Gemeenteraad van St. Maarten Nieuw NoordhoHandsch Dagblad 7 95 49 i.25 «r Een streep door het woningbouwplan Opening D.W.O.-terrein Canadeesch minister bezoekt ons land Pater Sixtus Fortuin OFM in het goud Artsen zeggen contract met ziekenfondsen op AANSLAG OP BRITSCHE AMBASSADE Stalin's woorden over Duifschland verontrustand •Stad CM O trek Verkenners vierden Christus Koning Marktberichten DONDERDAG 31 OCTOBER 1946 "W e 3055 Dinsdagmorgen kwam St. Maarten's gemeenteraad in open bare zitting bijeen onder voor zitterschap van mr. D. Breebaart burgemeester van Zijpe In zijn openingswoord compli menteert voorzitter de heer Baas een weinig ondeugend met het verheugende feit, dat hij nu in derdaad voor de sigaren gezorgd heeft Na de notulen passeeren een groot, aantal ingekomen stukken de revue, Voorz, merkt °P> dat het hem juist ter oore gekomen is, dat het geheele bouwplan tot de helft teruggebracht zal worden in ge heel Noord-Holland. Men schijnt zich nl. te Haarlem verrekend te hebben Dat men de materialen wil bestemmen voor de getroffen Zuidelijke gebiedenvindt spr. niet erg; hier hebben we ons eenvoudig bij neer te leggen Over deze verrekenarij is spr. echter minder te spreken. Derhalve resteert de gemeente een bouwplan voor 10 woningen, waarvoor reeds ontwerpen in den maak zijn Vervolgens wordt het Ambte naren- en Arbeidscontractanten reglement aangevuld met bepa lingen omtrent hun bezoldiging wanneer zij als oorlogsvrijwilli gers onder de wapenen zijn; zulks overeenkomstig overheids- sugesties. De totstandkoming van een nieuw reglement voor het Bur gerlijk Armbestuur is een ware lijdensgeschiedenis geweest. Na uitvoerige correspondentie met Ged, Staten is men thans zoover, dat het gereed is. De jaarwedde voor den vader en de moeder van het Tehuis voor Ouden van Da gen mag thans samengevoegd worden tot een bedrag staande op naam van den vader, terwijl de door Ged. Staten gewenschte bepaling dat bij overlijden van den vader en moeder automa tisch ontslagen zou worden, ver vallen is. B. en W hadden nl.. aangetoond dafr de moeder nog eerder onvervangbaar was dan de. vader Het aldus gewijzigde reglement wordt z.h.st. aanvaard. Vervolgens keurt de raad als salaris voogden vader van het tehuis een bedrag van f 850. per jaar goed, waarbij komt gra tis kost en inwoning, erwarming water en electriciteit, plus een eigen tuin. Na vaststelling van de gemeen terekening op f 76.828.29 ont vangsten ,f 75.576.47 uitgaven en f 1251.82 saldo en een nadeelig slot op den kapitaaldienst van f 3495.werden een aantal ad ministratieve wijzigingen in de gen voor 1945 en 1946 Wijlen G. Bruin te Alkmaar heeft de gemeente een legaat ad f 500 nagelaten voor het onder houden van zijn graf. Vanzelf sprekend aanvaardde dit raad dit legaat. Op diens verzoek werd aan den gemeente-ontvanger A P. Blaauw met ingang van 1 Nov. a.s. op de meest eervolle wijze I I on{slag verleend onder dankbe- tuiging voor de vele en lang durige diensten gedurende een bijna 40-jarigen dienst aan de gemeenschap bewezen. Na een comitézitting werd als zijn opvolger benoemd de heer J Tuijn, thans waarn. secretaris dezer gemeente, tevens le amb tenaar. Rondvraag Voorzitter deelde op een des betreffende vraag van den heer Sloof mede, dat B. en W. op be zoek aan het PEN. hebben ge bracht om verlaging te krijgen van de boeten, die aan inwoners zijn opgelegd wegens clandestien stroomverbruik tijdens de bezet ting. Hierin zijn B, en W. niet geslaagd De heer Schuijt vroeg hoe het zit met <ïe aanbesteding voor het sloopen van de bunkers. Voor zitter wist hier niets van' af. Dit gaat volkomen buiten de ge meente om, vermoedelijk via Landbouwherstel. Men is reeds in Mei begonnen, maar of de be trokken grondeigenaars de kos ten moeten betalen is spr. niet bekend De straatverlichting komt in orde. Deze verheugende mede- deeling deed voorzitter naar aanleiding van een vraag van b"--r Baas. Het aantal licht punten mag tenminste verdub beld worden. Vermoedelijk zou den zelfs 30 lichtpunten getole reerd worden. Daj Het n°g niet klaar is, vindt zijn oorzaak in het ontslag van lijn werkers. Of en wanneer, er een eigen burgemeester voor St. Maarten komt is ook voorzitter niet be kend. Wel weet bij, dat men ter K griffie nog met deze kwestie bezig is. Het kan dus elk mo ment afkomen. Hierna sluiting Het feest van Christus-Ko- ningPatroonsfeest voor de kerk te Wieringerwerf, werd tevens een aroote dag voor de katholieke meisjessport- vereeniging D.W.O. Dat de vereeniging haar naam Door Wilskracht Over winning met eere draagt, heeft zii op dezen Zondag wel be wezen. Want ondanks den aan houdend vallencV" regen heeft ze niet geaarzeld, maar het terrein geopend. Ook de zus- tervereenigingen Jong Leven uit 't Zand en Vliegensvlug uit Anna-Paulowna lieten D.W-O. niet in den steek. Toen om kwart voor twee voorzitter Veenhuis op de hem eigen pittige wijze het woord nam, kon hii van de genoodigden o.a. den Weleerw. Heer Kape laan J. Dekker, het kerkbe stuur. den voorzitter van „Fle- vo" welkom heeten. De voorzitter sprak de hoop uit. dat D.W.O. een .tijdperk van bloei tegemoet mag gaan en dat niét alleep op het ter rein van de korfbalsport, maar ook binnen niet al te langen tiid op het terrein van Volks dans. tooneel dammen, scha ken enz. Mei. Neuvel overhandigde hierna namens Anna Paulow- na een ruiker bloemen aan de aanvoerster van D.W-O. Er werd naar buiten gekeken regen, eindelooze. trieste re gen? Spelen? Ja! uit alle mon den. De loting bracht eerst tegen elkaar DWO't Zand 2. En nu bleek met welk een vrucht er getraind was, want al spoedig na 't begin nam DWO door een keurige worp van Jo van Loon de leiding. En diezelfde jongedame wist na 10 minuten den voorsprong te vergrooren. Hoewel 't Zand zfch hardnekkig verweerde, kon ze toch niet verhinderen, dat resp. Tiny van Boheemen en Dina van Loon den voor sprong vergrootten tot 40, met welken stand ook het ein de kwam. De tweede wedstrijd was een demonstratiewedstrijd tus- sehen 't Zand I en Anna Pau- iowna I. De demonstratie gaf eigenlijk alleen 't Zand. die door keurig samenspel en wel gerichte worpen den stand op 80 wist te brengen. Daarna kwam de beslissings wedstrijd Wieringerm'eer te gen Anna Paulowna 2. Hier voor geldt „lest best". Met zulk een enthousiasme en in zulk een spanning werd er gespeeld, dat de regen totaal vergeten werd. Weer gaf Jo van Loon haar club de leiding, maar kort daarop wist Anna Paulowna door To v. d. Berg gelijk te maken. In groote spanning kwam het einde. Door strafworpen werd beslist. Clara v. d. Berg wist het win nende punt te scoren, zoodat het einde kwam met 21 voor Anna Paulowna. De voorzitter besloot met 'n woord van dank aan alle aan wezigen en deed nogmaals een oproep het bestaande peil steeds op te voeren. De Canadeesche minister van gezondheid1 en sociale zaken de Hon. Brooke Claxton, die tal van Europeesche landen bezoekt, teneinde zich op de hoogte te stellen van socfale en medische toestanden is in Nederland aan gekomen. Na in het Moederhuis te Weert met eenige cursusgenooten door den HoogEerw. Pater Provin ciaal gekroond te zijn met den f ouden kroon, is Pater Sixtus 'ortuin Maandagmiddag terug gekeerd in het Klooster te Nw. Niedorp om aldaar zijn gouden kroosterjubilé te vieren. Te 6 uur werd de jubilaris plechtig ingehaald door geheel de communiteit, waarna hij in den feestelijk versierden refter door den Z.Eerw, Pater Gardi aan werd toegesproken en in 'n welkomstlied werd gehuldigd. Dinsdagmorgen droeg de jubi laris om 9 uur een plechtige H Mis van dankbaarheid op, gel assisteerd door Pater Eupronius Zantvoort, Gardiaan, als Pres byter Assistens, de W.Eerw. Paters Missionarissen van China Hyacin^us Fortuin, neef van den jubilaris en Albertinus Potveer, resp als diaken en tabdiaken en de Weleerw. Pater Pelinus Stel tenpool als ceremoniarius. Het koor der Eerw Paters onder lei ding van de Weleerw. Pater Nicetas van Workum voerde de Gregoriaansche zangen uit. Een aantal belangstellenden, ook uit den verren omtrek, woonde de H. Mis bij en maakte gebruik van de gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen. Pater Sixtus, die zooveel jaren den verren omtrek van Nieuwe Niedorp heeft, bereisd en in tal- looze kerken heeft geassisteerd, geniet nog altijd de hartelijke vriendschap van geestelijkheid en leeken Tallooze blijken hier van werden den jubilaris op zijn feestdag geboden. Moge het Pater Sixtus, die nog een bloeiende gezondheid en kracht bezit op zijn 78-jarigen leeftijd, gegeven zijn nog vele jaren in en buiten het klooster te arbeiden tot meerdere eer en glorie van God. De vierduizend artsen in den lande, aangesloten bij de Maatschappij tot bevor dering van de Geneeskunst, hebben per 1 November de contracten met de respectie ve ziekenfondsen opgezegd. De opzeggingstermijn in acht genomen, beteekent dit, dat reed^ per 1 Januari een aan tal fondspatiënten van genees kundige hulp verstoken zal zijn. wanneer dit conflict voor dien tiid niet is opgelost. An dere contracten eindigen in 1948. De acte der gezamenlijke artsen richt zich uitsluitend tegen de verplichte zieken fondsverzekering. krachtens 't besluit van 1941, niet tegen besluit van 1941, niet tegen de vrijwillige verzekeringen, die ook thans nog loopen en wel ke gelden voor allen die geen regelmatig inkomen of geen bepaalden werkgever hebben. Vanmorgen vroeg is in de onmiddellijke nabijheid van de Britsche ambassade te Rome een bom ontploft. Een gedeel te van het gebouw is inge stort. Geallieerde en Italiaan- sche politie, tezamen met de brandweer zijn met de oprui mingswerkzaamheden oegon- nen. Tengevolge van de explo sie were een voorbijganger ernstig gewond. Tegelijkertijd zijn in den hoofdingang van de ambassade twee tiibommen ontploft. Volgens de New-York Times bevat het „interview" van Stalin met United Press de belangrijkste en meest belovende politieke ver klaring van Sovjetrussische zijde sedert den oorlog. Deze verklaring wijst op een diepgaande wijziging in de politiek, zooals deze door Stalin werd gedefinieerd in Fe. bruari j.l. tijdens de verkiezings campagne. De antwoorden van Stalin zijn een echo op de verkla ringen van Byrnes aangaande de kwesties, welke de wereld in tweeën verdeelen. Men zal echter De Nederlandsche afgevaardigden van de U.N.O. tijdens de algemeene zitting van de Vereenigde Volleer en in New York City. V.l.n.r.: dr. L. Beaufort, dr. J. H. van Royen, mr. E. N. van Kleffens en dr. H. van Blom. (A.P. P.) pas op grond van daden kunnen constateeren. of de Sovjet-Unie werkelijk besloten is haar politiek te wijzigen. „L'Aube", het officieele orgaan varf de M.R.P. van Bidault schrijft „Zekere antwoorden van Stalin zijn geruststellend, andere niet verrassend en weer andere, bo venal voor Frankrijk, zijn veront rustend. Alles wat Stalin zeide ten aanzien van Duischland, is ver ontrustend. HEILOO Cfp het feest van Christus' Ko ning hebben de verkenners van Si Clemens Willibrord een ge zamenlijk feest georganiseerd, zooals dat ook elders het geval was. Na de plechtigheden in de kerk en de hernieuwing der in- tronisatie in het Hoofdkwartier werden de verschillende pro gramma's afgewerkl, vapr de welpen het. hordehol en voor de verkenners in dë openlucht met behulp van een grooisah op gezet spel, dat allen eenige uren in groole spanning bezig hield. Ondanks ce felle regen, die heef wat moois bedierf hebben de jongens loch volgehouden en zoodoende werd dezen dag toch in alle opzichten een goed mo ment in het verikennersleven EGMOND AAN ZEE SOCIALE ZAKEN De afd. Sociale Zaken ter Ge meentesecretarie maakt bekend, dat het Gew. Arbeidsbureau te Alkmaar voor werknemers en werkgevers geopend is van 8.30 tot 12:30; alleen voor werkgevers van 13.30 tot 17 uur WINKEL VERLOREN Verloren: een granaten-halsket ting. Terug te bezorgen ter ge meentesecretarie. BURGERVLOTBRUG HERSTELLING VLOTBRUG Reeds meerdere malen zijn door belanghebbenden bezwaren geuit tegen de a.s. tijdelijke auiten- dienststelling van de Burgervlot brug in verband met reparatie werkzaamheden. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de her stelling, van de vlotbrug zal ge schieden in een tijdvak, waarin dit voor de Zuivelfabriek aldaar zoo min mogelijk hinder zal veroorza ken en dat bovendien zal worden overgegaan tot het inleggen van een veer, geschikt voor het over zetten van handwagens ten be hoeve van neringdoenden. Het inleggen van een pont, ge schikt voor groot vervoer, tijdens de herstelwerkzaamheden blijkt op technische moeilijkheden te stuiten. SCHAGERBRUG KLEUTERSCHOOL Naar wij vernemen zijn enkele ingezetenen bezig hier ter plaatse een kleuterschool te dosn oprich ten. Van de zijde der ouders blijkt hiervoor wel belangstelling te be staan. Een voor dit doel geschikt lokaal heeft men reeds op het oog. HET WITTE KRUIS AFD. ZIJPE—CALLANTSOOG Vrijdagavond werd alhier een al gemeene vergadering gehouden van de afd. Zijpe—Callantsoog van Het Witte Kruis. Wegens ongesteldheid van den voorzitter mr. D. Breebaairt werd de vergadering geleid door den heer J. A. de Boer, secretaris der afd. Zr. Houter, wijkverpleegster, ver. zocht het bestuur 30 M. ongebleekt katoen te bestellen voor het verlen_ gen van de bedzeiltjes. Het bestuur zal hiervoor moeite doen. Vervolgens werd besloten de in de O.L.School te St. Maartensbrug ge plaatste verbandtrommel. toebehoo. rende aan de afdeeling. aan te vullen. Zr. Houter verklaarde zich bereid hiervoor ;e zultfen zorgen. Be aan de beurt van aftreding zijn de bestuursleden, de heeren Mr. D. Breebaart en J. A. de Boer, verden herkozen. In de vacatureRehorst (een bestuurslid voor Callantsoog, welke functie doorgaans door den Burgemeester dier gemeente wordt bekleed) wordt benoemd de heer W. L. Correljé. Vervolgens werd de beschrijvings_ brief voor de 88ste algemeene verga dering van de Noordholl. Vereen. Het Witte Kruis te houden op 5 Nov. a.s. te Amsterdam; ter tafel gebracht. Tot afgevaardigden naar deze ver gadering werden aangewezen de voor zitter, de secretaris en de heer W. v. Slöolen. Wegens het steeds hooger worden der uitgaven van de afdeeling. mede in verband met de verhoogde prijzen der verpleegartikelen werd besloten de contributie der leden met ingang van 1 Jan. 1947 met 50 et. te verhoo- gen en te bepalen op 2per lid per jaar. De rondvraag leverde weinig op; waarna sluiting der vergadering volgde door den voorzitter. ZIJPE BURGERLIJKE STAND Geboren. Geert z. v. Oedze Bijma en Anijje Dijkstra; Frans z. v, Adrianus van Zetten en Arentje Albregts; Johannes Jaeobus z. v. Jacob de Groot en Geertrnida Hout man; Catharina Johanna Maria d. v. Gerardus Tuin en Emerentiar.a Spaansen; Coirneiis z. vl Cornelis Nierop en Guurtje Ott; Cornelis Willem z, v. Eelt je de Jong en Ca. t'hama Ida Toetrak; Gtietje d. v. Sijbout Bakker en Maria Leegwater. Ondertrouwd: Jaeobus Petrus Jo zef Tuyp oud 21 jaren (landbouwer) wonende te B'eemster en Geertruida Jacoba Buren oud 22 jaren (zonder .beroep) wonende alhier. Gehuwd: Cornelis Tol en Marga. retha Cornelia Komen. Overleden: Hendrik Doorn oud 65 jaren aannemer echtgenoot van Neeltje Eikel. WARMENHUIZEN 31 Oc Aan gevoerd:- 5500 kg, uien 9-8010.40; grove 10.1010.40; driei. 5.40; nep 6.60; stek 4.80; 28.400 kg. roode kool 4 60—12.80; 7800 witte kool 4.90—5.10 1250 andijvie 5. NOORD SCHARWOUDE 31 Oct. Aangevoerd 13000 kg. aardapp. Bevel 7.807.90; El. Eigenh 9.60; grove eerstel. 7.70—8.40; 161.000 kg. witte kool 56: 4800 kg roode 613-80; afw. 4.20—7.20; 12000 gele 5.60—9.— 2500 kg. groene 7.40—10.40; 31000 kg andijv.e 5.30—6.30; 5000 kg. peen H 5.50 (export; III 6.50—7 10 (binnenl. handel); IV 44.10; 18000 kg. uien 8.70—10.10; grove 8.40—970; drie] 3 —4.40; nep 3.60—3.90; 5500 kg. kroten I 5.90—7.70; II 5.90—6.80. LANGEDIJK 31 Oct, Aangevoerd 13.500 kg. roode kool 8.1014.20; 27.400 kg. gele kool 3.90—7 80: 109.000 kg. witte kool 4.20—6; 22.800 kg. groene kool 612; 53.300 kg andijvie 2.70^-6.10; 2.300 kg. peen II 5.90; III 4.30—5.90 5 400 kg. bieten I 5—8.10; II 4; 400 kg. rammenas 6.20; 1800 kg. aardapp,: Bevelanders 7.60; Koop. mans Blauwen 9.70 BEVERWIJK 30 Oct. Spruiten 5586; andijvie 49; spinazie 1534 tomaten 50—95; druiven 1-401.50: groene kool 7—12; gele kool 14; roode kool 1014; boerenkool 1423; prei 1 11—17; bospeen 10—22; waschpeen 15—17; kroten 5—7; knollen 12—20: uien 712; breekpeen 67; witlof 55 sla 2—3. ALKMAAR 30 Oct. Andijvie 1 8; winterpeen 5.30—6.60; worteltjes 10—19; tomaten 39—90; groene kool 4—15; spruitkool 51—79; roode kóól 7.10—14.30; gele kool 56; prei 7J3; uien 9.60—12.80; bieten 2 10—6.30; druiven 70—150 per 100 kg.; bloem, kool IA 35—39; I 15—25; H 6—12; witlof 70105; knolselderie 4.808: worteltjes 11—«0; selderie 2.404.90; selie 2.10—3.90; sla 1—6 OBDAM 30 Oct. Aangevoerd: 5200 kg. roode kool 7.50—10.60; 6300 kg. gele kool 5.20—6 80; 3900 kg gr. kool 7.20—9.60; 10.400 kg. witte kool 4.40—4.70; 5800 kg. uien 9.10—11,10: 15400- kg. peen 4—7.70; 5700 kg. kro ten 48.20; 35 kg. spruiten 55; tJJO kg. ramenas 3.90; 1400 kg wit krop 2.10.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7