Nieuw Soedirman is zeker van de Republikeinsche discipline Tito wilde Mgr. Stepinac uit zijn ambt doen ontzetten De besprekingen over het Duitsche Vredesverdrag Voor Alkmaar en omgeving te veel centralisatie Soekarno legt een functie neer Doodelijk ongeluk te Koog a. d. Zaan Allerzielen Nederland wil er ook aan deelnemen Vliegramp eischt 23 dooden ,Hoofdretfa.-teur: H. 'N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten: binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs I 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incesso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.: minimum 1 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4 4. Fam. ber 20 ct. p. m.m.: in alle edities 30 ct. Buiten God is *t nergens veilig Vondel ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG NUMMER 11067 BUREAUX: ALKMAAR: L^ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 lel. 4243 (K 2290 2 liinen OEN HELDER West straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel BEHARTIGENSWAARDIGE D WENKEN ziin in het Voor- loopig Verslag over de begroo ting van Binnenlandsche Za ken gegeven inzake de be- stuurscentralisatie in ons land, welke veel en veel te groot werd geacht. Dat men „vrii algemeen" deze meening deelde, kunnen wii ons voorstellen. Er was voor den oorlog al veel cri- tiek on de toestanden welke ten dezen aanzien voor den oorlog bestonden en het is er nadien niet beter od gewor den. vooral omdat ook uit den geest van vele maatregelen de „onaanvaardbare nalatenschap uit den bezettingstijd" wordt herkend. Het V.V. drukt het verder zoo uit. dat het een ernstig verschijnsel is. dat de zeggenschap van ambtenaren der centrale overheid zoozeer doordringt in het bevoegdhe- dengebied der lagere publiek rechtelijke organen, wat voor al blijkt bij den wederopbouw. Wat dit laatste betreft, kan in verband met de zeer bijzonde re omstandigheden van den tijd. nu hei materiaal-gebrek van doorslaggevende bCTeeke- nis is en een rechtvaardige verdeeling over het geheele land moet plaats hebben met voorrang voor de geteisterde gebieden, o.i. een streng cen traal beheer echter niet wor den gemis i. Overigens dient paai en perk gesteld te worden aan de beperking van de autonomie van provinciën en gemeenten, al moet ook weer worden er kend. dat de buitengewone toestanden op financieel ge bied zeggenschap, althans me dezeggenschap, van de instan tie die tenslotte betaald, vaak onafwendbaar maken. Maar, er mag evenzeer op gewezen worden, dat er op dit terrein ook een, „voor-oorlogsche" na latenschap bestaat, dat tal van maatregelen de gemeenten en de provinciën sterk in haar financieele zelfstandig heid hebben beperkt. Wii kennen het afschuwelij ke en pijnlijke begrip „nood lij dendheid". Vele gemeenten ziin in dien toestand gebracht door maatregelen van de Re geering. Gemeentelijke auto nomie en zelfstandigheid zijn daardoor tot een aanfluiting geworden. Geruimen tijd gele den is een commissie benoemd, welke de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de gemeenten zou onderzoeken en advies aan de Regeering zou uitbrengen, de commissie staat onder voorzitterschap van oud-minister Oud, thans bur gemeester van Rotterdam, die blijkens zijn uitlatingen van den laatsten tijd nog steeds een paladijn voor de gemeen telijke autonomie is. Die auto nomie en zelfstandigheid zijn mede de pijlers van ons de mocratisch bestel en het is vooral daarom, dat wij op de beteekenis ervan nog eens de aandacht vestigen. Met groote belangstelling zien wii de plannen van de Regeering op dit gebied tege moet. Als men de vraag stelt, of wij van groote verwachtin gen vervuld ziin. dan moeten wii helaas ontkennend ant woorden. Bij alle begrip van de moeilijkheden waarvoor de regeering staat, betreuren wij dat en wii hopen, dat het ge meen overleg tusschen Regee ring en Parlement ertoe zal leiden, om de staketsels, die opgeruimd kunnen worden. Op verschillende plaatsen van ons land worden door „We deropbouw" semi-permanente woningen gebouwd volgens het zgn. montage-systeem, waarbij practisch geen hout wordt verwerkt. Muren en vloeren worden vervaardigd van sintel- beton-elementen van standaard formaat. Op deze wijze is het mogelijk, om in zeer korten tijd geheele huizencomplexen ge reed voor bewoning op te leveren en aldus in een dringende behoefte te voorzien. Het bouwen van arbeiderswoningen in Hengelo. (Henneke P.) Door duizenden Indonesiërs luide toegejuicht, is gisteren morgen generaal Soedirman op het station te Batavia gearri veerd. Te Bekassi had zich een Britsche hoofdofficier bij Soe dirman en zijn escorte van on geveer dertig man gevoegd. Dit escorte had verlof gekre gen mee naar Batavia te rei zen. Het was merkwaardig, dat. den vorigen keer. dat Soe dirman had moeten aankomen, vele officieele personen te zij ner begroeting aanwezig wa ren. Thans waren echter alleen drommen menschen samenge stroomd om hem toe te jui chen. Na ziin aankomst ver klaarde Soedirman tegenover Aneta. dat alle republikeinsche eenheden volkomen van den wapenstilstand op de hoogte waren gestéld. inderdaad weg te nemen. In dit verband trekt vooral de kwestie van de politie de aandacht. De nieuwe regeling inzake rijks- en gemeente-po- litie is zeer ingrijpend. Waar om moest het befeamde „Poli- tie-besluit" 1945 nog gauw op 8 November 1945 worden afge kondigd. vlak voordat het nood-parlement, nu juist een jaar geleden, bijeenkwam? Dit was tochten zaak die de er kenning en medewerking van de Staten-Generaal wel had mogen hebben! Trouwens, van alle bezwaren afgezien, moet het toch verwondering baren, dat nu. na een jaar. de betrok kenen in vele gevallen nog niet weten, waar ze precies aan toe ziin. Een wettelijke regeling van het politie-vraag- stuk. waarbij tevens de positie van den burgemeester afdoen de wordt geregeld, zou zeer urgent ziin. Er ziin over deze en andere dingen, die het streven naar een al te groote bestuurscen- tralisatie kenmerken, in de af- deelingen van de Tweede Ka mer weinig goede woorden gezegd. Wii hopen, dat er meer over zal kunnen worden geschreven, als de Minister binnenkort op al de wenschen en aanmerkingen geantwoord heeft! Hij voeade er aan toe: In dien het bevel tot het sta ken van het vuur wordt cre peren. zal bewezen worden, dat de discivline in het re- vublïkeinsche leger voldoen de is. Indien bij de komende veraaderina van de waven- stilstandscommissie 'n over eenkomst tusschen de var tijen wordt bereikt, kan een „staakt het vuren"-order bin nen 24 uur verwacht wor den." Het republikeinsche pers bureau Natara deelt mede. dat Soekarno het voorzitterschap van den hoogen verdedigings- raad heeft neergelegd. Deze functie zal thans weer wordep bekleed door den eersten mi nister. Ter weerleggina van de be schuldiging, dat hij Mgr. Stevinac zou hebben gear resteerd om hem kwijt te zijn. heeft maarschalk Tito, de Joegoslavische vremier, te Zagreb verklaard, dat hij Mgr. Hurley, den vertegen woordiger van den Paus, van te voren een lijst van door Mar. Stevinac bedreven mis daden had overgelegd, met het verzoek Mgr. Stevinac uit zijn ambt te ontheffen en „weg te halen". De aartsbisschop zou anders in Joegoslavië worden gear resteerd. De arrestatie, aldus Tito, had eerst enkele maan den later plaats, toen het Va- ticaan dit verzoek cniet had in gewilligd. Tito verklaarde, dat het hier niet om vervolg van de Kerk gaat, maar dat Joego-Slavië eenvoudig niet duldt, dat bepaalde menschen ongestrait de belangen van Te Koog aan de Zaan is gis termorgen om 9 uur een ern stig ongeluk gebeurd, dat twee dooden heeft geëischt. Ter hoogte van de Grafische Kunst inrichting Bakker, nabij het station, raakte de aanhangwa gen 'van den bodedienst Ma- chielse los van haar trekker. Het ongelukkige toeval wilde, dat juist om dezen tijd de ka tholieke Jkerk uitging. De wa gen reed hierdoor op de kerk gangers m. tengevolge waar van mevr. Puls en haar zoon tje uit Zaandiik onmiddellijk werden gedood, terwijl mevr. Hevne uit Assendelft met een schedelbasisfractuur in het ge meenteziekenhuis moest wor den opgenomen. het buitenland behartigen in plaats van die van eigen volk. Verder verklaarde Tito, dat Joego-Slavië ziin economische vraagstukken door nationali satie heeft opgelost en dat vele volken Joego-Slavië zijn huidigen toestand benijden. Volgens Tito heeft Joego- Slavië een groot aantal vijan den. die het Jand niet vefl goeds toewenschen. van wie dr. Wladko Matsjek. leider van de Kroatische Boerenpartij, de belangrijkste is, en deze man die Londen. Parijs en de V.S- heeft bezocht, wordt door de vijanden van Joego-Slavië als werktuig tegen dit land ge bruikt. WANDAAG de dag der doo- den. Onze dodclen. Uit ons gezin. Zij die heengingen. Va der, moeder. Een kind. Broer of zus. Na een langdurige ziek te. Plotseling misschien. Door een ongeluk. De dooden van onze varochie. Die jen die en die. Van alle leeftijden. Wij hebben ze gekend. De vader, moeder van een groot, nog jong gezin. De kostwinner van bejaarde ouders. De arme uit het huis voor ouden van da gen. Onze vrieeters. De dooden van de concentratie-kamven: waren het er geen mïllioenen? De dooden van Neurenberg: ia. ook zij. De dooden van de slagvelden en luchtaanvallen, van de revresaille-maatrsge- len De „ongewensclite doo den" (neen. dat is gr-en ch is- telijke taal!}, de soldaten van het vijandelijke leger, die nu in de Peel worden begraven. De eenzamen. De ver^etenen. Eindig dezen dag niet zonder te bidden voor de zielerust der dooden. MARCUS Nederland, België en Luxem burg hebben een verzoek in gediend om bij de a.s. bij eenkomst van den raad van ministers van buitenlandsche zaken, die het Duitsche vre desverdrag zullen bespreken, vertegenwoordigd te zijn. In een beroep op James Byr nes. den Amerikaansche mi nister van buitenlandsche za ken. hebben ambassadeurs van de drie ,landen verklaard dat de Groote Vier een overheer- schende rol spelen bii het op maken van het verdrag met Duitschland. De Nederlandsche ambassa deur in Washington, dr. A. Loudon, zeide. dat' de Neder landsche regeering herhaalde malen de aandacht van de Amerikaansche regeering heeft gevestigd op het wezenlijk be lang, dat Nederland heeft bij de toekomst, van Duitschland. De Nederlandsche Regee ring heeft meer dan eens haar verlangen te kennen gegeven om van het begin af aan deel te hebben aan de uitwerking van dien status. Met het oog op de a.s. bijeenkomst van den raad van ministers van bui tenlandsche zaken der Groote yier heeft de Nederlandsche regeering nogmaals dit drin gende verzoek aan de Ameri kaansche regeering gericht". Dr. Loudon verklaarde, dat hét standpunt van Nederland identiek was met dat van Bel gië en Luxemburg. Een Junkervliegtuig, dat van Parijs naar Casablanca zou vliegen, is bii Saint Leger 3la montagne neergestort. Alle "in zittenden, 20 passagiers en 3 leden van de bemanning zijn omgekomen. Het gebrek aan spoorwaggons in ons land is nog steeds nij pend, vooral nu het verkeer wat beter op streek raakt. De Deensche spoorwegen kwamen ons te hulp, door Tiet uiüeenen van dertig waggons voor den tijd van een half jaar. De rijtui gen in het wagenpark te Haarlem. (A.N.P. P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1