AFIE Nieuw hethuis oe luifel GRENSCORRECTIES ZEER BESCHEIDEN KMAAR sloten emaal daags poetsen ;nkt U om aankoop ilEFJES Voor Alkmaar en omgeving VEEL CRITIEK OP HET KIN DER- BI JSLAGVOORSTEL Voorstellen naar de Staten-Generaal Bevolkingstoename met 100.000 Duitschers? Boissevain in Tandjong Priok VEREENIGDE NATIES 23 OCT. BljEEN SUMATRA VOLGT SJAHRIR'S ORDERS KARDINAAL DE JONG TERUGGEKEERD MIJNSTAKING OP KOMST? Reeds scherp verzet Joego-Slavië zal niet onderteekenen ARRESTATIES TE BARCELONA rOBER 1946 personen sboden: Electr. olt; badkuip; reu jas; rub. maat 41; kookkachel, veer; z.g.a.n. Te bevr. tus. 'arkstraat 2 te eboden; RADIO ;alonkast. Te N KONINGS. >ncïenwe£ G 91 aard. eb.: kinderwa. groot kinder, bed. Te bevr. Ukmaar. prima werk. n 35. Te koop gevr. houten SIGA Ramen 8 6 uur. goed 1 loops Centraal 12. *.RD, 't Woud d a.d. Hoef, Kg. PELKRIEL H. LEERING të Harenkarspel emeub. groote beneden ach. 'slookgelegen. jomen-d water. Br. no. 15591 ld. fGRUIL! woning' Den adeLaan van voor woning Brieven onder d. MEULEtN's Langestraat 81 >p van kachels; achelpijpen ei* ëm. kachels en iels. Adres: 30 te Alkmaar MOTORRIJDEN sus f 40.met melden no. 3174 blad. SEN reclamescbrift JHNE, rdronkenoord tGROOTEN at - Alkmaar met een góede tandpasta! Dat kan weer. Alle goede prmerken bij R- 5-ALKMAAR-;TÉL-3037 ntrole het van drouwde adres ;oor VRIES, n Oord 88, Tel. 2750 Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand ;«4incluslef incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct, p m.m.: minimum f 4. Fam.*ber. 20 ct. p m m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Dagblad Buiten God is nergens veilig fVondel MAANDAG 21 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11057 BUREAU*» ALKMAAR 1-nsestraat 42A tel. 2046 (adm.l; 2047 trealactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 el. 4243 (K 22901 2 liinen >EN HELDER West- straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 22401 Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. StumpeJ "7OOALS DE GERUCHTEN reeds voorspelden, is er een zeer critisch verslag over het wetsontwerp tot wiiziging van den Kinderbiislag uitge bracht. Het zag er. volgens de geruchten, somber uit, maar hoewel de meening van vele fbliikbaar de katholieke! le den, culmineert in deze zin snede: dat deze leden den mi nister dringend verzochten, het ontwern te willen wijzigen in den geest van het tweede voorstel van de Stichting van den Arbeid, ten einde het mo gelijk te maken, aan het voor gestelde mede te werken, kan o.i. uit dit voorloonige verslag toch geen meerderheid tegen het wetsontwerp gedistilleerd worden. A Meerdere groepen leden wa ren van oordeel, dat door dit vorstel het karakter van de kinderbiislagregeling als zoo danig wordt aangetast. En dat iuist het nu voorgestelde loon- druk tot gevolg heeft. Een ver kapte loonsverhooging zagen anderen er in. Algemeen on derschreef raen de meening, dat het huidige loonpeil on voldoende is. maar dat een algemeene loonsverhooging on toelaatbaar moet worden ge acht. Maar dan moet een duur- tetoeslag worden verleend, daar waar de behoeften het grootst zijn. Dit is het geval bii groote ge'krinti met piet- verdienende kinderen, die door het voorstel-Drees niet worden geholpen. Door verscheidene kenne lijk de protestantsche leden werd betoogd, dat door het voor stel (kinderbijslag vanaf het eèrste kind) de oorspronkelijke gedachte wordt losgelaten, dat een gezin van gemiddelde grootte van het normale loon, dus zon der bijslag, moet kunnen leven. De kinderbijslag wordt nu een vast bestanddeel van het grond, loon, met aUe gevolgen van dien, of wel het kinderlooze gezin wordf uitgangspunt van den loonopbouw. Deze leden, die be twijfelden of het de regeering zal gelukken verdere loonsver hooging tegen te gaan, indien de prijzen niet dalen, erkenden niettemin, dat in de gegeven om standigheden aan den voorge stelden maatregel wel niet zal zijn te ontkomen De vele led'en van de kath. fractie verdedigden het voor stel II van de Stichting van den Arbeid, om een kinderbijslag te verleenen van het tweede kind af van f 3.60. Gezinnen met één en twee kinderen zouden dan f 2.40, resp.Jj: 1.20 per week min der ontvangen dan ind'ien <fit ontwerp wet zou worden Een gezin met drie kinderen staat in beide gevallen gelijk, bij vier, vijf, zes, zeven en acht kinderen zou resp, f 1.20, f 2.40, f 3.60, f 4.80 en f 6.meer worden ont vangen Vele andere leden blijkbaar van de PvdA verklaarden zich voor dit wetsontwerp, daar de practisehe noodzaak dwingt tot hef verhoogen der inkomsten van gezinnen met jeugdige kin deren. Deze leden hadden het er ook over, dat „juist de kosten bij de geboorte van hef eerste kind het hoogst zijn", maar dit heeft met het principe, waarop de kinderbijslagregeling berust, niets te maken. Het is geen hulp voor het krijgen, maar "voor het hebben van kinderen! Sommige leden „eischten een loontoeslag over de geheele linie" en iedereen mag raden, wie dat waren Enkele leden konden zich met het ontwerp niet vereenigen. Die zoeken wij in de Partij van de Vrijheid. Een diplomatieke medewerker van het A.N.P. heeft verno men, dat de regeering overweegt een plenaire zitting van de Staten-Generaal aan te vragen om in besloten zitting de voor stellen te behandelen, welke zij te berde wil brengen ten ein de de noodige correcties van onze Oostgrens te verkrijgen. Nadat deze zaak mét het parlement zal zijn besproken, zal de regeering over gaan tot het polsen van de groote geallieerde mogendheden. De voorstellen zijn uiterst be scheiden en'omvatten een gebied met niet meer dan 75.000-100.000 Duitschers. De Nederlandsche autoriteiten zijn van meening, dat de aanspraken niet als an- neraties kunnen worden geken merkt en geen ruimer karakter dan dat van grenscorrectie heb- t)en. De gebieden in kwestie slui ten in de groote Duitsche in springingen in de Nederland sche grens bij Coevorden, Groenlo, Nijmegen en Zuid- Limburg. Voorts verluidt, dat de Neaerlandsche regeering van plan is het eiland Bor- kum te vragen om gevange nen onder te brengen. Van alle kanten werd nog een en ander in het midden ge. brachf over de premie. Dat deze met meer <Jan 100 pet, verdub beld wordt, schijnt niemand be zwaarlijk £te vinden, maar dat die yerhooging niet maS worden doorberekend in de prijzen, vond men onbegrijpelijk Dit ontmoet zeker in tal van gevallen be zwaren, maar aan den anderen kant is er, zeker op het oogen- blik, toch ook een grens aan prijsverhoogende tendenzen. Oe huidige marges laten bij vele producten nog een behoorlijke winstmogelijkheid, zoo werd ver der opgemerkt Men klampte zich in dit verband verder vast aan de verwachting van den direc." teur-genéraal voor de prijzen, dat zeer spoedig drastische -maat regelen tot een „gemiddelde prijs verlaging van 10 pet. van de consumptiegoederen zullen lei den. Dit achtte men een veel beter middel om de groote ge zinnen tegemoet te komen, dan het thans voorliggende voorstel Tenslotte is o.a. nog de aan dacht gevestigd op de .noodzake lijkheid van kinderbijslag voor de kleine zelfstandigen De be handeling van het voorstel-Drees -inzake den kinderbijslag belooft,- blijkens dit Voorloopig Verslag, zeer interessant te worden! De kwestie der grenscorrectie houdt nauw verband met de Ne derlandsche plannen voor een al- gemeenen economischen weder opbouw. Mogelijk is, dat, wan neer de grenskwestie definitief te berde zal worden gebracht, zij deel zal uitmaken van een groo- ter program van economische eischen jegens Duitschland, Naar verluidt overweegt het kabinet of het raadzaam is, de territoria le aanspraken in te dienen in ruimer verband, doch het is daarover nog niet tot een be sluit gekomen. Terwijl de Nederlandsche hoo- ge ambtenaren van meening zijn, dat grenscorrectie op zichzelf noodzakelijk en redelijk is op et nologische en geografische gron den, ontkent men niet, dat het verlangen naar gebiedsuitbrei ding althans ten d'eele wordt ge motiveerd door economische be hoeften. De strooken land, waar op aanspraak wordt gemaakt, be vatten zekere vindplaatsen van steenkolen en olie en nuttige kleine rivieren. De oorspronkelijk opgestelde plannen gingen aanzienlijk ver der. Het is waarschijnlijk, dat zij met het oog op het Ameri- kaansche standpunt werden beperkt. Een van de problemen, die bestudeerd worden, Is de vraag wat er gedaan moet worden met de Duitschers in de gebieden, waarop aan spraak wordt gemaakt. Uit zetting naar Duitschland komt niet in aanmerking, omdat de Britsche bezet tingsautoriteiten zulk een nieuwen last zouden weigeren en omdat d.e Nederlanders van nature niet tot derge lijke drastische maatregelen geneigd zijn. Het schijnt daarom vast te staan, dat de Duitsche bevolking zou blijven, met uitzondering van oorlogsmisdadigers en andere nazi's. De algemeene opvatting in kringen der Nederlandsche regeering *is, dat men den Duit schers beperkte burgerlijke rech ten zou loestaan. Op een van Neerlands grootste groentenveilingen, te Boven- karspel, worden groote hoeveelheden bloemkool doorge draaid. Werden deze bloemkoolen eenige weken geleden nog vernietigd, thans heeft men een andere oplossing gevonden. Zij worden naar Duitschland geëxporteerd. (Anefo P.) De Boissevain, met Ne derlandsche troepen aan boord is Zaterdag in Tand jong Priok aangekomen. De legercommandant, lt.- gen. Spoor, en de com mandant der Zeven De- cember-divisie, gen.-maj. Diirst Britt, zijn samen met de stafmuziek van het K.N.I.L. het schip tegemoet gevaren. Op de kade was groote be langstelling. Onder anderen waren op de kade aanwezig de chef staf, gen.-maj. Buur man van Vreeden, de kwar tiermeester-generaal der Kon. Nederl. Landmacht, luit.-gen. Wilson en de kwartiermeester- generaal van het Kon. Ned.- Indische leger, kol. K. Mojet; leden van het Vrouwen Hulp Korps wierpen bij de nadering van de kade ter begroeting pisangs aan boord, welk voor beeld werd gevolgd door een aantal oorlogsvrijwilligers, die hiertoe met hun eigen geld vruchtenverkoopers hadden bestormd. De reis was uitste kend verloopen. Men had goed weer gehad en de stem ming was goed geweest. Naar men verwacht zullen de Vereenigde Staten en Rusland voet bii stuk hou den voor het handhaven van het vetorecht, wanneer dat op voorstel van dr. Evatt ter sprake komt in de algemee ne vergadering der Veree nigde Naties, die op 23 Oc tober te New York wordt geopend. De leden van den Veiligheidsraad ziin alge meen van meening dat of schoon de kleinere naties zich zullen inspannen wiizi ging te brengen in het veto recht. dit toch zal blijven bestaan. De vergadering zal over de geheele wereld per radio y/or- den uitgezonden. Zaterdagmid dag ziin Mr. J. A. W. Burger en Pater de Beaufort, leden der Ned. delegatie, naar New- York vertrokken. In een uiteenzetting over den toestand op Sumatra heeft de republikeinsche minister van economische zaken, dr A. K. Gani (vice-gouverneur van Sumatra, bevelhebber van de Sumatraansche T-R.I. en lid van de Indonesische delegatie ter conferentie te Batavia) verklaard, dat de wapenstil stand ondanks het feit. dat het ..Volksfront" in Pandang en Medan de gevechten voortzet te. op Sumatra in acht zou worden genomen, zoodra de officieele order „staakt het vuren" gegeven zou ziin. De republikeinsche leiders, aldus dr. Gani. hadden de bevolking geheel in de hand en hoewel de vervanging van de Britsche troepen door Nederlandsche niet in goede aarde zou val len. zou zii niet overgaan tot openlijke vijandelijkheden. Met den Pariischen trein, welke te 7.57 in station H.S. in den Haag aankomt, is Za terdagavond Z-E. Kardinaal Mgr. J. de Jong, na een rust poos van enkele dagen in Zwitserland, uit Rome in Ne derland teruggekeerd. Op het perron waren ter begroeting aanwezig. Mgr. Opilio Rossi, secretaris der in- ternunciatuur. Mgr. D. Huur- deman. vicaris-generaal van het aartsbisdom, met den se cretaris Th. W. van Luenen, Mgr. Dr. Th. Verhoeven, di recteur van het Centraal Bu reau voor onderwiis en opvoe ding en pater Lambriex S-B. uit Rome. De zgn. Algemeene Bond van werkers in het Mijnbedrijf zal naar in de Mijn streek verluidt de mijn werkers oproepen den ge- heelen Dinsdag te staken als protest tegen het uitblijven van een Regeeringsbeslis- i si'ia t.a.v. loonsverhooging. Onmiddelliik reageerend op de misdadige plannen van den Algemeenen Bond hebben de drie bonafide bonden, t.w. de R.K. Miinwerkersbond. de Alg. Nederl. Miinwerkersbond en 1 de Prot. Chr. Miinwerkers bond een ernstig beroep tot het personeel gericht, waarin zii de voorgestelde staking ten scherpste veroordeelen en '4iun leden adviseeren zich niet de wet te laten stellen door „een beweging, die de eerste bewij zen nog moet leveren dat zii opbouwend werk verricht om de welvaart van land en volk te bevorderen." De vice-premier van Joe go-Slavië. Kardelj. heeft tij dens een massavergadering te Ljubljana verklaard, dat Joego-Slavië niet bereid is een vredesverdrag te teeke nen. dat aebaseerd is op de besluiten van de vredescon ferentie. Wii hebben tot onze spijt moeten ervaren, zoo zeide Kardeli. dat niet al onze bond- genooten hun moreele ver plichtingen ten aanzien van Joego-Slavië nakomen. Wii zullen niet verdragen, dat de levensbelangen van ons volk worden geofferd aan winstbe jag en imperialistische aspira ties van welke zii de dan ook. De politie te Barcelona heeft drie en twintig leden van het nationale comité „Afare", een organisatie van clandestiene republikeinsche gewapende formaties, gearresteerd. Naar verluidt werd de arrestatie uitgevoerd na een biieenkomst van de leiders der beweging, waarop een program voor sa menwerking met Spaansche bannelingen in Frankriik ter omverwerping van het regiem besproken was.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1