ONZE TROEPEN ONDERWEG (2aaisle tiieutos 2 Nieuw Noordhollandsch Dagjplad Brief van de „Sloterdijk" VOETBAL MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 Van het troepentransport schip „Sloterdijk", op weg naar Tandjong Priok, wordt ons gemeld: Over dit onderwerp is al héél wat geschreven en ge., sproken, het heeft véél stof doen opwaaien, er zijn sta kingen en relletjes door ont staan en slachtoffers door gevallen. En er zal nog veel over geschreven en gespro ken worden en maar geluk kig ook, want het is de eenige manier om onze mili tairen, die ver van huis in Indië hun vaderlandschen plicht vervullen, niet t? ver geten Het is dan in overleg met de H A. te Alkmaar, dat ik zoo nu en dan met een enkel woordje den gang van zaken kenbaar maak. Ik hoop u zoo regelmatig op de hoogte te houden met het geen er onder, onze troepen leeft, wat ze doen en hoe er voor gezorgd wordt. Ik zou dan in dit eerste arti keltje 't een en ander willen vertellen over de „geestelijke verzorging", iets zeer belangrijks wat een ieder zal interesseeren. „Hoe is die op de „Sloterdijk"? Aan boord bevonden zich on geveer 1300 militairen, deel uit makende van III - 8 R.I. en III - 10 R.I., 2 bataljons. Hierbij waren ingedeeld 2 aalmoezeniers en 1 veldprediker. Aangezien onze boot een vrachtschip was en tijdens den oorlog werd omge bouwd voor troepentransport, bestond er niet veel gelegenheid voor het houden van godsdienst oefeningen. De eetzalen daar voor te gebruiken was om tech nische redenen blijkbaar onmo gelijk; we waren op het dek aan. gewezen lederen morgen wer den er twee H.H. Missen opge dragen, één om 5 uur en één om 5.30 uur. De R.K militairen die dus de H. Mis wensche» bij te wonen moeten vroeg uit de vee. ren; de reveille is pas om 6 uur. Maar velen van onze jongens za gen daar niet tegenop en ver schillenden naderden dagelijks tot de H Tafel. lederen dag was er gelegenheid om te biechten nil. van 1012 en van 1618 uur. Dan zijn er verschillende jongens, die graag eens een praatje "maken met een der aal moezeniers, waar deze al hun beschikbare tijd aan besteden. Ook de Veldprediker had zijn Het eerzame handwerk De kuiperij van de fa. Bakker aan den Dijk is zich de laatste jaren gaan toeleggen op 't ver vaardigen van luxe-werk. Oor spronkelijk was men daar inge steld op het vervaardigen van botervaten, maar zooals bekend is de export van dit artikel mi niem en de verpakking er van wordt gezocht in kflfeen en car. tondoozen In het 'bezit van een groote dosis werklust en vol plannen met betrekking tot het hand werk, hebben vader en zoon Bakker zich nu gespecialiseerd in het vervaardigen van meer luxe-artikelen, die zij, met een speciale liefde voor het vak, ge heel met de hand vervaardigen. Zoo komen zeer goede dingen tot stand, zooals bar-tonnen, parapluibakken, speelgoed enz. enz., alles van prima hout, dat door de jarenlange inwerking stevig en vast geworden is. Als hierbij de* aanmoediging van buiten af komt, is de firma al een stuk verder, want de afge leverde artikelen zijn in alle op zichten de moeite waard, juist door dat, dikwijls oogenschijn- lijk, kleine verschil met de ma chinale massa-fabricage. Verder isde firma zich gaan specialiseeren in het vervaardi gen van waschmaehines en ander groot materiaal sprefekuren en leidde iederen oag den kerkdienst voor de Prot. militairen. 's Avonds werd op het dek ook het avondgebed gebeden met Ho. zenhoedje 't Was immers Octo- bermaamdi Zondags was er een H. Mis om half zes en om 9 uur de Hoog mis. En we hadden een „eigen" zangkoor ook! Dat had u eens moeien meemaken, een- Hoogmis op het dek van een troejoensohip .in volle zee, t Is een interessant ^schouwspel en vooral den eersten Weer was hét treffend. En de jongens vonden het iUn' Een mi crofoon en luidsprekers zorgden ervoor, dat ook de preek goed verstaanbaar werd, U ziet dus, dat het met de geestelijke verzorging goed ge steld is; een groote geruststelling voor de verwanten in Holland. Hoe het hiermede en met de materieele verzorging enz. in In dië gaat hoop ik u in volgende artikelen te vertellen. Aain boord rn.s. „Sloterdijk 14 October 1946 D. VAT? VEEN Res Kapitein 4.HI-10 R.I. Masdorp weer gegrepen De exburgemeester van Cas- tricum, die een dag of tien ge leden in Schoorl tijdens werk zaamheden was ontsnaot - hij was gedetineerd in Rochdale is door PRArechercheurs te Amsterdam weer gepakt. Di was de tweede keer, dat hij uit het kamp wist te ontvluchten; den eersten keer. een jaar ge leden, toen hij in Duin en Bosch gedetineerd was Masdorp ontvluchtte in ge zelschap van B. van Egmond, die eveneens weer werd aan gehouden. Masdorp werd inge sloten in de strafgevangenis te Alkmaar, van Egmond in Fort Erfprins. R.A.O. presenteert! Dinsdag- en Woensdagavond verzorgt de afd. Recreatie en Algemeene Ontwikkeling van de troepen te Alkmaar we derom een bonten avond in het Wapen van Heemskerk. Guus Brox komt er met zijn „Mu zikale Parad*', waaraan be kende artisten deelnemen. Mi litairen hebben vrijen toegang. Voor ntroducé's geldt een ge ringen entreeprijs. De kaart verkoop vindt plaats vanaf heden aan de zaal. Turnkring Alkmaar op de tweede plaats Zondagmiddag vond te Den Haag een wedstrijd plaats tus- Ischen de turnkringen 's-Gra- I venhage, Leeuwarden en Alk maar. De Turnkring Leeuwar den won op overtuigende wij ze met totaal 1062,75 pt. Alk maar werd met 1004 75 pt. een goede tweede, vóór Den Haag, dat 992,75 pt. behaalde. B» de beide prijswinnaars voor de t nrec+flties V>v'--vorde de heer K. Boot van '„De Halter" met 94 pt. Terwijl de heer Boot eerste werd bij de hee- ren, moest mej. N. Madderom luit Alkmaar met de vijfde plaats genoegen nemen. DE DAMESHOCKEYDAG Het eerste elftal van A. M- H. C. nam te Amsterdam deel aan de vorronde -van den Da meshock ey dag. In de eerste ronde won Alkmaar met 2 -0 van B.D.H.C. III, doch in de tweede ronde moest het met 02 haar meerdere erkennen in B.D.H.C. I. dat was vrijge loot. R IC MIDDENSTANDSBOND Dezer da-gen vergaderde de afdeeling Alkmaar van den RJC. Middenstandsbond. De heer Th. Hoojj, lid van het hoofdbestuur, hield voor het weinig talrijke gehoor een vlotte causerie over het onderwerp „Publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie en vrije vakorganisatie" De geestelijk adviseur zag zijn ijveren voor kernvorming eindelijk beloond, doordat verscheidene leden hun schroom opzij zetten en zich aanmeldden. Misschien dat deze eene goede stap nog eeri* ge. volgd wordt door een tweede, die zich dan moge uiten in een drukker bezoek van de vergade ringen. ORIENTEERINGS- VERGADERING R.K. Bond van melkhandelaren In café Bos te Alkmaar hield Donderdag jl. de R.K. Bond van Handelaren in Melk en Melkproducten in Nederland een vergadering voor alle afdeelingen in Noord-Hol land. De bijeenkomst was sterk propagandistisch ge tint Daar de voorzitter, de heer C. A. Heuft, eerst later arriveerde, opende de heer J Holst de vergadering met een opwekkend woord, om te werken, zooveel in ieders vermogen ligt, aan wat de bond zich ten doel stelt. De geestelijk adviseur, pater Commandeur, legde den nadruk op de moreele verplichting, die een ieder heeft, om zich aan te sluiten bij een katholieke orga nisatie, waarbij vooral de kleine zelfstandigen het meeste belang hebben. „Op naar bedrijfsorga nisatie", dat was de kern van zijn vurige rede Hierbij wees hij op de waarde van het vakblad, dat volgende week zal verschij nen. wat betreft de principieele voorlichting Dat de huidige winstmarge een teer punt is, bleek algemeen uit wat besproken werd. Dat die winstmarge te laag is, daarover is men het eens, doch hoe zij moet en kan opgevoerd worden, dienaangaande staat men nog voor problemen Momenteel telt de bond 2600 aangeslotenen en is derhalve in staat haar stem te laten hooren, maar zooveel be langen zijn hiermede gemoeid. Er wordt echter gewerkt en de secretaris van den bond, de heer A. J van Schie. spoorde de aan wezigen aan propaganda te voe. ren voor een eigen organisatie, opdat men veilig zij tegen wille keur en „dictatuur" De voor zitter, die inmiddels verschenen was. zette helder en kracht ig zijn standpunten uiteen, o_a. aangaande de saneering. Hij achtte wijkindeeling absoluut onaanvaardbaar en ter gerust stelling voegde hij hieraan toe, dat deze indeeling nimmer van bovenaf kan worden opgelegd. Ook met vrijwillige klan! enrol ling komt men er niet en secto ren verdeeling zou slechts in het uiterste geval kunnen worden aanvaard. De BZ deelt dit standpunt Uit het geheel bleek wel, dat de bond machtig begint te wor den en voorwaarden kan stellen, hetgeen de voorzitter bewees met een incidentje te Amster dam, waar 90 pet. is aangesloten Er heerscbt nog veel ontevre denheid onder de melkslijters. de bond doet zi.in best, doch men vordert slechts langzaam. Een heid alleen kan uitkomst bren gen. BERGEN Een lezing door den heer Portielje Voor de leden van de V.V.V. hield dé heer Portielje, directeur van de levende have van Artis, een causerie, toegelicht met leht-beelden. Hij trok een parallel tiusschen de opvoeding bij de dieren en die bij de menschen, waarbij bleek, dat bij sommige 'dieren de jongen zichzelf opvoe den, in tegenstelling met de jonge menschen, die hun opvoe ding van de ouderen ontvangen De interessante lezing werd door vele leden belangstellend ge volgd. Wellicht volgt op deze lezing een excursie van de leden naar Artis. De heer J. Roggeveen bracht den inleider dank en deelde mede, dat het ledental de 600 reeds had overschreden. Het bestuur zal dit seizoen nog een tweetal avonden organiseeren.s Zweden, Afghanistan en IJs land zijn toegelaten als lid van de V.N. - De „Willem Ba- rendsz" is Madeira gepas seerd. - Er Is een expeditie uitgerust om uranium te zoe ken in de Zuidpool. - De Hoo- ge Raad heelt beslist, dat de Koninklijke Besluiten van de Londensche Regeering rechts geldig zijn. - Het N.V.V. zal bemiddelen in de staking van de radio-musici. - Bij de pers zuivering van de „Telegraaf" is de beruchte journalist Ma- rinus (Hama) voor twintig jaar uit elke journalistieke functie ontzet. SCHOORL BURGERLIJKE STAND Geboren: Hinke Trijntje, dóch ter van K. Hulshoff en H de Vries; Jan, zoon van A. Greeuw en G. Beek; Margaretha Elisa beth, 'dochter van A 'Kooijman en C. Sijs Overleden; Pieter Kuiper, oud 44 jaar, weduwnaar van J. Mod der. LLMMEN GESLAAGD Onze plaatsgenoo F. de Groot slaagde voor het diploma vak bekwaamheid in het Kruide niersvak HEILOO R.K. Kiesvereeniging Op Donderdag 21 November e.k., des avonds 19,30 uur, wordt een algemeene jaarvergadering gehouden in het Brunogefoouw. Een van de agendapunten is de verkiezing van een geheel be stuur (overeenkomstig het regle ment treedt het bestuur af). Tot 15 November worden de leden in de gelegenheid1 gesteld eandidaten voor het bestuur, schriftelijk, op te geven bij den secretaris, P. Zuurbier, Laar manstraat 182. Iedere in te dïe. nen candidatuur moet door min stens 5 leden onderteekend zijn. HEERHUGOWAARD RUITEN TROEF De glasactie voor Zuid-Lim burg wordt in deze gemeente .Zaterdag 16 November actief. De beide brandspuitauto's zul len het glas in de gemeente ophalen. Diverse schilderspa troons hebben toegezegd, per soneel af te staan voor het in zetten der ruiten, terwijl de firma Botman reparateurs voor de roeden en kozijnen mede zal zenden. Een bepaalde ge meente is nog niet geadop teerd. ATLAS I A.F.C. I 1—2 Na een aanvankelijk, weifelend begin, neemt Atlas in eerste in stantie het spel in handen. De Alkmaarders probeeren zich los te werken, doch zonder begees tering loopen hun aanvallen dood. Bij een der Atlas aanvallen weet de middenvoor dan ook na een weifelen van een der A.F.C.- backs onhoudbaar te doelpunten 10. Doelman Kwant is gebles seerd alsook Kuilboer, Kwant blijft toch onder de lat, maar voor Kuilboer verschijnt een invaller. De A.F.C. voorhoede zal het dan gaan probeeren, doch de kansen worden niet benut, een paar maal wordt de bal over de lat geschept. Toch weet AFC na een der veelvuldige aanvallen te doelpunten 11. Kort hierna rust. Na de rust begint AFC flink op te zetten, doch de juiste afwerking wordt nog niet ge vonden en hoe verder de wed strijd komt, des te ruwer wordt I er door de Atlasmenschen ge speeld. Het regent strafschoppen. De spanning blijft ook steeds en eenmaal denken wij de links buiten te zien doelpunten doch de bal gaat juist naast. Dan pro beert Atlas het, zij bewerken een corner, deze wordt keurig genomen, doch even keurig door den doelman uit de lucht gegre pen en Alkmaar gaat ten aanval en- zoowaar via een hoofd der Atlas backs verdwijnt de bal tergend langzaam in het doei 1—2. Vlak hierna einde, waarbij AFC een zwaar bevochte maar verdiende overwinning mee naar huis nam. C.S.V. RANDERS 1—2 Randers won den toss. CSV zet de eerste 10 minuten alles op alles en waren volkomen in de meerderheid. Na 15 minuten spe len een schot van CSV doch de bal wordt keurig iveggestompt door doelman Blom, komt echter opnieuw voor het Randersdoei en werd omgezet in een doelpunt. Dadelijk daarna komt Randers opzetten en hoewel niet overwe gend in de meerderheid toch be- heerscht zij het speelveld. Ver schillende aanvallen en corners volgden elkaar op doch zonder resultaat. Na 35 minuten spelen krijgt R. Bakker den bal vrij toegespeeld, een keurige voorzet en Stroet doet de rest. De stand kwam op gelijke voet 1—1. Hier mede ging de rust in. Na de her vatting een lauw spel van beide kanten. Doch weer komen de Randers opzetten en hielden het spel in handen. Na 20 minuten spelen joeg Schot met een mag nifieke kopbal het tweede doel punt de touwen in. 21 voor de Randers. De laatste 10 minuten kwam geheel CSV voor het Randersdoei doch de verdediging was op haar post en hield volkomen stand Hiermede kwam het einde en namen de Randers de punten mede. 21 voor de Randers. U.S.V.U. ALKMAAR 3—3 Alkmaar, dat Kuis en van Ba den in haar gelederen mistte, be. gon tegen U.S.V.U. heel goed, door reefis na een kwartier spe len een 2—0 voorsprong te vero- veren. Het eerste doelpunt ont stond uit een fraaie combinatie over rechts, waaruit Schram met een scherp schot de USVU-doel- man kon passeeren. Het tweede doelpunt was het gevolg van een goede pass van Schoonhoven die door de Groot naar behooren werd afgewerkt. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, want nog steeds bleef Alkmaar sterker en juist hierdoor werden zij wat over moedig en begonnen de verdedi ging te verwaarloozen. Zoodoen de kon USVU nog voor de rust de achterstand tot 21 verklei nen. Na de rust gebeurde wat nie mand verwacht had. USVU nam door twee gelukkige doelpunten met 32 de leiding. Zeifs dreig de het 42 te worden toen USVU een stratschop te nemen kreeg wegens hands van Roos. Schoehuys stopte deze echter en via een corner ging Alkmaar weer tot den aanval over, waar. uit het Gerritse gelukte met een goed gericht schot gelijk te ma ken. Met nog 20 minuten spelen was nog van alles mogelijk, maar wat ook gedaan werd er kwam geen- verandering meer in den stand. Schrier, die de weggeble ven scheidsrechter verving had een moeilijke taak, maar wist deze tot een goed einde te bren gen. LSVV 1 SCHOORL J 3—0 In een matig gespeelden wedstrijd heeft LSVV beide punten weten thuis te houder.. Mettes en Bek kunnen op een goe. den wedstrijd terug zien terwijl Nij. man verdienstelijk vervangen werd door de Boer. Reeds na 5 minuter s"pelen .verkrijgt L de leiding zij ol ietwat fortuinlijke wijze. Leek los'- een schot op doel er,1 langs den S doelman stuit de hal In het doel. Bij beide ploegen wil het niet en vlotten. Kort voor de rust een goe. der: aanval va n L. die v. Leeuwer besluit met een. harden kogel. De s doelman stopt echter fraai. Na de rust weten Bet en Leek de' I stand tot 3—0 op te voeren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2