van de R.K. Meisjes school beschikbaar gesteld. Bij de behandeling van het voorstei tot het beschikbaar stellen van de noodige gelden voor aankoop van grond tot uitbreiding van de al- gem'eene begraafplaats werd op voorstel van den heer Schuit deze zaak in comité besproken. Na heropening, deelde de heer Schuit mede, dat zijn bezwaren vervallen waren en werd het voorstel aan genomen. Het voorstel tot beschikbaar stellen van de noodige gelden voor den obuw van een nood- schoollokaal lokte nog al eenige discussie uit. Meerdere leden maakten bezwaar tegen het vo_ teeren der geldeh nadat de bouw van het lokaal reeds was aanbe steed en men met het bouwen reeds was aangevangen. De Voorzitter wees er op, dat dit een samenloop van omstandig heden was en dat er zeer veel spoed bij dit geval was. Bij de be handeling van het voorstel tot verlegging van een gedeelte van den verlengden Holleweg ter hoogte van de Kortelinge en tot het aangaan van een daarmede verband houdende ruiling van grond, betreurde men het in hooge mate, dat de gemeente in dezen zaak zoo weinig te zeggen had. Men was van meening, dat de Vereeniging tot behoud van na tuurmonumenten zich weinig aan deze zaak had gelegen laten lig gen en geen rekening gehouden had met de belangen der gemeen te Heiloo. Daar de verlegging in- tusschen reeds een feit geworden was, werd het voorstel z. h. st. aangenomen. Bij de rondvraag kwam in bespreking het onder houd der wegen, het verleggen van riolen en de verleening van consumentencredieten. In de Vrijdagmiddag gehou den vergadering van den ge meenteraad deelde de vooi- zitter, burgemeester Schel haas, mede, dat wethouder Kuiper hem in de eerste plaats zal vervangen daarna wethouder Weel. Van den di recteur-generaal van de Volkshuisvesting is bericht ontvangen, dat in principe steun uit 's Rijks kas zal worden verstrekt voor den bouw van 10 woningen. De straatverlichting heeft de voortdurende zorg van B. en. W., maar het materiaal verkeert in een dusdanige miserabele staat, dat telkens gedeelten uitvallen. Er mogen plm. 100 lantaarns branden; deze zullen zoo spoedig mogelijk in bedrijf worden ge steld. Met algemeene stemmen werd mej. J. H. Hamstra te Alkmaar benoemd tot onderwijzeres aan de O. L. School te Broek op Langen dijk. Men besloot een geldleening aan te gaan van f 151.602,66, tegen, een rente van 3%%. Wethouder Weel werd aange wezen als gemachtigde voor de stemmingen in de bannébesturen. In de commissie van bijstand voor de gemeentelanderijen wer den benoemd de heeren L, Kal- verdijk, P. K. Volkers, P. Duijves en W. Balder. Wethouder Weel is voorzitter. Bij de behandeling van het voorstel van B. en W. om ad haesie te betuigen aan het adres van de ARKA aan de regeering, om maatregelen te doen nemen oor de verbetering aer ambtena ren-salarissen vroeg mevr. De Wit-Van Braambeek, in hoeverre de salarissen der gemeente-amb tenaren gebonden zijn aan die van de rijksambtenaren. Is ver hooging der salarissen thans niet mogelijk.? De voorzitter antwoordde, dat dit thans niet kan. Een technische herziening zou nog mogelijk zijn, maar die is kort geleden reeds in gevoerd. Ook een toeslag, zooals door den heer Kalverdijk naar voren werd gebracht, is niet mogelijk. Na een bespreking over het zeer moeilij ke punt, van de verhouding van loonen en prijzen, welk probleem aan de regeering ter oplossing is, werd besloten, adhaesie te belui gen. Bij het voorstel van B. en W. om het .regiement voor het Fonds Armengoederen te wijzigen in dien zin, dat het bestuur hieiwan weer aan B. en W. komt en niet alleen aan den burgemeester, stelde de heer Duijves voor dit bestuur nog meer uit te breiden. Uit de besprekingen kwam wel naar voren, dat men voelt voor het instellen van een commissie voor sociale zaken. Hierover is o'ok al in B. W. gesproken, zoo dat men voorloopig met het voor stel tot wijziging van het regle ment accoord ging. De bouw van de brug naar de Oosterstraat werd onderhands opgedragen aan de fa. J. Hensel- mans en Zn. te Noord-Scharwou- de, voor f 23.045,Met inbegrip van de f 3100,dat reeds door de gemeente voor materiaal is besteed, worden de kosten dus f 26.145,De begrooting was f 27.000,—. In de viif oorlogsjaren is over het algemeen onze be langstelling voor de Missie wat getaand. Niet dat de ka tholieke Nederlander de Mis sie geheel heeft vergeten, maar we hadden zooveel met eigen moeilijkheden te kam pen. dat het begrijpelijk is, dat de belangstelling voor het geen ver van ons af lag, wel eens verflauwde. Die tijd' is nu voorbij. Wij zijn weer wat op adem gekomen en ook de Missie trekt meer en meer on ze belangstelling, zooals dat ook vroeger het geval was. Belangstelling., daadwerke lijke belangstelling heeft de Missie hard noodig. Vijf jaren oorlog hebben ook in de Mis siegebieden een moeilijk uit te wisschen spoor nagelaten. Denken we maar eens aan de vernielingen door de Jappen veroorzaakt, aan het groote aantak missionarissen, dat af gelost moet worden. Ook hier dient een achterstand van vijf lange jaren te worden inge haald. Laten wij. nu het ons weer goed gaat, de Missie vooral niet vergeten; laten wij het den missioneerenden orden en congregaties mogelijk ma ken de honderden klaarstaan de arbeiders naar de wijn gaard des Heeren te kunnen zenden. Dat de Missie-Zondag in alle opzichten moge slagen. Een commissie vanwege „Volks herstel" heeft een rapport uit gebracht over gezinsverzorging. Zij onderscheidt twee opleidingen N.1. voor gezinsverzorgslers en voor sociale gezinsverzorgsters, die beide in subsidieverbanó van het Nijverheidsonderwijs moeten worden gebracht. De organisalie der gezinsverzorging welke voor gesteld wordt, gelijkt veel op c'ie welke ons van de Katholieke Gezinsverzorging bekend is. Fe deratieve samenwerking van de organen voor de. Gezinsverzor ging wordt aanbevolen. Kerken, kruisvereenigingen e.d. moeten daar h.i. meer aan doen en zich aan dé Gezinsverzorging geheel wijden, want de gezinsverzorging is een onmisbare maatschappelij ke zorg, welke door de Overheid financieel meet worden gesteund, door een subsidiestelsel, waar voor suggesties aan de hand wor den gedaan Te Amsterdam hebben zich vergiftigingsverschijnselen voorgedaan fcii gasten van een bruiloftsfeest. De 21-iari- ge dochter van prof. Miskotte uit Leiden is reeds Dinsdag overleden. Gisteren is ook me vrouw Miskotte-Cladder ge storven, terwijl de vier kin deren van de familie Miskotte, die zich in het Academisch Ziekenhuis bevinden, nog niet buiten levensgevaar zijn. Ook hier betrof het weer een ge val van typhus. Diplomatieke kringen te Was hington voorspellen, dat Byrnes, de Amerikaansche minister van buitenlandsche zaken, den- strijd zal aanbinden met het alom in Amerika bestaande pessimisme ten aanzien van de resultaten van de vredesconferentie door een rede te houden over de Arae- rikaansch-Russische betrekkin gen. Men meent te weten, dat Byrnes de groote lijnen van zijn rede met president Truman be sproken heeft. Het bureau voorlichting van 't Nederlandsche Roeide Kruis heeft verklaard, dat volgens de ciifers van 't Roode Kruis zich nog 20.000 Europeanen en enkele Indo-Europeanen in het binnenland van Java be vinden. Het bureau kon geen inlichtingen verstrekken, of alle geallieerde krijgsgevan genen waren geëvacueerd, om dat de juiste ciifers nog ont breken. (Advertentie.) Met ingang van 15 November a.s. is tot burgemeester van de gemeente Caliantsoog benoemd de heer W. L. Correljé, siacs 1830 als commies werkzaam ter secretarie in de gemeenie Zijpe. Tevens zal de nieuwbenoemde burgemeester het gemeentesecre tariaat waarnemen. De heer Correljé werd op 27 April 1905 te Wieringerwaard ge boren en begon ook in deze ge meente zijn ambtelijke loopbaan. Na tien jaar werkzaam te zijn ge weest te St. Maarten verhuisde hij naar Schagerbrug, waar hij een bekende en we mogen het wel zeg°en graag geziene fi guur is. Met ingang van a.s. Maandag is het fruit uitsluitend op den bon verkrijgbaar. 's-Gravenhage, 15 October, Aan Jhr. mr. dr. L H. N. Bosch Ridder van Rosén'ahl is op zijn verzoek met ingang van 1 Nov. a.s op de meest eervolle wijze ontslag verleend als commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem aan den lande bewe zen GROOTEBROEK 18 Oct "De Tuinbouw" 173.500 stuks bloem kool I 22.3044; idem II* 7.70—20; roode kool 1016; gele kool 5.50 6.70; groene kool 5.5010.60; kroten I 5.20—6.80; II 4 uien grof 8—9.1Ö groote 8.109.30; driel. 5-nep 6.90; 8.10; aardapp. Eigenir. 4.10 4.50; Bevel. 3.65—3.85; kriel 1.35— 1.70 per baal; rapen 5.40 per 100 kg. ALKMAAR 15; spinazie 2838; postelein 2040; worteltjes 816; tomaten 2467; groene kool 513; spruitkool 4074; roode kool 7.20 15.20; gele kool 58; prei 513; uien 6.8012.60; bieten 2.906.90; druiven 103170; spereieboonen 41150; snp"- boonen (stok) 134—156; pronksnij- boonen 6370 per 100 kg.: bloemkoól IA 30—43; I 18—25; II T—15; kom kommers 620 per i00 stuks; witlof 621.10 per kg.; knolselderie 39 per 100 stuks; worteltjes 714; radijs 3.50; selderie 2-906.20; selie 1.10 2.10 per 100 bos; sla 1—7 per 100 kr. WARMENHUIZEN 19 Oct. Aan gevoerd 50 kg. slaboonen 54; 2200 kg peen 13 5.80; III 4.—; IV 4.—; 4800 kg. uien 9.70—10.30; grove 10.10— 10.40; 5000 kg', gele kool 5.90—7.10; 28000 kg. roode kool 6.8012.90; 29000 witte kool 4.20. ZWAAG 18 Oct. Aardappelen 7 8.40; spinazie 17> uien 2.809.50; ble ten 5.206.70; chin, kool 3103.2Ö; sav. kool 7—9.60; g'ele bewaarkool 6 —8; roode kool lO17; spruitkool 35 54; slaboonen 481.15; snijboonen 1.111.48; witlof 1.15; tomaten 66 69; breekpeen 5.405.70; waschpeen 4.2014; bospeen 21; andijvie 69; sla 502.60bloemkool 7—33; kom kommer 7; knolselderie A 5—8; witte druif 1.46—1.68; Alicanthe 11.84; meloenen 2833 NRD. SCHARWOUDE, 19 Oct. 52000 kg roode kool 712.80, af wijkend 4.206; 16000 kg gele kool 5.507; 5000 kg groene kool 5.5010.40; 400 kg slaboonen 49 79; 8000 kg kroten, I 5—6.40 II 4; 4000 kg peen, II 5.90, III 5.3C— 5.90; 16000 kg uien 9.40—11.20; frove uien 9.7010.80; drielingen .50; nep 3.10; 17GG0 kg aardap pelen, blauwe Eigenheimers 8.30 8.70, Eigenheimers 7.40—9, Beve lander 6.30—8.10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7