I Nieuw KRACHT EN ZWAKHEID mil [AM ING laas hiaar 9 uur 564 DE PARTIJ Socialistische nederlaag in Frankrijk Roofoverval met schietpartij te Eindhoven SEPH K.V.P. J ;hting iiling uk _J Voor Alkmaar en omgeving Partijraad K. V. P. I Toch verrassingen bij de verkiezingen jOODSCHE TERRORIS TEN IN ENGELAND Londen is waakzaam protesteert VJ Een zwaar en een licht gewonde Vier jaar voor den „Beul van Amersfoort" Sint Maarten VTBER 1946 .kbaar en itwendige mnen wij n keurig jutsoorten erk ge- log- ill wde, vak- jerust zijn verkoop NG \R ar) dit blad root het ;henken ollectie AMPEN, U mee, ier komt SEN 123 begint de BESTUUR K 2200 5 "TER irdemateriaal in aanvraag- vember 1946: >incdags en Vrijdags van lal) Dinsdags 5 om de twee is) Vrijdags -3 uur. rdags om de 30 uur. nd'erdags om -3 uur. ags om de uur. de twee we- Hoofdredacteur: H. N. Smits* rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigorn Abonnementsprijs 1 3.40 per kwartaal; 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.; minimum 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordliollanclsch Daqblad \3 Buiten God is nergens veilig Vondel) MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11074 BUREAUX: ALKMAAR: Lqngestraat 42A - tel. 2046 (adm.); 2047 redactie) K 2200 HOORN: Draafslngel 59 tel. 4243 (K 2290 2 lünen DEN HELDER: West straat 80: tel. K 2230 2383 SCHAGE'NMolenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel DE PARTIJRAAD van de Katholieke Volkspartij was Zater dag in Utrecht voor de derde maal na de bevrijding bijeen. De voorzitter, dr. Witteman, constateerde in zijn openings woord o.a. dat het bij de verkiezingen ontbroken had aan partijdiscipline. Een protestmotie werd aangenomen tegen de berechting van Mgr. Stepinac. Na een uitvoerig debat is in principe hel stichten van een aparte Jongerenorganisatie in de Partij aanvaard. De reglementswijziging inzake de nieuwe regeling van het voorzitterschap is aangenomen, de heer W. J. Andriessen is tot voorzitter gekozen, de heeren Chr. Mat- ser en Mr. E. M. J. A. Sassen zijn tot ondervoorzitter benoemd. Prof. Romme hield een betoog over den staatkundigen toe stand en het parlementaire werk. Z.H. de Paus bezichtigt te Castel Gandolio de toto's, welke door de officieele fotografen van het Vaticaan, Albert Felici en zijn zoon Luigi werden vervaardigd en binnenkort in Ame rika tentoongesteld zullen worden onder auspiciën van de R.K. organisaties in de Ver. Staten. Luigi Felici toont den H. Vader de foto's van den St. Pieter. De linksche werd vervaardigd tijdens de canonisatie van Moeder Cabrini. (Ass. Press P.) HET VOORNAAMSTE RESULTAAT van de Fransche ver kiezingen, waarbij 618 afgevaardigden voor de Kamer moesten worden gekozen, is dat de socialisten een ernstige nederlaag hebben geleden. Zij verloren volgens de voorloo- pige uitslag niet alle uitslagen waren hedenmorgen tien uur n.l. al bekend 27 zetels. De Communisten en de Con servatieven zijn de winnaars van resp. 16 en 14 zetels, terwijl ook Heïnere rechtsche partijen winnen. De berichten zijn overigens nog een beetje verward, omdat men in voorloopige mededeelingen de uitslagen verrekend van districten uit het Fransche Moederland en uit de overzeesche gebiedsdeelen, in andere alleen van uitslagen uit het Moederland. Deze cijfers leken ons he denmorgen het meest houvast te geven: MRP komt van 157 op 159 zetels, winst 2; Commu nisten van 152 op 168, winst 16; de Socialisten van 121 op 94, verlies 27; de Radicalen 50, winst 14; de Gaullisten 24, winst 17; de Conservatieven 63, winst 4. Deze uitslag beteekent dus eenerzijds een verschuiving naar het roode extremisme, anderzijds winst voor de be houdende partijen. Merkwaar dig is het en verheugend, dat de Katholieke M.R.P. zich staande hield in den storm. De grootste partijen zijn de Katho lieken en de Communisten. De strijd tusschen Rome en Mos kou. Dit was ook de meening van den leider der M.R.P., Schumann, die zeide: „Er zijn slechts twee mogelijkheden: het communisme of wij." Verder kan gezegd worden, daj het drie-partijenstelsel in Frankrijk voorloopig heeft afge daan. Er zijn nog maar twee groote partijen in de Republiek, de M.R.P. en de Communisten. De Socialistische Partij is tot nader order? teruggevallen op het tweede plan. Int'usschen wordt de vraag hoe Frankrijk geregeerd zal moeten worden, ook nu nog moeilijk. Reeds heb ben de Communisten zich bij monde van hun spreektrompet, het blad „l'Hum.anité", bereid verklaard de verantwoordelijk heid te aanvaarden Zij zullen het echter, met 163 'zetels in een Kamer van 618, niet alleen voor het zeggen hebben! Tenslotte nog dit: bij de berekening van den uitslag en van winst en ver lies moet er rekening mee ge houden worden, dat er thans meer mandaten te verkiezen wa ren dan de vorige maal. Overi gens zijn er van de ruim 25 mil- lioen kiezers en kiezeressen on geveer 7 millioen thuis gebleven. De verantwoordelijkheid voor de extremistische winst komt voor het grootste deel op de thuisblij vers neer! Ter bescherming van Brit- sche personaliteiten, op wie aanslagen gepleegd zouden kunnen worden door joodsche terroristen, waarvan men de aanwezigheid in Engeland ver moedt, hebben leden van een speciale politie-brigade, gewa pend met automatische pisto len, voor verschillende huizen de wacht betrokken. De bewa king der ambassadegebouwen is versterkt. Kracht en zwakheid In het openingswoord zei de wnd. voorzitter, als hoedanig mr. dr. P. J. Witteman voor de laatste maal fungeerde, dat de uitslag van de verkiezingen onze kracht en onze zwakheid heeft geopenbaard. De eenheid is bewaard en wij zijn de sterkste partij. Toch had het beter gekund. De fractie had in aantal en in samenstelling sterker kunnen zijn. Dat de samenstelling van de fractie niet beter is, moet een fout van onze eigen organisatie ge noemd worden. In dit opzicht is er te weinig partijdiscipline. Het moet z.i. in de toekomst weer zoo worden, dat regle mentair de vervulling van des kundige plaatsen door de par tijleiding verzekerd wordt. Ook ten aanzien van de contribu tieafdracht dient er meer par tijdiscipline te komen. Tenslot te hoopte de voorzitter, dat de Partij ook voor de toekomst zou waarmaken, dat de toepas sing van de Katholieke begin selen aan haar veilig kan wor den toevertrouwd. Eenige verzoeken van afdee- lingen werden doorgezonden naar de Kamerfractie of naar het Centrum voor Staatkundi ge voorlichting. Kiesreglement Een voorstel van den Kring Den Helder, om het Kiesregle ment en het Kiescomité-regle- ment te herzien, teneinde de moeilijkheden van den afgeloo- pen tijd te voorkomen, wordt doorgezonden naar de regle mentscommissie, die in de voorjaarsvergadering, eind Fe bruari of begin Maart, haar voorstellen ter tafel zal bren gen. Het door Den Helder aan gesneden onderwerp acht ook het bestuur actueel, mede in verband met de mogelijkheid van verkiezingen in het a.s. jaar, wegens mogelijke wijzi ging van de Grondwet. Communisten gestemd De Kring Den Helder had een schrijven ingediend over het feit, dat de Katholieke Fractie in den Amsterdam- schen Raad op communistische wethouders had gestemd. Dit werd als slecht voorbeeld be treurd. De heer Steinmetz van Amsterdam lichtte de houding van de Amsterdamsche Frac tie toe. Er was om practische redenen gehandeld. En bereikt was nu, dat de Communisten de verantwoordelijkheid aan vaardden voor wat het college deed en niet deed. Men vond het onverstandig door een ab soluut afwijzende houding den katholieken invloed in het col lege te verspelen. De kring Den Helder was het hier niet mee eens. De heer Clynk vertelde welke moeilijkheden men in de Zaanstreek van de houding der Amsterdamsche K.V.P. had on dervonden, wees op de voorge schiedenis van de Amsterdam sche wethoudersverkiezing, in de Provinciale Staten van N.- Holland, en vond het in strijd met het beginsel, dat Katholie ken hun stem uitbrengen op Communisten. (Geroep: Zeer juist). De voorzitter zei, dat het P.B. geen directieven heeft gegeven. Het laat dergelijke Op voorstel van een achttal kringen, waaronder Den. Helder, heeft de Par tijraad van de K.V.P. een motie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen de onrechtvaardige proces voering contra mgr. Ste pinac, den aartsbisschop van Zagreb. Dit proces wordt een uiting van gods dienstvervolging genoemd en sluit zich aan bij het protesttelegram van Z. Em. Kardinaal de Jong. Aan hem, aan de Regeering en aan de Organisatie der Vereenigde Volkeren is een afschrift van dit tele gram gezonden, waarvoor de gandacht van d'e pers tn alle landen ter wereld gevraagd wordt! dingen aan plaatselijke instan ties over. Het is echter wel ran meening, dat het stemmen op Communisten door Katho lieken zoveel mogelijk moet worden voorkomen. Het is dus een zaak van beleid, waar ech ter ook het principe bij te pas komt. De kwestie heeft de aan dacht van het P.B. Misschien is het nuttig, meer scherpe di- recieven te geven. Dit komt in de voorjaarsvergadering aan de orde. In den nacht van 8 op 9 No vember zijn de gebroeders van Gameren te Eindhoven slachtoffers geworden van een door twee inbrekers op gezetten roofoverval in hun huis. Beide broers werden door kogels getroffen, ten gevolge waarvan een thans 'ernstig en de ander licht gewond is. Van Gameren ontwaakte om 2 uur in den nacht door het licht van een zaklantaarn, die hem in de oogen scheen. Hij sprong uit bed en kreeg het hard te verduren, toen twee inbrekers op hem af spron gen. Door het lawaai van de worsteling werd zijn broer ge wekt, waarop een der inbre kers het hazenpad koos. Met vereende krachten werkten de twee broers den anderen in breker tegen den grond en pakten hem bij zijn keel. De ze zag echter kans een pistool Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam heeft Zaterdag Frans van der Laar, die na den oorlog den bijnaam kreeg van „Beul van Amersfoort"' veroordeeld tot een gevangenisstraf van vier jaar, door te brengen in een Rijkswerkinrichting, met ontzet ting uit de politieke rechten voor den tijd van het leven. te voorschijn te halen, waar mee hij in het wilde weg op de gebroeders losschoot. Bei den werden getroffen. In de verwarring zag ook deze in breker kans te ontvluchten, zonder echter iets mede te kunnen nemen. CEN ECHT Nederlandsche volksheilige vieren we van daag: den bisschop van Tourt in Frankrijk, maar die van ge boorte een Hongaar was. In de oude bisschopsstad Utrecht is de dom hem toegewijd en talloos zijn de perochies in het land, die hem tot patroon heb ben. Jongens en meisjes dra gen vanaf hun Doopsel zijn naam, stoer, degelijk, manne lijk, robuust: Maarten, en gaan op zijn feestdag 's avonds met lichtjes zingend langs de hui zen. Sint Maarten is bij ons geliefd. Hij sneed zijn solda- tenmantel in tweeën om een bedelaar in diens schamelheid te dekken. In onze dagen is de nood op velerlei gebied niet minder. Doen we als Sint Maarten en helpen we waar we kunnen: de armen en be- hoeftigen, de gezinnen waar hulp in de huishouding ont breekt. Ter eere van St. Maar ten. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1