Een ongezellig spelletje kaart tusschen regeering en publiek 't Werk der kinderbescherming wordt bedreigd In Nieuw Noordhollandsch Dagblad De gemoedsrust van mil/ioenen rookers op het spel Internaten die er zijn mogen WEDEROM BRAND OP DE „BOSCHFONTEIN" De textielpunten Illegaal werker werd S. D.-er. DE VEILIG VERKEER- ACTIE Ooriogsïoelageii DE (Vervolg en slot) Er wordt een ongezellig spelletje kaart gespeeld tusschen regeering en publiek ,een spelletje, dat de regeering dreigt te verliezenomdat de rooker de beste troeven in handen heeft. Misschien zou het verstandig zijn, den rooker maar te laten dóórkaarten en zoo het pleit te doen winnen. Immers de regeering is aan het bewijzen, dat zij het pro bleem niet aan kan, dat zij machteloos staat tegenover het sigaretje, de „Zuidamerikaan" èn de onvervalschte „Amerikaan". Eenigen tijd geleden wij in een reportage over den zwarten handel in sigaretten een drietal (hoofdkanalen aangegeven waarlangs het rookertje ons land1 binnenstroomt. Naast deze voor naamste sluizen zijn er nog zoovele legale paadjes die En- gelsche, Amerikaansche en Bel gische sigaretten opleveren. Nog kort. geleden was het mogelijk, voor den reiziger uit België ma ximaal 2000 sigaretten mede te nemen over de grens, zonder dat in beslagname volgde. De dou ane nam genoegen met een ac cijns van circa 28 centen per pak je van 20 stuks. Voor gemiddeld 75 cents had de zakenman dus een voorraad sigaretten, ruim genoeg om zich te dekken tot zijn volgende reis naar over onze zuidgrens. Diezelfde maatregel gold zij het in iets beperktere mate voor den invoer vanuit Enigeland. En dan is daar nog de mogelijkheid voor malafide grossiers hun percentage han- delsverües op de zwarte markt te gooien. Dat levert ook soms niet onbelangrijke kwantiteiten op. De gevolgen van al deze in voeren zijn, dat de zwarte markt over veel meer sigaretten de be schikking heeft als de tabaks- distributie. Uiteraard vallen geen nauwkeurige cijfers te verstrek ken, doch berekeningen die de waarheid zeer dicht moeten be naderen, spreken van vijf en ze ventig tot tachtig millioen siga retten die elke maand buiten eenige distributie om hun weg vinden naar den rooker, een kwantum waarover de tabaks distributie niet schijnt te beschik ken. Er is dus sprake van een „wil de distributie" naast dë officieele van regeeringswege. Nogmaals het zou wellicht niet zoo dwaas zijn, de rooker zelf 2ijn spel te laten spelen, maar daaraan is een heele groote „maar" verbonden. Want de mil- lioenen sigaretten die buiten de distributie om in rook verdwij nen, bereiken slechts die groep van menschen, die zich het fi- nancieele stuntje van zes a ze ven gulden voor een pakje kun nen veroorloven en dat zijn ze ker niet de arbeiders die het toch al moeilijk genoeg hebben om de touwtjes aan elkaar te knoopen, en die dus, miij of meer terecht, kankeren. Maar kankeren helpt zoo wei nig. Er moet en er zal een op lossing korpen en.dat is ge makkelijker gezegd dan gedaan. Er zijn tallooze voorstanders van opheffing der tabaksdistribu- be. Dat zou kunnen, wanneer nep Den men dan gelijktijdig overgaat tot een belangrijke verruiming van den aanvoer. Anders wordt het een verhoogde vriendjespolitiek, waarvan Jan de arbeider weder om het slachtoffer wordt. Maar zoo gauw als men het heeft over verhooging van den import prevelen daar de ministers van financiën en economische zaken weer over de deviezen. Wij zouden in dit verband ech ter de betrokken departementen de vraag ter bevilwoording wil len voorleggen, wat ons finan- cieele, economische en sociale le ven meer schade berokkent, de deviezen die men Inboet bij een verhoogden-' invoer, of de legale en illegale Invoer van rookgerei buiten de distributie pm. Is het dan niet beter, dat de regeering toch nog zelf de touwtjes in han den houdt door den raad op te volgen van een opsporingsambte naar, en de handel in zwarte si garetten zelf ter hand te nemen en te verkoopen tegen een prijs, niet van drie of vier gulden zoo als men voorstelde, doch een prijs die ook den kjeinen man aan kan? Hoe dan ook ,er dient iets te gebeuren. Het tabaksprobleem is een probleem geworden van de eerste orde en men kan daaraan niet zoo maar voorbij gaan. Daarom: geef den rooker zijn sigaretje, een behoorlijk si garetje en tegen een betaal baren prijs. Het zal ons di rect wat meer deviezen kos ten; het zal indirect deviezen sparen, misschien zelfs zoo, dat de balans toch nog in evenwicht komt. M ee r evenwicht zal er m ander opzicht zeker komen, want nooit heeft de spreuk: een tevreden rooker is geen onrust stoker, zooveel» waarheid bevat als tihans. Wil de huidige tabaks distributie niet een hoon worden, of beter blijven voor de politiek van de regeering en een doorn in het oog van den rooker, dan moet direct en radicaal het roer worden omgegooid. Het gaat niet om het sigaretje: het gaat om een economisch en sociaal pro bleem en.... om de gemoedsrust van millioenen rookers. P. S. (Vervolg en slot) Wij hebben in twee voorafgaande artikelen kunnen zien, hoe de financieele positie van meerdere internaten voor kinderen, die uit het gezin zijn genomen, in het gedrang is gekomen door het onverantwoorde verschil in subsidie van de katholieke instellingen in vergelijking met de Rijksr „gestichten". Dat is nu al jaren een hoon voor het schitterende werk, dat religieuzen nu al jaren lang ver richten en dat den toets der critiek met de Rijksinstellin gen volledig kan doorstaan. Het wordt tijd, dat het Katholiek Verbond voor Kinderbescherming spoedig een subsidie van het Kijk zal krijgen, die gelijk is aan den v'erpleegprijijs, die het Rijk jaarlijks besteedt voor zijn eigen pupillen. Het Rijk dient in dit opzicht te zorgen voor gelijkschakeling, zooals de subsidie van het Bijzon der Onderwijs in verhouding van het Openbaar. „St. Liduina" in Leiden occu peert zich voornamelijk met erg moeilijke, meestal debiele kin deren, een bijzonder zwaar ter rein voor de daar werkzame zusters. Dan is daar nog Huize Imma- eulata" in Bloemendaal, heerlijk gelegen midden 'tusschen de bos. schen Het is een observatiehuis en dient hoofdzakelijk er op toe v te zien. dat geen kinderen in doorgangshuis van de ongehuwde een gesticht terecht komen die er niet thuis hooren. Vandaar (Jat men de twijfelgevallen hier allereerst eenige maanden obser veert. Hoofdzakelijk komen hier meisjes terecht die al eens met den Rechtercommissaris in aan raking zijn geweest. De Zusters van den Goeden Herder verrich ten hier een bijzonder goed en mooi, maar niet minder moeilijk werk. De Priesters van het H Hart hebben in Rotterdam het beheer over de R.K. tehuizen voor wer kende jongens, me' het doel de pupillen in' eigen milieu een her opvoeding te geven. In Den Haag heeft men voorts nog het z.g. Mariapaviljoen, vroeger gevestigd in het gebom bardeerde gedeelte van <Je Resi dentie, thans in de Na a rider s' raat Hier bezochten wij het Nadat het m.s. „Boschfon tein" reeds aanzienlijke scha de had geleden tengevolge van den hevigen brand van Zater dag 28 September, is gisteren middag om ongeveer kwart over drie voor de tweede maal brand aan boord uitgebroken in ruim I. Door snel ingrijpen van het aan boord werkende personeel, kon de brand be dwongen worden. Bij het inge steld onderzoek bleek, dat het houtwerk, dat gebruikt wordt bii het laden van de ruimen, vlam had gevat. Drie arbeiders, die rook uit het ruim zagen opstijgen en tusschendeks aan het werk waren, snelden naar het ruim. Zii zagen niet, dat de luiken verwijderd waren, zoodat zij onverwachts in het 6 meter lager liggende ruim tuimelden, waarbij twee hun been braken ern de derde 'n wervelfractuur opliep. Het kostte den brand weerlieden zeer veel moeite de mannen uit hun netelige po sitie te bevrijden, daar in het ■ruim een paar decimeter wa ter stond. Een van de arbei ders zag kans zichzelf op de naar beneden gelaten brancard te wentelen, doch de andere l^twee ziin bewusteloos naar bo ven gehaald en^naar het zie kenhuis vervoerd. De schade aan het schip is zeer gering. De werkzaamhe den worden normaal voortge zet. moeder met kind. De foto bij dit artikel geeft een beeld van de goede verzorging die de zuigelin gen hier ondervinden. Tenslo' te is dan in Heiloo nog voon ons gewest een belangrijk Internaat voor jongens vanr 15 tot 21 jaar, die op grond van min of meer abnormale gedragingen 'thuis onhoudbaar zijn geworden of wel met de maatschappij in botsing kwamen,- Er zijn twee afdeelingen: die voor de normaal en beter begaaf den en voor verstandelijk ach terlijken. De dagelijksche leiding berust bij den afdeelingsgenees- heer en de broeders-paedagogen. Buiten de werktijden wordt alle aandacht bes eed aan de godsdienstige, cultureele en so ciale vorming. Bij gunstig ver loop wordt op 'den duur voor den jongeman een passende werk kring gezocht. Dit zijn slechts enkele van de vele instellingen in ons land, in. stellingen die allen op zich een sociaal werk doen van de eers'e orde. Het zou-jammer zijn wan- nefer' zij zouden worden belem merd in hun zegenrijken arbeid of zelfs zouden moeten verdwij nen, enkel en alleen omdat de galdelijke middelen ontbreken. Hier ligt ongetwijfeld een taak voor de katholieken, naar ver mogen een offertje te brengen voor een werk dat nooit belang stelling genoeg heeft en waar. voor gebrachte offers niet te groot kunnen zijn. P. S. Het aantal textielpunten, noo- dig voor den aankoop van onder en bovenkleeding is niet afhan kelijk van de maat van het klee- dingstukffcoch uitsluitend van de soort lextielkaart. Bjj dè uitreiking van de tex- tielkaarten, benevens bij de vast stelling der puntenwaardeering, dat per kaart is aangewezen, werd uitgegaan van den leeftijd per 1 Januari 1946. Dit beteefkent b.v. dat een jon gen, die op 1 Januari 1946 den leeftijd van 15 jaar nog niet had bereikt en in het bezit is van een lextielkaart VC (jongens 4 15 jaar) voor een costuum slechts 35 punten verschuldigd is. Om gekeerd moet een jongen van 16 jaar (in hef bezit van een kaart VA) die nog een jongenscostuum draagt, voor dit costuum 60 pun ten afstaan. Het biiz. gerechtshof te Arn hem heeft in Zwolle het geval behandeld van den onderwij zer Sieffers. die aanvankelijk illegaal werk deed. maar toen de S.D. hem eenmaal in zijn macht had, naar de andere zijde overging, en, om ziin eigen positie te redden. 14 menschen verried. De procu reur-fiscaal vorderde 12 jaar gevangenisstraf. Ter gelegenheid van de week voor veilig verkeer, die in vele plaatsen van ons land gehou den wordt, heeft het verbond van vereenigingen voor veilig verkeer een „Verkeerscourant" uitgegeven, waariïi de veilig verkeer-actie van verschillen de kanten wordt belicht. Dr. H. Vos, de minister van ver keer. licht in een kort artikel het belang van veilig verkeer toe: er wordt op weggebrui kers van allerlei aard een be roep gedaan en speciaal aan dacht geschonken aan blinden en dooven, weggebruikers die wel in een zeer bijzondere po sitie verkeeren. Dan is er ook nog een hoekje voor de jeugd en een sprekende statistiek van de verkeersongevallen in het eerste halfiaar van 1946. Men zal goed doen de verkeers courant eens door te kijken, allicht vindt men er iets in, waarmede men ziin voordeel kan doen. Met ingang van 1 November 1946 zijn de oorlogstoelagen, toe gekend aan de naar Neder- landsch-Indië uitgezonden jaar- weddegenietende militairen, vast gesteld op de volgende bedragen per dag: Voor een soldaat, soldaat le kl of korporaal, gehuwd f 0.50, on gehuwd' f 0,40; sergeant of ser geant le kl., gehuwd f 1,25, on geh. f 0,75. sergeant-majopr, geh. f 1,50, ongeh. f 1,adjudant- onderofficier, geh. f 2,—, ongeh. f 1,25; subaltern officier, geh. f 3,ongeih. f 2,hoofdofficier geh. f 4,50, ongeh. f 2,50; opper- officier, geh, f 6,ongeh. f 3! p 1) Op het baanvak Utrecht-Geldermalsen zijn twee treinen met elkaar in botsing gekomen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De schade op de plaats van de botsing. (Anefo P2) Een groet van het Nederlandsche volk, welke per estafette door Ned'erlandsche, Belgische, Fransche, Zwitsersche en Italiaansche verkenners naar Rome was gebracht, werd aan z. H. den Paus te Castel Gandolfo aangeboden door den Neder landschen verkenner M. v. Weede, zoon van den Nederlandschen ambassadeur bij den H. Stoel. Links: Mgr. Olav Smit. (Ass. Press P.) S) Een voorbeeld ter navolging. In het kader van de Veilig Verkeersactie worden door leerlingen van een Haag che school op de speelplaats practische verkeersoefeningen gehouden. (Nederl. Fotobur. P.) blik, i dene" slag op de beg crisisfd ter maar wordt, over d deel v^j millia staan! I schillet doet h<| hooren te hooi had ml voor enormj beh dat| onze Men langste de beh belangf ten r Vre vonden bouwsj diplon in diel van anf Voor len wo schikbl Er aan dë vindt naar gaat i eigen i een ei bracht! den de SchoUM, de Scj Mansh daar zeggen, Gekl brek a| werkti de vei gratie,, omvar appar^, als hei trekkel die o men een er organe was va de pua nisatief is vooi van d<| werp gebouij maar gedokl Men Dan viaagcj de tro word.. ant'wol boererf stemn voor en in I we he leden 1 leden stuk econoJ

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4