VOOR HET TRIBUNAAL FILMS VAN DE WEEK 2 Nieuw Noordhollandsch Dagblad ZATERDAG 26 OCTOBER 1946 Orgeltableau in de Groote Kerk hersteld Brand Bath-bibliotheek Spel met het noodlot Follow the boys! HITLER, DE REDDER Moeder en zoon Man en vrouw De Hollondsche geest DE ROOS KRIJGT VIJFTIEN JAAR Opening Graonbeurs Wieringermeer In den zomer van 1921 vond deyheer K. de Heer boven het orgel in d'e Groote Kerk de spo. ren van een wandbeschildering. Na lange studies, waarbij uiter aard veel klimpartijen noodig waren, kon hij het tableau eenigszins onderscheiden en maakte van de beeltenissen een uitgebreide schets, zooals hij die meende te kunnen herkennen en te kunnen reconstrueeren. Zijn meening verbond de schildering aan eenige mythologische voor stellingen. waaraan verschillen, de plastisch weergegeven figuren niet vreemd konden zijn, omdat eenige van deze figuren attribu ten bij zich dragen, die sterk doen herinneren aan de Griek, sche oudheid. He+ tableau bleek te zijn ge schilderd door R. de Hooghe in 1693. Inmiddels werd de Groote Kerk grondig aangepakt, om met doeltreffende restauraties den ouderdom van cfq historisch monument te kunnen verlengen En als vanzelf is men er toé overgegaan wederom aandacht te gaan schenken aan de beschil deringen boven het orgel. De heer Gerh. Jansen, kunstschil der te Den Haag, werd hiervoor aangezocht en toen hij met* zijn werkzaamheden begon, waren de diverse onderdeelen, waaruit de wand bestond, in zoodanig verval, dat ze bij het vervoer braken of scheurden. Met einde loos geduld, met liefde voor het werk en met groote deskundig heid is de restaurateur met zijn helpers te werk gegaan, om de inderdaad' goede voorstellingen van liet tableau weer te kunnen aanbrengen en te herstellen. De moeite van het werk is nu be- loond en als een hernieuwing van de rijke 17e eeuw pronkf nu weer boven het groote orgel van Alkmaar's historisch bouwwerk de schildering van 's menschen oordeel in goed en kwaad, daar uitgebeeld door den renaissancist en barokmensch R. de Hooghe, niet zooals de heer de Heef zich oorspronkelijk dacht, maar als zinnebeeld van lateren tijd Een maagdenfiguur op den wereldbol, waaromheen zich een slang kronkelt een zuivere af beelding van de paradijsgedachte omdat de slang een appel in den bek heeft staart over het tafe reel beneden zich waar ter lin kerzijde de verdoemden door Justitia worden verwezen naar het gezelschap van de duivelen en waar ter rechterzijde degenen die hun leven in goedheid en deugd doorbrachten worden ge leid naar het licht, dat in groote stralen over hen neervalt. Een engel draagt het bruiloftskleed uit hef Evangelieverhaal naar een van de figuren en een ander zwaait het wierookvat ter hul diging. Naast de maagd (men proeft a.h.w uit deze voorstelling de gedachte aan Maria) vindt zich een vrouw in soldatenkleeding met een schild in haar hand, waarop het wapen van Alkmaar. De heer Jansen wilde hierin' dé Sted'enmaagd zien, wat ook wel de juiste oplossing zal zijn, juist door het. wapen. Hef tafereel is vol beweeglijk heid neergezet met scherpe af lijning naar licht en donkerte, zoodat de beteekenis van de twee groepen, die de uitspraak van Justitia hebben gehoord, direct is te onderscheiden in de goeden en de kwaden Typisch een sfeer van de renaissance.gedachte, komen ba rok en verval na de Gouden Eeuw naar voren, zoodat men tevens hier een bewijs kan zien, dat na de Gouden Eeuw een neerslag in opvatting valt waar te nemen. De steigers zullen een dezer dagen worden weggebroken, zoodat van beneden af weer een beeld te zien zal zijn, dat een ge heel vormt met orgel en boog. Voor hen, die onze krant nog op tijd ontvangen, deelen wij mede, dat het tableau tot van daag 4 uur nog van dichtbij te bezichtigen is. De klimpartij langs steigers en trappen zal ten volle worden beloond door den aanblik van he, grootsche tafe reel. Gisteravond omstreeks 11 uur ontstond brand in den kelder van de Naco-autogarage aan den Sta tionsweg, waar de oliestookin richting voor de centrale verwar ming geplaatst is. Waarschijnlijk was het vuur ontstaan door broei ing onder de poetslappen, die daar opgestapeld waren. Door de geweldige rookontwikkeling had de brand een ernstig, aanzien, doch met schuimbluschapparaten wist de brandweer spoedig het vuur meester te worden. De schade kan betrekkelijk gering eenoemd wor den. BENOEMING LEDEN GEMEENTERAAD De voorzitter van het Centraal Stembureau brengt ter algemeene kennis, dat de besluiten waarbij •hij den heer J. Wfese te Alkmaar in plaats van den heer Fleringa en den heer F. J. Meelis te Alkmaar in plaats van Mevr. A. J. Kok van Berkum heeft benoemd ver klaard tot leden van den gemeen teraad, voor een ieder ter inzage zijn neergelegd ter gemeentesecre tarie. DAMMEN Zondag a.s. 27 Oct. speelt de Alkmaarsche damclub D.D.D. haar lste competitiewedstrijd. Zij gaat op bezoek bij het sterke Jozeph Blankenaar in Amsterdam. Onge twijfeld zal dit voor de D.D.D.-ers, die vorig seizoen naar de hoofd klasse promoveerden, een zware opgaaf zijn. D.D.D.-ers doet a.s Zondag Uw best om een zoo goed mogelijk resultaat te behalen" De prachtige verzameling En_ gelsche boeken, geschonken aan de gemeente Alkmaar door het "Alkmaar Adoption Appeal Com mittee" te Bath werd door het gemeentebestuur gesteld onder hoede van den Gemeentearchiva ris; tevens beheerder van de Gemeentebibliotheek. De boeken zijn thans geordend en beschreven en keurig opge steld in het benedeii-voor-vertreJc van het gebouw Langestraat 87 (ingang naast Stadhuistoren) waar tevens vanaf 1 November eiken Woensdag. en Vrijdagmiddag de uitleening zal plaats hebben. Zij die van deze interessante bi_ biliotheek gebruik wenschen te ma_ ken en dat zullen er velen zijn! gelieven naam en adres op te geven aan het bureau van den Gemeente archivaris Langestraat 85 boven en wel bij voorkeur in het tijdvak 28 31 October a.s. dagelijks van 9—12 en van 1.305 uur. Men kan dan tevens inzage nemen van een getypten Catalgous en vast de nummers van begeerde boeken noteeren. Minderjarigen kunnen alleen inge schreven worden op vertoon van een introductie van hoofden van onder wijsinrichtingen e.d. Op Vrijdag 1 November 's middags tusschen 2 uur en half 5 heeft de eerste uitleenig plaats in het ge bouw Langestraat 87. De uitleening geschiedt geheel kos teloos. Alleen betaalt men éénmaal hij aanmelding, één gulden voor een boekomslag plus kort reglement en een gedrukten Catalogus. Deze laat ste is echter nog niet gereed; maar men ontvangt hem zoodra hij is ver schenen. Alkmaarders toont waardeering voor het mooie geschenk van de mooie stad Bath! Laat U op 28—31 October a 1.inschrijven als lid van de Bath-bibliotheek. TooneCl Dan's noodlot was, dat hij die zich slimmer waande dan de knappe Inspecteur van Scotland Yard niet ontkomen kon aan diens boeien die het einde betee- kenden van'zijn vrijheid en zijn illusies. Hij was 'n picollo in 'n hotel, die er genoeg van kreeg de du velstoejager te zijn van de rijke, uitgaande wereld. Hij beging een lustmoord en geloofde zoo in zijn eigen spel, dat hij zich zonder verdenking waande. Maar zijn geweten liet hem niet los; hij be ging een tweede moord, ditmaal om zich rijk te stelen en met het geld zijn spel nog beter te kunr.en spelen. En om de sporen van zijn 'misdaad weg te wfsschen, zou hij een derde moord begaan hebben, als op dat moment de rechercheur niet was verschenen, om hem te doen erkennen, dat zijn spei uit en zijn noodlot onafwendbaar was. Ko van Dijk speelde zijn „spel met het noodlot" voortreffelijk; hij is een nog jong acteur, maar een die in dit tooneelspel kans kreeg te toonen dat hij er een is van groot formaat. Het grootste deel van dit „Comoedia"-succes komt voor zijn rekening. Met actrices als Rika Hopper als Mevr, Bramson en Rie Gil- huys als Olivia, het meisje met de hersens in dit milieu van domme menschen werd een kwartet ge vormd. dat dit spannende stuk volkomen droeg. Van de bijrollen werd die van de huishoudster door Joekie Broe. delet fijntjes gespeeld. Uit moreel oogpunt is dit stuk niet zonder bedenking; doch vol wassenen kunnen het waardeeren om het stuk realiteit van het leven, dat er in geboden wordt, het leven in casu van. een mensch, die zich stuurloos laat leiden door zijn lagere instincten, zonder eènig houvast aan een bovenna tuurlijke gedachte. Het spel werd hoogelijk gewaar deerd, zooals uit het langdurig applaus bleek. Fr. O. DE VERKOOP BIJ DE FIRMA ENGELN De Prijsbeheersching deelt ons mede, dat' de verkoop bij de Fa. Engeln geregeld is als volgt: Dinsdag 29 Oct. '46 van 912 uur: nummers 400 t.m, 475, van 13,3017 uur: nrs. 476 t.m. 550; Woensdag 30 Oct. '46 van 912 u. nrs. 1 t.m. 100, van 13,3017 uur nrs. "101 t.m. 200; Donderdag 31 Oct. '46 van 912 uur nrs. 551 t.m. 650, van 13,3017 uur nrs. 651 t.m. 750; Vrijdag 1 Nov. '46 van 912 uur nrs. 201 t.m. 300; van 13,3017 uur nrs. 301 t.m. 399 Nadere publicatie volgt. It. A. ST. DOMINICUSPAR. Wij maken alle jongens en meisjes erop attent dat het he denavond om 10 uur Avondwake is \rOor het feest van Christus. Ko ning. Wij verwachten een 'mas sale opkomst. Dus tot hedenavond 10 uur. Voor Christus onzen Konmg, God wil het, Amen. In Cinema Americain draait deze week een uitstekende film, waarin men prachtige shows kan bewonderen en genieten van de muziek van Amerika's beste orkesten. „Follow the Boys" is inderdaad de juiste titel, want de Tooneel- brigade is een brigade, samenge steld uit Amerika's bekendste en geliefdste artiesten, zoowel van de film als van de radio, die de soldaen volgen om hen in hun dikwijls ver afgelegen kampen de noodige ontspanning te be- 'zorgen. Bekende artisten als The An drew Sisters, Jeanette Mac Do nald, Mariene. Dietrich, Arthur Rubenstein kan men in deze film bewonderen, terwijl de bes te orkesten hun medewerking verleen en Een film. waarnaar men met genoegen kijkt en die den toe schouwer een paar uur aange naam bezig houdt Toegang 14 jaar! VICTORIA „Waterloo Road",,die momen teel in Vietoria vertoond wordt, is een geschfedenis uit het Lon den van den oorlog, waar eenige indirecte oorlogsbeelden in voor komen, maar waar in hoofdzaak de geschfedenis wordt behandeld van twee menschen. die door de abnormale omstandigheden uit het lood zijn geslagen. Stewert Granger, die hier een voorname rol speelt, heeft zich wel eens beter laten zien. Deze figuratie ligt hem niet en het béte van zijn optreden verveelt' den toeschouwer. Ook de mon tage is vrij rommelig, zoodat het geheel niet dien indruk achter laat, die er van verwacht zou kunnen worden. In het voorprogramma is een filmpje te zien. buitgemaakt op de Duitschers in Afriks, waar de geallieerden eigen opnamen aan toevoegden De afwisselende tekst van Duitscher en geallieer den (L de Jong) is zeer goed op elkaar ingesteld. Verder een uit gebreide reportage van de bloed transfusiediensten en actueel nieuws. Toegang 18 jaar. ABT. In het voorprogramma „Pels jagers van het hooge Noorden". Een verhaal van een pelsdiefstal en de activiteit van de Cana. deesche politie. Een spannend en humoristisch filmpje. Als hoofdfilm „Vlucht naar Budapest" met Kent Taylor e.a. Een milliognen diefstal in Am el rika ten hadeele van charita- t ieve instellingen De dader weef te ontvluchten naar Budapest. Een Amerikaansch rechercheur volgt hem en wee+ na veel span. ning en komische momenten de hand on hem te leggen Voor de Tweede Kamer van het Tribunaal, onder voorzitter schap van mr. J. P. Windhausen, had de 2e zitting plaats inzake Grietje Kooij te Beemster, welke zaak verdaagd was, om te onder zoeken of zitfinvloed heeft gehad ojfde daden van haar zoon Cor nells Knip, die tevens terecht stond. In '38 reeds was zij lid der NSB geworden, hetgeen tevens verklaard moet worden uit den nationaal.socialistischen geest, die heel de familie doordrong. Besch beweerde nooit propa gandiste te. zijn geweest, hoewel verschillende feiten anders de den vermoeden. Haar oudste zoon sneuvelde tijdens den oorlog in dienst van de Waffen SS, hetgeen besch. een zware straf noemde. Zij ont. kende echter invloed te hebben uitgeoefend op het toetreden tot de NSB van haar tweeden zoon Cornelis, die op 19-jarigen leef tijd lid der beweging werd. Twee jaar later sloot hij zich aan bij de WA en in '44 werd hij hulp- land'waehter. Toen hij echter zag wat dit bete'ekende, weigerde hij dienst en ging onderduiken Mr. P. Winkel pleitte voor beide beschuldigden. Vooral de gezondheidstoestand' van moeder maakte haar- invrijheidstelling wenschelijk. Pl, wees op 't feit, dat de familiegeest zeer zwaar besmet was met de nieuwe-orde. ideeën, waartegen ook de zoon niet op kon Zijn jeugdige leef tijd mocht bovendien als ver zachtende omstandigheid gelden. Over 2 weken, mogelijk eer der, zal het Tribunaal uitspraak doen. De behandeling van de zaak van Neeltje Met te Beemster is, na verdaging, gecombineerd met die van haar man Klaas Visser te Beemster. Ook hier mag men weer spreken van een familie kwaal; de vrouw was echter enthousiaster dan de man, die te slap was om zijn verstand te blijven gebruiken. Beiden waren vooroorlogsche NSB-ers; terwijl de vrouw haar krachten gaf aan de NSVO en Winterhulp, bood de man zijn diensten aan den NVD. Zelfs volgde hij een cursus voor hulplandwacht Op de vraag van den pres. hoe hij dan reageerde op dé moor den, die zijn „vrienden" begin gen, b.v. op Jan de Ruiter, ant woordde hij: „Wij vonden het verschrikkelijk". Mr. Leesberg' Jr behandelde beide echtelieden in' één pleidooi. De vrouw, die toch het meest fel was, bevind!t zich reeds op vrije voeten, omreden van ver schillende omstandigheden in 't gezin. Verder haaide pl. eenige getuigen aan, die unaniem gun stige verklaringen aflegden aan gaande de houding van besch. De kwestie huiplandwacht moet niet te ernstig bezien worden, daar besch slecTits 3 dagen een cursus gevolgd heeft. Op grond van het feit, dat hij nooit zwart gehandeld had, als andere boe ren, die nu op hun borst wijzen en zeggen: wij zijn zuiver, ver zocht pl. clementie, wat betreft 't vermogen. Uitspraak over 14 dagen. Zeer dikwijls staan voor het Tribunaal menschen die, NSB-er feworden. later spijt hadden, och het ontbrak hen dan aan den moreelen moed om te bre ken met wat zij als verkeerd kenden. Vrijdagmorgen had ao iemand Pieter 'Knip te Beemster, zich te verantwoorden voor het Tribu naal Het lidmaatschap van NSB en WA werd hem o.a. ten laste gelegd. Zijn raadsman, mr. Hart kamp, achtte hem een van die ngenen, die den moed missen om een daad, die zij gesteld hebbed; ongedaan te maken, Besch was kreeds onder den oorlog tot het inzicht gekomen, dat hij op het verkeerde paard gewed had. Pl. vroeg uiterste clementie. De 51-iarige J. L de Roos, grossier in norsel n en aar dewerk te Alkmaar, die tij dens de bezetting een tiidlang als commandant van de be ruchte „bloednloeg" uit Norg fungeerde, en die door zijn ondergeschikten ook wel „Adamson" werd genoemd, is door het Bii zonder Gerechts hof te Assen veroordeeld tot een gevangenisstraf van 15 iaar met aftrek van voorar rest en'onfzetting uit beide kiesrechten voor den tijd van het leven. Hem werd het recht van cassatie verleend. De eisch was geweest: een ge vangenisstraf van 15 iaar, waarvan de laatste 10 iaar in een R.W.I. door te brengen. ALKMAAR A.F.C. NIEUWS Koedijk 1—A.F.C. 1 2.30; A.F.C. 2Alkm. B, 4 2,30; Randers 2 AFC 3 2.30; AFC 4—Schoorl 2 12 uur A terr.; Bergen 3AFC 5 12 uur; ADO a jun.AFC a jun. 12 uur; HSV aAFC a vervalt; AFC bMeervogels a vervalt; AFC cADO c vervalt; AFC d USVU b vervalt. Zaterdag AFC e—AFC f 2.30 u. Alzoo een keurlijst van wed strijden, wij hopen ook Maandag "een keurlijst van uitslagen te mo gen bekend maken. AFC speelt voor wat je waard bent, want Koedijk is heel zwaar. Supporters (eenige honderden!) die Zondag AFC 1 willen aan moedigen starten Zondag om 1 30 uur vanaf het gebouw Raad van Arbeid Heldersche weg Dus Pre sent! De overige elftallen dezelfde consignes. Dus aan alle AFC va renden een „goede moed en 're- houden vaart". Denkt a.s. Maandag om de club avond Tot Zondag De P.PC.er APOTHEKERSDIENSTEN De Zondag- en nachtdiensten voor apotheken zullen vanaf 27 Oct. tot 3 Nov. worden waarge nomen door de apotheek B H J. Schouten, Emmastraat 64 On Woensdag 6 Nov. a.s. zal Z. Exc. de minister v. Land bouw. Visscherii en Voedsel voorziening, S. L. Mansholt, de openingsplechtigheid ver richten van de graanbeurs te Middenmeer. alsmede de ont hulling van den gedenksteen voor de gevallen bestuursle den A. C. de Graaf en J. Koolhaas. URSEM CONSUMENTENCREDIET In deze gemeente is samenge steld een Districtsraad voor het Consumentencrediet, bestaande uit de volgende personen: Bur gemeester V. M. Nole-t, voorzitter mevr LigthartKoopman, C. Schaap Jzn., M Langereis, P. J. Duin, A. C. Buijs, P J. Witte, allen te Ursem, Deze personen zijn bereid be hulpzaam te zij,n bij het invullen van de aanvraagformulieren ter verkrijging van het consumen tencrediet. De-ingevulde formulieren moe ten uiterlijk vóór 9 November a.s. worden ingeleverd ter secre tarie der gemeente. R.K.V.V. „ST. BAVO" St. Bavo I speelt Zondag tegen Berdos thuis. Dus we krijgen de ploeg van Stieltjes te zien. Jongens allemaal je beste been tje voor hè. Het lste puntje is nu binnen, maar het mag er niet bij een blijven. Laat Piet nu eens zien dat St Bavo het spelen nog niet is verleerd en laat hem maar een paar keer visschen. St. Bavo 2 gaat om 1 uur naai Berkhout en zal daar eens pro- beeren om de puntjes mee naar huis te nemen. Jullie spelen om 2 uur jongens, maar zorg er voor dat je een beetje op tijd bent De adsp. hebben een vrijen Zondag Allen veel geluk boy's! EGMOND AAN DEN HOEF „Samen op weg" Op 30 October a.s., 's avonds 8 uur, zal in de toóneelzaal van P. Mooij de film „Samen op weg" worden vertoond. Dit is een van de 5 Nele-iandsche films, die in FrankriJS tot de filmkeuring zijn toegelaten en aldaar zeer gunstig is beoordeeld Hij wordt dan ook in Nederland op vele plaatsen met veel succes vertoond. Niemand moge dan ook verzuimen deze film te gaan ziein. De avond is georganiseerd door het N.V.H. Egmond.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2