Nieuw Heden begint de vergadering der Vereenigde Naties Naleving of herziening van het Verdrag van Potsdam Russen deporteeren Berlijnsche technici naar het Oosten 24-uur-staking bij de mijnen Voor Alkmaar en omgeving Een blik op de agenda Veto-recht1 het neteligste probleem OOK DE EERSTE KAMER BIJEEN DERTIG DOODEN TE MENADO Bij het' onschadelijk maken van zeemijnen Politieke besprekingen te Batavia begonnen Sociaal-Democraten protesteeren Bevin verdedigt Engelands buiten- landsche politiek Grootste deel der arbeiders werkte door Prins Bernhard heeft het ziekenhuis verlaten De Berlijnsche gemeenteraadsverkiezing De onbekende soidaaï van 1940 Zindelijkheid *s Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal; f 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandsch Daqblad %JP Buiten God is nergens veilig fVondel WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11059 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpe) DE ALGEMEENE Vergade ring van de V. N. ral hedenavond (Europ. tijd) te New Vork bijeenkomen om haar werkzaamheden te be ginnen. President Truman zal met een rede van 25 minuten, die viapde radio over de ge- heeie wereld wordt uitgezon den, zich tot de afgevaardig den van 51 landen richten en tegelijkertijd de vergadering openen. Waarnemers verwachten, dat Molotof het tempo van de verga dering zal aangeven in zijn rede, die hij tijdens de eerste vier da gen van het debat in de vergade ring zal houden. De eerste vergadering van de Vereenigde Naties had reeds in Januari van dit jaar plaats. Spaak was toen voorzitter en hij zal dit ook nu weer zijn. Tijdens de eer ste vergadering zijn de grondsla gen gelegd voor dit grootsche in ternationale opbouwwerk, met als voornaamste resultaten de in stelling van den Veiligheidsraad, waarin Nederland een zetel heeft en een Economischen en Socialen Raad, waarin ons land niet ver tegenwoordigd is. Het is uitermate belangwek kend eens na te gaan wat de ver gadering in New York nu gaat doen. Hierom volgen de meest belangrijke agendapunten. Nadat de vergadering zich, evenals dit in Londen geschiedde, in zes of meer commissies zal heb. ben verdeeld, begint men met het houden van algemeene beschou wingen gevolgd door het toelaten van nieuwe leden, Een agendapunt, waarom nog wel wat te doen zal zijn is het voorstel van Australië en Cuba om wijziging te brengen in het veto-recht. Het veto-recht vormt we! een der neteligste punten in de nieuwe volkerengemeen schap. Dit bestaat .hierin, dat wanneer het geen procedure- kwestie betreft, het tegen stemmen van een der Groote Vijf in den Veiligheidsraad een voorstel torpedeert. Nederland is van dit veto-recht van het begin af een ernstig te genstander geweest. Het. zal wel Vrijdag a.s. 2 uur zal ook in de Eerste Kamer, die in co mité-generaal bijeenkomt, de regeering een verklaring af leggen over de voor te stellen grenscorrecties. Te Menado zijn dertig per- sonen gedood en zeven en i twintig gewond tengevolge van de ontploffing van acht- tien Jaoansche zeemijnen. De I ontploffing had plaats, toen i een opruimingsafdeeling van de Nederlandsche Marine te Menado bezig was münen on schadelijk te maken. De com mandant van de opruimings afdeeling. drie militairen. 22 Indonesiërs en 4 leden van 'n Japansch strafpeleton wer den gedood. Zeven en twintig Indonesiërs werden gewond. moeilijk zijn in het veto-recht verandering te brengen want dit recht ligt in het Handvest ver ankerd. Dit zou dan dus in ieder geval gewijzigd dienen te worden. Voorts vermeldt de agenda de verkiezing van leden van den Veiligheidsraad en van den Eco nomischen en Socialen Raad. ter wijl ook de codificatie van het Volkenrecht ter sprake zal komen. Ook het vluchtelingen-vraagstuk zal aan de orde komen Een no vum op het gebied der internatio nale organisatie is het agenda punt: „rechten van den Mensch". De Volkenbond hield zich me' dit onderwerp niet bezig. Wellicht is de Duitsche politiek, die alle rechten, welke men meende te be zitten, met voeten trad, er niet vreemd aan, dat de Ver. Naties zich met dit onderwerp gaan bezig houden. De eerste bijeenkomst van de leden van de Commissie- Generaal en de Indonesische delegatie ter behandeling van politieke problemen is giste ren ten huize van Sjahrir begonnen. Lord Kïllearn was hierbij niet aanwezig. Deze vergadering 'heeft ruim een uur geduurd. Er werden in leidingen en beschouwingen gehouden. Gisteravond heeft Sjahrir de leden van dë Commissie-Gene raal aan een diner genoodigd. Allen waren aanwezig, uitgezon derd prof. Schermerhorn, die we gens een lichte ongesteldheid verhmderd was. Aan het diner zaten bovendien aan: lord Killearn, Michael Wright, Lord Killearns plaatsver vanger, de Australische vertegen woordiger Ballard. Gilbert Ma- ckereth, dr. P. J. Koets, Abdoel- kadir (adviseur van den lt g.g dr P. J. A. Idénburg, mr. K. F, J. Verboekel en enkele Indone sische ministers Radio Frankfort heeft mede gedeeld, dat de Sovjet-auto riteiten gisteren het bevel hebben gegeven tot het weg voeren van Duitsche technici en arbeiders in de electriei- teitsindustrie uit den Oosteljj - ken sector van Berljjn. De correspondent van Reuter meldt, dat plotseling honder den Berlijnsche technici en hun gezinnen door de Russen bijgestaan door Duitsche po litie, in den Sovjet-Russische sector van .Berljjn zijn opge- pakt en in Oostelijke richting zijn weggevoerd. Ook de Amerikaaasche autori teiten hebben bevestigd, dat de deportatie der arbeiders en hun gezinnen voortgang vindt. De leiders der sociaal-democra tische partij zijn te Berlijn bijeen gekomen en hebben een resolutie aangenomen, waarin geprotes teerd wordt tegen het „deportee- ren" van Duitsche arbeiders uit den Sovjetsector van Berlijn. In de resolutie wordt verklaard: „Den dag na de verkiezingen* zijn ervaren arbeiders -in de Sov- jetzone uit hun huis gehaald te gelijk met hun gezinnen en buis- raad, om tegen hun zin elders aan het werk te worden gesteld. De sociaal-democratische partij be schouwt deze maatregelen als een inbreuk op de menschelijke rech ten en het principe van het inter nationaal. recht." „De sociaal-democratische partij zal niet werkeloos blijven, wan-' neer er maatregelen in Duitsch- land worden genomen, die on langs nog door de vonnissen te Neurenberg voor de geheele we reld zijn veroordeeld. De partij' zal alle wapenen, die de werken de klasse ter beschikking staan, gebruiken om de rechten der ar beiders te verdedigen." DEVIN heeft gisteren in het Engelsche Lagerhuis een rede over de Britsche buiten- iandsche politiek gehouden als opening van een tweedaagsch debat over het Britsche poli tieke beleid in het buitenland. In zijn redevoering zeide Be- vin, dal de Britsche regeering haar best zou doen om een regeling in Indonesië te be vorderen Engeland heelt zulks reeds met kracht gedaan. Bevin hoopt, dat de aankomst van de Neaerland- sche commissie-generaal in Indo nesië tot een uiteindelijke regeling zal leiden. „Onze traepen zullen uiterlijk op 30 November uit Indo nesië worden teruggetrokken (toejuichingen) en ik heb alle 1 hoop, dat op dien datum reeds een regeling bereikt is." Bevin zeide o.m., dat de vraag stukken van Europa verband hou den met die van het Midden-Oos ten en Verre Oosten, terwijl wij tezelfdertijd rekening moeten houden met ontwakend nationalis me over de geheele wereld. Terwijl men dit erkent, zal men het in een wereld-organisatie moeten geleiden, daar het anders een gevaar voor verdere conflic ten zou kunnen worden. Een van de grootste fouten, die de vredestichters na den eersten, oorlog maakten was het negeer en van de Russische positie. Indien men deze vergissing niet had be gaan, zou tusschen beide oorlr.gen meer vertrouwen bestaan kunnen hebben, indien de Ver. Staten ook tot den Volkenbond zouden zijn toegetreden. Het Sowjet verzoek om een basis aan ae Dardanellen zou al- Haarlem helpt Nijmegen. In de Spaarnestad wordt een in zameling gehouden van glas voor het geteisterde Nijmegen. Een jeugdige Haarlemsche draagt haar „ruitje" bij. De jongstleden Zondag op een algemeene vergadering van den Algemeenen Bond van Werkers in het Mijnbedrijf geproclameerde 24-uur-sta king is gisterenmorgen door gegaan. Het doel van deze staking was te protesteeren tegen het uitblij ven van een wettelijke goedkeu ring van het loonv oorstel, zooals dit door den Mijnindustrieraad bij de regeering is ingediend De Vak-Unie, waarin tie drie overige arbeidersorganisaties zijn vereenigd, had zich tegen de voor genomen staking uitgesproken Bij den vroegen dienst, welke om 6 uur begint, was het percen tage stakers niet bijzonder groot. 68°/o van de totale ondergrandsche en bovengrondsche bezetting eter Limburgsche mijnen, waarvan men aannam, dat zij op d'enst konden komen, gaf aan den op roep tot staking geen gehoor en ging normaal aan het werk. 32°/o Z.K.H. Prins Bernhard. die wegens maagklachten eenige Jagen ter observatie in het Stads- en Academisch Zieken huis te Utrecht was opgeno men. is gisteren naar paleis Soestdiik teruggekeerd. Bij het onderzoek werd geen af wijking gevpnden waardoor operatieve behandeling noodig zou zijn. of 6000 arbeiders lieten verstek gaan. Bij den middagdienst was het percentage, dat aan het werk ging 45°/o. Gerekend over de twee diensten (vroegen dienst en middagdienst) heeft ruim 61% van de arbeiders normaal ge werkt. Een juist cijfer van de op komst in den nachtdienst kon tot laat op den avond nog niet wor den verstrekt, omdat nog tot 12 uur arbeiders van de verschil lende tusschendiensten -aan het werk moeten gaan. Omstreeks 11 uur was echter den indruk, dat de opkomst voor den nachtdienst percentsgewijze ongeveer gelijk was aan die van den middag dienst. öok bij de dienst wisseling om 10 uur 's avonds hebben zich geen incidenten voorgedaan. Gisterenavond zijn te Ber lijn de officieele definitieve uitslagen van de Berlijnsche gemeenteraadsverkiezingen bekend gemaakt: sociaal-de mocraten 999.170 stemmen (48.7 Christen-democraten 454.202 st. (22-1 °/o); Soc. Een heidspartij 405.992 st. (19.8 Lib. democraten 192.527 st. (9.4 °/o). Ongeldig 39.164 stem men. Daar men het over de iuist- heid van sommige uitslagen nog niet eens is, kunnen in de komende .drie weken nog klei ne veranderingen optreden in deze einduitslagen. dus zeide Bevin, „een ongeoor loofde inbreuk op ae souvereini- teit van Turkije ten gevolge heb ben". Het verdrag van Montreux behoefde wijziging, maar de Brit sche -regeering wenscht deze kwestie internationaal gerege,d ta zien op een conferentie, die hier voor bijeen zou worden geroepen. De conferentie te Parijs had ge leid tot de conclusie, dat er een verdeeling tusschen Oost en West was. „Zulk een verdeeling moet, en, ik ben er zeker van, kan wor den voorkomen. De Britsche be langen in Triest liggen, aldus Be vin, alleen op het gebied van den internationalen handel, niet op strategisch. Hij hoopte, dat Joego slavië zijn standpunt ten aanzien van Triest zou wijzigen. Een in ternationaal lichaam zou de vrije vaart op den Donau moeten waar borgen. Bevin sprak vervolgens over Duitsehland. „Overeenstemming ten aanzien van Duitsehland is zoowel de toetssteen voor de be trekkingen tusschen de vier groo. te mogendheden als onze gelegen heid om een blij venden vrede op te bouwen." Ten aanzien van de over eenkomst van Potsdam zeide Bevin, dat Engeland niet be reid is die gedeelten hiervan, die ongunstig voor dit land zijn, na te komen, indien ook andere gedeelten niet zouden worden nageleefd. „De over eenkomst van Potsdam moet of in haar geheel worden na geleefd. of er moet een nieuwe overeenkomst in bet leven worden geroepen." De Duitsche industrie heeft een belangrijke rol in de Europeesche economie te spelen. Het was niet de bedoeling van Engeland deze mdustrie geneel en al te vernieti gen, behalve voorzoover zij de vol ledigheid in gevaar zou kunnen brengen. Bevin besloot met de woorden: „Wij zullen onze doelstellingen r#et kracht nastreven, dan ben ik er zeker van, dat de wereld het werk, dat we verrichten, zal er. nennen." Uit Brussel word! gemeld, dat een katholieke, liberale, socialistische en een commu nistische senator bij den se naat een wetsvoorstel hebben ingediend, het stoffelijk over schot van een niet-geïdentifi- ceerden soldaat, tijdens den veldtocht van 1940 gevallen, alsmede dat van een onbeken den verzetsman, onder de ge- wijden steen van de congres zuil te Brussel te begraven. LJ£T is van allereerst belang, 1 1 wanneer het in een huis houden net en schoon is. Laat onze Hollandsche zindelijkheid haar goeden naam behouden. Het geluk van uw gezin ja, ook van het uwe! hangt daar mede voor een groot stuk van af. Maar dan moeten ook alle gezins-leden meewerken om de zindelijkheid in huis op alle gebied te bewaren. Nu huishoudelijke hulp, helaas, voor menig gezin zoo moeilijk te krijgen is, steke een ieder de handen uit de mouw om het zijne tot de properheid in huis bij te dragen. Wanneer alles schoon en behoorlijk is, is iedereen graag in zijn eigen warme „thuis-', vooral op de komende langere avonden. Laat er een gezéllige huise lijkheid ook bij U zijn! MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1