Nieuw De menschheid moet bevrijd worden van den oorloasvrees Heftige aanval van Churchill op het communisme Engeland wil een ander gebruik van het Veto-recht Voor Alkmaar en omgeving donderdag 24 october 1946 bureaux: Isolatie-politiek voor goed verdwenen zegt Truman Een en vijftig volkeren te New York BRUSSEL VERWACHT ONZE KONINGIN Toestand in Joego-Slavië onheilspellend Nog 200 So^et-divisies op oorlogssterkte? Churchill, die naAttiee „Ruys" aangekomen Hoofdreda Meur: H, N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal; 11.20 per maand: Inclusief incasso Advertentte-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; m alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 1 4.—. Fam. ber. 20 ct. p m.m.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel 42e JAARGANG NUMMER 11060 AL.KMAAR: T - nfestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN. Draafslngel 59 cel 4243 (K 2290 2ïiin«n ~>EN HELDER West straat 80; tel. K 2230 2383 SCHAGENMolenstraat 52 tel 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur* E. J. M. Stumpe) icacT WOENSDAGAVOND om 22.17 uur is het tweede deel der zitting van de algemeene vergadering der V.N. te Flushing bij New York door Paul Henri Spaak, den Belgisohen minister van buitenlandsche zaken offidieel geopend. De aanwezigheid van Truman noemde Spaak een bewijs van de waarde die de V.S. aan het werk )der V.N hechten. Toen' President Truman zich na een welkomstwoord van den plaatsvervangenden burgemees ter van New-York naar het spreekgestoelte begaf, verhieven alle afgevaardigden zich van 'hun zetels en begroetten zij hem met een hartelijk applaus, Pres. Truman verklaarde, dat de vrijheid van angst voor den oorlog thans be reikbaar is en dat hij erop vertrouwt, dat de Vereenig- de Naties, welker organisa tie hij een permanent deel genootschap van de volke ren der wereld" noemt, den staat van vrede- zullen be reiken Voor het v°lk van mijn tand, zoo vervolgde de president,, heeft deze vergadering een bijzondere historische beteekenis. Na den eersten weieldoorlog weigerden de Vereenigde Staten lid van den Volkenbond te worden en onze zetel bleef bij de eerste ver gadering dezer organisatie ieeg. Deze vergadering symboliseert het ver-Iaten van de isolatie.poii- tiek door ue Vereenigde Staten. De overweldigende meerderheid van het Amerikaansche voik sjeunt, afgezien van partijrich- trng, de Vereenigde Naties. President Truman zeide, dat het Amerikaansche volk en zijn regeering d'e vier vrijheden van het Handvest der V.N.: vrijheid van woord, vrijheid van gods dienst, bevrijding van nooddruft en bevrijding van angst be vrijding van angst voor oorlog ondersteunen en d!e bescherming er van voorbaan Bevrijding van angst voor oorlog is bereikbaar. Geen enkele verantwoorde lijke reqeering, aldus Tru man, kan ontkennen, dat de volkeren ziek van den oor log zijn. Er gaan praatjes rond over mogelijkheden van een nieuwen oorlog en zij vinden op zekere plaatsen een willig gehoor. Deze angsten zijn ongegrond en niet te rechtvaardigen. De Ver. Staten wenschen nu of in de toekomst geen oorlog tegen eenig volk ter wereld. Het kernpunt van onze bUL tenlandsche politiek is de op rechte wensch tot vrede. Ons volk zal met alle middelen, die overeenkomen met zelfrespect en veiligheid, geduldig aan den vrede werken De moeilijkheid is. zoo ver volgde Truman, dat net gemak. keiijker is menschen accoord te laten gaan met vrede als ideaal, dan met het aanvaarden van de principes van recht en recht vaardigheid' of het onderwerpen van eigen daden aan de beoor deeling van de menschheid. Truman verklaarde van mee ning te zijn, dat de basis.prin- cipes, waarover men hej eens is, ver. doch niet ver genoeg gaan om den angst voor oorlog uit de wereld te bannen. Er dient te dien aanzien overeenkomst een positieven constructieven koers te zijn Hij legde hierbij nogmaals den nadruk op de rechien van kleme en groote landen, op die van de menschen en de vier vrijheden. Hij zeide er van overtuigd te zijn, dat na het vestigen van den vrede, de Vereenigde Naties den oorlog kunnen en zullen voorkomen en ook de vrees voor oorlog, die de volkeren gescheiden -houdt en een struikelblok vormf voor den vooruitgang naar een betere sa menleving, zullen wegnemen. Betreffende Japan en Duitsch. land zeide Truman, dat zijn land zal trachten overeenstemming lot een vredesregeling te berei ken waarbij beide landen onge wapend zullen blijven en de nazi-invloed in Duischland en de macht van de oorlogsbaronnen in Japan voor altijd geëlimineerd zullen worden. Vrede tusschen de volkeren, gebaseerd op rechtvaardigheid, zal een spoedige verbetering in de levensomstandigheden over de geheele wereld mogelijk ma ken en een snel herstel van de oorlogsverwoestingen. Wanneer de leden van de V.N willen samenwerken ter uitban ning van vrees voor oorlog, wordt allereerst een overeen stemming over de vredesverdra gen vereischt. Propaganda, wel ke wantrouwen en verkeerd be grip tusschen de geallieerden bevordert, kan ons niet helpen. Alle landen-leden, groote en kleine, zijn hier als gelijken vertegenwoordigd. Wijsheid is niet het monopolie van kracht en grootte. Kleine landen kunnen gelijkelijk als groote bijdragen tot het vor men van een constructieve aedachte en verstandige princwes, waarop een ge meenschappelijke politiek kan worden opgebouwd. De V S. zijn van meening, dat de regel van eenstemmigheid tusschen de vijf permanente le den van den Veiligheidsraad aan deze leden een bijzondere ver plichting oplegt Deze verplich ting bestaat in he+ trachten naar en het bereiken van overeen stemmingen, welke hen en den Veiligheidsraad in staat zullen' stellen t« voldoen aan de ver antwoordelijkheden, welke zij volgens het Handvest op zich hebben genomen ten opzichte van hun medeleden yan de Ver eenigde Volkeren en van de handhaving van den vrede. Het is van essentieel belang voor de toekomst van de V.N., dat haar leden den traad zullen gebruiken als een middel ter be vordering van beslechting van geschillen VERVOLG PAGINA Ondanks het feit, dat het bezoek van H. M. de Konin gin aan België geen offic'eel karakter zal dragen, wijden de dagbladen veie. met foto's verluchte arljtelen aan bet bezoek. In de winkelstraten zijn vele etalages met de Neder- landsche kleuren en portret ten van het Oranjehuis ver sierd. Bii de aankomst van H.M. zal alle ceremonieel ach terwege blijven, slechts Pri' Karei zal H.M. verwei ko- Gedurende Haar verblijf in Brussel zal de Koningin het paleis van koning Willem I «bewonen, dat vroeger door de zen Oranjevorst steeds werd gebruikt bii ziin verblijf in Brussel. Het paleis bevindt zich nog in denzelfden toe stand zooals het door Koning Willem I werd bewoond. BINNENKORT zullen in Brussel, Antwerpen en Luik tentoonstellingen van Neder- landschè schilders worden ge organiseerd. ANNEXATIE-PLANNEN Het totale bij de grenscorrectie betrokken gebied omvat 75000 100000 Duitschers. Ten Oos ten van Coevorden bevinden zich petroleumbronnen. Ten Oosten van Sittard kolenmij nen. Het ligt in de bedoeling het eiland Borkum te gebrui ken voor het onderbrengen van politieke gevangenen. De Duitsche bevolking. behou dens oorlogsmisdadigers en andere nazi's, kunnen in het geannexeerde gebied blijven wonen. De voorstellen moeten nog door de Groote Vier goed gekeurd worden. in het Lagerhuis over de Britsche buitenlandsche politiek sprak, deed een hef- tigen aanval op het commu nisme en zeide, dat hij hoopte, dat de Grieken een nieuwe regeering zouden krijgen, waaraan allen deel zouden nemen, die vrijheid verkiezen boven vernietiging en afbraak in een Balkan- blok, dat onder communisti- schen invloed staat. De Poolsche regeermg verte- fenwoorcTigde. aldus Churchill, in et geheel niet het Poolsche volk en hij bep-eurde het, dat de Sowjet.ume zich aan vele over eenkomsten nief had gehouden. Hij geloofde, dat de Britsche regeering ten opzichte van Triest „wijs en correoi" had gehandeld. Hij zeide, dal dankbaarheid niet Maarschalk Tito's belangrijkste karaktertrek was, getuige ook het jongste optreden tegenover de V.S,, toen een Amerikaansch vliegtuig werd neergeschoten. „De toestand in Joego-Slavië is onheilspellend en droefgeestig. Het geheele land wordt tot het communisme bekeerd. Het com munisme wordt in d'e scholen met den ijver van propagandisten on derwezen en alles wordt in het werk gesteld om een Sowjet- socialistische republiek te stich ten in de meest nauwe verbon denheid met Moskou." Churchill spark over ver volging van de Katholieke Kerk, de geestelijkheid in Kroatië en van politieke an dersdenkenden. Hij betreur de eveneens de omstandig heden, waaronder het pro ces tegen Aartsbisschop Stepinac werd gevoerd. Churchill zeide, dat het in de dagen van Hitier gèmakkelijker was den algemeenen loop der ge beurtenissen te voorspellen, dan het thans het geval was Toen was het Hitier en zijn ruwe nazi-bende; wier voornaamste thema cynisme was. Thans staan wij tegenover een collectieven geest, wiens bronnen van actie Het motorschip Ruys" is gisteren met meer dan 2000 man van de 7 Deeemberdivi- sie te Tandjong Priok aange komen. De troepen hebben Sabang bezocht, waar de mi litaire kapel, die met het schip was meegekomen, een concert uitvoerde. wij niet kunnen bepalen. Er zijn dertien of veertien zeer bekwame mannen in het Kremlin, die de geheele Sowj et-Unie en meer dan een derde van Europa in hun macht hebben. Ik kan niet voorspellen welke beslissingen genomen zullen worden of on derscheiden welke beslissingen zij misschien reeds hebben geno. men, Churchill stelde de vraag, of het waar was, dat er op het oogenblik meer dan 200 Sovjet-Russische divisies op oorlogssterkte in de be zette gebieden van de Balti- sche landen tot Weenen en van Weenen tot de Zwarte Zee waren, en verklaarde, dat hij zeer opgelucht zou zijn, indien hij hoorde, dat deze cijfers overdreven wa ren. Het Nederlandsche vliegdekschip „Karei Doorman" arriveer de 15 Oct j.l. in de Indische wateren. Vice-Admiraal A. S. Pinke, commandant der Kon. Ned. Zeemacht in de Indische wateren, verwelkomt officieren en bemanning van Hr. Ms. „Doorman". (Stevens P.) De Britsche eerste minister, Attlee, heeft tijdens de voort zetting van de debatten over de Britsche buitenlandsche politiek in het Lagerhuis ge sproken over het gebruik, dat van het recht van veto wordt gemaakt „Te San Francisco beschouwden wij allen het veto als iets, waartoe men in uiterste gevallen, waarin de vijf groote mogendheden van meening verschilden, zijn toe vlucht moest nemen.' Dit was den laatsten tijd Diet gebeurd, het veto werd bij elke onbelangrijke aangelegenheid uit-, gesproken. Hierdoor werd de waarde van den Veiligheidsraad tot niets teruggebracht. De Brit sche regeering wenscht, dat dit lichaam zijn oorspronkelijke func tie weer zal kunnen vervullen. „Hoewel de Britsche regeering thans geen wijziging In het hand vest der V.N. wenscht, zijn wij zeker wel van meening, dat er een herziening van het gebruik van het recht van veto plaats moet hebben om het weer tn zijn oor spronkelijke bedoeling te herstel len." Het is namelijk belangrijker, aldus Attlee, dat de raad tot een eensgezinde beslissing komt, dan dat het standpunt van afzonder lijke naties door dik en dun wordt gehandhaafd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1