Op de bres voor de Katholieke Kinderbescherming Bijzondere Kamer voor Grond wetsherziening verworpen Nieuw Noordhollondsch Dagblad Waarom geen gelijkschakeling van subsidie? Engelsch—Egyptische overeenkomst' Porti voor correspon dentie met militairen De Amerikaansche vloot naar het Zuiden? Gouverneur Kasteel kreeg zijn lintje 200 R.A.F. piloten willen naar de K. L. M. Overeenkomst tusschen Frankrijk en Italië? T uschinsky-personeel krijgt pensioenfonds cadeau Het proces met Azerbeidsjan Uiterst-links en uiterst-rechts vereenigd in de oppositie! DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 ER ZIJN IN ONS LAND en vooral in onze provincie tallooze internaten die zich bezia houden met de opvoeding van moeilijke kinderen, van kinderen, die om een of andere reden uit het gezin zijn genomen en waarvan het internaat wil trachten hen te maken tot goede leden van de maatschappij, die tegen een stootje, kunnen. Zooals in ons vorig artikel van Zaterdag j.I. reeds gezegd, hebben wij een zevental dier Internaten van uiteenloopenden aard bezocht. Zoo hebben wij ook een kijkje kunnen nemen in het z.g. Maagdenhuis te Amsterdam, een internaat dat zich bezig houdt met de eenvoudigste vorm van kinderbescherming, het heil der wee- een en halfweezen. Hier doen de eerwaarde zus. ters dus heilzaam werk voor de itoekomst van een dertigtal wees jes. De zusters trachten hen zoo veel mogelijk het gevoel te geven „thuis" te zijn, door hen allerlei huishoudelijk werk op te dragen werk, dat eiken dag weer in het gezin voorkomt. Zooveel mogelijk wordt getracht de weesjes voor zoover hun bevattingsver mogen hen daartoe in staat stelt Mulo-onderwijs te doen genie ten. Daarna volgen verschillende cursussen huishouding Zijn de meisjes eenmaal achttien jaar dan tracht men voor hen een ge. schike betrekking in de huis. houding voor dag en nacht te vinden, eerstens om hen de prac- tijk bfj te brengen en vervolgens om voor hen den overgang niet zoo groot te doen zijn, wanneer zij eenmaal op 21-jarigen leef tijd gekomen volkomen op eigen beenen zullen moeiten staan. Kos'en noch moeite wor. den iiier gespaard. Daarbij dient onmiddellijk opgemerkt, dat het voor de zus ers in het Maagden huis eenerzijds gemakkelijk- wer. ken is. De verzorging der weezen is ml. geheel gratis en het Huis is uit eigen middelen royaal in staat- de kinderen een prima op. voeding waaraan nie's ontbreekt te geven. Er zijn echter ook Internaten die voor een financieele cata- ö'rophe staan en wel zij die groo- tendeels afhankelijk zijn van de rijkssubsidie. Die kunnen met den besten wil en ondanks het feit, dat de Eerwaarde Zusters en Broeders een belachelijk lage vergoeding krijgen voor hun vol waardig werk, <Je touwtjes-niet aaneenknoopen. Wij denken daarbij b.v. aan „Groenestein" in Den Haag en aan „S't. Liduina" in Leiden, de eerste o.l.v. de Zusters van Liefde in Tilburg erf de Broeders van St. Jan Baptist de la Saüe, de tweede geleid door Eerwaarde Zusters. In deze en de overige Interna, ten, die wij in het kort oes'ek van dit artikel nog zullen behan delen worden vrijwel uitsluitend kinderen opgenomen van eigen Voogdij, van de voogdijvereeni. gingen of kinderen, wier opname gevraagd wordt door kinder rechter, Gem. Dienst v. Sociale Belangen of particulieren. „Groenestei'n" plaatst de jon gens boven de achttien jaar zoo veel mogelijk in gezinnen als overgamg naar het gewone maat schappelijke leven. Zij blijven ech'er tot hun eenentwintigste jaar onder toezicht-vait het Huis, Sommige jongens worden in an-! dere gestichten geplaatst waar zij vakopleiding krijgen. Andere pu pillen gaan in gezinsverpleging voor opleiding tot bakker, tuin. man of een ander vak Iedere jongen mag zelf zijn keus bepa len voor een vak en wordt daar na eer&t getest op zijn geschikt heid daarvoor. „Groenestein" kent ook nog een afzonderlijke afdeeling voor de nazorg, de meisjes van 18 tot 21 jaar, die in dag- en nachtbetrekking zijn. De verpleegkosten en het onder houd! van het ges'icht worden bestreden uit de jaarlijksche subsidie van het Rijk. Deze ligt echter ver beneden den kosten. den prijs van het onderhoud, zoodat er elk jaar een zeer aan zienlijk tekort is Over de jaren 1944 en 1945 bedroeg dit tekort totaal reeds meer dan honderd duizend gulden. Dit moet aange vuld worden uit donaties enz en dat is in den huidigen tijd nie't zoo eenvoudig P. S. (Slot volgt) Het Fransche Persbureau A. F. P. meldt, dat een ontwerp verdrag tusschen Engeland en Egvpte tot stand is gekomen. De voornaamste punten van dit verdrag zouden vaststellen, .dat Groot-Brittannië de sou- vereiniteit van den koning van Egypte over den Soedan er kent. terwijl het Britsche be stuur aldaar nog zal aanblij ven tot de bevolking door een referendum in staat, is zelf over ziin regeeringsvorm te beslissen. Tevens zal Engeland er van afzien Egypte in geval van oorlogsdreiging militair te bezetten. Binnen 2% iaar zul len de Britsche troepen uit Egypte teruggetrokken zijn. In het Lagerhuis heeft Be- vin echter Maandagrniddag met betrekking tot de Soedan verklaard, dat de status van dit gebied onveranderd blijft. Door de verihooging der bin- neniandsche postiarieve> be draagt, met ingang van 1 No vember a.s., het port voor brie ven van burgers aan militairen in Engeland en Ned.-Indjë (ver zending per luchtpost) tot en met 20 gram 10 cent, briefkaar ten 7 Yj cent. Voor Ned. militairen elders in het buitenland' gelden de inter nationale tarieven. Volgens een correspondent van de „Daily News" zijn de manoeuvres van de achtste Ame rikaansche vloot uitgesteld tot begin 1947, vanwege de verla ging van het budget voor de ma rine. In het kader van de winter- manoeuvres van de achtste vloot zal tenminste een „taslk» force" (vloot-afdeeling met speciale opdracht) deelnemen aan oefe ningen In de Poolzee ter hoogte van New Foundland. Enkele admiraals zouden stu die maken van de mogelijkheid om manoeuvres te houden in de Zuidelijke IJszee, om te voorko men dat Sowjet-Rusland zich beleedigd zou kunnen voelen. De in Januari of Februari aan staande te houden manoeuvres zouden alle beschikbare schepen op de Atlantischen Oceaan om vatten Dinsdag is de „Medal of free dom with silver palms" door den Amerikaanschen admiraal W. Munroe aan gouverneur P. Kasteel uitgereikt i.v.m. zijn diensten aan de geallieerde zaak gedurende den oorlog bewezen. De heer Kasteel zal waarschijn lijk per K.L.M. via New York naar Nederland vertrekken. Ongeveer 200 piloten van de Royal Air Force hebben bij de K.L.M. gesolliciteerd naar een betrekking als piloot op een der K.L.M.-lijnen. Van die 200 heeft de K.L.M. er 40 uitgenoodigd voor een selectie-commissie, welke uit drie deskundigen bestaat, on der voorzitterschap van kapitein Viruly, te verschijnen. De KL.M. eischt, dat de gegadigden een mi nimum van 2000 vlieguren ge maakt hebben, zonder ongelukken, dat zij in het bezit zijn van het B.-certificaat voor piloten en in dien mogelijk een certificaat van tweede navigator. Volgens mededeeling van een woordvoerder van het Fransche ministerie van burlenlandsche zaken aan een Reuter-correspon- dent zal Frankrijk afzien van zijn aanspraken- op Italiaanscne eigendommen. De woordvoerder sprak de be richten tegen, volgens welke de Fransche regeering van plan zou zijn de aanspraken op gebieden aan de grens in de Alpen te la ten varen; hij verklaarde, dat alleen het Italiaansche dorp Oli- vetta in de streek van de Briga en de» Tend'a aan Italië gelaten zou worden. Ter gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van het Tuschinsky- theater te Amsterdam was voor directie en personeel een vreugde volle feestdag bereid. Tijdens de viering bood het personeel aan de huidige directie een reliëf aan, voorstellende de stichters van het theater. Het cadeau van de directie aan het personeel bestond uit een pen sioenfonds, waarvan de premies door de directie zullen worden be taald, terwijl voorts een bedrag van f160.000 beschikbaar werd ge- steld voor de aanzuivering van achterstallige premies! De Gouverneur van Azerbeid sjan, dr. Diawid, heeft aan de pers meegedeeld, dat alle in Per- zië geldende wetten, met inbegrip van de kieswet, in Azerbeidsjan van toepassing zijn, nu naar hij bekend maakte het accoord tusschen Tebriz en Teheran ge- teekend is; de Azerbeidsjaansche partisanen zullen bij de Perzische ■veldmacht worden ingedeeld en de uniformen van die veldwacht dragen. De stad Zendjan krijgt een garnizoen van de Perzische regeering. Er is veel te doen geweest, gisteren in de Tweede Kamer over de Grondwetswijziging. Het eerste ontwerp strekt tot wijziging, van de bepalin gen betreffende veranderin gen. Volgens dit voorstel zal art. 203 der Grondwet aldus worden- gelezen; „Na de af kondiging dezer wet wordt binnen twee maanden een verkiezing gehouden voor een kamer, voor grondwetsherzie ning. Deze kamer overweegt dat voorstel en lean niet dan met de stemmen van drie, vijf den van het aantal leden de aan haar overeenkomstig voornoemde wet voorgestelde verandering aannemen." Thans luidt het betrokken arti kel 203: „Na de afkondiging dezer wet worden de kamers ontbonden. De nieuwe kamers overwegen dat voorstel en kunnen niet dan met twee derden der uitgebrachte stemmen de aan haar overeen komstig voornoemde wet voorge stelde verandering aannemen." Verder wordt voorgesteld na art. 203 drie nieuwe artikelen in te voegen, waarin o.a. bepaald wordt dat de kamer voor grondwetsher ziening niet mag beraadslagen of besluiten, zoo niet tenminste drie vijfden van het aantal leden te genwoordig is. De leden der ka mer voor grondwetsherziening treden af op den dag, volgende op dien, waarop tot aanneming .of niet aanneming van het voorstel is besloten. Het tweede ontwerp beoogt art.' 192 der Grondwet aldus te doen luiden: „De dienstplichtigen, niet val lende onder artikel 191. (d.z. de dienstplichtigen ter zee, bestemd om te dienen in en buiten Euro pa. Red.) mogen zonder hunne toestemming niet dan krachtens eene wet naar N,ederlandsch-In- dië, Suriname en Curacao worden gezonden." (Thans fuidt art. 192: „De dienstplichtigen te land mo gen niet dan met hunne toestem ming naar Nederlandsch-Indië, Suriname en Curacao worden ge zonden.") De C.H. zegde, bij .monde van den heer Burnink haar steun toe voorzoover de wijziging van art. 192 betreft. Met een algemee- ne wet voor uitzending van troe pen zou kunnen worden volstaan. De C.H. fractie is echter tegen de eerste wijziging uit eerbied voor de Grondwet; De heer Stokvis (C.P.N.) vraagt of men troepen naar Indië mag zenden en dus aan het moe derland mag onttrekken, als men een nieuwen wereldbrand voorziet. .Hij noemt het een gevaarlijk spel van de regeering als men de kern van de weermacht wegzendt f en een verdediging illusoir, maakt. Art. 192 moet gehandhaafd blijven. De rechten' van het individu ver zetten zich tegen de opheffing van dit artikel. Het K.B. '45 mist rechtskrachten dat is grondwets verkrachting. Voor die uitdruk king wordt de heer Stokvis door den voorzitter op de vingers ge tikt. De heer Romme (R.K.) gaf te kennen, dat zijn fractie voor de beide ontwerpen zal stemmen. De heer Stokvis, zoo meende hij, ziet voorbij, dat zich een ontwikkeling der verhoudingen in het rijksge bied in en buiten Europa aan het voltrekken ging. De Overzeesche Gebieds- deelen zijn geen koloniën meer, maar deelen van het Ryk. Voor recht en vryheid in Indië moeten even goed offers gebracht worden als voor recht en vrijheid hier. Hoe de maatschappelijke krachten ook zullen werken, de nieuwe regeling biedt den burger vrijheid, welke hij bij de oude regeling mist. De fractie van de P.v.d.A. over weegt de nadeelen van de voorge stelde regeling in art. 203. Zijn fractie kan zich wel vereenigen met de voorgestelde wijziging van art. 192. De heer v. d. Goes van N a- ters (P.v.d.A.) zegt dat art. 192 aansluit bij de Commissie-Gene raal en den wapenstilstand. Allen die hopen op een nieuwe rechts orde zulen gerust zijn. De hr. de Groot (C.P.N.) gelooft niet; aan de vredelie vende bedoelingen van de troepen in Indonesië. Spr. is bevreesd, dat Nederland ge bruikt wordt by de plannen tot Britsche machtsuitbreiding in Oost-Azië, waarby Indo nesië als basis moet dienen. De heer Schouten (A.R) is tegen wijziging van hoofdstuk 13. Wel zal de A.R. stemmen vóór wijziging van art. 192. Minister-president Beel komt daarna aan het woord en zegt, dat het niet gaat om beperking van de rechten van den kiezer. De veran dering in de procedure doet niets af aan de hoogheid van de consti tutie. De kiezers kunnen zich uit spreken door de verkiezing van de kamer voor grondwetsherziening. Versnelling der procedure kan winstbeteekenen. Na sluiting der beraadsla gingen wordt over het eerste ontwerp gestemd. Er worden 57 stemmen vóór en 36 tegen uitgebracht, zoodat het is ver worpen. (Meerderheid van tweederde is noodig). Het tweede ontwerp (art. 192) wordt aangenomen met 84 tegen 9 stemmen. Dan komt het ontwerp tot wij ziging van de artikelen 157 tot en met 166 der gemeentewet aan de orde. De werking in de practijk van de voorschriften der gemeentewet betrekking hebbende op de voor bereiding van wetsvoorstellen tot verandering van de grenzen van gemeenten, heeft naar in de memorie van toelichting werd op gemerkt aangetoond, dat de procedure, vervat in de artikelen 157 tot en met 166, niet slechts weinig overzichtelijk, doch vooral zeer omslachtig en tijdroovend is. De minister van binnenlandsche zaken, de heer Beel betoogt, dat vooral met het oog op den weder opbouw vereenvoudiging noodza kelijk is. Om zeven uur wordt de open bare vergadering geschorst tot hedenmiddag één uur. Walcheren herrijst. Met man en macht wordt op Walcheren gewerkt aan den wederopbouw. Daar de steenen der verniel de huizen door de inwerking van het zeewater niet te gebrui ken zijn, gebruikt men bij den bouw van woningen het ma teriaal, dat afkomstig is uit de andere geteisterde gebieden. Een bijna gereed zijnd huis wordt van een rieten dak voorzien

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4