Nieuuu Sociaal-Democraten in Berlijn behalen de meerderheid DE PRINSES over de waarde van het gezin RUSSEN ONTEVREDEN Cultureele samenwerking tusschen Noord en Zuid ilijkheden rbedrijf I. 2451 imedia" 8 uur: :e IDSERT, Alkmaar cïober a.s. Voor Alkmaar en omgeving Nederlaag voor de soc. eenheidspartij Geen Engelsch protest tegen de veroordeeling van Mgr. Stepinac NIEUWE RANTSOENBONNEN Grieksche ministers dienen hun ontslag in Von Papen mag niet naar de Britsche zone Donderdag Regeerings- verklaring over de grenscorrecties 1 November Verhooging posttarieven Noodgebieden krijgen extra textiel over de winst der sociaal-democraten Stopzetting der Sovjet-leveranties? Berlijn al zonder stroom De toekomst1 van de Rijksbureaux Vertrek Mijnenvegers GEEN AANSLAG OP DEN PAUS MOLOTOF TE NEW YORK Katholiek congres op „Drakenburgh RAZZIAS IN STUTTGART BR 1946 gde nog, dat iet bezwarend n overleg ge- laatste woord diensten aan de capitulatie, luwgestel etj nentie. erdag. agstuk levert j zeel moeilijk- lor de werk- ,-erknemers als obouw van de moe, gebruik in de diensten iit Amsterdam met een hoo- Het is noodza- de overheid ;n getroost om en. r voor 'e wor. liet tegelijker- ntallen arbei- met lagen emeenten met mdaard gaan et voorkomen beteekenende rs uit een be- ,en slag gaan tuk zuidelijker is gelegen, ie dichter bij leer naar het eld worden. Algemeen Ge en Wederop- besloten in euringen van de bepaling arbeiders, die g zijn, hieraan en met goed- acteur van het laronder het leze goedkeu- eur van het als regel voor erk, doch kan Bij beëindi- trekking moet iirecteur van iervan kennis ineelsucces >tt Williams. Broedelet, r Hermus, rr Hermus 1. na 12,30 praak van den arbeidsbureau m een dienst- indigen doch niet mede kan ;en van een ider de ver- g en op het snstbetrekking en enkele an- (leder- en textielnijver- oestemming is in ten hoogste items of fiCOO op de Scha- te en tweede racht volgend nu even een bij ons aan- r zenden wij uit Uw keus verkocht zijn. te bediening. Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Datrblad %Jf Buiten God is nergens veilig fVondel DINSDAG 22 OCTOBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11058 BUREAUX: ALKMAAR: Lentestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2»1nen DEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 teL 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel De Duitsche sociaal-democra tische partjj te Berlijn is thans zeker van een overweldigen de overwinning bij de Zondag in die stad gehouden gemeen teraadsverkiezingen. Van bet totaal aantal van 1.866.890 ge lelde stemmen heeft de soci aal-democratische partij na melijk 886.564 oftewel 48.8 procent verworven. Dit is meer dan het dubbele aantal van de stemmen, welkp de eerst op haar volgende partij, die der christen-democraten, op zich vereenigd heeft. De christelijke- democratische partij staat als tweede op de ranglijst, de socialis tische eenheidspartij de door de Sowjets bevorderde fusie tus- schen sociaal-democraten en com munisten in de Sowjet-Russische zone als derde. De christen-democraten ver wierven 410.933 stemmen (22.4 procent); de socialistische een heidspartij 348.750 stemmen (19 procent); liberaal - democraten 171.414 stemmen (9.5 procent). Zes procent van de stemmen moet nog geteld worden. Deze uitslagen zullen ingrijpen de veranderingen in het bestuur Naar de Engelsche minister van Staat, Hector MacNeil, gisteren in het Lagerhuis me dedeelde, blijft minister Bevin bii zijn reeds aan den aarts- bsschop van Westminster uit eengezette standpunt, dat het niet iuist zou zijn. indien de Britsche' regeering bii Joego slavië zou protesteeren tegen de arrestatie en 't vonnis van aartsbisschop Stepinac, daar de kwestie de Joego-Slavische binnenlandsche politiek be treft. Met ingang van 27 October zullen nieuwe rantsoenbonnen en kaarten in gebruik worden genomen. De thans in omloop zijnde rantsoenbonnen en toe- slagkaarten blijven geldig tot 21 December. Na dien datum blijven geldig de wisselbon nen en de rantsoenbonneii v. huishoud- en toiletzeep als mede de bonnen voor sehoe-i nen. uitgereikt aan eerepa-> trieerden. Alle Grieksche ministers hebben den premier, Constan- tin Tsaldaris, hun ontslag aan geboden. teneinde hem in staat te stellen met de leiders der oppositie te onderhande len over een kabinet op bree- dere basis. Volgens den Amerikaan- schen nieuwsdienst in Duitsch- land hebben de Britsche auto riteiten het verzoek van Von Papen om zich in de Britsche zóne van Duitschland te ves tigen .afgewezen. van Berlijn ten gevolge hebben. Tot op heden was dit bestuur overwegend ,in handen van dp socialistische eenheidspartij. Men vreest, dat het nieuwe -bestuur moeilijkheden zal ondervinden, daar de arbeiders in de stedelijke ondernemingen zijn georganiseerd in vakvereenigingen, welke door de communisten worden be- heerscht. De Tweede Kamer is telegra fisch bijeengeroepen tegen Din- derdag 24 October, te één uur Na regeling van werkzaamheden volgt om twee uur weer een open bare vergadering, waarin eenige hamerstukjes zullen worden afge daan. Daarna gaat de Kamer in be sloten vergadering, ten einde de regeering in de gelegenheid te stellen een verklaring af te leggen betreffende de door haar aan de Vier Groote Mo gendheden kenbaar 'te maken desiderata omtrent grenscor recties. De reeds aangekondigde ver hooging van de posttarieven zal 1 November ingaan. Wat het binnenlandsche verkeer betreft wordt het porto voor in terlocal brieven tot en met 20 gram gebracht van 7 cent op 10 cent; voor brieven in' locaal ver keer 6 cent (thans 5 cent). Brief kaarten, interlocaal 7% ct. (5 ct.); locaal 5 cent (4 ct.); drukwerken tot en met 50 gram 2 ct. (1 y, ct.). Wat het buitenlandsche verkeer betreft: brieven tot en met 20 gr. 20 ct. (I2V2 ct.); briefkaarten 12 ct. (7 >4 ct.), drukwerken 4 ct. (2V2 ct'.). Het aanteekenrecht is voor bei de categorieën gebracht op 15 ct. (10 ct.). Woensdagavond 23 Oct. a.s. zal de minister van Economi sche Zaken, dr. G. W. M. Huvsmans, om 8.05 uur een radiotoespraak houden, waar bij hii mededeelingen zal cloen over een extra-textielvoorzie- ning voor de noodgebieden. Deze toespraak zal over beide zenders worden uitgezonden. In verband met de bijzondere gezinsweek, welke uitgeschre ven is door het Inter Kerke lijk Overleg der Nederland- sche Kerken en die van 21 28 October wordt gehouden, heeft Prinses Juliana gister avond voor Radio Nederland d0 volgende toespraak gehou den: Luisteraars. Het is mij een voorrecht, bij het begin van deze Gezinsweek uitgeschreven door het Interker kelijk Overleg der Nederlandsche Kerken een enkel woord tot U te richten. Het is goed ons telkens weer te bezinnen op het familieleven, dat door dezen oorlog en zijn gevolgen zoo zeer geleden heeft. Het jat en- lang gescheiden leven, ieder in eigen sfeer, het met elkander en met anderen samenwonen in te nauwe ruimte, het verschil in le vensopvatting van ouderen en jongeren, dat alles heeft maar al te vaak tot ernstige botsingen ge leid. Slechts wie de levenskunst verstaat in eigen gezin, is in staat die ook toe te passen in grooter verband. Het gezin immers is bet fun dament van ons geheele maatschappelijke leven. Daar leeren wij ons aanpassen, ons zplf wegcijferen, ons deel van een geheel voelen, kortom wij leeren daar eigenschappen, die wij als goede leden van het groote Nederlandsche ge zin zoo zeer noodig hebben. Werken niet zoo de gezinsver houdingen door in ons geheele volksleven? In de komende week zult ge zpker door de waarheid van dit alies worden gegrepen, als ge luistert naar de manier, waar op in de verschillende voordrach ten de vragen omtrent het gezin zullen worden belicht. Deze op roep van de Kerken moet zeker 1 t, worden misverstaan. Hier wordt een bproep op U allen ge daan, op het "geheele Nederland sche volk, zich weer bewust te worden van het belang en de functie van het gezin voor de ge heele samenleving. Het is een kwestie van practisch idealisme. Slechte gezinnen vormen een ver giftigde maatschappij en uit goede gezinnen kan een harmonische samenleving groeien. roep worde verstaan en overal worde doorgegeven. Daarom is het ook mij een behopfte, bij den aanvang van deze gezinsweek de wensch uit te spreken, dat de op wekking die hierin van de kei ken uitgaat er toe moge medewerken, dat gij allen, luisteraars, bereid gpvonden wordt in Uw gezin mee te arbeiden aan den opbouw van ons volk. Prof. dr. P. Kuin, secretaris generaal van het ministerie van economische zaken, zal hedenavond te 19.45 uur over den zender Hilversum I spre ken over de toekomst van de rijksbureaux. De mijnenvegers die heden uit Rotterdam zouden ver trekken, zullen, naar wij ver nemen, eerst in de tweede helft van deze week uitvaren. ZOODRA de uitslagen van de Zondag gehouden gemeenteraadsverkiezinen voor Berlün wezen op een nederlaag voor de socialisti sche eenheidspartij, werden de drie leiders van deze par ty uitgenoodigd voor een con ferentie met leidende Russi sche functionarissen. Partij functionarissen zelden van de conferentie^ dat zij een „levendig" verloop had. Naar verluidt hebben de Sov jets te kennen gegeven, dat zij verrast en teleurgesteld waren over den uitslag en dat de par tijleiders hen onjuist hadden" voorgelicht over de instelling van de Berlijners ten aanzien van de Soc. Eenheidspartij. Ver der zouden zij de leiders ervan hebben beschuldigd, dat deze een verkeerde verkiezingstacliek had den toegepast. In politieke kringen acht men het niet onwaarschijnlijk, dat de nederlaag van de door de Russen gesteunde par lij van invloed zal zijn op de Russische gelragslijn met betrekking lot Berlijn, in het bijzonder wat betreft, dë leve- ranlies uit de Russische zone. Deze veronderstelling schijnt des te juister, daar de leve ring van olectrische stroom aan de Russische sector van de stad, evenals aan Char- lottenburg in de Britsche sector, gistermorgen is ge staakt. Berlijn is niet in staat zichzelf van stroom te voor zien. Van de zijde der Soc. Een heidspartij neemt men aan, dat PER K.L.M. is het echtpaar Tiarda van Starkenborgh Sta- chouwer naar Amerika ver trokken. „de stroom van gaven", zooals exlra voedsel, kleeding en tabak, die door de Sovjets voor de Ber- lijnsche bevolking ter beschik king werden gesteld, nu wel is opgedroogd. Volgens den correspondent van de Times te Rome zijn alle geruchten omtrent een aanslag op Z. H. den Paus categorisch tegengesproken in Vaticaanstad. De Joegoslavi sche vrouw, die gearresteerd werd, had het, volgens mede- deeling der autoriteiten, niet op den Paus voorzien, doch, naar men aanneemt, op een prelaat in het gevolg van den Paus. Van den betroffen pre laat wordt gezegd, dat hij op het punt staat uit de Russisch orthodoxe kerk te treden en roomsch-katholiek te worden. Bij aankomst te New York heeft Molotof verklaard, er zeker van te zijn, dat de vraagstukken, dip de V.N. in de naaste toekomst zullen bespreken, op succesvolle wijze kunnen worden opgelost. Iedere moeilijkheid zou, volgens hem, met goeden wil en den waarachtigen wensch om tot over eenstemming te komen overwon nen kunnen worden. Molotof zeide voorts, dat de de legatie der Sowjet-Unip er toe zal bijdragen, dat het werk der alge- meene vergadering en den raad der ministers van buitenlandsche zaken met succes wordt beëindigd voor versterking van den vrede en het welzijn der volkeren, groote en kleine! In het algemeene streven der NederlandschBelgische toenadering zal op 26 en 27 October een groot Neder- lanusch congres van Katholie ken uit Nederland en België worden gehouden in het Ka tholiek gemeenschapsoord „De Drakenburgh" te Baarn. Z. Em. Kardinaal de Jong is uit Rome, waar hem door Z.H. den Paus op diens buitenverblijf te Castel Gandolfo den Kar dinaalshoed werd overhandigd, in Nederland teruggekeerd. Z. Em. bij zijn aankomst in den Haag. (A.N.P. P.) De opzet van dit congres is be langrijke deputaties van het cul tureele leven van Noord en Zuid bijeen te brengen om de richtlij nen en mogelijkheden voor een nauwe cultureele samenwerking te bespreken. Inleidingen ziilien worden gehouden door Prof Dr. L. Beiion over de noodzaak der samenwerking alsmede door Prof. Dr. H. van Breda, Gerard Knu- velder. Albert Westerlinck Ber nard Verhoeven. In de avondbij- eenkomsten geven Antoon van Duinkerken en Prof. Dr Ei ank Baur hun visie van het Noorden op het Zuiden en van het Zuiden op Noord Nederland. Een reeks van prominente per sonen op cultureel en sociaal ge bied zegden hun komst en mede werking toe. Radio Frankfort meldt, dat 300 man Amerikaansche mili taire politie, voorzien van automatische wapenen, tanks en ieeps, te Stuttgart razzia's hebben gehouden in verband met de bomaanslagen. Er wer den huiszoekingen verricht. 200 man Duitsche politie nam aan de operaties deel.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1