De Wieringermeer herdenkt zijn helden Sinterklaasverlanglijstje voor Binnenlandsche Zaken Zboztmiom spelden erdjs wecK ulir1 ïr Bcwtz" is Mroitei!!! S De Qtaatsche kjjéhonA Nieuw Noordhollondsch Dagblad Minister Mansholt onthult een monument L Ned. gezant te Rome Aanvraagtermijn Consumentencrediet Wonderbare genezing te Lourdes Fokkervliegtuigen naar Denemarken Sergeant bij aanrijding gedood Zondagsrust, lijkverbranding, pers zuivering en andere zaken. Het voorloopig verslag 4 ZATERDAG 2 NOVEMBER 1946 Aan boord van den walvischvaarder „Willem Barendsz" be vinden zich twee journalisten, de bekende natuurvorscher Jan P. Strijbos en Hannes de Boer, die het leven der vogels in het Zuidpoolgebied zullen filmen. Jan Strijbos (rechts) en Hannes de Boer met hun camera's op het schip tijdens het oponthoud te Southampton. (Keystone P.) Temidden van heit wer kende land hebben de Wie. ringermeer bewoners een monument opgericht voor hun dapperste zonen, voor hen die in koen verzet te gen den wreeden bezetter gevallen zijn C. Duinmaj A. C. de Graaf, G. Kingma J Koolhaas, P, Paullssen, J„ v. dl. Pol, dié vielen ofwel tijdens den 5- daagschen oorlog of in de be zettingsjaren in het Vader land of in de Duitsche con centratiekampen. N. H Rikaart en J. Varke. visser gingen als helden in de Javazee met hun bodem ten onder. Op de kruising Schagerweg Wesferterpweg in 't noordwes ten van den uit.gestrekten pol der verheft zich een kleine heu vel, waarop vaardige handen een eenvoudig monument temidden van bloeiende herfstbloemen hebben opgericht, alzoo een punt vormend waarop reeds van verre het' oog valt. Rondom ronkten de tractoren, zwijgende mannen hurkten op den kleffen grond en hieven het bietenkapmes, verder zeulden traag voortstappende paarden het ploegijzer, hoog in de grauwe lucht snerpten de meeuwenkre. ten. Een kleine groep menschen dromde tezamen aan de Noord zijde van den heuvel, waar geel gemetselde treden tot den kruin voerden, of repten zich daarheen op de veelsoortige vervoermidde len die het uitgestrekte Wie. ringermeerlan<j kent. Ër stond een minister, burge meesters en bestuurderen van dit gewest, katholieke en pro- testanische geestelijken, een Luitenant van de B.S. (C. Haeck) LZSrSE ZIET CEEN GE7M. maai alle gevaren zijn niet zo onschul- ,dig als bij dit paartje. Het kan stormen in een jongenshalt, vooral als hij'ver van huis zijn militaire plicht vervult. Dan heeft hij leiding en steun nodig. Daar» voor kunt U zorgen, 'ja, ook UI Luistert naar de stem van Biddend Leger Nederland Zondag avond 8 uur'voor de KJtO. Vrijwilligers varr I giro 436931 Postwissels postbus 24 heerlen (Advertentie.! districtscommandanten van de L.O. en andere persoonlijkheden van de illegaliteit, afgevaardig den van alle organisaties en ver. eenigingen, alsmede nabestaan den van de gevallenen. Terwijl een grimmige koude nog verhoogd door. een geniepige regen een ieder deed bibberen in toch al niet overvloedige klee ding, besteeg burgemeester Log gers van Wieringermeer de trap pen en verklaarde dat W'fneer's bevolking zich gedrongen ge. voelde 'om, een blijvende herinne ring aan de gevallen helden op te richten. Hij noodigde Minis ter Mansholt, de eere-voorzitter van het comité, üit het monu. ment te onthullen Rede Minister Mansholt. Z.Excellentie»' herinnerde er aan hoe 8 Wieringermeerders hun bïoed gaven in den strijd tegen den wreeden overweldiger Stuk voor stuk haalt hij hen voor den geest. Paulissen en Officier Koolhaas stierven den heldendood in de Rijkshoofdstad tijdens de Mei dagen van 1940 na een dapperen strijd. Wij zien naar Hen op, die met moed hun plicht jegens het vaderland deden. Dan zag hij den strijd van het geheele volk tegen den bezetter. Wij herdenken cfe slachtoffers van den menschonteerende men. schenjacht. v. d Pol stierf in het concentratiekamp in Duitschland. Dauwma herinneren wij' ons als een der bestefl van de illegaliteit. Het was een stille werker die geheel alleen meer deed dan me nigeen, ook zijn vrienden, wist. wisten ook zijn vrienden. Zonder dat zelfs spr. het des tijds wist, was D de groote ver bindingsman der organisaties. Adri de Graaf had reeds sedert 1940 den strijd tegen het. barba rendom opgenomen, in dïep Godsvertrouwen en met wegcij fering van zichzelf en zijn gezin 4 jaren volgehouden. Op de wijde wereldzeeën zwierven Rikaard en Varkeyisser. Zij volgden het bevel van den onvergetelijken Doorman en von. den, het graf in de golven van de diepe Javazee. Zij allen vielen voor het va. derland. Het is onze plicht hun voorbeeld indachtig, ook onze taak tot zegen van datzelfde va derland te volbrengen. Wij moeten doen, wat zij niet meer kunnen: meebouwen aan de herrijzenis van 't volk waar voor zij het hoogste hebben over gehad Laat het voor al hun nabe staanden een troost zijn te we ten, dat wij hen eeren om hun voorbeeld en hopen dat hun of fer niet vergeefs gebracht is voor Nederland dat groot wil en kan zijn. Na deze onder ademlooze stilte aanhoorde woorden, onthulde Z.- Exc, h.et monument, liet de drie kleur fier wapperen en depo neerde een reusachtige krans aan den voet. Terwijl een meisjes koortje onder leiding van, den heer Burger een koraal zong bracht de staatsman een eerbie dig saluut. Namens'alle kerken (ook de R.K.) voerde vervolgens Ds. de Goede het woord. Allereerst bracht hij de dankbaarheid van alle Wieringermeerder onder woorden jegens de gevallenen. Zij vielen ook voor de vrijheid van godsdienst. Wanneer wij dit monument zien, zullen wij hen herinneren zoodat zij nimmer door ons ver geten worden. Wij zullen ons herinneren dat de vrijheid van ons ook met hun bloed gekocht is en zoo leven als wij.in vrede en vrijheid verplicht zijn te le ven. Een zware en bange tijd ligt achter elk van ons Wieringerl meerders, maar toch was het 'ook een goede tijd omdat we allen eendrachtig waren- in het bevechten van onze vrijheid. Dit monument staat er ook' als een memento mori, als een ge dachtenis aan den dood die on betwist zeker vroeger of later ook ons zal naderen, als een vin gerwijzing dat het voor ons allen noodzakelijk is om de Boodschap der Kerk» te verstaan, waar deze zegt dat wij ons moeten bereiden op de komst van de genade Gods. Burgemeester - Loggers her dacht dan, dat de W meer thans twee monumenten van de wreed heid'van den bezetter heeft. Het eene is het geweldige gat in den IJselmeerdijk dat ten eeuwigen dage een felle aanklacht tegen bet Duitsche volk zal blijven, wegens het geweld, de terreur en vernielzucht tegen een vreed zaam volk bedreven. Het monu ment dat, wij zoo juist onthulden en dat ik nu namens de gemeente aanvaard, wil er ons op wijzen, dat wij er alleen met dankbaar heid jegens' de gevallenen niet zijn, doch dat wij de fakkel der vaderlandsliefde, door hen ont stoken. hoog dienen te houden en overdragen aan ons nage slacht. Vervolgens legde ook hij een krans 'aan den voet van het mo nument, terwijl tallooze ande ren na hem een krans brachten. Wij zagen kransen van de L.O., van de B.St Wieringermeer(, van de burgerij, van de P.T.T., het tdomeinkantoor, de personeels. "commissie, landbouworganisatie enz.,; al'smede van de aanwezige nabestaanden. Met het 1ste en 6de couplet van het Wilhelmus kwam het eind van de sobere doch aangrij pende plechtigheid. Donderdag is de Nederland- sche gezant bij de Italiaansche regeering. baron Gevers, die vergezeld- was van zijn echt- genootel door Z. H. den* Paus in bijzondere audiëntie ontvan gen. Naar het A-N-P. verneemt heeft de minister van Finan ciën thans besloten tot verlen ging* van den termijn voor de aanvrage van een consumen tencrediet, welke oorspronke lijk on 9 November zou slui ten. Men kan er wel op reke nen, dat deze verlenging eenigszina, ruim genomen- zal ■worden, bijvoorbeeld met 14 dagen. Deskundige autoriteiten te .Lourdes maken melding van het feit. dat elf doktoren een verklaring hebberf ondertee kend. volgens welke - Francois Pascal, die blind was en verlamd aan ar men en beenen, op woncferba- .re wiize genezen is. Het kind werd in 1938 uit Pau in de Pyreneeën naar Lourdes ge bracht. De firma Schreiner en Qo. 'te 's-Gravenhage heeft een exportorder verkregen voor 11 Fokker-Diepen F25 vliegtui gen. welke aan een importeur in Denemarken zullen worden geleverd. Zooals bekend is de F25 een vierpersoons zaken- vli'egtuig. Voorts werd een or der verkregen voor een eerste leverantie van de door de Esco Electric te Amsterdam te leveren materiaal en appara ten voor vliegveldverlichting, dit ten behoeve van het vlieg veld Kastrup in Denemarken. Met beide orders tezamen is een bedrag van een half mil- lioen gulden gemoeid. Waarschijnlijk door onvol doende zicht is Donderdag te Wezep een jeep, waarin de 35- farige sergeant S. uit Gronin gen en de 34-i. luitenant S- uit Broek op Langendijk zaten, in volle vaart tegen een melk- auto eereden, welke, ter hoog te vad de Willem de Zwijger- kazerne, fangs den weg gepar keerd stond. Sergeant S. werd op slag gedood: luitenant S. zwaar gewond. Hij is naar Zwolle overgebracht. over de begrootmg van Bin. nenlandsche Zaken heeft heel wat te berde gebracht. De ra ming is 80 millioen lager, maar men kon niet ontdekken, wat er nu werkelijk nuttig bespaard was! Er werd gepleit voor* ge- zagshandhaving, voor bevorde ring van cte Zondagsrust; in welk verband gevraagd werd, hoe het staat met de Zondagswet, en een pleidooi werd gevoerd om sport wedstrijden op Zaterdag te hou den. Nog steedh moet voorts de kwestie van de lijkverbranding in verband met de bestaande be palingen van de Begrafeniswet geregeld worden Men ziet, de- oppositie beijvert zïbh, om teere kwesties ten aanzien van het roomsch-roode verbond in het geding te brengen. Hoe denkt de regeering over opheffing van het processiever bod, was een andere vraag. Ge vraagd wérd naar maatregelen tegen de groeiende zedenverwil dering. De toeneming van het aantal arbeidscontractanten in Rijksdienst werd onrustbarend genoemd. Algemeen werd een radicale herziening van de salarissen der rijksambtenaren bepleit. Er was nogal critiek-op de zui vering van burgemeesters e-d In dit verband is in de afdeelingen ook de burgemeesterskwestie van GrooteforoeK ter sprake ge komen. Voor stakende gemeen teraden, meende men. mag de minister niet wijken, maar de slechte zuivering draagt ook schuld aan de gebeurtenissen in verschillende gemeenten. Samenvoeging van kleine ge meenten werd bepleit. Als „peu- ter"-g'emeenten verdwijnen, zoo werd gezegd, dan behoeft dit» nog niet te beteekenen, dat het eigen karakter van dergelijke gemeen schappen niet behouden kan blijven De wensehelijkheid werd betoogd, in sommige gevailen .verschillende gemeenten onder één burgemeester té coördinee- ren. Het denkbeeld werd g.eopperd, de kosten van de brandweer in de gemeenten te doen bestrijden uit de opbrengst van een bestem mingsbelasting op te brengen door de verzekeringsmaatschap pijen. Gewezen is voorts op het ge brek aan verpleegsters in de in. richtingen voor geesteszieken. Voorts had het groote aantal collecten, dat gehouden wordt, de aandacht, Kan de liefdadig heid niet gecoördineerd worden, zoo noemcfe men met een vreem de uitdrukking een wellicht nut tige zaak. Inzake de perszuive ring werd opgemerkt, dat het hoog t«d wordt', dat deze bij de wet geregeld wordt. Er is een ontwerp wijziging persbesluit, maar al maanden wachten we op de memorie van antwoord. Ook de papiervoorziening werd ge- critiseerd. Al met ®1 was dit ver slag een gebed zondhr eind.... cUoor \^nrooH~-T^ vfedstrijd 'hGmelsblouwo. A sflüt Zsu) wouw. ik (ees (jaar dat we bezoek krijgen" „VHiïeiïa- 1 .Yfej mat dk Fldziertems" 4 MffA ós artsen 'in ïkóséni}

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4