r DE VELDSLAG OM HET „ZUID-AMERIKAANTJE" Is in Uw parochie a! een afdeeling van hei Kalk Thuisfront? Waar bemoeien zij zich mee? Hoe komen wij de slagen van den oorlog te boven? Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Tabaksbureau en distributie slechts figuranten? De prijs van petroleum verlaagd „ZWART" EN ZWART „Het ziet er donker uit, met de sigaretten Amerikaansche vereeniging Indonesië tot de VerNaties Onze nationale huishouding in de nabije toekomst Vijf walvischjagers teruggekeerd Bratsch bevelhebber in Palestina van functie ontheven Geen economische unificatie van Duitschland Sovjets visschen ver van Huis DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 leeuwenaandeel hunner productie ook in dezen tijd aan den export kwijt konden. Een redelijke vraag .was dus: waarom 'stopte men moedwillig den sigarettenrooker vol met .si garen? Dat antwoord 'is nooit 'af doende gegeven, maar*het euvel werd! grootendeels opgeheven.' Er -kwam weer hoop bij de siga- rettenmenschen. totdatde volgende "Semper op de neus werd gezet: 't Zuidamerikaansch sigaretje! De gevolgen van deze onbe grijpelijke politiek zijn econo- (Van onzen eigen redacteur) ER wordt in ons landje sinds eenigen tijd een completen veldslag geleverd, een veldslag waarbij het moeilijk is, precies aan te geven, welke vijanden tegenover elkaar staan. Er zijn n.l. teveel partijen die elkaar in de haren vliegen. Geen enkel land kent als het onze die hevige beroering. Het is dus meer een burgeroorlog met als oorzaak en inzet de sigaret en als aanleiding de invoer van Zuid-Amerikaansche tabakken. Heele dagen hebben wij er aan besteed, om in alle hoeken van ons land te speuren naar de feiten en te zoeken naar een oplossing. Verstokte sigarettenrookers en meerdere direc teuren van sigarettenfabrieken hebben wij er naar gevraagd, met als eenig gevolg, dat het spinneweb 'der problemen rond om deze kwestie nog dichter is geworden. Licnamen en personen, die op eenigerlei wijze met de tabak te ma'ken hebben, hebben wij ge polst en de slotsom is, dat er geen partijen zijn, die wèl te vreden zijn. Allen kankeren en allen zitten met de handen in het haar, alien .en aiies draait om dat wat vroeger slechts ge notmiddel was en wat nu een economisch probleem 'beheerscht: de sigaret. Zij is het waar omheen zich een milliard'en- affaire afspeelt. En waarom? Bij de beaniwooicung dier vraag is men niet klaar met te zeggen, dat men niet tevreden is met d!en huidigen gang van za ken. Tevreden was men ai jaren niet, omdat er nu eenmaal niets of te weinig was. Men dient scherper te omlijnen. Laten wij beginrien'met een'der voornaam ste partijen,%e sigarettenrooker. Al langer kletterden de wapens der ontevredenheid aan zijn voej. Plotseling, eenige weken geleden, kwam daar ue uitbar sting, met ais corpus delicti de invoer van Zuidamerikaanschi tabakken voor de sigarettenin dustrie, De regeering zei het zoo prachtig. Men hoopte op die ma nier wat deviezen te sparen ei. toch den rooker te kunnen be vredigen. Maar' de rooker wei. niet bevredigd. Integendeel, h werd thans eerst recht obstinaa „Dat loopt d!e spuigaten uit" da, was de algemeene reactie. Mis schien liep het ook wel de spui. gaten uit. Want "hef is niet zoo overdreven, d!ie uitlating var, tallooze sigarettenrookers: geei mij maar een eigen-teeltje. Men moet er aan wennen zegt de re geering, maar menwil en kan er niet aan wennen en dat is be grijpelijk. De rooker heeft viei kant: nee gezegd! Geef den Hollander Amerika nen en je hebt een tevreden we reldje; geef hen Zuid-Ameri kanen' en de duivel is losgebro ken. Of die kwade bui den mensci stekelig maakt, of dat er eer kern van waarheid in zit, steen meer doen hardnekkige ge. ruchten de ronde, als zou de aankoop dezer tabakken meer ten voord'eele zijn ge weest van onze officieele in. koopers dan voor den roo ker. Men schermt, zelfs met duizendjes als men het heeft over de vermeende steekpenningen. Wij laten dat in het midden en willen niet a bout portaht be schuldigen, maar hebben zij die zoo spreken ongelijk, dan moet er toch wel iets haperen aan de deskundigheid der inkoopers, wan-t zij blijken heel erg weinig rekening te hebben gehouden met den smaak van den Neder lander. Zelfs de meest hartstoch telijke' rooker heeft altijd! nog liever weinig, maar iets goeds, dan zooals het onparlementair, maar juist heet: „bocht" Elke week weer kijkt nu de rooker meewarig naar zijn ta baksbonnetje en uit de verzuch ting: moeten wij daarvoor ons rantsoentje afstaan! Het is begrijpelijk dat, de roo ker obstinaat wordt, wanneer men de toch reeds belabberde tabakspositie rberoerder gaat maken. Eerst was daar de onbegrijpe lijke wanverhouding in de pro ductie van sigaren en sigaretten ten aanzien van de vraag. Men wilde sigaretten en - men pro. duceerde sigaren. Alleen maar om de sigarenfabrieken aan den slag te houden, zoo heette het. Daj was maar een zoethoudertje want vakkringen wisten wel de gelijk, dat de sigarenfabrieken 't De petroleumprijs zal in de provincies Utrecht en Noord- en Zuid-Holland met ingang van 1 November a.s. tot 11 lA cent wor den verlaagd Een verlaging van de marges der petroleummaatschappijen heeft het mogelijk gemaakt deu prijs nauwer aan te passen aan de kosten van -hel yervoer naar de verschillende deelen des lands. In de overige provincies blijft de prijs 12 cent. misch niet te overzien. De roo ker gaat zijn eigen weg, hij heeft het 'Probleem zelf aangesneden en hij dreigt het te overmeeste ren. Hij strijdt voer zijn Ame rikaan tJe" op een manier die niet te bestrijden lijkt voor de regeering enhij zal den slag winnen. Tabaksburèau en distri butie worden genegeerd en de rooker neemt «zijn lot in eigen handen. Daarvan mag op dit moment uiterlijk nog niet veel blijken, achter de schermen speelt zich veel af en wanneer de regeering niet radicaal het tabaksroer „zal omgooien, zullen, als het doek'opnieuw opengaat,' tabaksbureau en distributie nog sléchts figuranten 'zijn. ->De siga rettenrooker studeert thans zijn" hoofdrol in en, als het zoo door gaatzal hij haar spelen ook. Hoe? Daarover in een ander nummer. P. S. Laat iedere parochie toch zorgen, dat onze Kath. militai ren hun eigen Katholiek dagblad blijven ontvangen Een abonnement voor militairen in Nederland kost slechts de helft van het gewone abonne mentsgeld, dus f 1.70 per kwartaal. Onze militairen in Indië zitten te wachten op nieuws uit Holland. Stuur ons f 4.30 per kwartaal en wij zorgen, dat iedere week j>er luchtmail krant naar Indië verzonden wordt aan het door U opgegeven adres. V__ l"\E Amerikaansche Vereeni ging Indonesië heeft aan de vergadering van de V. N. de volgende boodschap ge richt: „Ruim een jaar, nadat de Indonesiërs de republiek hebben gevestigd, is de gewa pende aanval van de Neder- landsche regeering op Indone sië nog niet opgehouden. Slechts in de door de republiek gecontroleerde gebieden heerscht rust en stelt men villes in het werk om de economie van het land te herstelten. Be Indonesiërs hebben 700.000 ton rijst aangeboden aan de 'door honger geteisterde gebieden £>am, India in ruil voor andere goede-' ren, die noodig zijn voor den we deropbouw van het -land. Doen de Nederlanders trachtten dezen ruil "door een blokkade te verhinderen. Zoowel republikeinsche als bui- tenlandsche schepen worden in beslag genomen en soms tot zin ken gebracht. De voorraden wor den in beslag genomen of door bommen vernield. In plaats daarvan brengen de Nederlanders nog 30.000 man troe pen over ter aanvulling van de 70.000, die zij reeds naar Indonesië hebben gebracht. Dit lleger van 100.000 man zal tweemaal zoo groot zijn als het Nederlandsche leger voor 1941. Welk ander doel hebben zij dan de jonge repub'iek te onderdrukken? Wij wenden ons daarom zoowel tot de Algemeene Vergadering van de V.N. als tot de individueele leden ten eindd de volgende voorstellen te doen in het belang van vrede en welvaart in Zuid-Oost Azië: 1. Erkenning van de Repu bliek Indonesië; 2. onmiddellijke opheffing van de -EngelschNederlandsche blokkade, en toestemming voor schepen onder vreemde -vlag Prof. dr. J. Tinbergen heeft dezer dagen over den zender Hilversum een radiopraatje gehouden over „Onze natio nale huishouding in de ko mende jaren". Spreker ving zijn voordracht aan met zich af te vragen: waar gaan wij heen, economisch gespro ken en waar moeten wij trach ten 'heen te gaan? Hoe zullen wij de slagen van den oorlog te boven komen? Wanneer zullen wij vol doende kunnen uitvoeren om \an buitenlandsche leeningen o: af hankelijk te zijn? Wat wordt er van dê verschillende groepen der Nederlandsche bevolking verlangd om deze doeleinden te bereiken? Daarovw, aldus beantwoordde prof. Tinbergen deze vragen, gaat het centraal économisch plan, ont worpen dóór het Centraal Plan bureau in oprichting. Het centraal economisch plan geeft nu allerlei cijfers óver wat er in de jaren 19471952 moet ge schieden, opdat dit doel wordt be reikt en opdat tegelijk een lang zame verbetering in het verbruik wordt verkregen, zonder dat, aan den anderen kant, wij te veei op leenen in het buitenland zijn aan gewezen. Het is niet zoo gemak kelijk geweest, dezen reisgids voor de eerste zes jaren op te stelien. Want ons land is er niet zoo erg best aan toe. Er worden op het oogenblik heel wat minder goede ren voortgebracht dan in 1938; maar ongeveer driekwart van wat er toen geproduceerd werd. Wij ontvingen minder grondstoffen; veel machines zijn ve'rsleten; en er is minder werklust. Wij pres- teeren zelf nog te weinig om op eigen beenen te kunnen staan. Er is nog §gn Bélangpke aanvoer uit het buitenlaij,d, dién wij te leen ontvangen. Daarvoor zullen wij later goederen moeten terugleve ren. Wij kunnen zoo niet door gaan. dat is duidelijk. Wij zullen dus meer moeten gaan producee. ren. Dat eischt meer inspanning. Komt deze er niet, dan moet of minder worden besteed aan we deropbouw, of onze rantsoenen moeten worden verlaagd. In het plan is verondersteld, dat het Nederlandsche volk liever harder werkt dan minder eet. of het yolgende jaar weer bijna geen textiel ontvangt. Er is van uit gegaan, dat na zes jaar weer on geveer evenveel zal worden atge. ieverd als vóór den oorlog, gere kend per 'man. Dat beteekent, dat er dan ook weer ongeveer even veel kan worden uitgevoerd. Niet precies evenveel, want wij moeten onze schuld aan het bui tenland afbetalen. Naar wij vernemen zijn vijf van de zes jagers, die de „Willem Ba. rendsz" op zijn tocht naar het Zuidpoolgebied voor de walvisch- vangst vergezellen, teruggekeerd, zulks, naar de directie van de Walvischvaarfmaatschappij ons mededeelde, met het oog op eenige noodzakelijke herstellingen. Het ligt in de bedoeling, dat de thans binnenliggende jagers aan staanden Dondëfdag gezamenlijk uitvaren om zich weer bij de Wil lem Barendsz te voegen. om vrij de Indonesische wate ren te bevaren zonder inmen ging van de Nederlandsche marine; 3. uitnoodiging van de Indo nesische Republiek om deel uit te maken van de V. N.; 4. een verzoek om een com missie van de V. N. 1e zenden ten einde de berichten van Nederlandsche gruwelen tegen de Indonesische bevolking te onderzoeken Luitenant-generaal Richard Webb, bevelhebber van 't eerste bataljon Argyll en Sutherland ^Hooglanders in Palestina,, is als zoodanig 'uit zijn functie .onthe ven op grond van „onbevoegde en onofficieele meeningsuiting" jegenover perscorrespondenten te Jeruzalem. Het Britsche mili taire hoofdkwartier in Palestina heeft een gerechtelijk onderzoek bevolen naar de omstandighe den, waarin Webb Donderdag tijdens aanvallen van leden van een joodsche verzetsorganisatie een aantal Britsche, Amerikaan sche en Joodsche dagbladcorres pondenten heeft vastgehouden. Een functionaris van het Ame rikaansche departement van bui tenlandsche zaken heeft heden verklaard, dat, voor zoover hem bekend, geen onderhandelingen tusschen de V.S. en de Sowjet- Unie-gaande zijri over de econo mische éénwording van Duitsch. land. Twee Amerikaansche cor respondenten van de Daily Mail en de Daily Express hadden na melijk uit Washington gemeld, dat de Sowjet-Unie een plan tot economische unificatie van Duitschland bij luitenant-gene raal Lucius Clay, plaatsvervan gend militair gouverneur in de Amerikaansohe zone van Duitsch land, had ingediend Doofman naar Nieuw Guinea Vice-admiraal L. A. C. M. Door man, de leider van de Nieuw. Guinea-expeditie, die onlangs uit Nederland is aangekomen, zal Za terdag 2 November a.s. in gezel schap van den majoorvliegei E. Visch naar Hollandia vertrekken om voorbereidingen voor de expe ditie te treffen. Daarna keer hij naar Batavia terug om verdere besprekingen met de autoriteiten te voeren. De „New York Times" zegt uit „gewoonlijk betrouwbare bron" te hebben vernomen, dat Sowjet. agenten in Eqüador trachtten vischrgchten voor de Qalapagos- eiianden te verkrijgeri. Dé Gala- pagos-eilanden vormen een van de sleutels tot het verdedigings systeem van het Panama-kanaal.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3