RATTEN VOERDEN OORLOG 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad DE WIEG IN GEVAAR Kofh. Leesbibliotheek Noord-Afrika Wereldspaardag Ontvangen Prima S^neÜs Stenciiinkt Schrijfmachinelinten P. O. A. n.v., PAYGLOP 30-jarig bestaan St. Nicolaas De Minnesfreelen NAjDORF WINT TE PRAAG Doodstraf voor Jodenverrader DISTRIBUTIE WEERBERICHT Buitenlandsch nieuws UITSPRAKEN TRIBUNAAL WOENSDAG 23 OCTOBER 1946 Voor de arrondissementsrecht- bank; onder presidium van Mr. Krabbe; stond P. S. te Berkhout terecht wegens opzettelijke brandstichting. De woning van D. B.; welke hij bewoonde; stond hem niet aan. Midden in het land gelegen; kon t huis slechts bereikt worden over het hooiland van een buurman. Deze stond hem echter niet toe op zijn wei land te komen. Water moesten de bewoners ongeveer een kilo meter ver weg halen. Bovendien zooals de verdediger van verd. mr. C. Smal het zeer plas tisch schilderde konden de bewo_ ners niet slapen van de ratten; die 's nachts over de vloer liepen en al gillende met elkaar vochten. Moeder was hoofdzakelijk bevreesd voor de wieg van haar jongste spruit en deed den heelen nacht geen oog dicht. En tenslotte het ongedierteKortom S. wilde van woning' veranderen doch de woningcommissie achtte hem nog te g*oed gesitueerd dan dat. hij in aanmerking zou komen voor een nieuw huis. En steeds maar weer; eiken nacht voerden de ratten oor log! totdat verd. ten einde raad een vloermatje met petroleum bespren kelde en in brand stak. In het aan gebouwde schuurtje hield hij een vlammetje bij een hooihoop. De brandverzekering echter ging secuur te werk. Verd. viel door de mand. De Officier vond het feit te ernstig om hier clement te zijn- Stel u voor dat allen die een minder ideale wo ning hebben en dat zijn er velen aldus te werk gingen. De eisch luidde 4 maanden met aftrek. Mr. Smal trachtte den toestand in een helder licht te stellen om het gedrag van zijn cliënt te verklaren. Over veertien dagen uitspraak. DE HELER IS NIET BETER DAN DE STELER. Van een, naar hij beweerde, on_ bekend militair had W. L. te Am sterdam voor 3500 gulden een vracht- auto gekocht, welke hij weer voor 3750 gulden verkocht had. Verd. ont kende den auto zelf gestolen te heb ben, hetgeen er bij den rechter niet g<oed in wilde Maar hoe het ook zij; de heler is niet beter dan de steler; vond de rechter. Verd. had het per soonsbewijs moeten vragen van de genen, van wien hij den auto kocht; doch in zijn pleidooi wees mr. C. A. de Groot erop, dat persoonsbewijzen heden ten dage weinig waarde meer hebben. Er zijn er die drie persoons bewijzen in hun zak hebben. Daar evens verd. niet zoo goed op de hoogte was van allerlei bepalingen omtrent den verkoop van auto's, vond pleiter een straf van 6 maanden zooals die geëischt werd, wel wat hoog'. Over 14 dagen uitspraak. Wij ontvingen de catalogus van de Katholieke Leesbiblio theek, welke Dinsdag- en Vrijdagavond van half 8 tot half 9 gelegenheid biedt tot het leenen van boeken. ca talogus bevat circa 250 nieuwe boeken, welke na den oorlog zijn verschenen of herdrukt. De groote beteekenis van deze keurig uitgevoerde catalogus is, dat zij de gebruikers, aan de hand van verklarende teekens terstond volledig kan inlichten over den geschiktheid voor verschillende leeftijden. De catalogus, die na inschrij ving in de bibliotheek gratis ter beschikking wordt gesteld, mag in geen gezin, dat van de R.K. Bi bliotheek gebruik maakt, ontbre ken. Het ligt in de bedoeling van het Bibliptheekbestuur om de boekerij uit te breiden met boeken op het gebied van paedagogie. sociologie e.d., zoodat zij tenslotte aan alle eischen voldoet. Wenschen voor aanschaffing van bepaalde boeken kan men aan het bestuur kenbaar maken. Hoe grooter het gebru.k is, dat van de bibliotheek gemaakt wordt, des te grooter zal het aan tal boeken worden waarmee de catalogus wordt uitgebreid. Het bestuur hoopt het zelfs nog eens hier ter stede een Openbare Katholieke Leeszaal tot stand te brengen. BUURTVEREENIGING „DE LAAT" In het Wapen van Heemskerk hield de buurtvereeniging De Laat een groote feestavond voor dé buurtbewoners. Het leeuwenaandeel in he' slagen van dit feest hadden wel de Optimisten, die in een non stop-revue de aanwezigen ver maakten met sketches, zang, voordracht, snelteekenen en goo- chekanst, afgewisseld met con ferences en verrassingen. Er zat vaaart in den avond en zoodoen de werd het gegeven extra ge waardeerd In het bijzonder slaagde de „opera-repetitie". Het feest werd gesloten met een geanimeerd bal, dsdallen nog eenige uren aanges&Si bezig hield. Tevens stonden dezen morgen nog tv>e fietsendieven terecht; H. J. zonder vaste woonplaats en H. R. te Den Haag, welke laatste reeds 28 veroordeelingen achter den rug had. De Officier zag hem dan ook gaarne geplaatst in de Willibrordusstichting' te H'eiloo doch zoo ver is heb> niet gekomen. Hij werd veroordeeld tot 4 maanden met aftrek van preven tief. H. J., die overigens een blank re gister had. hoorde 1 jaar tegen zich eischen, 9 maanden voorwaardelijk en 3 onvoorwaardeijk met aftrek, zoodat verd., indien hij conform de uit spraak veroordeeld wordt; nog slechts een kleine maand in hechte nis zal moeten doorbrengen. Voor de cursisten van de Volksuniversiteit gaf gisteren avond de heer C. van Zwijn- drecht, secretaris van de Ned. Reisvereeniging, een lezing met lichtbeelden over Noord- Afrika. Na een bezoek in woord en beeld aan de stad Algiers, zooals deze was ten tiide van De Ruijter en zooals deze thans geworden is tot een groote dichtbevolkte ha venstad. volgde de beschsij- ving van een trip door Noord- Afrika, met zijn onherberg zame kust, zijn bergachtige binnenlanden en zijn vele res ten van bouwwerken uit het griis verleden. Naast het zeer boeiende woord van den inlei der droegen de heldere en in teressante beelden er het hun ne toe bij. om de niet talrijke aanwezigen de kilheid van de onverwarmde aula te doen vergeten. De Nutsspaarbank vraagt uw aandacht voor de alom in den lande gevoerde actie voor den Wereldspaardag. Morgen (Don derdagavond! van 7.157.30 zal via Hilversum II (415 m.) Dr. Buning. secretaris van den Ned. Spaarbankbond. een ra diotoespraak houden. Deze Spaarbankbond omvat alle particuliere spaarbanken, als mede een aantal bankspaar- banken. Aan het einde van het iaar 1945 bedroeg het tegoed van deze bii den Bond aange sloten spaarbanken 1018 mil- lioen gulden, verdeeld over 1.828.000 spaarbankboekjes. Op 31 October zal de Nuts spaarbank zonder onderbre king geopend zijn van 96 uur. Voor de ieugd aan de lo ketten en voor de op school sparende kinderen wordt op 31 October een kleine verras sing beschikbaar gesteld. Voor de ionge wereldburgers, die op 31 October in de gemeen ten Alkmaar, Heiloo, Bergen .of Ouderp het levenslicht zul len aanschouwen. stelt de Spaarbank een spaarbank boekje met een eersten inleg van tien gulden beschikbaar. Kortom, een goede traditie wordt hiermede in eere her steld. BURGERLIJKEN STAND Geboren: Frank W. zv J Ale- wijnse en A. Boonstra; Cornells W. zv Pieter Rolie en A. M. Lief- ling. Gehuwd: P. J. N. van der Gragl en Neeltje Molenaar; Ge- rardu Hoogerheiide en Lammigje Moorman. Overleden: Johanna C. N. A Wilers, oud 57 jaar. ONTMGETINGS AVOND A.s. Donderdagavond 24 Oct. 8 uur in Kinheim is de ontmoe tingsavond voor de dames van de R.K Actie voor de ongehuw de vrouw boven de 25 jaar. We noodigen de dames nog eens vriendelijk uit dezen ontmoe tingsavond mee te maken. Mej. Grijpink uit Amsterdam zal een causerie houden over liet werk van deze actie. tTet hestjmr AANRIJDING Gisteravond' had een aanrij ding plaats aan de Noordervaart, doordat een motorrijder die uit de richting Slompetoren kwam, verblind' werd door een tegen ligger. Hierdoor reed hij tegen een 10-jarige wielrijder op, die in dezelfde richting, zonder ver lichting midd'en op den rijweg fietste Beiden kwamen te vallen en het jongetje werd met een vermoedelijke hersenschudding opgnomen. en naar hel Centraal Ziekenhuis vervoerd. Het wordt tijd', dat ook de jeugd eens een verkeersopleiding krijgt. LANGEDIJK De R.K. Rijwielclub „Sint Ni colaas" vierde Zondag haar 30- jarig bestaan, 's Morgens werd door den Geestelijk Adviseur, de weleerw. heer kapelaan Boelen 'n H. Mis opgedragen voor de leven de en overleden leden. Na de H. Mis vereenigden allen zich in de Burg voor 'n gemeen schappelijk ontbijt, waarna een feestvergadering werd gehouden. De voorzitter, de heer P. Ber gen Az. opende de vergadering. Welkom werd toegeroepen aan den Bondsadviseur Rector Holt. huizen uit Alkmaar, den Bonds voorzitter Burgemeester Niet: uit Egmond en den eere-voorzitter en oprichter van de vereeniging, den heer Nico Pot uit Alkmaar. Spr. releveerde den gang van zaken in de vereeniging geduren de de laatste 30 jaar en herdacht de voormannen van de vereeni ging, de overleden functionarissen J. Ooijevaar en W. Duijsch en de leden'A. Winden en bode P. Ooijevaar. Rector Holthv.zen hield 'n feestrede. Spr. bracht doel en streven van den Bond naar voren, n.l. het in eere houden van de heilige plaatsen in ons bisdom. De leden van de rijwielclub bren gen 'n openbare geloofsbelijdenis langs den weg. Spr. besprak de bedevaartsplaats Egmond-Binnen waar St. Adelbertus wordt ver eerd en de zgn. Springprocessie te Echternach (Lux.) waar St. Willibrordus is begraven. Burgemeester Niele, onze Bondsvoorzitter feliciteerde de afdeeling Langendijk met haar 30- jarig bestaan. Langedijk is de oudste en een van de grootste af_ deelingen van den Bond. Nadat alle aanwezigen waren getracteerd sprak de eere-voor zitter Nico Pot woorden van feli citatie. Spr. releveerde de oprich ting van de club hoe zij in de ja ren 19141916 is ontstaan. De heer Jac. Weel gaf 'n ex posé hoe voor 25 jaar door de le den werd deelgenome.n aan den „Stillen Omgang". De moeilijk heden waren toendertijd ook groot. Het meerendeel der 'eden had slechte fietsen en de wegen (grintwegen met 'n paardenpad- je) waren ook slecht. Toen was de deelname aan den Stillen Omgang 'n heele opoffering. 's Avonds werd n feestavond gehouden. De geestelijk adviseur Kap. Boelen sprak 'n opwekkend woord waarna door eenige leden het tooneelstuk „Graaf-Loodgie. ter" werd opgevoerd. HENSBROEK BILJARTCOMPETITIE In het kader van de biljai;tcompe. titie uitgeschreven door de Ned. Biljart Bond district West Friesland werden in café Kossen te Hensbroek de navolgende uitslagen geboekt: Groep III klasse B: HBC (Hens. broek) ABC 1 (Abbekerk) 1—5. Verdeeld als volgt: de Vries 115 car. —Broertjes 16O: 11; Elvers 115 car. Kistenmaker 115 car.: 02; Koning 115 car. Uitenthuis" 115 car.: 02. Groep V klasse C: HBC 1—HBC 2: 4—2. Groep H klasse D: OBV 1 (Obdam) HBC 4: 4—2; HBC 3—HBC 5: 2—i; HBC 1—BBC 3: 5-0; HBC 2—HBC: 2—4. ZIJDEWIND SENSATIE IN NEW lORK De R.K Gemengde Tooneel. vereeniging „Onder Ons" komt met 't zeer vermakelijke klucht spel „Sensatie in New York" in 3 bedrijven, naar het Ameri- kaansch, bewerkt door Jac. Braun, haar entree maken bij het publiek op 27 en 29 October. Kosten noch moeiten zijn ge spaard om de eerste uitvoering van het seizoen zoo goed moge lijk te aoen slagen. Wij kunnen de liefhebbers van een klucht een bezoek aanbeve len. Voor verdere bijzonderheden wordt- naar de raambiljetten en naar de advertenties vérwezen, die'in dit blad zulten volgen WARMENHUIZEN De Kunstkring actief zooals ook het vorige seizoen heeft wederom het genoegen kunnen beleven Hubert Cuijpers met zijn Minnestreelen naar hier te halen. De uitvoering van vorig jaar bracht een groot enthousiasme te weeg bij het gehoor, om «e prach tige jongens- en mannenstemmen en om de gemoedelijke ongedwon genheid van Meester Cuijpers, Omgekeerd was het enthousiasme bij de Minnestreelen groot om de spontane ontvangst in deze ge meente. Geen wonder dat de hernieuw de kennismaking voor beide par tijen weer even enthousiast en tegelijk even joviaal-gemoedelijk was. De concertuitvoering in het Patronaat was prachtig. Een keur van liederen, waaronder eenige composities van Hubert Cuijpers, werd als altijd voortreffelijk ten gehoore gebracht voor een zeer dankbaar publiek. Als bijzonderheid en als teeken van wederzij dsche vriendschap hebben de Minnestreelen den vol genden dag (Zondagmorgen) de Hoogmis gezongen. HEEKHUGOWAARD TOONEEL VEREENIGING De tooneelvereeniging in het deel van Heerhugowaard ,,Het Kruis" heeft haar werkzaamheden reeds weer hervat. Gaf deze too neelvereeniging in Mei 1946 'n gave vertolking van „Des Son- daens Dochterken" met uitver kochte zalen, in November treedt zij weer voor het voetlicht met „Menschen in botsing" van Ben van der Holst. „HUIGENWAERD" De R.K. Gemengde Zangveree- niging „Huigenwaerd" te Heerhu gowaard Zuid, heeft 'n verrassing voor Heerhugowaard en omstre ken. Half November hoopt men op te voeren de operette „De Barbier van Straatsburg". Het belooft iets bijzonders te worden. Het is de bedoeling deze operette vier maal op te voeren en men verwacht druk bezoek, daar bij het bestuur nu reeds aanvragen om kaarten zijn binnengekomen. KOEDIJK GEGUND Het bouwen van 15 woningen voor de Woningboirwvereeniging te Egmond aan Zee is opgedragen aan de fa. K. Klaver en J. Mole naar alhier, onder architectuur van den heer H. van Gogh te Zaandam. Het Internationale Schaaktour- nooi té Praag is gistermorgen beëindigd. Met 10 punt uit veertien partijen heeft de Argen tijn Najdorf de eerste plaats be zet. De tweede plaats wordt ge deeld door Stoltz en Trifunovieh, die elk negen punten verzamel den. Foltys en Gligorcih volgen met ieder 3punt, Golombek 6'A punt, Pachman en Sajlar ieder 6 punten, Katetov en Kott- mauer ieder 5% punt. Guimard en Zita ieder 4 punt, Opocens- ky en Rohachek ieder 3 punt. Een 44-jarige Amsterdamsche koopman in parfumerieën uit de Plantage Middenlaan, G. J de Groot, die tijdens de bezetting van zijn werkplaats in de Nieu we Hooghstraat en later in de Sint Anthonie Breestraat een waar schrikbewind uitoefende op alle in zijn omgeving wonen de Joodsche landgenooten, maak te zenuwachtige slikbewegingen, toen aan het slot van mr. M. H. Gelinck's requisitoir voor het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam waarbij de adv.-fiscaal de doodstraf eischte, op de pu blieke tribune een spontaan ap plaus losbarstte. Deze verdachte heeft zich tijdens de bezetting als een bruut gedragen, aldus mr Gelinck. Hij beschouwde als marktkoopman de Joden als zijn grootste concurrenten en heeft van de bezetting gebruik willen maken om zich voor goed van hen te ontdoen. Dit heeft hij op de meest "kwalijke en verschrik kelijke manier gedaan: tallooze Joden zijn door de inlichtingen, fie hij aan den SD verschafte en oor de pressie, die hij uitoefen de op goede Nederlandsche poli- tie-beambten, gearresteerd en nimmer uit Duitschland terugge keerd. Hij vertoont niet de mm. ste spijt en tracht alles te ont- kenneri; zelfs wanneer de bewij zen zich torenhoog tegen hem opstapelen. Wij kunnen aanne- Filosoof denkt gTaag na over alle_ daagsche dingen, omdat daarmee de geest meer wordt gesefherpt dan met gewichtigheden, die blijken niets om het lijf te hébben. Zoo kwam het dat hij op een avond in vreemdsoortig gepeins verzonk over de distributie en haar eig'en. aardigheden. Het avondblad had in de bonnenlijst vermeld dat bon 632 moest worden ingeleverd voor fruit. Met een zijdelingsche blijk keek Filosoof naar zijn welgevulde fruit- bak, waarin appels en peren (zonder bon) lagen te wachten op het ge bruik. Als de fruitbak leeg was; werd hij steeds weer gevuld, niet omdat deze heerlijke vruchten vol gezond heid zoo goedkoop zijn, maar omdat het goed is er van te eten. De die naren van staat en volk hebben maanden geleden besloten dat dit kostelijk goed in distributie moest worden gebracht. Veel leelijke woorden en ruzievergaderingen met als resultaat dat men het eens werd. Maanden werd het fruit zoo maar met volle handwagens langs 's Hee,_ ren straten verkocht en het moet gezegd worden steeds goedkooper. En nu ineens geen appel of peer meer zonder bon 632. De dienaren van staat en volk lachen vergenoegd want hun wijs be sluit is er door, de huismoeders lachen ook al, want nu komen ze van de bonnen af, die anders over blijven en in de kachel verdwijnen, maar Filosoof steekt zijn pijp (eig'en teelt) op en denkt na over dit vreemde verschijnsel. Zijn pijp eigen teelt smaakt hem beter, dan de nieuwe sigaret van die zwarte tabak "Dobraz" noemen ze die meent hij. Er zijn ook zwarte sigaretten, die lekker smaken, maar daar mag men als net mensch niet aankomen. De nieuwe zwarte stokken mag men koopen, maar ze zijn vergif. Dat is dus gifhandel en die is niet toege staan. Daarom blijft Filosoof bij zijn pijp eigen teelt. Leven, uw naam is "Raadsel!" Filosoof Weersverwachting medegedeeld door het K.N.MI. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: NACHTVORST! Afnemende bewolking en afne mende wind uit Oostelijke rich ting; koude nacht met op vele plaatsen flinke nachtvorst, ook overdag lagere temperatuur dan vandaag; droog weer. ZON opk 7.18; ond. 17.29 MAAN opk. 6.23; ond. 17.40 men, dat hij precies hetzelfde zou doen, als hij een kans kreeg weer vrij rond te loopen. Ik kan dus niet anders dan de hoogste straf, de doodstraf, eischen DE HONGAARSCHE regee ring heeft graaf- Michael Ka- rolvi tot ambassadeur in Praag benoemd. DE PLAATSVERVANGEND GOUVERNEUR van de Ame- rikaansche zone in Duitsch land, generaal Clay, heeft een krachtig protest ingediend bij generaal Koerotsiin, den Sov- iet-voorzitter van de coördi natie-commissie van den geal lieerden bestuursraad in Ber lijn, wegens het neerschieten van een hooggeplaatsten Ame- rikaanschen functionaris. Clay heeft onmiddellijk onderzoek geëischt. J. Temme, ex-wethouder te Alkmaar: intern voor 1 jaar en 9 mnd.. tot 8 Febr 1947, ontzet ting uit de politieke rechten en uit. het recht het beroep van architect uit te oefenen. Ver beurdverklaring van het achter stallige wethouderssalaris Het Tribunaal duidde het den be schuldigde zeer euvel, dat hij een wethoudersfunctie aanvaardde in bezettingstijd, doch nam in aan merking, dat Temme m 1944 van een veranderde geestesgesteld heid blijk gaf. CV Schrieke, Zuid Scharwoude: intern. 2 jaar en 6 mnd., tot 16 October 1947. Ontzetting uit de politieke rechten en uit 't recht een functie bij de PTT te be. kleeden. Verbeurdverklaring van een piano, T. J. van Vught, te Bergen: intern lVa jaar, tot 7 Nov 1946. Verbeurdverklaring van f 600. J. F. Bertram (inmiddels over. leden) te Castricum: Verbeurd verklaring van f 500. Aaltje Lugt te Den Helder en Marrigje de Jong te Alkmaar: intérneering geë"-Jigd heden vr«.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2