Gemeenteraad van Akersloot Nieuw Noordhollandsch Dagblad iStad evt Omtrek 11 November: DAG VAN HET GORLOGSGRAF Najoarsveemarkt Rijd met verstand Uitspraken Tribunaal Tooneefgroep ,,'t Voetlicht" Genootschap Nederland-Engeland De brandweer in uniform Bergen's Harmonie Alle verandering geen verbetering De Zeevogels D* WOENSDAG 6 NOVEMBER 1946 ALKMAAR Deze dag heeft voor millioenen menschen in de wereld een diepe beteekenis: heit was aanvanke. lijk de da tuin van dte herdenking voor hen, die in den Eersten Wereldoorlog gevallen zijn, Waar ook ter wereM. De traditie getrouw siert men zich met „de bloem van het Corlogsgraf', nl de klaproos. In de Angelsaksische landen spreekt men dan ook van Poppy, day. We hebben nu een Tweeden Wereldoorlog achter den rug. internationaal zal toch de 11e November „de Dag van het Oor logsgraf" blijven; op dezen dag worden de gevallenen uit beid'e oorlogen herdacht. Nu ook in Nederland. We hebben onze eigen her denkingsdagen, doch buiten onze grenzen verwacht men, dat de 11e November de dag zal zijn, waarop ook hier zij herdacht worden, die ver van hun eigen land in Nederlandschen bodem een laatste rustplaats vonden. Op vele plaatsen in ons land, waar zich oorlogsgraven bevin den, zullen op dien dag plech tige herdenkingen plaats hebben Op dien dag ook zullen wij ons sieren met 't symbool van het oorlogsgraf nl de klaproos. De opbrengst van den verkoop van deze bloemen is bestemd voor het Nederlandsch Oorlogs. gravenwerk en voor de verzor ging van d'e nagelaten betrek kingen van hen die vielen. 11 November valt dit jaar ech ter op een Maandag, zoodat wij voor den verkoop van de klap- roosjes niet over voldoende men schen zullen kunnen beschikken. Wij roepen nu uw medewer king in om ons werk te verge makkelijken en u op te geven als collectant voor de huis aan huis of straatcollecte op Maan dag 11 November a.s. Ter plaatse wordt deze actie verzorgd' door de U.V.V. (Unie Vrouwelijke Vrijwilligers) Zij t gij bereid in uw bedrijf of werkplaats, uw maatschappij of op uw kantoor, op uw school, in uw winkel of magazijn een of meer bussen te willen adoptee- ren, geeft u dan op bij mevr. Snijders KennemerSïraatw. 129, telef. 34*11, secretaresse der UW. Door het dragen van de klapt roos zal men uiting kunnen ge- Ven aan den wil de oorlogsge vallenen te zullen blijven ge denken. Op 5 November werden aange voerd 177 runderen en 53 kalve ren. Heden, 6 Novemoer, 1187 runderen en 13 kalveren. De prij zen zijn: kalfkoeien 550750; melkkoeien 500700: geidekoeien 350550; kalf vaarzen 300400; gelde-vaarzen 250—300; graskal veren 85200 en stierkalveren 250500. De handenwas redelijk De bestuurder van een luxe auto. <ïie gisteravond' om 6 urn- met behoorlijke snelheid vanuit de Houftil de Langestraat wilde oversteken om de Boterstraat in te rijden, vergat aan het verkeer van rechts, in casu een groote militaire vrachtauto, voorrang te verleenen met een botsing als gevolg, waardoor het luxe-wa gentje ernstig beschadigd werd. De bestuurder hiervan kreeg geen letsel, maar wel een proces verbaal. BURGERLIJKE STAND Geboren: Martin A., zoon van Maarten Bronsveld en A. G. A. Vrolijk, Gehuwd: Willem van Geest en Trijntje Visser; Gerrit J. Was- sink en Jannetje Poeze. C. C. Bonnet te Alkmaar intern. 2 jaar en 3 mnd. tot 8 Aug. '47 met verbeurdverklaring van f35000 en een radiotoestel. Z. Kruijt te Alkmaar: 3 jaar in tern. tot 8 Mei 1948. W. Roos te Heiloo: 2 jaar in tern. tot 4 Juli 1947. J .Berkhout te Heiloo: 2 >4 jaar intern, tot 8 Nov. 1947. J. Mulder te Br. o. Langedijk: reeds vrij. Verbeurdverklaring v. f7500 en een radiotoestel. J. Leutsqher 4e den Heiden; 1 jaar en 10 mnd., dus tot 16 ï«ar? 1947. Na het debuut met "De Klokken gieter" van Antoon Coolen In dit voorjaar kwam de Tooneelgroep het Voetlicht dit seizoen openen met het tooneelspe] "De Dief" van Henri Bernstein. Het werd aangekondigd als een uit het Fransch vertaald stuk maar het had evengoed door een Ne derlandsch tooneelschrijver geschre ven kunnen zijn, speciaal fVanseïie eigenschappen hebben wij aan ''De Dief" nie kunnen onidexK r enz uitgesloten. 'n Jonge man die verliefd is op de vrouw van den vriend van zijn va der, neemt de schuld op zich voor de diefstal door zijn aangebedene ge pleegd, ofschoon zij zijn kalverliefde niet beantwoordt. Zij was tot haar diefstal gekomen om door mooie toi letjes haar man te behagen. Het slot brengt de bekentenis van de vrouw en het stuk eindigt met het afscheid van de dievegge van den wanhopig verliefden jongeman'. Men ziet een vrij doorzichtige intrigue van een niet_origineel gegeven. Wat het spel betreft: in een uit stekend verzorgd décor wekte het eerste bedrijf goede verwachtingen. Vooral Mevr. J. Molenaarv. Vliet als Marice hoewel wat al te be weeglijk en haar partner W. Pie_ ters als Richard gaven spel, dat ons hoopvol naar het tweede bedrijf deed uitzien.* Ook K. v. Vliet als Lagarde was niet onverdienstelijk. In het tweede bedrijf dat gevuld werd door lange dialogen tusschen het duo Marice en Richard bleek, dat 't Voetlicht met dit s-tuk te hoog gegrepen had, er was een gemis aan natuurlijkheid en levendigheid. In het derde bedrijf kon het spel ons nog minder bekoren en kwamen do spelers niet boven de middelmaat van het amateurtooneel uit. De aankleeding van het tooneel van de fa Masée was smaakvol ver_ zorgd. Fr. O. DIENSTPLICHT De Minister van Oorlog heeft heit verzoek van B. J. Kaptein om vrijstelling van dienstplicht wegens persoonlijke onmisbaar heid afgewezen Ieder kan bin nen 10 dagen tegen deze uit spraak beroep aanteekenen Voor bovengenoemd genoot schap hield mr. Eric Newton een lezing over „De beginselen der, kunstcritiek". Deze Engelschman, kunstcriti cus van de Manchester Guardian en de Sunday Times en radio spreker van de BBC, begon zijn lezing met er op te wijzen, dat een kunstwerk niet zonder meer „goed" of „slecht" genoemd kan worden. Een kunstwerk is een uiting van de innerlijke gesteldheid van den kunstenaar ten opzichte van zijn omgeving door vorm, kleur, licht, diepte, beweging. Die uiting kan weliswaar moei lijk te verstaan zijn, maar daar mee is het kunstwerk niet ver oordeeld. De kunstcriticus heeft t°t taak de taal van den kunstenaar te verklaren, vooral door diens per soonlijkheid' te doen kennen. Daarvoor behoeft de criticus niet °P de eerste plaats psycho loog te zijn, maar wel moet hij zich er terdege van bewust zijn, dat de persoonlijkheid van den kunstenaar bepaald! wordt door twee factoren: door diens natio naliteit en door het tijdperk, waarin hij leeft. Door lichtbeelden toonde mr. Newton dit aan. Eenzelfde the ma, een portret of een kruisiging een landschap of een interieur, een menschenfiguur of welk ge geven dan ook, wordt door een Bollandschen kunstenaar anders behandeld d:an door een Ijaliaan- schen; een Spanjaard uit zich weer anders dan een Engelsch man En duidelijk is ook het verschil tusschen kunstwerken uit de oudheid, d'e middeleeuwen, de 17de eeuw of uit la'teren tijd. Ieder kunstenaar uit zicb op De brandweer in uniform. In de gister gehouden raads vergadering werd de burge meester door de raadsleden gelukgewenscht mei ziin her benoeming en zjjn beëediging op 4 dezer; de heer Putter constateerde, dat deze herbe noeming bewjjst, dat het recht toeh zegeviert. Het raadsbesluit tot verhooging presentiegelden B.A. was door Ged. Stalen goedgekeurd. De Voorzitter deelde mede, dat in een persoonlijk onderhoud de P. E. N had toegezegd, dat het aantal lichtpunten in de ge meente lot 50 zal worden uitge breid en de lampen iets sterker zullen worden; schriftelijke be vestiging werd echter nog niet ontvangen De heeren Otte, Groot en Kers- sens werden benoemd in d'e commissie tot nazien der reke ningen van B A„ Gemeente en Jachthaven over 1945; de gem.- rekening over 1945 sloot met een batig saldo van f 22,305,68; die van de Jachthaven 1944 in ontv. enuitg. op f4,613,41 met een uil- keering aan de gemeente van f 2,393,65. Aan dokter Schaars werd op zijn verzoek eervol ont slag verleend als g\meente-arls, terwijl in zijn plaats dokter Ger- ritsqp als zoodanig werd be noemd. Aan den heer P. Vis werd eervol ontslag Verleend als onbez. ambtenaar van den Burg. Stand, waarna fn diens plaats weLh. P. Schouten werd be noemd. T a. v. den rechtstoestand van de gemeenteambtenaren ging de Raad er mee accoord, dal voor oorlogsvrijwilligers dezelfde re geling zal gelden als voor dienst plichtigen Uitvoerig discussieerde de Raad over de plannen van het P.W.B. tot aanleg van waterleiding in Boekei en aap den Blokkerweg, waar de aanwonenden zich ga rant hadden verklaard voor af name van waler. De aanlegkos- ten resp. f8100 en f9700 zouden aanmerkelijk minder bedragen, indien de belanghebbenden zelf de geul zouden graven voor de waterleidingbuis, hetgeen ook in Beverwijk geschiedde Besloten werd, dat B. en W. ten dien ein de met dte belanghebbenden een bespreking zullen houden, waar na een nader omlijnd voorstel van B. en W. tegemoet gezien kan worden. De heer Putter wilde oik de Foogeseesl van waterleiding doen voorzien, doch de voorzit ter wees er op, dat het daar al eens aangeboden werd, doch dal er toen geen gebruik van weid gemaakl Men kwn het echter als nog aanvragen Ook had de voor zitter pogingen gedaan, oip in de Schermer enkele niet-rendabele gebieden van eleclr. stroom be voorzien. De heer Grool was voor deze pogingen dankbaar, doch verwachtte, dat de kosten voor allen gelijk zullen zijn. Een aanvraag van den heer Blokker, om vergoeding reiskos ten voor bezoek van een zijner kinderen aan de Uloschool, werd ingewilligd. Aanvragen om ont heffing hondenbelasting van de iheeren Bakker. Breed en Ver duin werden ingewilligd er werd nog eens op gewezen, dat alle eigenaren van honden ver plicht zijn'1 tot aangifte hiervan. Een aantal gemeentêperceelen zal op dezelfde condities voor ctrie jaar worden verhuurd. Be sloten werd voorts met terug werkende kracht den gemeente ontvanger aan te wijzen als lei der van het Evac'uatiebureau, waarvoor hij belangrijk werk had verricht-, een en ander was noodig in verband met de ver goeding door het D.B.V.O vain het uitbetaalde salaris. Voorts ging de raad! ermee ac coord da; B. en W. een crediet werd verleend van maximaal 750.voor aanschaffing van uniformen (battle dress), water laarzen en helmen voor dte Brandweer; een ander jaar zal getracht worden oliekleeding aan schaffen. Ook werden B en W. gemach tigd1 plannen te laten uitwerken tot verbetering van de Openb. Lagere School; o.a. zullen nieuwe, lager.aangebrachte ra men worden gemaakt; een en ander zal echter nog wel eeni- gen tijd op zich laten wachten i.v.b. met de materiaal- schaarste De heer Putter verzocht bij de rondvraag, gesteund door den heer Kerssens, de Commissie voor het Consument encrediêt met een werknemer uit te brei den; deze groep, de meest-be. langihebbende, was z.i. niet vol doende vertegenwoordigd in de commissie. De voorzitter wilde, aan de hand van de richtlijnen van den Minister het verzoek in B. en W. nog wel eens bespreken Een opmerking van den heer Putter over twee leegstaande huizen, werd in comité-zittnv beantwoord. Hierna ging de Raad in «comité een wijze, die karakteristiek is voor zijn nationale temperament en die tevens kenmerkend is voor den geest en de artistieke ontwikkeling van een bepaald tijdperk. Na zijn lezing beantwoordde mr. Newton nog verscheidene vragen en hü kon tenslotte, na het dankwoord van den voorzit, ter, den heer Snijders, niet na laten zijn bewondering te ken nen te geven voor het hooge peil der beschaving en de verbazing wekkende talenkennis in Neder land. Talrijke Alkmaardters, die uit stekend Engelsch verstaan en spreken, maar deze lezing heb ben gemist (misschien zijn ze zelfs nog geen lid van het Ge nootschap!) kunnen nog een be langrijk deel van hun schade in halen door Eric Newton's be knopte kunstgeschiedenis „Euro pean Painting and Sculpture" te lezen. De 125 bladzijden zijn niet volgepropt met feiten, maar lee- ren den lezer op boeiende wijze kunstwerken beter waardeeren. Het is een „Pelican Book" en dus voor 75 cent bi den boek handel verkrijgbaar. J. Tr. HINDERWET Heden zijn op de gemeente secretarie ter inzage gelegd ver zoeken met bijlagen van: I. J. de Boer Zn., alhier, om vergunning tot het oprichten van een houtbewerkingsinrichting waarin zullen worden gebezigd 4 electron!oforen resp. van 3, 2, 2 en pk voor het 'aandrijven van diverse machines, in het perceel Geest nr. 15; II. L Huiberts, alhier, om ver gunning «tot het oprichten van een houttoewerkingsinrichting waarin zullen worden gebezigd 2 electromotoren resp. van 5 en 2 ^k voor het aandrijven van diverse machines, in het perceel Bierkade nr. 8. Bezwarentegen deze oprich tingen kunnen worden ingediend ten sfadhuize, mondeling op Dinsdag 19 November e.k., voor- middags te elf uur en schrifte lijk vóór of op dien tijd. Gedu rende dMe dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoekers en hij, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer gemeende van de terzake ingekomen stuk ken kennis nemen. BERGEN N.H. Bergen's Harmonie hoopt in het volgend jaar haar 50- jarig bestaan te vieren. Deze plaatselijke vereeniging, wel. ke door haar medewerking aan alle bijzondere gebeur tenissen en door haar con certen in het seizoen reeds haar sporen heeft verdiend, hoopt dienst te doen door het organiseeren van een groot nationaal muziekcon cours, te houden op de Zon dagen 15, 22 en 29 Juni '47. Hieraan kunnen financieele consequenties verbonden zijn, welke niet aiieen door de ver eeniging kunnen worden gedra gen. Daarom zal binnenkort op verschillende ingezetenen dezer gemeente een beroep word'en ge daan, in te teekenen op het te' stichten garantiefonds Men ver wacht echter, da; ook de burgerij haar steentje zal bijdragen. In verband' hiermede zullen circu laires worden verspreid, waarin men wordt verzocht donateur le worden van 'deze vereeniging. Meer klemmend' is echter de op roep, 'welke gedaan wordt tot aanwerving van nieuwe leden. Daarom, jongeren, meldt u aan bij een van de leden, die u eerst daags zullen bezoeken en houdt vol!! Ook op de vereenigingen zal? een beroep worden gedaan. Daar voor het bestuur vairi Bergens Harmonie d!e werk zaamheden voor een dergelijk grootsch opgezet muziekconcours te zwaar zouden zijn, is een uit. voerend comité samengesteld, waarin naast het bestuur van de Harmonie nog zitting hebben de heeren J. van Ext er, K Gerrit sen, J. Haakman, J. C. Ketten- borg. C, Noort Sr., A, Prins Sr., J. H. Roggeveen. G, C. J Ros, G. Schoelink, Hl Baron Taets v. Amerongen. A A. Tros en J. On rust. Wii nemen aan dat de burgerij van Bergen bereid is het gouden feest vam haar Harmonie te doen slagen HEEUHUGOWAARD KEURING De- dienslpliriii'gen der lich ting 1947 dezer gemeente zullen op 5 en 6 December a.s. te Den Helder moeten verschijnen ten 'inde gekeurd" te worden. Met ingang van 2 dezer is de distributiedienst Heerbugowaard omvattende de gemeenten Heer bugowaard, Hensbroek en Ob- dam. gevoegd bij den distributie, kring Langedijk te Zuid-Schar- woude. Hierbij is Heerbugowaard agentschap geworden Den eersten den besten dag van deze wijziging, d.w.z. Maan dag jl„ ondtervonaen verschillen den reeds de nad'eelige gevolgen. B v. werd men, afkomstig uit Obdam of Hensbroek, aan het kantoor te Heerbugowaard maar eventjes naar het kantoor te Zuid-Scharwoude verwezen. De ze afstand komt ons voorheel eenvoudige zaken, als waarvan hier sprake was, toch wel wat ver voor. We vernamen nog een ander geval waarbij iemand! zich-eerst aan het kantoor te Heerhugo- waard hatf vervoegd, toen ver. wezen werd naar Zuid-Schar woude en vandaar weer naar Heerbugowaard, zonder inmid. dels één stap verder te zijn ge. komen. Gaarne willen we vertrouwen, dat ten spoedigste verbetering in dezen toestand' wordt geschapen. EEN OPMERKELIJKE PRESTATIE De heer A. Anker, tijdelijk ambtenaar ter gemeentesecreta rie alhier, slaagde te 's.Graven- bage voor het diploma gemeente- financiën. eerste gedeelte EGMOND AAN DE HOEF Zooals wij reeds eerder in 't kort vermeldden, viert dp VV. „Zeevogels" haar 3e lustrum. Zondagavond werd1 voor leden en genoodigden, w.o. Burgemees. ter M. Niele en echtgenoote, het fees; hi meer injiemen kring voortgezet. De Geestelijk Adviseur der club, de Z.Eerw. Heer Pastoor A., G. de Boer, opende den avond met een geestige speech. Hij haalde aan Deugdvorming en Sportiviteit en het groote be lang hiervan voor d'e geheele gemeenschap. De voorzitter van de Feest commissie, de heer S. Wittebrood bracht dank aan alien die dezen dag hebben doen slagen Hierna werd een vlot cabaret programma afgewerkt, waarop we, wegens gebrek aan plaats, ruimte, niet verder in kunnen gaan, doch bij de aanwezigen een goed onthaal vond. In de pauze werd een blik biskwie op z'n Amerikaansch verkocht, dat ruim f 100 opbracht, met daarna een tombola. De aftredenden voorzitter, den heer S. Hopman, werd uitvoerig dank gebracht voor zijn 15 jaar stuwende kracht aan de vereeni ging gegeven en ontving hij als voorloopig bewijs van dankbaar heid! een fijne kist sigaren. Als nieuwe voorzitter werd aan de aanwezigen voorgesteld de heer P. Ranzijn In de pauze ontvingen de da mes in de zaal koffie met gebak. Na afloop van het cabaret programma trad burgemeester Niele nog voor het voetlicht en zeide getroffen te zijn door het feit, dat in een klein plaatsje als Egmond aan d!e Hoef een zoo sterk vereenigingsieven mogelijk is. Hij wenschte de Hoef nog veel geluk met h.aar club HEILOO K.J B.-TOONËEL Zondagavond' gaf het K.J.B.. toomeelgezelsehap, regie de heer Th. Buis, haar eerste opvoering in dit seizoen. Zij presenteerde „Offerande", tooneeispel in vier bedrijven van Jos. v. Grosfeld. Een inhoudsweergave van het stuk zou te veel plaatsruimte in beslag nemen. Wij volstaan er mede te zeggen, da; er goed ge. sjteeld werd. d!e rolkennis was héél goed. Een bijzonder compli ment voor den zeekapitein, den bediende Gijs en Eef de bellen jongen. Zij gaven een goede, natuurlijke vertolking van hun rollen. Tooneelaankleeding en grime waren goed' verzorgd. De regie willen wij er op at tent maken het tooneel vóór het tuindoek te verlichten en er op te letten, 'dat de spelers in het 4de bedrijf door de goede deur opkomen. Na het spel bedankte de Wel- eerw. heer Kapelaan v. d. Voorn spelers en regisseur voor hun prestaties en de heeren Morseh en Heijne voor dte tooneelaan kleeding. De avond werd beslo. ten met een gezellig samenzijn. „m< stat der hijs D VOO gel: met k ui- nta; lan Ma nie der aam gin dw me zou tisc ove ver jui; kaf juk mir zijr vas gro Ioo: hol ger ker sin die bui kin gen aar sel vas noc

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2