De walvischvaarder is gestart Emig,aMc)o"d°n„ Pl'°lsche De samenwerking tusschen Nederland en België Nieuw Noordhollgndsch Dqgblad 3 Romantische harpoenenjacht Perszuivering beslist over van den Aardweg Liever geen slechte vrede Terschelling vlagt „Uit het epos van de 4000" Somberheid k. a. v, de vrede niet' christelijk Franco en het Westelijk blok Groot-Nederlandsch Congres van Katholieken „Zeg het1 met bollen" Geen overeenstemming in Griekenland Wil Amerika controle der zeeën? „Beul van Amersfoort" voor zijn rechters MAANDAG 28 OCTOBER 1946 De aanwezigheid van Am sterdam's burgemeester, mr. A. J. d' Aillv. en het Am sterdamsche volitiemuziek- corns, dat ons volkslied speelde. waren de eeniqe ac centen waaraan uiterlijk zichtbaar werd dat de ove- riaens zich in echt Holland- schen eenvoud voltrekkende aebeurtenis het vertrek van de „Willem Barandsz" in waarheid een belang rijke aebeurtenis was. Betrekkeliik weinigen meerendeels familie en vrien den van de opvarenden wa ren ervan getuige, toen om tien minuten voor negen Zon dagmorgen een viertal behen dige sleepbootjes het prach tige 16.000 ton groote zee schip en varend fabriekscom plex tevens, van de kade der Amsterdamsche Droogdok Mii. lostrok, hoe het zich keerend gevaarte als een dvnamisch beeld van in den oorlog niet gedoode Nederlandsche .durf poseerde tegen het zwakdon- kere silhouet van de 'hoofd stad. terwiil de rookslierten van de omvarende booties er zich als guirlandes omheen slingerden, slechts weinigen waren, maar dan ook met trots, ervan getuige, hoe de'1 eerste Nederlandsche wal- viscliexpeditie sedert biina an derhalve eeuw inderdaad is berennen. Toen de fabriekboot de vaderlandsche driekleur, de naamvlag. de reederiivlag. de ..Wii groeten u" seinvlaggen en ook de Amsterdamsche stadsvlag. die de burgemeester dezer dagen de directie ten geschenke heeft gegeven, hoog' in de masten op eigen kracht Westwaarts het Noord zeekanaal opstoomde. kwam een bootie tegen den kant. Aan boord een ionge Mokum- sche knaap, ruigblond. bloots hoofds. linkerhand in "de broek zak en de rechterhand voor ziin mond als megafoon: „mee varen met de „Willem Ba- rendsz". één viif en twintig per persoon". Daar vaarde het bewiis van de onverwoestba re Nederlandsche durf 'en daadkracht in het héïlen: hier De commissie voor de pers zuivering heeft een beslissing genomen betreffende H. P. v. d. Aardweg te Amsterdam. Betrokkene, die van 1 Januari tot 1 Juni 1942 hoofdredacteur van het „Zondagavondblad Cetem" is geweest, werd een ontzetting van recht om bij 'n dagbladonderneming werk zaamste ziin, in eenige iourna- listieke of leidende niet-iour7 nalistieke functie voor den-tijd van vier iaren. ingaande 5 Mei 1945, opgelegd. In haar over wegingen zegt de commissie, dat de hoofdzaak voor de be oordeeling van betrokkene ziin handeling bil het „Dag blad voor N.Holland" is. Voor ziin vertrek uit South ampton met fle Aciuitania heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken. Er- nest. Bevin, te kennen gegeven dat het met goeden wil moge lijk moest ziin om door de moeilijkheden heen te komen. Zonder goeden wil zouden „de goden moeten beschikken". Na de gebeurtenissen, die ,onze geheele planeet in beroering hadden gebracht, viel het niet te verwonderen, da't men niet sneller opschoot. „Ik ben niet teleurgesteld om het feit, dat wii niét meer gedaan hebb.en, als we de dingen niet te vlug hadden willen doen, n.l. voor dat de moeilijkheden aan den dag traden, dan zquden wii misschien een slechten vrede hebben gehad". stond het bewiis. dat de Ne derlandsche zeevaarder-koop man onsterfeliik is. Te Buitenhuizen neemt de .Willem Barandsz" de laatste lading' in: ammunitie, patro nen voor de 'harpoenen. Om 3 uur gaat dit stuk niiver Ne- deriandsch territorium op weg om ook ons land te doen deel nemen aan de wel anders, maar toch door het gebruik van modern^ hulpmiddelen als yliegtuigen en'radar niet min der romantische iacht op de walvisch in de antarctische gebieden. Op Terschelling werd Za terdag 'druk gevlagd. Het echtpaar Bakker-Doeksen vierde ziin 70-iarige echtver- eeniging. Op de druk bezoch te receptie was een veertigtal kinderen, klein- en achter kleinkinderen uit alle deelen van het land aanwezig. Namens het gemeentebe stuur werd het echtpaar een ingelijste foto van de oor spronkelijke huwelijksacte aangeboden, waarmee de oud jes zeer in hun schik waren. In een geestig toespraakje aankte Jan Rel tie Bakker voor de hem en ziin vrouw Naam- ke Bakker-Doeksen bewezen attenties. is de titel van een boek, van Broe der Christoforus uit Oudenbo.sch, .dat hopelijk binnenkort over de Nederlandsche Zouaven zal ver schijnen. Dezer dagen hebben de ibladen bericht, dat ae laatste oud-Zouaaf in Nederland is overleden, n.. de heer P. M. Verbeek te Rosmaden. Ook volgens ons is dit bericht juist. De ervaring'heeft ons ech ter geleerd, dat .er zelfs m de laat ste jaren, nog oud -Zoua 'en* zich hlbben gemeld, wier papieren geldig waren en van wie wij het bestaan'niet wisten. 'Daarom doen wij langs dezen weg een oproep om, als er even tueel nog een md-^Zouaaf 'eeft, ons daarvan in kepnis te stellen. Namens de Algemeere Neder landsche Zouavenbond, B. van 'Leeuwen, Aalmoezenier Pastoor St. Joseph, HJlegom Aan het slot van een bijeen komst van Fransche kardinalen en aartsbisschoppen is een commu niqué gepubliceerd waarin er op wordt «gewezen, dai,,hoewel op de Vredesconferentie het moeilijkste probleem, Duitschland, nog niet is aangesneden, hét reeds gebleken is, dat het tot stand brengen van een wereldvrede ernstige moei lijkheden in den weg liggen. Velen zijn tengevolge van deze moeilijkheden tot een sombere be. rusting gekomen in de meening, dat een nieuwe oorlog onvermij delijk is. De kerkvorsten betoog den, dat een .dergelijke houding niet door Christenen kan en mag worden aangenomen. Zij moeien werken en bidden voor den vTe- de. Volgens berichten uit het grensgebied van de -Karpathen zou zoowel van Paolsche ,ais van Tsiecho-Slowaaksche zijde de grens weer opengesteld ziin voor de clandestiene emigratie van ioden uit Polen. De grenï werd meer dan een maand ge leden naar aanleiding van een Britsche verzoek aan de re geeringen te Praag en War schau voor deze emigratie ge sloten. De grens zou weer opengesteld ziin óp verzoek van internationale zionistische' organisaties, die vreezen. dat het anti-semitisme in Polen tengevolge van de naderende verkiezingen zal toenemen. Radio Moskou heeft in een oproep aan het Spaansche volk gezegd, dat de Sovjetunie aan de ziide van dat volk staat bij ziin striid om de vrijheid. Vol gens de radio moet Franco worden beschouwd als „de grootste voorstander van een Westeliik blok", daar hii Euro pa gaarne in twee vijandige deelen zou zien gesplitst. Op initiatief van het acade misch hulp- en bemiddelings comité te Leuven, in samen werking met de Nederlandsche katholieke volkshoogeschool op .fDrakenburgh"^. is 't week einde 'in het kamB Draken- burgh, tusschen Hilversum en Baarn. een groot Nederlandsch katholiek congres van Noord en Zuid gehouden. De bedoe ling was belangstellende de putaties van het katholieke cultureele leven der beide landen biieen «te brengen, ten einde de richtlijnen en de mo gelijkheden voor ,een innigere cultureele samenwerking te bespreken en tot een practisch cultureel programma te ko men. Omstreeks 100 personen, onder wie verschillende be kende figuren uit katholiek wetenschappelijke en cultu reele kringen, waren gisteren Pandit Nehroe, de leider der voorloopige .Indische regeering, had tijdens zijn „gooÜwill-reis" naar de Noord-Westelijke grens van Indië een onderhoud met stamhoofden, die door de Engelsche rsgeering als vogelvrijverklaarden beschouwd worden en niet waren uitgenoodigd tot het bijwonen der offi- cieele besprekingen op een Engelsch fort. Pandit Nehroe (tweede van links) in gesprek met Maliks (stamhoofden) te Tazmak, op de grens van Waziristan. Zij verklaarden, dat zij zich met geweld zullen verzetten tegen een Hindoe-overheer- sching. (Ass Press) 500.000 bollen zullen op 6 November a.s. door de Neder landsche bloembollenkweekers bii monde van den heer B. Reiinveld worden aangeboden aan de Engelsche mijnwer kers. De bollen worden uitge- plant in 1000 mii nwerkersge meenten en aan de Engelsche cao1 miners aangeboden als dark voor het groote aandeel, aat zii hebben gehad in de be- vriiding van ons land en in erkenning van hun belangrijk aandeel in de huidige herstel periode. Door de Amerikaansche marine werden demonstraties gege ven met een zgn. „onderwater jeep", reluctant turtle'De vitale deelen zijn waterdicht gemaakt; luchttoevoer- en uitlaatpijpen, steken bij het rijden onder water boven de oppervlakte uit. Deze jeeps zullen door de marine bij operaties op het gijand worden gebruikt. (I.N.P. P.) Te Athene wordt medege deeld, dat de onderhandelin gen. die drie dagen hebben geduurd, over het vormen van een .regeering 'op breedere ba sis door het opnemen van de leiders der oppositiepartijen, mislukt zijn. Van officieele ziide werd slechts verklaard, dat er „geen mogeliikheid tot samenwerking dm- partijen is". In regeeringskringen is men van meening, dat Tsalda- ris, de Grieksche premier, niettemin groote wijzigingen in het kabinet zal aanbrengen. De Amerikaansche plaats vervangende leider der opera ties ter zee. Vice-admiraal For rest Sherman, verklaarde in een rede te Boston, dat de Vereenigde "Staten de controle ter zee en in de lucht behoo- ren te hebben in het Noorde lijk deel van den Atlantischen Oceaan en de Stille Zuidzee- ..Zonder ons is er geen stabi liteit en geen .evenwicht van krachten in Europa", aldus Sherman. De controle der ge noemde zeeën is absoluut noodzakeliik voor de verdedi ging van het Westeliik half rond. Luchtaanvallen op de Ver Statten ziin mogelijk via het Poolgebied, dook deze zou den niet beslissend ziin. in dien Amerika ih sfgat was op geliike wiize te antwoorden. naar Drakenburgh gekomen, om op dit tweedaagsch con gres een' .nauwere samenwer king tusschen Noord en Zuid te grondvesten. Het congres werd Zondag besloten met redevoeringen, o.a. van prof. dr. H. van Bre da. Gerard Knuvelder en mr. Vital Hassaert. Deze tweede congresdag brachfc verschillende belangwekkende in leidingen waarvan die van Prof. Fr. H. L. van Breda O.F.M. van de Universiteit te Leuven ver schillende practische wenken be helsde. Prof. van Breda bepleitte nl. de noodzakelijkheid van een aanpassing op onderwijsgebied tusschen beide landen, waarbij hij het mogelijk achtte, dat een we. derzijdsche rechtsgeldigheid van de diploma's der middelbare scholen onmiddellijk wordt inge voerd, hetgeen voor het hooger onderwijs voor de examina even- -i geschieden. De auteur Albert Westerlinok j-gens ten beschouwing f-l'S en journalisten tusschen Neder land en Vlaanderen, waardoor veel van hetgeen thans tot mis. standen voert in goede banen kah worden geleid. In de volgende inleiding sprak Gerard Knuvelder over de Groot- Nederlandsche gedachte in het in ternationale karakter van dezen tijd. In aansluiting op Anton van Duinkerken's 'betoog schetste ten slotte Vital Hassaert op smakelijke wijze „hoe de Vlaming de Noord- Nederlander ziet". Nadat een commissie was be. noemd, welke een gelijksoortig congres in België zdl vooroereiden. besloot Prof. Dr. L. Bellon dit congres van Noord 'en Zuid, dat zeker aan zijn doel heeft beant woord en dat een bijdrage was tot een inniger cultureele samenwer king tusschen Nederland en Vlaan. deren. In de middaazitting van het bijzonder gerechtshof te Amsterdam werd de voort- aezette zaak teaen Frans van der .Laar. .bijgenaamd den „beul van Amersfoort", behandeld. Een belangrijke getuige be vestigde voor het Hof. dat zii, toen v. d. Laar als Lager- alteste zou worden ontslagen, getracht heeft "te bereiken, dat hii in fuctie zou bliiven, ten einde te voorkomen, dat het lot van het kamp in slechte handen zou geraken. Dat van de Laar gevangenen sloeg, wist zii slechts van hooren zeggen en had zulks nooit per soonlijk geconstateerd. De advocaat-fiscaal. mr. Biaisse. zeide. dat van der Laar eerst na den oorlog den bijnaam „beul van Amers foort" kreeg. In een uitvoerig pleidooi schetste de verdediger, mr. "L. A. van den Heuvel, het kamp leven en ziin heterogene be volking waarin zich ongunsti ge. gedemoraliseerde elemen ten bevonden, die door hun optreden of luiheid" vaak het heele 'kamp in gevaar brach ten. De verdediger verzocht tenslottè het Hof den ver dachte onmiddellijk in vrij heid te stellen en in aanmer king te nemen den langen tiid. welke hii in detentie heeft doorgebracht. Van de Laar. die het laajste woord had. schilderde nog hoe hii. geleid door ziin wil den chaos in het kamp ten behoe ve van d'e gevangenen te be- striiden. het baan tie als La- seralteste had aanvaard en hoe hii. tijdens ziin bewind, v.öor bót algemeen heil had gevochten. Uitspraak 9 Nov.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3