ALLERZIELEN DE AFBETALING VAN HET CONSUMENTENCREDIET Ten onrechte acht maanden in hef kamp Een dag van herdenking (SaMtfm? Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Prijsvraag voor een gedenkteeken r. Meletjen Kwijtschelding na twee jaar Indieningsïermijn verlengd Er wordt zwaar gedokterd Als hef wisht tractor ratel1 van goede feveel krijgt Het' Tribunaal verkiaarde de beschuldiging vervallen SPANJAARDEN UIT GIBRALTAR Oikuketïal! ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 DE EINDELCOZE STOET van Maagden en Martelaren, Abten en Belijders, dien wij op Allerheiligen, voorop- gegaan door de Twaalf Apostelen, aan ons oog voorbij heb ben zien trekken, werd op den avond van denzelfden dag reeds gevolgd door de voorloopers van een nog grootere schare, de onafzienbare rij der afgestorvenen, van wie er velen jaar na jaar, ja misschien wel eeuw na eeuw, wach tend op den jongsten dag, den dag van het laatste oordeel, om in het gezelschap der heiligen te worden opgenomen. Allerheiligen en Allerzielen, twee dagen zonder welke wij ons het Kerkelijk laar niet kunnen indenken, twee dagen die iets te beteekenen hebben in hei leven van lederen Ka tholiek. Spreekt Allerheiligen meer tot ons verstand, Aller zielen is bij uitstek dé dag die spreekt dot ons gemoed. De herdenking van alle af gestorven geloovigen, zooals wij die kennen op Allerzielen dag, gaat terug tot omstreeks het jaar 1000, toen abt Odilo van Cluny het bidden van hei doodenofficie in alle Clu- niasenser-kloosters verplicht stelde. Dit gebruik werd vrij snel door de geheels Kerk overgenomen en onder PiusX tot een officieelen kerkelijken feestdag verheven. Allerzielenrondom ons sterft de natuur, en in ons hart is er, meer dan anders, ruim plaats voor gedachten aan hen, die ons ontvielen. En ge knield tusschen de flikkeren de kaarsen dwalen steeds on ze gedachten af van het met rouw omfloerste altaar naar een vader of moeder, een man of vrouw, een goeden vriend, die wij juist op dézen dag zoo heel slecht kunnen missen. En het zijn de gebeden der H. Kerk die ons troosten en ons de zekerheid geven dat wij elkaar na dit léven op aarde, dat zoo vol is van wisselvalligheden en teleur stellingen, maar ook van groo- te vreugden, eenmaal terug zullen zien. Allerzielen. Een dag van herdenking ook van de velen, die niet door de banden des bloeds met ons verbonden zijn geweest, maar die samen met ons hier in Nederland geleefd en gewerkt hebben, men- schen die wij kenden, van naam, van gezicht. Menschen, die met ons een strijd heb ben gestreden, de strijd voor de vrijheid en die de victorie niet hebben mogen zien. En als straks duizenden kin derhandjes bloemen strooien op de graven in Margraten, Oosterbeek, op den Grebbe- berg en den Holterberg, laten wij dan ook die helden uit vreemde landen gedenken, die vielen voor ónze vrijheid, Canadeezen, Polen, Engel- schen, Amerikanen, ook zij hooren er bij, bij Allerzielen. „Requiem aeternam" klinkt het in alle kerken, en wij bidden: „Heer geef hen, geef hen allen de eeuwige rust". Allerzielen; is er wel ooit een dag in het kerkelijk jaar waarop wij zoo een zijn met onze afgestorvenen? En is er wel ooit een dag waarop wij een daad van Christelijke naastenliefde kunnen stellen. Iedere priester kan driemaal de H. Mis opdragen. Driemaal kan een stroom van genade neerdalen op de zielen in de plaats der loutering. Laten wij deze gelegenheid, ons door onze Moeder de H. Kerk ge geven, niet voorbij laten gaan. Wie weet hoe naar ons gebed gesnakt wordt. Laten wij op Allerzielen ons troosten mei de groote troost, die alleen God ons schenken kan en hopen wij dat over al onze dierbaren het eeuwige licht zal mogen schijnen. L. S. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft het wonderlijke plan op gevat op alle plaatsen, waar tijdens den bezettingstijd Ne derlanders werden gefusilleerd, gedenkteeken en van slechts één vorm te plaatsen. Hii hééft hiertoe een driele dige prijsvraag uitgeschreven, waarin een ontwerp van het monument zelf wordt gevraagd, alsmede een svmbool en een spreuk om op het gedenktee ken aan te brengen. Alle Se- wénschte inlichtingen over de deelname, waarvoor dé inzen ding op 1 Februari wordt ge sloten. kan men 'verkrijgen bii den heer K. E. Schuurman, Paulus Potterstraat 24 te Am sterdam. Lijstent geïnterneerden ter irssage Aan onze bureaux liggen ter inzage de naamlijsten van de genen. die verblijven in het beschermingskamp „Panka"- Tegal, in het kamp Kottok (bij Diemberj en van hen, die op 9 en 12 October resp. van Mid den- en Oost-Java naar Bata via werden geëvacueerd. Omtrent den in de Roomsch- Katholiéke Kerk opgenomen voormaligen Russisch-Ortho- doxen bisschop. Mgr. Meletjen wordt gemeld, dat hii na de bevrijding van Duitschland per vliegtuig uit de Sovjet- Russische zone naar 'een ande re zone is gegaan, waar thans nog 29 Russisch-Ort'hodoxe bisschoppen, die naar aanlei-, ding van hun oppositie tegen de huidige politiek van den patriarch van Moskou de Sov- iet-Unie verlieten, vertoeven. Mgr. Meietien verblijft thans in een klooster te Rome en zal naar men verwa'cht. binnen kort naar elders vertrekken. De regeermg heeft gemeend, nog eenige nadere mededee- lingen te moeten doen, wel ke de misverstanden en on zekerheden, die er ten aan zien van hei Consumenten- crediet blijken te bestaan, zullen wegnemen. Hei Alkmaarsche Tribunaal onder presidium van Mr. J. Windhausen uii Hoorn deed Donderdag j.l. een uitspraak zoo als er voor dit Tribunaal nog nooit gevallen was. Zooals men uit de kop boven dit ver slag reeds kon opmaken werd de beschuldiging vervallen verklaard t.a.v. een beschul digde, die niet minder dan 8 maanden gedetineerd is ge weest. Reeds tijdens de be handeling van de zaak vroe gen vvjj ons af. hoe deze be schuldigde 8 mnd. in het kamp gezeten kon hebben, voor zijn zaak met de noodige aandacht onderzocht werd. Toen burgemeester H. Nolet van Warmenhuizein en Harenkarspel in het begin van 1944 onderdook, omdat hij niet wilde mede werken aan het vorderen van zijti gemeen tenaren voor het „spitten", dreigde er een razzia door de Duitschers in deze dorpen, waar heel wa' on derduikers en ook heel wat Jood- sche families ondergedoken wa ren. De Boerenleider van Haren karspel, Pieter Hoogland, weid in die dagen telegrafisch op de Grif fie te Haarlem ontboden, waar hem verzocht werd waarnemend Burgemeester van Harenkarspel te worden. Hij weigerde en ging huiswa rts, omdat hij het met het beleid van burgemeester Nolet eens was en niet op diens stoel wenschte te gaan zitten. Vooraf dient neg opgemerkt dat de heele B.oerenraad van Haien- karspel anti was; de boerenleider Hoogland incluis en men spande samen om tê voorkomen, dat een n.S:b.-er P.B.H. werd, hetgeen dan ook lukte. Het razzia-spook bleef rondwa ren in het landelijke Harenkar spel en Hoogland zag het gevaar, dat de Joodsche families en hon derden onderduikers liepen. Hij sprak erover met K. Paarlberg, evenals hij een vooraanstaand A.R.-ingëzetene en met een ouderling van de N.H. Kerk, waar. van hij ook diaken was. Beiden vonden het voor de Ge meente het beste, als Hoogland wnd. burgemeester werd, doch wezen hem op het gevaar, dat hij zelf ermee zou loopen. Hoogland besloot echter het offer te brengen in het belang van zijn medeburgers en belde Haar lem op met de mededeeling, dat hij op zijn weigering terugkwam. Hij weigerde echter op de Griffie zich te laten beëedigen en vol stond met de belofte; voorts gaf hij te kennen, dat hij op zeer kor ten termijn op zijn besluit zou terugkomen. Na vier weken dien de hij dan ook zijn ontslag in. dat twee weken later in ging. De vordering om menschen aan te wijzen, die tot burg. Nolet ge richt was negeerde hij; want, zoo zei hij, die was niet aan mij ge richt. Totdat twee Duitsche offi cieren ten ïtaadhuize verschenen, die dreigden met ^insperren,", wegens sabotage. D'r moesten 1.80 man aangewezen worden, maar Hoogland riep tenslotte om groote moeilijkheden voor 't dorp te voorkomen na selectie in overleg met den dokter 40 man op. De rest werd ziek g&meld, Dat was zijn eenigste „collabo ratie" gedurende zijn burgemees terschap van zes weken. Blijkens een verklaring van den toenmali- gen gem. secretaris Essing, thans burgenfeester van Blokker, had hij nimmer met de Duitschers samengewerkt. Integendeel hij had het spitten en het vorderen van radios en paarden gesabo teerd. Óolc als boerenleider was hij illegaal met de illegale boeren- raad, die niet minder dan 843 aus. weisen wist uit te deelen onder mannen, die op de nominatie stonden voor Duitschland. Deze man werd na de bevrijding gearresteerd en in het kamp ge zet. Ieder dacht: die komt wel gauw vrij; maar de molens van den Gemachtigde voor de Vrijla ting malen langzaam; héél lang zaam. Eerst toen het kiesco'lege van de N. H. Kerk den „politieke* delinquent'' herkoos -ais diaken en hiervan mededeeling deed aan de Binnenkort zullen aan alle districtsraden, vakorganisaties en alle andere instanties, die voorlichtng bii het Consumen- tencrediet geven, de afbeta- hngstabellen worden toege zonden. Aan iederen aanvra ger kan zodoende van te vo ren worden medegedeeld, waar hii aan toe is Uit deze tabellen blijkt bij voorbeeld. dat de af betalings verplichting begint met 25 ct. ner week voor gezinnen van 2, 4 0 en 8 personen in de groo te steden, bii een weekloon fna aftrek van belasting en sociale verzekeringspremies) van resp. f 26.50,-f 35.50, f 43.50 en f 51.50. De afbetaling stijgt geleidelijk met 25 cent tot de maximale aflossing van f 1. per f 100.- crediet. De genoem de gezinnen moeten deze ma ximale aflossing voldoen als hun weekinkomen bedraagt resp. tenminste vf 31.04, f 43.40, f 55.60 en f 67.80. Deze bedra gen gelden voor de gemeente klassen I: voor de gemeente klassen II, III. IV en V liggen de bedragen fl.-. f2.-. f3,50 en f 5.- lager. Met bezit van spaargelden zal worden reke ning gehouden. Voorts kan worden medege deeld. dat, indien men 2 iaar regelmatig aan ziin afbeta- lingsolicht heeft voldaan, als regel het nog niet terugbe taalde deel van het crediet zal worden kwijtgescholden. Na 2 iaar is de terug-betaling dus afge'loopen. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een aanvraag in te dienen, zal de aanvraagtermiin. die aan vankelijk op 9 Nov. zou ein digen. zooals reeds gemeld, alsnog worden verlengd. D.e Spanjaarden, die als po litieke vluchtelingen sinds 1936 gastvrijheid in Gibraltar ge nieten, zullen binnenkort deze stad dienen te verlaten. Het bestuur van Gibraltar heeft medegedeeld, dat het onmoge lijk is betrokkenen langer te huisvesten. Het ^aat om onge- veei 350 personen. De regeering van Venezuela P.R.A. ging er bij den gevounach- h ft hereiH verklaard He tigde voor de vrijlating een licht- neen zlcn Delelct verklaard, de je op; en na enkele dagen werd Hoogland na een detenne van 8 maanden in vrijheid gesteld. Hij werd bij zijn terugkeer in 't dorp hartelijk ontvangen. Zijn verdediger, Mr. Winkel, had de dankbare taak het Tribu naal aan te toonen, dat Hpogland niet in strijd met,doch ten gunste v&n de belangen van het Neder- landsc'ne volk gehande'ld had en al was hij niet bij de illegali teit aangesloten als een illegaal werker beschouwd kan worden. Hij was een geziene persoonlijk heid. een sociaal-voelend mensch, die lieel wat hongertochters gehol pen heeft en ook als waarnemend burgemeester het verzet gesteund heett. Zijn bedrijf, een fokbedrijf van t.b.c.-vrij rundvee was er tij dens zijn detentie zeer op achter uitgegaan, het vee was nl. weer t.b.c. geworden. Het taxatie-rap port toonde zelfs een verlaging aan vanlca. f16000. PI. conclu deerde dan ook, dat van het op leggen van een geldboete geen sprake kon zijn. Het Tribunaal ging zelfs ver der en deed na raadkamer meteen uitspraak en achtte bet ten laste gelegde „oat besch. desbewust in strqd met de belangen van het Ned. Volk had gehandeld" niet bewezen, gezien ook de mo tieven en gezindheid van besch. Het verklaarde de beschuldiging dan 8ok als vervallen. Dit komt dus hierop neer, dat Hoogland ten onrechte 8 maanden gedetineerd is geweest en de groo te achteruitgang van zijn veestapel nog op den koop toe moet nemen. Daar is o.i. iets niet in orde' zeelieden, vakarbeiders en ha venarbeiders onder hen toe- aana te verleen en. IK MOET NOG EVEN NAAR DE GRUYTER MET MIJN BONNEN EN BETERE WAAR EN 10 PROCENT ALLEEN DE GRUYTER DE KOFFIE EN THEEZAAK 721 I Adverten iel

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3