Nieuw STAAKT HET VUREN ROOFOVERVAL De Nederlandsche esschen aan Duitschland Voor Alkmaar en omgeving Interparlementaire drielanden-conferentie SABOTAGEIN DE RUSSISCHE ZONE Fabrieken in brand gestoken m Officieel bevel aan alle commando's te velde op bejaard echtpaar te Schagerbrug Insfrucfeurs E.M. in ons land Tweede secrefaris Kafh. Volkspartij Memorandum te New York De voorjaarsbeurs Bananen voor de jongsfe kinderen DE TOTALISATOR SPOORWEGONGEVAL Bij UTRECHT Geen persoonlijke ongelukken Hoofdredacteur: H. N. Smits; rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.L minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 4.—. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct Buiten God is 'l nergens veilig fVondel DINSDAG 5 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11069 BUREAUX: ALKMAAR: L ^ngestraat 42A tel. 2046 (adm.); 2047 (redactie) K 22Ó0 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 lilnen OEN HELDER: West straat 80; tel. K 2230 2333 SCHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) BankNoorderbank Directeur; E. J. M. Stumpel OPSTERLAND Dit plaatsie in de provincie Friesland is den laatsten tijd in opspraak. Het heeft geen bestuur, omdat de Noodraad staakte, wegens het feit, dat de burgemeester in ziin func tie werd hersteld. Doordat de Noodraad dienst weigerde, werden de geloofsbrieven van den nieuwen raad niet onder zocht en kon de nieuwe raad Seen zitting nemen. Dit alles is een vorm van verzet tegen het Overheidsgezag, die niet aanvaard kan worden. Burge meesters worden benoemd door de Kroon en er zijn wegen en middelen in onzen democratischen staat, om werkeliike bezwaren tegen' burgemeesters ter kennis te brengen van de bevoegde in stanties, die dan zullen beslis sen. Maar voor onbevoegde demonstraties tegen het gezag kan de Overheid niet uit den weg gaan. Het is eep onaangename en niinliike ervaring, dat de de mocratisch- personalistische Partii van den Arbeid dit niet voldoende heeft ingezien. Zij heeft ernstig gepoogd, de Re geering ertoe te bewegen, voor den rebelleerenden gemeente raad uit den weg te gaan. Dit kan echter nieten nooit en minister Beel zei dan ook, dat het „onduldbaar" was, van de Regeering eenig toegeven te verlangen. Dat de Communis ten ook in deze aangelegen heid tegen de Regeering en voor de rebellen waren, is be- griipeliik. Zij ziin de beroeps- visschers in troebel water en hebben er nog de vergunning voor ook, in den vorm van het parlementair mandaat! Maar van de Partii van den Arbeid hadden wij om twee redenen iets anders verwacht, al heeft een deel tenslotte ge stemd voor de wet. die de Re geering de bevoegdheid geeft, de zaak met handhaving van haar gezag te regelen. De eerste reden .is, dat wij van personalisten verwacht hadden, dat zij een beter be grip zouden hebben voor de plichten der verantwoordelijk heid van en tegenover het ge zag. De tweede is. dat men toch niet elke gelegenheid moet aangrijpen, om naar buiten den indruk te wekken, dat men een eigen politiek voert, buiten de Regeeringscoalitie om. Opsterland doet denken aan de Opsterlandsche com- pagnonsvaart, en de Partij van den Arbeid zal er meer aan moeten denken, dat zij de Regeeringsvaart begonnen is als compagnon van de K.V.P. en ook dit brengt.persona- listisch-socialistische verplich tingen mede. Op 30 Nov. en 2 Dec. zal in den Senaat te Brussel, onder voorzitterschap van graaf Car ton de Wiart, president der interparlementaire unie, een bijeenkomst worden gehouden van Belgische, Nederlandsche en Luxemburgsche parlements leden. De Nederlandsche dele gatie zal uit 21 personen be staan. waarvan twee leden van de Eerste Kamer en 19 van de Tweede. Hieronder zullen zich twee dames be vinden. In December zal in Brussel Antwerpen en Luik een tentoon stelling worden gehouden van Ne derlandsche schilders. In den afgeloopen nacht zijn vier gewapende mannen, door verbreking van een ruit bin nengedrongen in een boer derij te Schagerbrug, de wo ning van het bejaarde echt paar Van Schaik. Zij knevel den de oude menschen en sloegpn daarbij de oude da me, uie zich hevig verzette, neer. Ook de zoon werd overweldigd. De bandieten verklaarden ge komen te z"n om een onderzoeik in te stellen naar de aanwezig- Het door de Sow jets geli- censieerde dagblad „Leipziger Zeitung" meldt dat Duitsche ondergrondsche groepen van saboteurs en brandstichters vier fabrieken in Saksen in de Sowiet zone in brand hebben gestoken. Deze ziin door het vuur verwoest. Groote bran den woedden in de Aschaffen- burger Zellstoffwerke. de Hoesch werke in Pirna, de ISTERENAVOND is op een bijeenkomst van de gemengde Oscar Koek karton fabriek te Bestandscommissie besloten om onmiddellijk na de bij-' QW0.enJ^ et1 Frsiberger iq uA Papierfabriek te Weissenborn. Dit zijn de eerste bevestigde Een door de Duitsche bombardementen verwoest gebied in de Londensche city met een oppervlakte van ongeveer 25 vier kante K.M., wordt gebruikt als verzamelplaats van puin "en steenen, afkomstig van gebombardeerde huizen en schuilkel ders, welke opgeruimd worden. Dit puin, dat op sommige plaatsen een hoogte van meer dan 10 meter bereikt, zal wor den gebruikt bij den opbouw van nieuwe huizen in de Engel- sche hoofdstad. (Topical Press P.) Maandag is te Batavia officieel hef bevel fof hef sfaken van hef vuur ge geven. eenkomst aan alle commandanten te velde het bevel tot het staken van het vuren te geven, terwijl de resp. posities ge handhaafd zullen worden. Men kan aannemen, dat in be paalde gebieden de vijandelijkheden sedert de afkondiging van het bestand op 14 October reeds gestaakt zijn. Instructies met nadere toelich ting aangaande het nakomen van het bevel zullen door de tech nische subcommissie uiterlijk op 10 November worden uitgegeven. Wanneer tie plaatselijke com mandanten deze zullen hebben ontvangen, zullen zij niet later dan 20 November de onderhan delingen ter plaatse openen over de problemen, die met het sta ken der vijandelijkheden samen hangen. Er wordt hierbij op het vol- ggnde den nadruk gelegd: Het feit dat de plaatselijke on derhandelingen niet eerder zul len worden gevoerd dan dat de instructies van de technische subcommissie zijn ontvangen, im pliceert niet, dat de vijandelijk heden niet in alle gebieden ge staakt zouden wordëji. Waar geconstateerd wordt, dat er op de bevelen inbreuk wordt gemaakt, zal dit aan de bestands commissie worden gerapporteerd. Voor dit doel zijn speciale orga nisatorische maatregelen getrof fen. Uit New Delhi wordt gemeld', Acht Britsche sergeants majoor, die een werkzaam aandeel gehad hebben in de opleiding van de Ned. troe pen in Engeland, brengen thans op uitnoodiging van het departement van oorlog een bezoek aan ons land. Omstreeks 12 uur werden de Engelschen in het gebouw van den generalen staf, de Juliana- kazerne te 's-Gravenhage, offi cieel ontvangen door den chef- staf, lt. generaal mr. h. J. Kruis, De generaal bracht de groote bewondering van het Nederland sche leger voor het Engelsche leger tot uitdrukking en sprak zijn dank uit voor de medewer king van dit leger ondervonden, bij de opleiding van de Neder landsche troepen in Engeland. dat de minister van defensie, G. S. Bhalja, in het Britsch-Indische parlement heeft verklaard, dat plannen waren gepiaakt voor de terugtrekking van de Britsch-In dische troepen uit Indonesië te gen 28 November. Hij zaïg geen reden om deze plannen niet toe te juichen. „Tenzij er iets zeer bijzonders of onvoorziens zou ge beuren." Momenteel ligt de 36ste Britsch Indische divisie in garnizoen op Sumatra en de 23ste divisie op Java, thans alleen in Batavia. bërichten over sabotage in de So w iet-zone. De Britsche nieuwsdienst in Duitschland meldde gisteren, dat de branden werden ont stoken in fabrieken, die na een onlangs gehouden plebisciet over de confiscatie van nazi- bezit genationaliseerd waren. Met ingang van 1 Nov. jl. is aan het Algemeen Secreta riaat van de Katholieke Volks partij als tweede secretaris verbonden mr. Ch. Rutten te Gulpen. Volgens den New-Yorkschen correspondent van de „Dai ly Telegraph" is de volledi- ae tekst van een memoran dum der Nederlandsche re geering inzake haar econo mische eischen aan Duitsch land en haar wensch tot grenscorrecties heden' per vliegtuig te New-York aan gekomen. Dit memorandum zal gelijk tijdig in Washington, Londen en 's-Gravenhage worden ge publiceerd, zoodra minister van Kleffens de afschriften aan Byrnes. Bevin en Molotof heeft overhandigd. Volgens dezen correspondent bevat het memorandum de volgende verzoeken: 1. steenkoolmijnen en con cessies in het Zuiden en tot nog toe ongeëxploiteerde ka- liummiinen in het gebied van den Wezer: 2. herziening van haventa rieven en controle op bewe gingen in Duitsche kanalen; 3. de Duitschers moeten geen strijdig is met de belangen van Nederland: 4. inkorting van de grenzen van ongeveer 480 tot 320 kilo meter: 5. Het eiland Borkum voor de interneering van politieke gevangenen. Volgens den Haagschen cor respondent van de „Daily Te legraph" zijn de verzoeken van de Nederlandsche regeering inzake Duitschland in een ge heime kamerzitting gunstig ontvangen. De aanstaande voorjaarsbeurs te Uirecht zal worden gehouden van 11 tot en met 20 Maart 1947 In verband met de verschillen de werkzaamheden, verbonden aan de organisatie, zal de aan meldingstermijn voor deelneming op 2 December a.s. worden ge sloten. Op 7 November a.s. zal een voorinleveringsbon voor bana nen worSen bekend gemaakt, waarop voor kinderen, gebo ren in 1942 en later, zoo spoe dig mogelijk 500 gram -bana- heid van ondergedoken SS-ers. Zij zetten hun woorden kracht bij door het lossen van een waar schuwingsschot. Met een groote buit aan gou den en zilveren voorwerpen en een geldsbedrag van ruim drie duizend gulden verdwenen de onverlaten in den nacht. Later kwam men ook nog tot de ont dekking, dat zij tevgns eenige rijwielen hadden ontvreemd. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Naar verluidt bestaat de mogelijkheid, dat op korten termijn een beslissing zal val len inzake het eventueel in voeren van de totalisator voor de paardensport. Het ligt in de bedoeling van de regeering om over de wederinvoering een beslissing van de Staten- Generaal uit te lokken. Hedenmorgen tusschen vier uur en half viif ziin twee trei nen tusschen Houten en Schalkwijk, nabij Utrecht op elkaar geloopen. De locomotief van de tweede trein reed in op de laatste wagon van een andere trein. Aangezien het hier goederentreinen betrof deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Het verkeer op de lijn Utrecht Geldermal- sen is echter .geheel gestremd. Men is doende althans een spoor vrij te maken. Het rei zigersverkeer wordt onder houden door de busdienst Den Bosch-Geldermalsen die tot Utrecht is doorgetrokken. De stoomtreinen van Sliedrecht naar Geldermalsen ziin ook tot de plaats des onheils door getrokken teneinde het ver voer te ontlasten. monetaire politiek voeren, die nen zal worden verstrekt. Vertegenwoordigers van vele landen woonden de plechtige H. Mis bij, welke in St. Pa trick's Kathedraal te New York werd opgedragen ter in tentie van het welslagen der besprekingen van de U.N.O. Z. H. Exc. J. Francis A. Mcln- tyre, coadjutor van het Aarts- diocees van New York, be groet den Sovjet-gedelegeerde Wyshinski, die met den Sov jet-ambassadeur de H. Mis bijwoonde. (Ass. Press P.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1