BLOED EN LIEFDE" 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad Cantecleer presenteert: A. M. H. C .-nieuws Eenrichtingsverkeer St. Annastraat St. Caecilia K.A.B.-HOEKJE Feestavonden en Kinderfeest GEMEENTERAAD Ongewenschte Evangelie-predikers Met zijn negenen op het matje R.K. ARBEIDERS BEWEGING H. S. V.-Uifgeest „Anti-fasciste veroordeeld" De raad bijeen WEERBERICHT DINSDAG 22 OCTOBER 1946 De 600ste opvoerinq van God fried Bomans waarschijnlijk eerste creatie „Bloed en Lief de" is voor Cantecleer een behoorlijk succes qeworden. Het Gulden Vlies was uit verkocht en de spelers hebben van hun uiterst moeilijke rei len qemaakt wat zij konden. Een spel, dat een avond tot het middernachtelijk uur vol maakt, vraaqt zekér van ama- teur-tooneelisten veel van hun krachten en dat ze tot het einde toe de vaart en het elan erin wisten te houden, spreekt voor zich. Het stuk is een samenstelling van veel onzin, zeer veel humor, hier en daar een rake degenstoot in het hart van den tegenstander in 'easu den gewichtigen mensch en met- een opzettelijke verwaar. loozing van tijd, geschiedenis en algemeen-erkende waarheden. Waar keizers, vorsten en ecfel- vrouwen met het gemak van een mengapparaat dooreen worden gehaspeld en uit het leven gaan als een secondeteller, kan men niet verwachten, dat er één en. kele serieuze alinea in het ma nuscript voorkomt. En daarom davert de onzin van deze mid- deleeuwsche figuren met hun hoofsche manieren, kleeding en waanzin over de voetlichten de zaal in. Er wordt gespot met alles wat normaal en reëel is, zoo erg. dat de toeschouwer zich soms afvraagt, of dat alles van een nuchter mensch afkomsitg is. Toch moet worden gezegd, dat niemand meer nuchterheid bezit dan Bomans in zijn onover troffen origineele humor Cante cleer speelde, dat het een lieve lust was. Boudewijn de lands knecht (Jan Doggen) was een allerkostelijkste figuur en om hem heen groepeerden zich de overigen, naar gelang hun waar digheid in het uitbeelden van de wereldlijke machten, zoodanig, dat geen enkele speler zich mag inbeelden het beter te hebben gepresteerd dan zijn tegenspe- le rs. Gelukkig waren er ook fouten, gelukkig, omdat anders de vol maaktheid van deze amateurs zou voeren tot een nonchalance in het vervolg van hun optreden en dlat is de ergste misstap, die het dillettantentooneel kan ma ken. Amateurs mogen niet vol maakt spelen, anciers gaat he spanning van kracht-opvoering verloren en is het gezelschap ge doemd uit te sterven. De fouten van te zacht spre- Dames I zette haar zegetocht voort. Met 61 werd in Heem stede van Rood Wit II gewon nen. Over alle linies waren de Alkmaarsche dames veel sterker en sneller en regelmatig werd de score opgevoerd De Alkmaar sche rechtsbuiten nam 4 doel punten voor haar rekening, ter wijl linksbinnen en linksbuiten beiden ook een mooi doelpunt maakten. Heeren I wisf in den uitwed strijd tegen Amsterdam II geen overwinning te behalen. Voor de rust werd in zeer hoog tempo gespeeld, waarbij Alkmaar zeker den to°n aangaf. Deze meerder, heid wist de voorhoede echter niet in doelpunten uit te druk ken en de ruststand was 00. Na de rust wist Alkmaar het hooge tempo niet langer vol te houden en bracht Amsterdam in korten tijd den stand op 40. De verdere uitslagen waren: Dames: Alkmaar IIKraaien II 5—0. Heeren: Alkmaar IIAmster dam IV 12 (onder protest te gen toekennen van het 2e Am. sterdamsche doelpunt) Amsterdam VAlkmaar III 7—0. De bewoners van de St. Anna., straat hebben een adres aan den Raad gericht met het verzoek dat deze straat wordt aangewezen voor éénrichtingverkeer vior voertuigen op vier of meer wie len. B. en W. stellen den Raad voor het adres in haar handen te stellen ter uitvoering. Of dit inwilliging of afwijzing inhoudt is ons niet duidelijk. ken, trage reactie en houding gebrek blijven ten alle tijde de zwakte van dillettantisme, ook al staat eên bepaald gezelschap veel hooger dan andere. Decor, grime, costumeering en regie waren uitstekend, gratie vol en krachtig, zood'at het ge heel een waardige verjaardag werd van het 600-jarige kind van den litterator-humorist Godfried Bomans, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn, maar die schriftelijk zijn groeten uit de verre middeleeuwen zond naar spelers en publiek. Onder de talrijke aanwezigen merkten wij o.a. op den Hoog- eerw. Heer Deken en vele gees telijken. Door omstandigheden heeft de R.K. Harmonie „St. Caecilia' de dónateursuitvoeringen, die voor heen gegeven werden in de maand November, moeten ver stellen naar Januari a.s. De do nateurs zullen dit niet prettig vinden, maar de wetenschap, dat de Harmonie alles doet om leden en steunleden in alles ter wille te zijn, ook al is dit soms erg moeilijk, maakt deze verande ring niet al te zwaar. De avon. den komen dat is de hoofdzaak; of dit nu November of Januari is, dat doet aan de uitvoeringen niets af. Voor den goeden gang van zaken in alle opzichten heeft het bestuur echter gemeend' de kwi tanties binnenkort toch aan te bieden en de donateurs zullen wel zoodanig begrip voor alles hebben, dat ze dezen maatregel van het bestuur niet al te zwaar tillen De groote moeilijkheid is misschien, dat de contributie verhoogd is tot f 2.50 per jaar voor hen, die gewoon waren een minder bedrag te storten Dit is gedaan m verband met dé enor me duurte van instrumenten reparatie en muziekaankoop. Het bestuur vertrouwt, dat een en ander niet te bezwaarlijk voor de donateurs zal zijn en dat zij hun steun niet willen onthou den aan deze uitstekende katho lieke muziekvereeniging. SCHAAK-WEDSTRIJDEN Vrijdagavond speelde de Alkm. Schaakvereeniging D.O.S. een wedstrijd tegen de Zaansche Schaakclub „Westzaan" voor de competitie van de N.H.S.B. D.G.S. wist met 73 in de meerderheid te blijvm. GESLAAGD Op het dezer dagen te Amster dam gehouden examen slaagde voor apothekers-assistente Mej. Joke Boom te Alkmaar. Op 29 en 31 October en 1 No vember a.s. zullen de Feestavon den ter gelegenheid van hei 50- jarig bestaan worden gehouden. Plaatsbewijzen hiervoor kuv.nen worden afgehaald a 10 cent per persoon op Vrijdagavond 25 Oc tober a.s. van 8 tot 9,30 uur en Zaterdagmiddag 26 October a.s., van 4 tot 6 uur, in de zaal van den heer A. Haring, Oudegracht 130, alhier. Verder verzoeken wij de 'eden vriendelijk de verstrekte, kaarten voor de feestavonden niet aan niet-leden te geven, daar deze ab soluut den toegang zal worden ge weigerd. In de Donderdag a.s te hou den raadsvergadering komen o.m. de volgende voorstellen aan de órde: Voorstel om B. en W, een ere. diet toe te staan van 33.950 voor he+ vernieuwen van den wal- muur langs de oude gracht tus- schen Groot Nieuwland en de Hofstraat; een voorstel om het heffingspèrcentage op gebouwde eigendommen te verhoogen van zes op zeven procent en dat voor ongebouwde eigendommen op drie procent te stellen. Een voorstel tot subsidie-ver hooging aan de commissie voor huisverzorging en wel van f 1600 tot f 2350 Een voorstel om subsidie en medewerking te ver- leenen aan het bestuur van de R.K. Meisjesscholen alhier voor den'aanleg van een centrale ver warming met oliestookinrichting in de St. Agnesschool. Een voor stel om' de Sted. Muziektuin te verpachten aan den heer De Ja ger voor 1000 voor het tijdvak van 1 Oct 1946 tot 1 Oct. 1947. Na dien datum zal een h'oogere huur zijn verschuldigd en voorts nog e'en voorstel om ingevolge een adres van de bewoners van den Westerweg om de boomen langs dien weg om de andere te rooien en de open plaatsen door jonge boomen te doen innemen, BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrika d. v. Hendrik Labordus en P. Cor- nett. Gehuwd: Quirinus Snij der en Elisabeth M. A. Borde- wiik. Overleden: Cornells Th. Pepping, oud 5 dg. TEGEN PRIJSOPDRIJVING De econ. dienst van de po litie heeft tegen een juwelier die lepels, vorken, messen en dergelijke tegen te hooge prij zen verkocht, proces-verbaal opgemaakt en de heele partij in beslag genomen. Dit wil zeggen bij wijze van spre ken, aangezien het matje slechts plaats biedt voor 3 of 4 personen. Negen Waarlanders stonden op een rij voor den Politierechter, Mr. v. d. Wall Wake, De zaak, drie weken geleden reeds behan deld, werd voortgezet. De ver dachten hadden in Januari van dit jaar vijf colporteurs vm de „Wachttoren", die hier als getui gen optraden, letterlijk uit hun dorp gezet, na hun lectuur te heb ben ontnomen, welke ze -ver scheurden ef in het water gooiden. De getuigen wisten zich niet meer te herinneren, wie nu pre cies geslagen had, slechts ovei één verd. waren ze het eens n.I. P. A. D., die wellicht het meest op viel door zijn nogal rijzig postuur. Een voor een vroeg de rechter de verdachten naar de grond van hun handelingen. Zelfs witte la kens en spookverschijningen kre gen schuld, doch het antwoord kwam hoofdzakelijk hierop neer, zooals een der verd. zoo kernach tig uitdrukte, dat ,,Als je nog- een beetje katholicisme in je lichaam hebt, kun je die lui niet duldeh", die zooals een ander het gei „Paus eiPoriesters zoo in den grond trapten, dat je bloed wel moet gaan koken". Vier van het stel ontkenden ab soluut iets met de zaak te maken te hebben, aangezien zij niet op het strijdtooneel aanwezig waren geweest. Slechts een getuige nl. U. K, verklaarde in gebroken Hol- landsch-Duitsch C. D. te hebben herkend. De Officier van Justitie laakte in zijn requisitoir de ma nier van optreden van verd., doch het moest hem van het hart dat de getuigen van Jehova in den lande ook zger provoceerend op treden. Spr. was van meening dat de godsdienst maar in de kerk of in de huiskamer moet beleden worden, „de straat is er slechts voor het verkeer". De officier trok een vergelijking tusschen het op treden van Jehova's getuigen en de processie, waarbij hij beweeide dat ook ev. de laatste velen erger nis zal geven. Doch do vergelij king, die overigens niets met de zaak als zoodanig te maken had, loopt natuurlijk mank. Een pro cessie is immers niet beleedigend, wat van de „Wachttoren" niet ge zegd kan worden. De eisch luidde voor P. Br., J. W. B., P. B. en C. D, vrijspraak op grond van onvol doende bewijsmateriaal. Tegen N. B., de oudste van de groep f5 of 5 dagen, terwijl togen de overi gen fio of 5 dagen' werd geëischt. De rechter sprak de vier eersten vrij, doch inzake de anderen oor deelde hij het heter allen gelijk te behandelen, en veroordeelde ieder tot een boete van f10 of 6 dagen. Toen na de sluiting dei- zaak een der getuigen gelegenheid kreeg een onkostenrekening in te dienen, riep hij: „Ik teeken appèl aan". „Tegen wien?" vroeg de rechter. „Tegen den Officier, want die zegt„Eruit" rjèp de rechter, „onmiddellijk". Met vereende krachten werd de man buiten de deur gezegd. Als je wilt getuigen, ga je gang, maar hou je fatsoen. DE VIJFDE KEER Hedennacht is ingebroken in de tabaksfabriek van de fa. Helling en Zn. aan de Mos- terdsteeg. Een groote partij shag werd ontvreemd. Dit is reeds de vijfde keer in succes sie, dat bij deze firma werd ingebroken. De politie stelt een onderzoek in. HEILOO Zondagochtend werd een H. Mis gelezen voor de levende en overleden leden der beweging. Onder de H. Mis gingen velen ter H. Tafel, Na de Mis kwamen de leden iri het Brunogebouw bijeen voor het gemeenschappe lijk ontbijt. De voorzitter, de heer J. Bol. ten, heette allen hartelijk wel kom, in het bijzonder den heer G. v. Slingerland. Ook de GA., dé Weleerwaarde heer Kap. v. d.- Voorn, gaf acte de présence. De G.A. sprak den heer v. Slin gerland toe en feliciteerde hem met de Pauselijke onderscheiding die hem te beurt gevallen was. Na het ontbijt spoorde de voor zitter alle leden aan om vooral steeds leden te werven. Er zijn nog 100 r.k. arbeiders in Heiloo niet r.k. georganiseerd. Er zal Vrijdagavond na 't Lof, Zaterdag van 1719 en Maan dag van 1921 ,uur zitting ge houden worden in de bibliotheek om advies te geven betreffende de in te vullen formulieren voor het consumentencrediet. Dan geeft spr. aan d!e ver schillende data van het winter- program. 26 November komt de dioce. sane verbondsvoorzitter J v. d. Akker spreken over „Arbeids vreugde". 't Masker zal op dien avond het tooneelspel „Wan trouwen" opvoeren. 29 December is er voor de schoolgaande kinderen der leden een kinderfilm, terwijl medio Januari een jaarvergadering zal worden gehouden. 19 Maart 1947 gezinsavond. Dan komt spreken mevr, Bou- dens.v. Heel Hierna kwam de heer v. Slin gerland aan het woord. Spreker dankt den G.A. en den voorzit ter voor de gelukwenschen tot hem gericht. Dan memoreert hij den groei van de beweging van af 1896 Hij wijst op de groote moeilijkheden, die de ouderen onder de arbeiders gehad heb ben om alles te brengen tot dat gene wat het nu geworden is. Nu moeten de arbeiders 't zaad, dat toen en in latere jaren uit gestrooid is, opkweekéh en met liefde verzorgen, om straks een rijken oogst zonder onkruid bin nen te halen. Met het onkruid bedoel ik het' communisme, al dus spreker, niet den communist individueel. Voorts vroeg spr. de jongeren zich met enthousiasme en élan in den strijd te werpen. De voorzitter dankt den heer v Slingerland en sluit dezen vruchtbaren en mooien morgen me+ het zingen van het „Aan U o Koning der Eeuwen". 's Avonds 8 uur kwamen de leden met hun dames bijeen in het Brunogebouw voor een ont spanningsavond!. Na een woord van welkom door den voorzitter, kwam het Maskercabaret, voor het voetlicht met een gevarieerd' programma. Het publiek heeft zich hiermee best kunnen ver. maken. Deze tamme strijd werd door HSV verdiend met 72 gewon nen. Direct na den aftrap zet HSV een zeer goed offensief in. Goed samenspelend trekt de voor hoede herhaaldelijk op het Uit. geestdoel af en de keeper weet me|; kunst en vliegwerk plus 'n dosis geluk erger te voorkomen Nadat zes minuten gespeeld wa ren opende P. Keeman met een pracbtschot de score, 1—0. Hier na wist HSV, door haar prima spelenden Haanraacfe, nog twee maal te scoren, zoodat de stand op. 30 kwam. De strijd: was 20 minuten oud, 'toen de linksback van Uitgeest den bal onverwacht op zijn doel terugspeelde en in eigen doel schoot, 40 Toch wist Uitgeest den stand-tót 42 terug te brengen. Na de thee zien we Uitgeest in goeden vorm en 25 minuten lang was het benauwd voor het HSV-doel. Dan komt HSV weer „los"; regelmatig stijgt de score, totdat met 72 het einde komt. zoo lazen wij bij een onzer bevrien» de bladen. Én voor we tijd hadden goed nijdig te worden over de reae- tionnaire machten die tel'kens pro_ beeren het fascisme weer té paard te helpen, lazen we verder en ver namen,' dat "Maria Tersa Toral; Spaansch geleerde en anti.fasciste; gisteren te Madrid veroordeeld werd beschuldigd van communistische ac tiviteit." Hoe we verder ook speur, den en ofschoon we de krant aan alle kanten en ondersteboven beke ken hebben er was van anti fascisme niets te ontdekken. Toch is dit soort berichtgeving wel hoopgevend. We kwamen ten minste Jan Jansen tegen die tot twee gulden boete was veroordeeld omdat hij de hond van den buurman ge schopt had. We hebben hem beloofd te schrijven over "een bekend anti fascist (want dat is-ie) veroordeeld wegens schpppen van 's buurmans hond". En ook Piet Pieterse; die veroordeeld werd voor "ondermaat, sche'' hebben wij beloofd te schrij ven van "Piet Pieterse; de alom- bekende antifascist, veroordeeld wegens het vervoeren van...." Schande, schande over U; o Rechtspraak in dit land. De gevan genissen, overvol met gegarandeer_ de anti-fascisten, schreien ton he mel om wraak. Filosoof EGMOND AAN ZEE De raad der gemeente Egmond aan Zee kwam onder voorzitter schap van Burgemeester M. Nlele in vergadering bijeen. Het eerste punt der agenda omvatte den verkoop van grond aan de woningbouwvereenigmg Egmond aan Zee a f3.— per M2. Aldus werd besloten. Voorts kwam onder de „amer het verleenen van een credie. ran f78,00ü.aan bovengenoemde vereeniging, dat zonder moeilijk heden werd goedgekeurd. Aan den heer Bodenstafi zal worden verkocht een strook grond naast zijn woning voor de stm van f4.25 per M2. "Het aangaan van een ekemng. courant-overeenkomst voor 1947 met de bank voor. Ned. Gemeen ten ad f 50.000,en een kasge d- ieening t d f 250.oU0,werd door den raad goedgekeurd. Voo- kin deren die buitengewoon onder wijs behoeven en hiervoor in Alk maar op school moeten kan, naar de voorzitter in verband met ver zoeken mededeelde, het schoolgeld voor rekening der gemeente ko men, de reiskosten echter mogen volgens rijksregeling niet worden vergoed. De heer Zwart (PvdA) -lite dit onbillijk en de heer de Graaf (PvdA) vond dat men deze wet maar moest negeren. Aan den heer H. Prins zal we gens gevaarlijke mijnopruimings. werkzaamheden welke hij steeds pro deo verrichte een gratificatie van f 200,worden toegekend H. Snoeks (KVP) klaagde over het vernielen van dennenaanplant door de kinderen van de kolonie huizen. De voorzitter zal de be treffende directies hierover doen aanschrijven. De heer van Pel vroeg of naast het nieuwe sport terrein de oude vuilnisbelt moet blijven bestaan. De voorzitter zei- de dat deze kwestie in een vol gende vergadering besproken zal worden. URSEM R.K. TOONEELVEREENIGING Voor een uitverkochte zaal speelde de R.K Par. Tooneel- vereehiging het blijspel „Een schoonmoeder uit duizend". Het stuk> werd op uitstekende wijze gespeeld. En het publiek heeft gebulderd van he( lachen om de d'olle klucht. Wij twijfelen er niet aan, dat Donderdag 24 Oct. de zaal wederom gevuld zal zijn Een aanbeveling om dif te gaan zien is ten zeerste op zijn plaats. Kaartverkoop aan. de. zaal Don. derdag 24 October vanaf 4 uur. BERGEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria Anna d. v. Thijs de Moet en Maria Hoogeboom; Maria Cornelia Gerarda d. v. Jacobus Maria Houten-bos en Maria Cornelia Roobeek; Petronella Maria d. v. Bernardus Jacobus Beemster-boer en Elisabeth de Moei; Jan z. v. Pi etet Jacob Nederveen en Maaike Buizer; Adina Maria d. v. Lorentius Theo. dorus Koopman en Adina Agatha Rietveld. Ondertrouwd: Karei Piet Plaats man en Maria Jacoba Bijwaard; Ja cob Hoekstra en Pietje Boorsma. Weersverwachting medegedeeld door bet K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond KOUDER! Aanvankelijk zwaar bewolkt met voornamelijk in het. Zul. den van het land hier en daar nog eenige regen; later breken de bewolking. Daling van tem. peratuur. Matige; tijdelijk krachtige wind tusschen noord oost en Zuidoost.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2