i De zorgwekkende financieele toestand Van Mook over de komende ontmoeting met Soekarno JONGERENORGANISATIE goedgekeurd na veel critiek Nieuw Noordhollandsch Dagblad Gemeentelijke uitgaven nog steeds stijgende De Republiek kan niet worden ontkend Partijraad K.V.P. II Bijna 72000 gerepatrieer- MAANDAG 11 NOVEMBER 194B Gelijkmatiger verdeeling van de lasten JN DE MEMORIE van antwoord op het Voorloopig Verslag over de Rijks be greeting herhaalt de minister zyn reeds eerder uitge sproken opvatting, dat de finan cieele toestand yan het Rijk zorg wekkend is. De minister deelt nogmaals mede, dat met kracht zal worden gestreefd naar ver dere drastische verlaging van de uitgaven van den buitengewonen dienst en naar verbetering van den gewonen dienst. Als een der eerste middelen om te komen tot bezuiniging ziet de regeering het houden van een taak-inventarisatie en een criti- sche taakanalyse van de ver schillende Bureaux van de mi nisteries en hun buitendiensten teneinde tot de meest doelmatige formatie van de personeelsbezet ting dier Bureaux te komen. In krimping van het Rijkspersoneel is noodzakelijk dat erkent ook de minister en hij heeft een inter departementale commissie inge steld voor het geven van advies in deze materie. Moge het advies van deze com missie niet al te lang uitblijven, want vermindering van het Rijkspersoneel is niet alleen in het belang van de Rijksfinanciën maar kan ook het bedrijfsleven ten goede komen, dat zich al zoo veel arbeidskrachten ziet ont gaan door het omvangrijke mili taire apparaat, dat momenteel wordt opgebouwd. Waar opvoe ring van de productiviteit een belangrijke eisch is voor ons eco nomisch en ook sociaal herstel, is het te wenschen dat de Regee- ring voortvarend' zal zijn bij het geven van ontslag aan personeel dat kan worden gemist. De mi nister zegt verder, dat hij van den aanvang van zijn optreden met alle kracht heeft bestreden de oorlogspsychose, dat geld geen rol speelt. Dit kan worden toe gegeven voor wat het eigen de partement van den minister be treft. Maar is dat ook het geval bij de andere departementen? Gaan de departementen van Leger en Vloot ook zoo zuinig met geld om? Wij gelooven, dat niemand deze vraag bevestigend zal willen beantwoorden. Het is thans een gouden tijd voor het militarisme, ondanks het feit, dat wij een oorlog achter den rug hebben, waarvan de gevolgen de eerste tientallen van jaren zich duidelijk zullen laten voelen. Kan men constateeren, dat het Rjjk reeds een begin heeft ge maakt met bezuiniging, hetzelfde kan niet worden gezegd van de gemeenten, wier uitgaven,, vol gens de Memorie nog steeds nei ging tot stijging vertoonen. De Regeering is voornemens, in af wachting van de komende her ziening der financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeen ten, de behulpzame hand te bie den bij het overbruggen der te korten, In dit kader bezien, gelooven wij niet aan een herstel van de gemeentelijke autonomie. En ook in de verre toekomst zal dit Grondwettelijk recht der ge meenten geen nieuw leven wor den ingeblazen. De Minister meent eerder dat een waarde stijging van onze gulden tegen over het buitenland ons nog weinig tot een oplossing zal brengen, hoewel de minister verandering niet verwerpelijk vindt. Het buitenland, waar de prijs stijging in verhouding met ons land relatief grooter is dan in eigen land, zal dus kunnen blij ven profiteeren van onze goede ren, terwijl wij bij het koopen van buitenlandsche goederen steeds meer in het nadeel zijn. De minister is wezenlijk afge stapt van zijn aanvankelijk voornemen een spaarcampagne in te voeren. Blijkbaar is zijne Ex cellentie thans duidelijk geworden dat het grootste deel van' het Ne- derlandsche volk niets meer te sparen heeft. Men kan natuurlijk de gedachte van den minister èn economisch èn ethisch waardee- ren, maar-'t gaat naar onze mee ning thans,in de eerste plaats om een gerechtvaardigde verdeeling van de lasten. En van dit soort „distributie" merken wij nog wei nig. Er is een groot deel van het Nederlandsche volk, dat het bij zonder naar „den vleeze" gaat in der. na-oorlogstijd terwijl de groote massa niet in staat is zich de noodzakelijkste levensbenoo- digdheden aan te schaffen. Loom- correcties en winstcorrecties die nen te worden aangelegd. Gelijk matige verdeeling van de lasten. Dat is het fundament dat in dezem Ir. W. Hupkes, president-direc teur der Ned. Spoorwegen, zal per 1 Jan. 1947 als zoodanig aftreden. (A.N.P. P.) overgangstijd moet worden gelegd en waarop een nieuwe welvaart kan worden gebouwd. M. P. JANSSEN Wanhopige toestand in Batavia In een gisteravond te Bata via uilgesproken radiorede heeft dr. van Mook o.a. ge zegd, dat het bereiken van een overeenkomst niet het einde van onze moeilijke taak bel eekent In zekeren zin is het slechts een begin. De toestand te Batavia is uiterst moeilijk. De invoering van republikeinsch geld, gepaard gaande met de stopzetting van de voedseltoevoer uit de omliggende streken, heeft een noodtoestand1 doen ontstaan, die binnen enkele dagen moet worden opgelost. Het is een van de voorwaarden voor de verdere onderhandelingen, omdat aan egn wanhopigen toe stand als deze, hoe dan ook, een einde moet worden gemaakt. Inmiddels is er gegronde hoop, dat de bijeenkomst te Cheribon deze oplossing zal brengen, om dat beide partijen van de nood zakelijkheid ervan overtuigd zijn. HET NIEUWE PRAE5ID1UM Geen „college" maar we! „geregeld overleg" QVER BE JONGEREN ORGANISATIE zijn in de Partijraadsvergadering van de K.V.P. heel wat noten ge kraakt. Reeds sedert Maart is de beweging voor de Jon gerenorganisatie aan den gang, hier en daar met be langrijk succes. Thans zou de ze zaak officieele sanctie krijgen als orgaan van de Partij, door de goedkeuring van een bijzonder reglement op de Jongerenorganisatie. Hier kwam nogal verzet tegen, Vooral in Oostbrabant en Limburg vond men 'n afzonderlijke organi satie voor de jongeren niet noodig Men vreesde splitsing en afschei ding. Het doel wordt voorbijge schoten. Er moet wel aan jonge ren-opleiding worden gedaan, maar niet apart. Niet een afzon derlijke organisatie geeft de op lossing van het vraagstuk, waar om de jongeren niet geïnteres seerd zijn voor de politiek, maar een progressieve, radicale politiek. Sommigen vreesden, dat de opzet gedoemd was te mislukken, ande ren, dat er nog verder moest wor den gegaan. Velen waren wel voorstander van het denkbeeld, maar wilden een andere oplossing in de uitwerking. De politieke ont wikkeling noemde men een zaak van het onderwijs. Dr. Korten- horst betreurd^» hef verzet tegen het voorstel en vertelde van goede resultaten, bijzonder mef'Se jon gerenorganisatie in Den Haag op gedaan. De Jongerencommissaris, de heer Robert, verdedigde het voorstel en weerlegde verschil lende bezwaren. Er is geen sprake van een partij in de partij, maar van een organisatie voor scholing, vorming en propaganda. Het gaat om kernvorming, nog niet om de massa. Men kan reeds op 21-jari- gen leeftijd lid zijn'van de partij en uit deze leden worden de. jon- gerenafdeelingen gevormd. Van afscheiding en wegvluchten is geen sprake. Ook de jongere ar beiders voelen zich, naar geble ken is, in dé Jongerenafdeelingen uitstekend thuis. Dat de Jonge ren afzonderlijk vergaderen, is heel begrijpelijk, omdat als regel 't klimaat van de normale afdee- j lingsvergaderingen hun niet aam. j staat. Het onderwijs geeft natuur- lijk alleen maar over de theorie der algemeene beginselen de po litieke ontwikkeling, nl. over eco nomie en maatschappijleer e.d. in algemeenen zin, maar dat is niet wat met politieke vorming in den huidigen tijd bedoeld wordt. Waar er over paedagogiek gesproken is, meende de heer Robert, dat de voorname stelregel der paedago giek, nl. die der zelfwerkzaam heid, niet mag worden vergeten. De Jongerenorganisatie loopt al, en zal nog beter gaan, wanneer de Partijraad er zijn sanctie aan geeft. Dit geschiedde tenslotte in dien zin, dat in principe besloten werd, tot de stichting van een Jongerenorganisatie over te gaan. Het reglement zal in de Voor jaarsvergadering aan de orde ko men. Het voerzk terschap Ook het voorstel van het Partij bestuur inzake de nieuwe regeling van het voorzitterschap passeerde niet zonder critiek de revue. Men weet, dat het P. B. voorstelde, het reglement zoodanig te wijzigen, dat er naast den voorzitter, twee ondervoorzitters zouden komen die dan een ooilege zouden vor men, waarin met behoud van ieders verantwoordelijkheid over leg gepleegd zou worden over den gang van zaken met betrekking tot de leiding van de Partij. Tegen dit „college" richtten verschil lende afgevaardigden hun criti- sche pijlen. Men meende, dat het een bron van oneenigheid zou worden in de partijleiding. De voorzitter deelde die vrees niet en legde er den nadruk op, dat er geen sprake is van een drieman schap met collectieve verantwoor delijkheid. Ieder der drie heeft zijn eigen verantwoordelijkheid, en dan meer speciaal voor de on- derdeelen van het werk, dat hem wordt toebedeeld. Maar de voor. zitter is de voorzitter van de Par tij en heeft zijn veranwoordelijk- heid als zoodanig. De ondervoor zitters staan hem bij. Hun taak is een geheel andere dan die van den vroegeren ondervoorzitter, die alleen maar den voorzitter bij ontstentenis verving. Onjuist is ook de meening, dat de nu voor gestelde oplossing gekozen zou zijn, om de verschillende stroo mingen in de partij te verzoenen. Van stroomingen is niets bekend, aldus mr. Witteman! De Kring Den Helder (door den voorzitter als een der meest-actieve kringen geprezen) had eenige amende menten ingediend, om duidelijker te doen uitkomen, dat t.z.t. desge. wenscht weer tot de eenhoofdige leiding zou kunnen worden terug gekeerd. Bovendien meende men, dat het de bedoeling was, ook in geval er één onder-voorzitter was, van een college van overleg te spreken. De voorzitter betoogde, dat dit geenszins de bedoeling was en achtte het eerste overbo dig. Toen het woord .college het struikelblok bleef, en pogingen tot de keuze van een ander woord faalden, bracht de kring Den Hel der uitkomst met een voorstel, he woord geheel weg te laten en de redactie overigens zoo te doen luiden, dat geregeld overleg tus schen den voorzitter en de onder voorzitters, als in het voorstel be doeld, toch reglementair zou wor den vastgelegd. Dit werd einde lijk als de uitkomst aanvaard. Daarna werden volgens de voordracht tot voorzitter en on dervoorzitters resp. gekozen de heeren W. J. Andriessen te Utrecht, Chr. Matser, Arnhem en mr. E. M. J. A. Sassen te Vught. De nieuwe voorzitter, de heer An driessen nam nu de leiding van de vergadering over en bracht aller eerst dank aan den heer mr. dr. Witteman. voor de wijze waarop hij anderhalf jaar lang de leiding van de partij heeft gevoerd. Ver volgens bracht hij dank aan mr. Frans Teulings, die afgetreden is, in het bijzonder in verband met huiselijke omstandigheden. Hij verdient grooten dank ,voor het werk, dat hij gedurende zooveel jaren voor het werk van de staat kundige organisatie der katholie ken heeft gedaan. Ir. F. Q. den Hollander, die ir. W. Hupkes zal opvolgen als president-directeur der Ned. Spoorwegen. (A.N.P. P.) Over het bestand zei Dr. van Mook, dat inderdaad op de mees te fronten het vuren is gestaakt, terwijl de overneming van Pa- lembang door Nederlandsche troepen zonder incidenten is ver- loopen. Eveneens is de water kwestie van Soerabaja zonder moeilijkheden tot een oplossing gekomen. In de besprekingen, die op het bestand volgden, kon de commis sie-generaal verklaren, dat de oplossing van onze problemen be. vredigend en eervol voor beide partijen is. In Cheribon zal de commis sie-generaal waarschijnlijk Soekarno en HaUa ontmoe ten, op welk punt veel on gerustheid en verwarring be slaat. Maar na eenig dieper nadenken moet men wel tot de conclusie komen, dat de realiteit van de republiek niet willekeurig kan worden ontkend, De beoordeeling van de leidende figuren van een volk berust uiteindelijk bij' dal volk zelf. Als wij mogen uitgaan van het feit, dat de leidende figuren aan beide zijden eerlijke menschen zijn, bezield van den oprechten wensch om tot een behoorlijken en duurzamen vorm van samen werking te komen, dan meen ik veilig te mogen verklaren, da!t wij op een gunstig resultaat kun nen hopen." President en leden van den Hoogen Raad benoemd Tot president van den Hoo gen Raad der Nederlanden is benoemd mr, dr. J. Donner, thans raadsheer in den Hoogen Raad. Tot vice-presidenten zijn benoemd mr. N. C. M. A. van den Dries, thans raadsheer en mr. dr. W. A. J. M. Fick, even eens thans raadsheer. Tot raadsheeren zijn benoemd mr. P. H. Smits, die tijdelijk het ambt van raadsheer uit oefende, mr. G. H. A. Feber, thans rechter in de rechtbank te Almelo, en mr. A. Rom- bach, thans advocaat-generaal bij den Hoogen Raad. WEDEROM EEN STA TION OPGEBLAZEN IN PALESTINA Het hoofdgebouw van het station Ras el Ein aan den spoorweg van Palestina naar Egypte is door bommen opge blazen. Drie joden kwamen met een gesloten vrachtauto voor het station en brachten eenige koffers met het op schrift .bommen, gevaar" in de wachtkamer. Zij bedreigden 'n stationsambtenaar, die hen den toegang wilde beletten, met een revolver. De daders kon den ontsnappen, voordat poli tie en militairen aanwezig wa ren. Het gebouw werd ont ruimd en een half uur later vlood het de lucht in. Bij de explosie ^werden drie Britsche soldaten en een Arabier licht gewond. den thans in ons land De Repatrieeringsdienst deelt ons mede, dat met 58 repa- trieeringsschepen 67135 repa- trieerenden uit de Oost in ons land zijn teruggekeerd. Op de zoogenaamde „wilde booten" werden nog 1004 personen naar het moederland overge bracht, terwijl met Skymas- ters 3745 evacué's werden ver voerd. Vermoedelijk zullen na 1 Januari nog ongeveer 15000 evacué's Batavia verlaten

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3