Eén St. Nicolaasfeest voor de kinderen HELDENHERDENKDAG IN NEDERLAND Den Helder wint de Glas-slag Nieuw Noordhollondsch Dogblod 7 Vergadering van de buurtcomité's Concert Posfharmonie Doodenherdeking Soldatengraven onder bloemen bedolven 1Q00 M2. voor geteisterde gebieden Heden overleg te Cheribon WEERBERICHT Benoemingen in het bisdom Haarlem De vee-jaardag van Rlgr. Huibers MAANDAG 11 NOVEMBER 1946 De afgevaardigden van bijna zestig buurlvereenigingen kwamen Vrijdagavond op het raadhuis in vergadering bij een, daartoe uitgenoodigd door het centrale buurtcomi- Het werd een avond waarop uitvoerig over ver schillende onderwerpen van gedachten werd gewisseld, vooral het onderwerp „St, Nicolaasfeest" had aller be langstelling. De. vergadering stond onder leiding van den heer Henderikx, die, alvorens zelf het woord te nemen, eerst aan den burgemees, ter de gelegenheid gaf tot het doen van enkele algemeene op merkingen. Sprekende over de verdeeling van het Amerikaan- sche meel, moest de burgemees ter tot zijn spijt constateeren dat nog steeds niet alle zakken door de buurtvereenigingen zijn inge leverd. Met klem verzocht spr. den afgevaardigden hiervoor te willen zorg dragen, aangezien de zakken zullen worden vermaakt tot kussensloopen voor zwaar- zieken. Binnenkort zullen 1 de buurtvereenigfngen nog wel iets te hooren krijgen over de ver deeling van levertraan, waarvan een kleine voorraad op dokters attest kan worden verstrekt. Met nadruk verzocht de bur gemeester St. Nico': aasfeesten voor de kinderen in de buurten achterwege te laten. Er zal een centraal schoolfeest worden ge organiseerd, waarbij alle kinde ren betrokken zullen zijn. St. Ni- colaas zal van de boot worden afgehaald en voorafgegaan door vier muziekcorpsen een rondgang maken door de binnenstad, waar na hij officieel op het stadhuis zal- worden ontvangen. St. Nico- laas zal de kinderen op de scho len bezoeken en het Amster- damsch Jeugdtooneel zal enkele tooneeluitvoeringen geven. Alle kinderen worden op die manier bereikt. Wij merken hierbij op dat over dit St. Nicolaasfeest in de vergadering ernstig verschil van meening bleek te bestaan, maar tenslotte konden allen zich toch met een centraal kinder feest, georganiseerd door het on derwijzerscomité. accoord verkla ren. Naar aanleiding van een voor stel om de buurtvereenigingen te laten toetreden als lid van de U.V.V., deed de penningmeeste- resse mej. Stoffer enkele mede- deelingen betreffende het werk en de financiëelé positie van de Unie. Deze nuttige instelling die vooral hulp verleent in gezinnen waar de huismoeder ziek is, telt 600 leden die aan contributies ALKMAAR Het was ons een aangename taak over dit donateursconcert een recente te schrijven. En wel cmda het kunstcritisch be schouwd een volkomen verant woord programma had. Men had eelt uitstekend ama teurs-programma gekozen, de technische eischen waren niet te hoog gesteld, zoodat een ieder van de medewerkenden zich in muzikaal opzicht geheel kon ge ven. De Ouverture „Le Diman- che aux Champs'" van Burgers had een uitnemende voordracht en werd goed genuanceerd uit gevoerd. Fantasie-Ballet van Montagne werd in één woord uitstekend gespeeld. Het hoogte punt van het concert bereikte di rigent Anderson wel in de ouver ture „Astarte'' van Cefontaine. Buiten het programma om had den de tambours nog een bijzon der aardige verrassing. Er viel echter in ander opzicht nog meer te genieten op deze avond. De Tooneelvereeniging „Tante Pos" verzorgde het ver dere gedeelte van den avond op zeer lofwaardige wTjze. W. SCHREURS f 1106.00 hebben bijeengebracht. Aan bijdragen werd dan nog f1831.ontvangen, maar daar tegenover staat een uitgave van f4500.Zoowel de burgemees ter als de heer Henderikx hiel den hierop een warm pleidooi om de U.V.V. te steunen door toe te treden als lid. Bij de verkiezing van 'drie nieuwe bestuursleden werden als zoodanig benoemd de heeren Winter (Molengrachtj, Kramer (Parallelweg) en Mallet (Visch- buurt). Met een beroep op een drachtige samenwerking tot be lang van heel de Heldersche ge meenschap sloot de heer Hen derikx de vergadering. burgemeester. Ook het bestuur van <Je Vereeniging van Oud- illegale werkers legde een krans op de graven. Mr Sehenkeveld sprak eenige woorden van her denking; onder de aanwezigen bevonden zich de heer J. Plas, J. Kirpensteijn en Soutendijk, terwijl tevens de hoofdinspecteur van politie, dé heer W. C. Rijp- ma, bij de korte plechtigheid tegenwoordig was ZIJPE MONUMENT Z1JPERSLU1S Uit de besprekingen in de op Zaterdagavond j.l. gehouden ver gadering van het Zijper Comité van de „Commissie tot herden king van de gevallenen te Zij- persluis" bleek, dat de beeld houwer W. L. Reijers te Amster dam het te Zijpersluis te plaatsen monument nog niet klaar heeft. Zooals bekend, werden daar ter plaatse op 11 April 1945 niet minder dan 10 Nederlanders ge fusilleerd. Omtrent den dag der onthulling van het monument waaromtrent overleg gepleegd Onder overweldigende belang stelling had d'e doodenherden. king plaats op het geallieerde kerkhof aan den Kerkedijk te i moei worden met het comité te Bergen De burgemeester, dr. gchoorl kan nog geen beslis- Huygeris, herinnerde er aan, dat zij, die op dezen doodenakker rusten, zijin gevallen voor onze vrijheid, in een strijd om d'e zedelijk waarden van ons volk en de rechten van den mensdh. Ds, Klein Wassink uit Alk maar ging voor in gebed en ci teerde het gedicht: „In de dui nen ver van huis": Eenazam boven stuivend zand houdt het stand 't Draagt geen teeken 't heeft geen merk noch een zerk. Naamloos rust i"1 't mulle graf die zich gaf De generale absoute werd ver richt door den Zeereerw. Heer Pastoor Th J. van Beers met assistentie van de Weleerwaarde Heeren J. Slijkerman en J. Plou. vier. omlijst door het „Popule Meus" van Palestrina en „In Paradisum" van Eppi'nk. Imposant was de aanblik op den doodenakker door den schat van bloemen, neergelegd op de graven, uit dankbaarheid aan hen, die vielen voor herwonnen vrijheid Ook te Alkmaar werden bloe men gelegd op de graven van de drie aldaar begraven Britsche militairen. Hedenmorgen vond op de Alg. Begraafplaats te Alkmaar een krainslegging plaats door mevr. Koelma, de echtgenoote van den sing worden genomen. Aangaande het te plaatsen mo nument kunnen wij het volgende mededeelen. Het beeld stelt voor een arm met hand. die uit de aarde oprijst als een aanklacht tegen een groot onrecht, dat daar ter plaatse gebeurde. De duif voor de handpalm is een sym bool van de vrede. De achterzijde van het beeld heeft de vorm van een kruis. De tekst wordt aange bracht in de steen, welke in de heuvel vóór hét beeld ligt. De totale hoogte van het beeld is niet minder dan 3.55 M. (uit het maaiveld). RUITEN TROEF Ook in onze gemeente zal, on der auspiciën van Nederl. Volksherstel ten behoeve van de geteisterde gebieden en ook voor eigen gemeente, een glasinzame ling worden gehouden en wel op Maandag 18 November a.s. Ook geld is welkom. Het glas zal bij de ingezetenen aan huis worden afgehaald. Moge deze glasactie een groot succes worden. ANNA-PAULOWNA BURGERLIJKE STAND Geboren: Dina Maria d. v. A. M. v d. Werf en M. C. v. Gelderen; Tona Jacoba d. v. L M. den Bleij. ker en J. de Vos; Pieter z. v. B. Plagmerjer er. A. J. Baarslag; Ber_ nardus Jacobus z. v. B. Stoker en J. E. Bottema; Alex z. v. F. Deel stra en N Moolenaar; Wim z. v. T. Ruiten troef! Door alle stra len stormden Zaterdagmid dag de vreedzame strijders in den glasslag, waarvoor de stad in de dagen daarvóór op een zoo doeltreffende wij ze stormrijp was gemaakt, dat ze, nog voor den slag moest beginnen, reeds had gecapi tuleerd. Maar men wist dat die caputilatie slechts dank baarheid en vreugde zou ver oorzaken in bonderden huis gezinnen, die nu nog zijn blootgesteld aan weer en wind. Daarom werden de glasveroveraars met open armen ontvangen en voldeed men gaarne aan de eischen die de enthousiaste overwin naars stelden. „Vandaag is het de groote dag, Den Helder wint ook ceze slag", voorspelde het comité in de kran ten en op de strooibiljellen. En inderdaad, Den Helder h"èëft den slag gewonnen. Niet minder dan 1000 m2 bruikbaar glas werd op gehaald en naar erf van Open bare Werken gebracht, waar de heer Noë met zijn mannen klaar stonden om de breekbare waar in ontvangst te nemen, te snijden en op te melen. De leiders en jon gens en meisjes dér jeugdbewe gingen, de schilders en expedi teurs, kortom allen die actief bij de actie hebben medegewerkt, droegen bij tot 'het onverwachte succes dal werd behaald. In de zen slag is ook bloed gevloeid. Er waren jongens en meisjes die bij hef in ontvangst nemen van hef glas onbeteekenende ver wondingen aan de vingers oplie pen, maar dan was het Roode Kruis er direct bij om le verbin den. De muziekvereenigingen en de geluidsinstallatie déden uitste kend werk. Zij, die geen glas konden geven deponeerde een bedrag in de colleelebussen, waardoor de prachtige som van f 1000 tot bestrijding der onkosten kan worden aangewend. Her haaldelijk werd de heer Luyckx in zijn „hoofdkwartier" opgebeld. Zendts ons meer vrachtauto's want we kunnen het glas niet meer bergen!" Toch kon alles tijdig worden binnengberacht en om ongeveer half zes kon gezegd worden: de slag is geleverd en we hebben hem gewonnen. Den Helder, zoowel als Huis duinen en Julianadorp hebben zich weer eens van hun beste zijde laten zien. In eendrachtige samenwerking heeft iedereen zijn bijdrage tot het welslagen der glas-actie geleverd. Ter gelegenheid van de in ternationale doodengedenk- dag op 11 November werden reeds gisteren in vele plaat sen herdenkings plechtighe den gehouden om de nage dachtenis te eeren van de ge sneuvelde militairen in den laatsten oorlog. Te Amsterdam had op de Oosterbegraafplaats, waar ruim 300 Engelsche vliegers ter aar de zijn besteld, een groote her denkingsplechtigheid plaats, welke werd bijgewoond door vertegenwoordigers van Enge land. Amerika, Canada. Polen, alsmede van België, Australië en Tsjecho-Slowakije. Voorts waren de minister van oorlog, lt. kol. Fievez, generaal Kruis, de commissaris der Koningin in Noordholland, baron de Vos van Steenwijk en de burge meester van Amsterdam aan wezig. De Engelsche gezant en een lid van het Canadeesche gezel schap spraken een rede uit, waarna deplechtigheden met een kranslegging en het blazen van ,de laatste post" werdéh besloten. In andere plaatsen. Te Utrecht werd op de al gemeene begraafplaats door den burgemeester een krans gelegd bij de geallieerde gra ven, terwijl het zangkoor en kele toepasselijke liederen zong. In Bergen op Zoom brachten oud-leden van de stool troepen een bezoek aan de graven hun ner Nederlandsche en geal- Hoep en M. de Zwaan: Hendrik z. v. A. Oltmanns en G. Martens; Cor nelia Maria d. v. M. Vroone en J. M. v. d. Star; Jacob z. v. J A. Duin en A. Btörst; Hendricus Jaco bus Marinus z. v. F M. Brouwer er. A. M. Prins; Johannes Gerardus Nlcolaas z, v. W. B. J Spierings en M. J. Rosloot; Matthijs Jatn z. v. J v. d. Woude en S. J. v. d. Vaart; Leonardus Johannes z. v. J. v. d. Berg en A. A. Caspers; Maria Mar- garetha Sussana d. v C. Apeldoorn en M. M. Rozemeijer; Alida Adria- na d. v. J. K. Voorthuijzen en A. H. Bisselink. Ondertrouwd: J., Westdorp en H. de Jong'; D. v. Bloemendal en E. H. de Graaf; G. Luik en Sj. Schra per; F J. Buijink er. M. Koeten. Getrouwd: G. Th. Weijers en J. E. D*uin; Jbj. Broeytiteri en A. EX. Huiberls; H Hijman en M. Hijman D. v. Bloemendal en E. H. de Graaf J. Westdorp en H. de Jong lieerde makkers. Op het En gelsche kerkhof te Overloop werd o.a. tijdens de kransleg ging op de graven het Requiem van Handel ten gehoore ge bracht. Een der meest indrukwek kende plechtigheden werd ge houden op het, in een gouden krans van bladeren gelegen, Airbornë kerkhof te Ooster beek. Daar werden door ka tholieken en protestanten te zamen de dooden herdacht, terwijl het kerkkoor der ka tholieke kerk eenige liederen zong- De commissie generaal en de adviseurs zijn hedenochtend met een Catalina-watervlieg- tuig naar Cheribon vertrok ken. De Catalina streek neer naast de „Banckert"dPn N ederlandschen torpedoboot- jager, aan boord waarvan het Nederl. gezelschap ver blijft. De plenaire zitting zal hedenochtend plaats heb ben. Lord Killearn kwam reeds Zondagochtend in Che ribon aan. Soekarno en Hatta zijn gis terenavond om 6 uur pl. tijd 'in Cheribon aangekomen. In gezelschap van Sjahrir heeft Lord Killearn een bezoek ge bracht aan Soekarno en Hatta te Keeningan. Later op den dag hebben4 Soekarno, Hatta en Lord Killearn als gasten van Sjahrir het diner gebruikt. Het republik. persbur. Antara doet .uitkomen, dat Soekarno en •Hatta de besprekingen slechts Lals waarnemers zullen bijwo nen en dat Sjahrir het hoofd der Indonesische delegatie blijft. Weersverwachting medegedeeld door het KN.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond t>ot Dintsdagavond: KRIMPENDE WIND! Geleidelijk toenemende een naar West of Zuidwest krim. pende wind, meest zwaar be_ wolkt met liier en daar eenige regen. Weinig verandering in temperatuur. ZON opk. 7.53; ond 1654 MAAN opk. 19.22; ond. 12.00 Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot pas toor te Amsterdam (Onze Lieve Vrouw Onbevlekt Ontvangen) den Weleerw. Heer K. F. Elsen- broek; lot pastoor te Oude Ton- ge den Weleerw. Heer J. H. D, Hofstede, die Kapelaan was te Rotterdam (H. Liduina). Mgr. J. P. Huibers. bisschop van Haarlem zal ter gelegenheid van zijn verjaardag op Vrijdag 15 Nov. a.s. receptie verleenen aan de Religieusen (Broeders en Zusters) en de leeken van 11-12 uur en aan de Priesters van 12- 1 uur. SRC I—CALLANTSOOG I 1—2 In een slecht gespeelden wed strijd', waarin Callantsoog de overwinning heeft behaald door grootere schotvaardigheid, heeft SRC niets laten zien van het enthousiasme, dat haar in Wie. ringen bezielde. In de eerste helft gaan de par. tijen gelijk op en alleen Callanfs. oog weet door een gelukkig toe val een kwartier voor de rust door middel van rechtsbuiten van Scheijen te doelpunten. Zij maakte nog een tweede goal, doch deze werd geannuleerd daar de scheidsrechter reeds voor rust gefloten had. Na de pauze komt SRC met een gewijzigde opstelling in het veld en zit onmiddellijk fel op den bal, doch succes komt aain den andéren kant, waar doel. man Berkvens een bal laat glip pen, zoodat deze in het net ver dwijnt. SRC ze: nu alles op alles en zelfs de backs verschijnen nu en dan aan den anderen kant. Eerst vlak voor het. einde weet SRC de eer te redden, wanneer bij een goeden aanval de ver opgedrongen rechtsback den bal vrij 'krijgt en met een kalmen schuiver den achterstand ver kleint. De laatste minuten ver. liepen nog onder hoogspanning. De Schagenaars probeeren alles om een gelijS spel uit het vuur te sleepen, maar het beslissende schot bleef ontbreken en de stand verandert niet meer. SRC II versloeg Flevo III (Wieringen) met 122, terwijl de junioren hun vierde mpiistér- overwinnitng in successie behaal de Nu moest Con Zelo niet 14.0 het loodje leggen. !?e ad spiranten tenslotte wonnen thuis mét 1—0 van LSW a.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7