Nieuw RUSSISCHE VERDEDIGING VAN DE DEPORTATIES PERSONENAUTO TE WATER DANCINGS EN „CREPEER GEVALLEN Engeland en Amerika doen het ook Bezoek van Gouverneur Kasteel uitgesteld OPZIENBARENDE ARRESTATIE Gods zegen over kei1 werk der V. N. VLIEGTUIG NEERGESTORT TOEDIENING VAN HET H. VORMSEL Geen audiëntie Noorwegen wil handelend optreden tegen Franco's regiem De Assemblee over het recht van veto De „Sibajak" aangekomen Drie Amsterdammers verdronken Eén jaar voor Kerkhof heden 275. Hoofdredacteur: E. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten: binnenland P. Sigon Abonnementsprijs t ,?.40 oer kwartaal: f 1.20 per maand; inclusief Incasso Advertentie-prijs: per editie 11 ct. p. mm.; minimum 2.50: m alle edities 26 ct. p m.m.: minimum t 4.—. Fam ber 20 ct. p. .n.m.: Ir. aT? edities 30 ct. NooitUiollandsch Daqhlad Ruitev God is MAANDAG 28 OCTOBER 1946 nerqens veilig fVnndel) 42e JAARGANG - NUMMER 11063 BUREAUX: ALKMAARLangestraat 42A '.el. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafcingel S9 tel. 4243 IK 2290) 2 «Jnen QEN itihiLDËHWest- 5traat*80; tel. K 2230 2363 t»CHAGENMolenstraat 52 teL 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: J. M Stumpe Wii hebben melding gemaakt van de vragen van het Ka merlid v. d. Goes van Naters inzake het schrille verschil tusschen 'den woningtoestand in Kesteren (o-a.) en het bou wen van een daticing in Den Haag (ook o.a.. want er ge beuren in Den Haag nog veel meer gekke dingen!) De Minister heeft thans op die .yragen geantwoord. Een beetie vreemd. Gelukkig zegt de betrokken minister dat is minister ir. Vos. die de za ken van den Wederopbouw ad interim waarneemt voor den nog steeds zieken minister dr. ir. Ringers dat hij het met den gang van zaken in Den Haag niet eens is. De beslis sing over de beschikbaarstel ling van materialen en het verleenen van bouwvergun ningen word daar ge nomen door het Bureau Den Haag van den 'Wederopbouw- dienst en dat is ook al typisch: waarom moet in zoo'n geval de plaatselijke instantie be slissen en in allerlei gevallen van kleinere naatsen een cen trale? Dit Haagsche Bouwbureau heeft de verguninng en de materiaaltoewiizing voor het bouwen van een dansgelegen heid ten behoeve van de Mij- „Zeebad Scheveningen" ver leend en de minister betreurt» die beslissing: de motieven waren o.a. dat deze maat schappij oorlogsslachtoffer is en dat de wintervestiging te Den Haag zou kunnen bijdra gen tothet financieele herstel der maatschappij. Dit motief is niet van juist heid ontbloot, maar 'de vraag is. of hetmoreele herstel van duizenden gezinnen de crepeergevallen niet voor rang moet hebben! Inderdaad is het juist, wat de minister in zijn antwoord verder zegt: bij dergelijke beoordeelingen kunnen dé inzichten verschil len naar gelang van de waar de. die men toekent aan de verschillende factoren, welke in het geding komen. En daarom zeggen wij. dat het hoogst-bedenkeliik -is, dat de betrokken instantie in Ben Haag de dancings van grooter waarde vindt dan de voorzie ning voor de crepeergevallen; want daar komt het dan ten slotte op neer. Zeker, de minister zet ook uiteen, dat men in Kesteren en omgeving na de eerste 100 noodwoningen, die maar matig gewaardeerd werden, nog wel i 200 noodwoningen had kunnen kriieen. maar die wilde men niet hebben. En dat is ook wel een beetie begrijpelijk: de dancing in Den Haag e.d. zal ook wel geen noodwoning zijn. Meer nog: de dienst van den Wederopbouw heëit een hekel 1 aan noodwoningen, zeer te- j recht. En toen minister Vos op 23 October j.l. op vragen van het Kamerlid Andriessen in- j zake woningschandalen in Nij- i megen antwoordde, zei ir. Vos o.a. dat hii van meening was, j dat er thans een einde moet worden gemaakt aan den bouw i van noodwoningen en dat de oplossing van de moeilijkhe den op het gebied van den woningbouw gezocht moet worden in den bouw van per manente woningen. Dat was, als gezegd, op 23 October. Nu, op 25 October, zond dezelfde minister het ant- Vervolg 5e klolom De door het Sowjet-bewind gecontroleerde Leipziger Om roep heeft, naar aanleiding van het '•Britsche voorstel om de kwestie van het wegvoeren van Duitsehcrs door den ge allieerden bestuursraad te la ten behandelen, o.m. opge merkt, dat uTt berichten van den Britsche^ en den Ameri- kaanschen nieuwsdienst blijkt dat sinds November 1945 tot op den dag van heden gere geld Duusche geleerden en specialisten uit Duitschland naar Engeland en de Veree- nigde Staten zijn overgebracht De omroep voegde er aan toe: „Volgens contracten met eenige Sowjet-ondernemingen zijn be paalde groepen ingenieurs, techni ci en bekwame arbeiders naar de Sowjet-Unie vertrokken, waar zij, naar gelang van bekwaamheicL op gelijken voet met Sowjet-arbei. ders hun werk zullen doen." „Het is bekend, dat ongeveer tweehonderd Duitsche geleerden en technici, onder wie eenige we reldbekende, bijna als gevangenen in een kamp bij Goettingen wor den vastgehouden en zich weke_ lijks bij de Kommandantura moe ten melden. Als oorzaak van de opwinding ziet Radio Leipzig een streven van anti-Sowjet-lichamen om vijand schap tusschen de Duitsche burge rij en de Sowjet-Unie te zaaien Het bezoek van gouverneur Kasteel aan Nederland is uit gesteld tot 2 November, daar de gouverneur eerst zijn deco ratie door de Amerikanen zal afwachten. De leider van den distribu tiekring Tiel. hoofdcommies ter gemeentesecretarie en lid van het Tielsche tribunaal V., werd dezer dagen in opdracht van den officier vgn justitie te Arnhem door ae Tielsche politie gearresteerd. Deze op zienbarende arrestatie is het gevolg van een onderzoek dat door politie en C.D.K.-recher- che werd ingesteld naar aan leiding van vermeende onre gelmatigheden bij den Tiel- schen distributiedienst. De bijzondere correspondent van Reuter te Berlijn, citeert de onder Sow jet-controle staande Berlijnsche pers, wel ke constateert, uat honderden Duitsche geleerden reeds atoombommen in Engeland en Amerika vervaardigen. De vooraanstaande atoomdes kundige Otto Hahn, aldus deze bladen, is door de Engelschen ge_ vangen genomen en naar Enge land overgebracht. Toen de Amerikaansche trekpen zich uit Thueringen terugtrokken, hebben zij tweeduizend vierhon derd bekende geleerden meegeno men. In de Kathedraal van St. Patrick te New York werd een Pontificale Hoogmis opgedra gen over het werk van 'Tie V. N. af te roepen. Ruim twee honderd afgevaardigden, on der „wie Wisiinskv en Novikof, waren aanwezig. Een vliegtuig met Palestijn- sche en andere joden aan boord, dat van Parijs naar Cairo op weg was, is in een zandstorm in den woestijn, ongeveer 225 km ten westen van Oairo neergestort. Een vooraanstaand functionaris van 't „Jewish Agency" vond hierbij den dood. Vele der 21 inzittenden werden gewond. Krachtens een floor de H. Congregatie voor de Sacramen ten gepubliceerd decreet, zal het voortaan mogelijk zijn, dat ook gewone priesters het Sa crament van het Vormsel "kun nen toedienen, wanneer de a.s. vormeling in staat van levens gevaar verkeert. Zooals be kend waren «het tot nu toe uit sluitend de bisschoppen, die dit sacrament toedienden. De commissaris der Konin gin in de provincie Noordhol land. dr. J. E. baron de Vos van Steenwiik, zal op 31 Octo ber geen audiëntie verleenen. Winston Churchill spreekt de mannen van het achtste leger toe tijdens de bijeenkomst in Albert Hall te Londen, ter ge legenheid van de herdenking van den slag om El Alamein. De Assemblee der Vereenigde Naties zette Zaterdag het de bat over algemeene onderwer pen voort. Als eerste spreker trad Halvard Lange, de Noor- sche gedelegeerde op, die er bij de Assemblee op aan drong handelend op te treden in het vraagstuk van het re giem van Franco. Naar de meening van Noorwe gen is de tijd nog niet rijp om door het herzien van het handvest net vetorecht te wijzigen. Als een der oorzaken vaa een mogelijk gebrek aan "eestdrift bij de volkeren over de Vereenigde Naties noemde Lange het feit, 'dal de Veiligheidsraad er nog niet in is geslaagd een oplossing te vin den voor vitale problemen Franco en de atoomenenergie. De Turksche gedelegeerde Hu- seyn Ragip drong aan op herzie ning van het veto-recht op grond van de overweging, dat het veto recht geen uitzondering mag zijn op de gangbare vormen van het politieke en sociale bestaan der menschheid, hetwelk op de wil van de meerderheid -gegrondvest is. Indien voor het oogenblik geen mogelijkheden bestonden het veto recht af te schaffen, zou men zich in elk geval kunnen beraden de mogelijkheden van toepassing van het veto te beperken. De vergadering werd tot heden verdaagd. Hedennacht, omstreeks drie uur, is het masa „Sabajak" van de Rott. Llovd te Rotter dam aangekomen met 784 re- patrieerenden aan boord, deels uit Indië. deels Hit Australië. Hedenmorgen om 9 uur is men met de ontscheping be gonnen. Er waren weinig zie ken aan boord. Men verwacht dat allen nog vandaag de plaats hunner bestemming zul len bereiken. In de Koninklijke Academie voor schoone Kunsten te Brussel is aan H.M. de Koningin het lidmaatschap aangeboden. De vorstin bedankt den voorzitter der Academie voor de Haar aangeboden geschenken. Rechts Prins Regent Karei van België. - (A.N.P. P.) Drie inzittenden van een kleine Morriswagen, die Zon dagavond om kwart over elf te Amsterdam pardoes in het( water van „de Baarsjes" langs den Baarsiesweg reed, zagen geen kans zich biitjids uit het wagentje te verwijderen en werden drie kwartier later le venloos door brandweerlieden van de ijlings verschenen red dingstakelwagen uit de met modder bedekte auto getrok ken. Het waren een vrouw en een man van middelbaren leeftijd, die over elkaar heen achter in den wagen lagen en een nog vrii jonge chauffeur, die achter het stuur zat. Volgens ooggetuigen kwam de auto met een vaartje van 40 kilometer per uur de Chas- séstraat uitrijden, die schuin uitloopt op den Baarsiesweg. Er is daar ter plaatse yveinig licht. Het was druilerig weer en een donkere avond, zoodat de vreeseliike vergissing van den chauffeur weinig verba- Uitspraak doende, veroor deelde het bijzonder gerechts hof te Amsterdam Zaterdag den voormaligen rechercheur van politie H. W. J. Kerkhof uit den Helder, wegens ver raad tot een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek van preventieve hechtenis en ont zetting uit de politieke rech ten. De eisch was 2% jaar. zing behoeft ie wekken. In plaats van de flauwe "bocht naar links te nemen, reed de wagen rechtuit den Baarsjes- weg over en dook het water in. om onmiddellijk onder het oppervlak te verdwijnen. Een kwartier later begonnen de brandweerlieden van den ta kelwagen. die langs het water werd ongesteld, met het red dingswerk. Later bleken de slachtoffers te ziin de 20-iarige chauffeur J. Lohuis. de 37-jarige H. Kniin en een 35jarige nog niet geïdentificeerde vrouw. DANCINGC EN CREPEER GEVALLEN Vervolg van le kolom woord in op de vragen van Jhr. v. d. Goes en nu zegt hij, dat alle noodwoningen, welke nog vóór den winter beschik baar kunnen worden gesteld, voor de crepeergevallen zijn. Dat is tot zooverre in orde. Maar er volgt achter: De Mi nister zal trachten, dit aantal noodwoningenzoo hoog mogelijk op te voeren"! Hoe het mogelijk is. op 23 October te verklaren, een ein de te willen maken aan het bouwen van noodwoningen en twee dagen later, dat het aan tal noodwoningen zoo hoog mogelijk zal worden opge voerd. zal wel behooren tot de raadsels van den inwendigen dienst!

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1