:ts wat binnen het veld der mogelijkheden ligt dreigende hongersnood RADIO in de Br'rtsche zone r Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollandsch Dagblad len GEEN REDEN TOT PESSIMISME „Men vraagt niet en toch draaien wij!" Veilig Verkeer? 24-UUR STAKING OP WALCHEREN Inheemsche tabak zonder bon Bonnen voor petroleum MARKTBERICHTEN 150 MILLIOEN 1946 VRIJDAG 8 NOVEMBER 1946 ■te ge- ten da- van langevqr zég hij j persoon lad. Mel Irbijgan- omdat dat een i gest'o- I rljwiel- lonswea gestald en hun I beheer. I signale- 1 een on bleek rtolen te fig in de veer al ien wor- LARD-N. [issie zet fierom in |pel, ge. willen tertellen, pen zien. przekerd, vond zal plaat. Jinsdag. lleurstel- rertentie, |het blad Zondag de zaal eerhugo- URSEM ING lerde de lvan de Eng. De I de voor- ping con. over. ste ordte encrediet pitter gal de aan- |der voor hij voor king wil Districts- zet'te uit- het con. worden ilossings. 'ik lich- is een voor het fgeerings- bevelen. vervoe- Iden Dis- |nnen nog worden In de re mitter als G van parochie op een zegde de slag van Ie zentien Istel". Een Dakota-toesiel van den K.L.M.-dienst tusschen Amsterdam en Londen, moest in een bosch nabij Shere in "Surrey een noodlanding maken, waarbij het ernstig beschadigd werd. Van de negentien inzittenden liepen eenige verwondin gen op. Hot zwaar gehavende vliegtuig. (Reuter P.] IN KRINGEN, die in zeer nauwe betrekking staan tot de Com missie-Generaal wordt de mee ning uitgesproken, dat de lang zame voortgang van de onderhan delingen geen reden tot pessi misme behoeft te zijn. Men neemt aan, dat het a.s. verblijf der Indonesische minis ters te Djogjakarta zal bijdragen tot volledige informatie van die vooraanstaande republikeinen, die niet in staat zijn de ontwik keling te Batavia persoonlijk te volgen. De woordvoerder was van mee ning, dat de basisovereenkomst, uitgewerkt door de Commissie- Generaal „als bijdrage tot het be reiken van een overeenkomst" ook door de Indonesiërs een vol doende grondslag wordt geacht. De huidige moeilijkheden, be. treffen de formuleering, waarbij niet alleen zakelijke feiten, doch ook en vooral psychologische fac toren een rol spelen. In verband hiermede herin nerde de woordvoerder er aan, dat de omstandigheden van oor log en bezetting er toe hebben geleid, dat Indonesiërs en Ne derlanders elkaar anders zijn gaan beschouwen dan voordien. Vooral moet nu de in het afge- loopen jaar bedorven atmosfeer weer wórden doorbroken en dat vergt tijd en bewuste inspanning. Hierin vooral ligt, aldus de woordvoerder, de groote psycho logische waarde van het bereikte miitaire bestand. Anderszijds wees de woordvoerder er op, dat ervaringen tijdens het verblijf van Soedirman te Batavia aan- toonen, boe gemakkelijk bij de Indonesiërs het gemoed door de aanraking mej nieuwe omstandig heden en verschijnselen wordt bewogen en hoe licht juist tegen dien achtergrond tegenstellingen schijnen te verrijzen, die meer psychologisch dan feitelijk zijn. Volgens den woordvoerder is het onjuist het voor te stellen, zooals dezer dagen weer door nïet-Nederlandscne bron ge schiedde als zou de politiek van de Commissie-Generaal er PROGRAMMA (Ingrijpende wijzigingen voorbehouden.) ZATERDAG 9 NOV. HILVERSUM I (301 M.): VARA: 7 00 en 8.00 Nieuws: 8.15 Gram.muz.; 9.30 Platennieuws uit de U.S.A.; 10.20 Radiofeuilleton; 10.35 Uitzending voor arbeiders in continu.bedrijven; 12.00 Carrol Gibbons; 1300 Ned. Strpdkr.; 18.00 Nieuws: 18.15 Boogie-woogie; 18.30 Ned. Slrtjdkr.: 20.20 En nuoké; 21.55 Stafmuziek A'damsche Politie; 2225 Hoorspel; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II (415 M.l: KRO: 7.00 en 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk den dag; 11.00 Be Zonnebioem; 11.45 Tossy Spiwakowsky; 12.30 Vaudeville.ork.?; 13.00 Nieuws; 13.15 Lunchconcert; 13.45 Tooneelkijker; 14 00 Royal Airforce Dansorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 18.00 Wiener Bo_ hème_orkest; 1815 Journalistiek iveekoveszicht; 19.30 Buffalo-Bill; 20 30 Lichtbaken; 22.00 Nieuws; voorts -ram.muziek. een van concessies zijn De Com missie-Generaal heeft van het begin af geen twijfel laten be staan over de onderwerpen, waar over men door overleg tot resul taten moet komen; en over de dingen, waarover naar Neder- ïanosche opvattingen niet kan en niet mag worden getransi geerd; het uitgangspunt is de rede vao de Koningin van 1942, hier uit valt alles af te leiden. - Daarin wordt gesproken van gelijkwaardigheid en zelfbeschik king en als men daaraan vast houdt, is ongetwijfeld de formule te vinden, die de wederzijdsche behoeften en verlangens kan die nen. Dit geldt ook voor den top van de staatkundige figuur, die de uitdrukking zal moeten zijn van het gemeenschappelijke leven van Nederland en Indone sië. De woordvoerder noemde het verheugend, dat juist bij de zui vere omlijning van de posities van den beginne af de onderbandelen de partijen naar elkaar toe ge groeid zijn. Men mag dan ook rekening houden met de moge lijkheid, dat een meer recht- streeksch contact met de politici uit het binnenland tot het weg nemen van bepaalde aan die zijde heerschende aarzelingen zal kunnen bijdragen. Door dit licht gezien zag de woordvoerder de ontmoeting tusschen de Com missie-Generaal en de top-figu- ren van de republiek uit het bin nenland binnen het veld der mo gelijkheden. (Dit beteekent dus een ontmoeting met Soekarno c.s. Red-A- De staking der radiomusici is nog in vollen gang. Hel slakings- comité heeft een communiqué uitgegeven, waarin wordt gecon stateerd, dat de eerste dag der staking goed geslaagd is. Er was vrijwel geen „levende muziek" in den aether, dank zij ook de sympathiestaking van vele or kesten en artisten, die in dienst der omroepvereenigingen zijn of voor de microfoon zouden op treden. De radio-programma's worden vrijwel geheel, voor het muzikale gedeelte, gevuld met gramof oonpl aten. Het iigl in d'e bedoeling van de stakende musici om de uit zendingen voor de jongens in In- dië, kerkelijke uitzendingen en ziekenuurtjes niet te verhinderen. Van vele zijden ontvangen de stakende musici naar zij mee- deelen, betuigingen van sympa thie en solidariteit. Zoo hebben o.a. verschillende schouwburg exploitanten hun zalen reeds gra tis aangeboden, opdat de slaken de musici er concerten kunnen geven voor het steunfonds van de stakingsactie. De hoofdstad heefi op de eer ste dagen van de Veilig Verkeer- actie geen beste beurt gemaakt. Dinsdag vielen er drie slacht offers en Donderdag toonde de Hjst al drie dooden en twintig gewonden. Verscheidene)! van dezen verongelukten bij het springen van rijdende trams. In den wederopbouw op Wal cheren is gistermorgen een 24- uur-staking uitgebroken, die naar schatting de helft van 't aantal reisarbeiders omvatte, d.w.z. circa 700800 man. De staking was een gevolg van dé verleden week afgekondigde nieuwe reis- regeüng en den korteren werk tijd. Men wenschte geen genoe gen te nemen met de verander de regeling van het wekelijksche verlof, waarbij het vertrek is be paald op Zaterdagmorgen in- plaats van op Vrijdagmorgen, hoewel de reisuren worden door betaald. In een gisterenmiddag gehouden vergadering werd een motie gezonden naar den minis ter van Wederopbouw, waarin werd medegedeeld, dat het werk 24 uur was neergelegd als pro test tegen de winterregeling, die loonsverlaging en verval van den vrijen Zaterdagmiddag inhoudt. Geprotesteerd werd levens legen den onwil der regeering deze re geling te wijzigen terwijl ook sympathie werd uitgesproken met de door de vakcentrales naar vo ren gebrachte eischen van 10 pet. loonsverhooging en de anti -duur- te-aetie. Met ingang van 9 October 1946 is een wijziging van de tabaks en tabaksproauetenbeschikking 1940, in werking getreden, waar door de hier te lande geteelde tabak, niet meer als distributie- goed zal worden beschouwd. Dit beteekent, dat tabaksproducten vervaardigd uit door beroeps telers (gewonnen tabak zonder bon kunnen worden gekocht en verkocht. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat het bovenstaande slechts geldt voor -de inheem sche tabak en de daaruit ver vaardigde produclen, afkomstig van oogst 1946 en volgende. Voor de zgn. amateurstabak blijven de bepalingen van kracht welke zijn gepubliceerd in de Staatscourant van 17 September 1946 no. 182. Het centraal distributiekan toor deelt mede. dat eeduren- de het tijdvak van 11 Novem ber tot en met 21 December a.s. de bonnen 47/5 en 48/5 al gemeen recht eeven op het koopen van 2 liter petroleum LANGEDIJK 8 Nov. Aangevoerd 16300 kg. roode kool 6.5010.50;; 29900 kè'. gele 5.80—6.30; 106.300 kg witte 4.806; 25300 kg. groene 5.80 14.40; 41.700 kg. andijvie 7.90—15.—; 2200 kg. peen II 6-30—7.10; III 5 00— 7.10; IV 2.10; 700 kg. bieten I 8.—; II 4.—; 3200 kg. uien 10—10-60. WARMENHUIZEN 8 Nov. Aan gevoerd 3000 kg. peen' II 5.80; III 5.70 IV 3.—; 800 kg. bieten 7-20; 9200 kg. gele kool 6.307.10; 25000 kg. roode kool 6.40—12.20; afw. 4.80—690; stek 1.10—3.60. NOORD SCHARWOUDE 8 Nov Aangevoerd; 108.000 kg. witte kool 55.90; 21000 kg. roode kool 8.80 13.10; afw. 4.40—6.30; 4000 kg. gele 5.80—6.50; 10000 kg. groene 6.10—12.30 28000 kg. andijvie 11.80—14.80; 8000 kg. kroten I 5.78—8.50;; II 4.20—4.30; 1500 kg. uien 10.50—11.60; g*ove 10.80—10.90; drielingen 5.40. Men acht het niet uitgeslo ten. dat dezen winter in de Britsche bezettingszone een hongersnood uitbreekt. De noodtoestand zou hoofdzake lijk een gevolg zijn van het uitblijven van Amerikaansch graan tengevolge van de sta kingen in October. Luchtmaarschalk Sholte Dou glas. opperbevelhebber in de Britsche bezettingszone van Duitschland. is naar Londen gevlogen en heeft een lang onderhoud gehad met den Brit sehen minister voor de bezette gebieden. Hvnd. Een hooge Britsche ambte naar te Hamburg heeft giste renavond verklaard, dat voed- selschepen met bijna 20.000 ton graan aan boord, op weg ziin naar de Britsche zpne van Duitschland. De autoriteiten ziin er thans zeker van, dat het huidige rantsoen van 1550 calorieën per dag kan worden gehandhaafd. Te Washington worden de onderhandelingen tusschen de Engelsche vertegenwoordigers en ambtenaren van de Ameri- kaansche ministeries van bui- tenlandsche zaken en land bouw voortgezet, teneinde de voedselcrisis in de Britsche zone op te lossen. Er komt een noodvoorzie ning voor de ouden van dagen, zooals men weet. De Regeering deelt thans aan de Tweede Kamer mede, dat de kosten van de ontworpen voorziening; afgezien van de administratie, ongeveer 150 millioen per jaar zullen bedragen. Onze nationale schaakkampioen, dr. Max Euwe, is per K LM.-vliegtuig naar Curasao verilrokken, waar hij, op uitneodiging van den Curacao, schen schaakbond, een simultaan» wedstrijd zal spelen en lezingen zal houden. De stewardess van het vlieg, tuig, mej. Jos Huisman, wordt door dr. Max Euwe in de geheimen van een schaakprobleem ingewijd. VERVOLG VAN PAG. .1 de iv.,nderbijsiagwei. Minister Drees zegt dat een nieuwe aige- meene loonsverhooging door den stand der arbeidsproductiviteit thans niet wordt gewettigd en niet mogelijk zou zijn zonder in verschillende productietakken aanleiding te geven tot een prijs- verhooging, die een deel van het resultaat teniet zou doen en o.a. met het oog op onze exportpositie ongewenscht is. Intusschen is een andere be» langrijke gebeurtenis op dB front de verzending van eefi adres van de gezamenlijke Vak beweging aan den Minister-pre» sident, waarin gezegd wordt, dat de Onvoorwaardelijke loonstop niet kan worden gehandhaafd. De overigens bekende verlangens van twee en een half millioen arbeiders worden in dit adres nog eens samengevat: brood, melk eft boter mogen voorloopig niet duurder worden en bij de prijs» en grondstoffenpolitiek moeten dfc arbeiders meespreken. Dit laat» ste zal reeds vervuld worden door de aangekondigde invoering van het eerdergenoemde utility» systeem. Wat het eerste betrefji schijnt er nog een misverstand bestaan. Men legt er nl. nog eens den nadruk op, dat de Ve\ beweging al ingeschakeld is de prijzencontrole, o.a. in plaatsel. prijzencommissies, ma de wensch bestaat ook, en is delijk, dat zij ook wordt gekend jn de prijsvorming. Overigens is 'de gemeenschappelijke Vakbewe ging bereid, met de loon- en prijL. poiitiek van de Regeering mee sfe werken, indien de aangeicorL digde verhooging der genoemdf eerste levensbehoeften wordt opi geschort. Verder is het niet alleen van bq lang, dat het adres looncorrectij verlangt voor die groepen van beiders. die bij de algemeene 100$ stijging zijn achtergebleven, dan correcties op de basis van 1 in de tweede loonronde tot star! gekomen loonniveau, maar oi wondt gezegd, dat indien de spani ning tusschen loon en prijs niet vermindert, de verantwoordelijk, heid welke de leiding van de Ne- derlandsche Arbeidersbeweging beeft voor het arbeidende volk, dwingt tot herziening van de loo- nen. In dit verhand is van belang, wat de Regeering van de moge lijkheid van loon correcties denkt. Tegen het komende algemeens begrootingsdebat in de Tweedè i Kamer, dat a.s. Dinsdag begint zijn de in dit artikel genoemdf feiten en beschouwingen van gro belang. Zij beteekenen, dat 1 midden in den loon- en prijzjj slag zijn aangeland en dat de mende parlementaire beschouw gen met spanning tegemoet kó nen worden gezien. Zij zullen ee ter, hoe dan ook in elk geval, vf lichting moeten brengen in de i zinnen van duizenden, die dikwijl aan het noodigste gebrek lijden. 21. Even later was de taxi de politie-auto genaderd. Stop schreeuwde, een half uit de wagen hangende, agent. De twee wagens bleven vlak tegen over elkaar staan. Drommels heeren, riep de taxichauffeur, ik geloof dat uwes net op tijd komt. Toen ik een kwartier geleden van Passaic vertrok had ik een klant achterin en nou is ie foetsie. De politiemannen kwamen dichterbij. Foetsie? Je wilt me toch niet wijs maken dat jij niet in de gaten hebt als je klanten uitstappen? Ik zweer u heeren, nog geen vijf minuten geleden zat hij nog achterin. Ik moest toen even omkijken omdat een vrachtwagen wilde passé ren. Hm, Charles, doorzoek wagen. Ik vertrouw dit vc geen cent. Een der agen doorzocht de wagen doch V niets verdachts. Op 4&t blik naderde de vïic waar Jud Perplï egij blik van te vftlfèn w>as sprongen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3