Nieuw Nieuw uitstel te Cheribon OOSToEm vrijheid Middenstand heeft ook rechten Dreigementen van Joodsche extremisten Voor Alkmaar en omgeving De voorbesprekingen nemen veel tijd in beslag Radio gezelliger dan ooit HONGAARSCHE BIS SCHOP GEARRESTEERD Protest tegen prijsmaatregelen Truman zal zijn politiek voortzetten H.M. DE KONINGIN AANVAARDT BEROEP VAN HIRSCHFELD Voorzorgsmaatregelen in Engeland Te vroeg gejuicht? Een goede raad Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr Otten; binnenland P. Sigon. Abonnementsprijs t 3.40 per kwartaal: 11.20 per maand: inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. p m.m.: minimum 4. Fam. ber 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. NoordJiollandsch Daqblad %Jf Buiten God is nergens veilig Vondel DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11075 BUREAUX: ALKMAAR: L-mgestraat 42A tel. 2046 (adm.R 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafsingel 59 tel. 4243 (K 2290) 2 liinen DEN HELDER: West straat 80; t?l. K 2230 2333 5CHAGENMolenstraat 52 tel. 459 (K 2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel De plenaire zitting is gisteren tot heden uitgesteld om aan de belangrijkere politieke be- besprekingen, welke gisteren tusschen de Nederlandsche en de Indonesische delegaties om 15.30 uur plaatselijken tijd begonnen zijn. voorrang te ge ven. Soeian junrir, voorzitter van de Indonesische delegatie en voornaamste tegenspeler van de Commissie-Generaal. De besprekingen tusschen de Nederlanders en de Indonesiërs zijn eerst Maandagmiddag om 3 uur plaatselijken tijd begonnen, teneinde de leden van de com missie-generaal na hun aankomst nog in de gelegenheid te stellen om vóór de zitting informeele be sprekingen te voeren met de Indo nesische afgevaardigden. Het belangrijkste vraagstuk zal wel blijken te zijn de positie van de Kroon. Het standpunt van de Indonesische delegatie op dit punt is van dien aard, dat waarschijn lijk langdurige besprekingen met de commissie-generaal noodig zul- ien zijn om tot een bevredigende oplossing te geraken. Prof. Schermerhorn heeft giste renmiddag afzonderlijke bespre kingen gevoerd. De politieke onderhandelingen werden gisteren om 17 uur plaat selijken tijd verdaagd, zonder dat de voornaamste kwesties bij de besprekingen aan de orde waren gekomen, terwijl er zeer geringe vordering was gemaakt. Er werd overeengekomen," dat de politieke besprekingen hedenoch tend vroeg voor het begin van de plenaire zitting zouden worden hervat. Er zijn aanwijzingen, dat het Qiinder waarschijnlijk is, dat een plenaire zitting, waarop mededee- ling gedaan zal worden van het eindresultaat van (^onderhande lingen, te Linggadjati zal worden gehouden. Veiligheidsmaatregelen. Nadat de Nederlandsche dele gatie gisterenochtend vroeg de torpedobootjager „Banckert"', welke voor dë kust lag, verlaten had, heeft zij de reis naar Cheri bon in een Nederlandsche sloep voortgezet, daar de republikein, sche sloep bevel had gekregen niet de „Banckert" te naderen. Toen dr. v, Mook en de heereii y. Poll en De Boer gisteren laat in den avond naar Cheribon terugkeerden, stond een deta chement- van de Indonesische Marine aan de wal op wacht. De terugreis naar de „Banckert" ge schiedde aan boord van de Indo. inesisohe sloep. Heden zal de Nederlandsche sloep de Commissie-Generaal van de „Banckert" naar den kop van den haven-dam brengen, vanwaar zij de reis in de Indonesische sloep zullen voortzetten Prof. Schermerhorn is gister, avond te Linggadjati gebleven, waar hij naar men verwachtte, belangrijke besprekingen zou houden. De pers heeft het tot nu toe op de conferentie niet gemakke lijk gehad. Zij is zeer goed on dergebracht, doch het is zeer moeilijk met beide partijen in contact te treden wegens het ge brek aan vervoermiddelen, het geen een groo;e handicap is voor de berichtgeving. Het personeel van een fabriek in feestartikelen te Rotterdam heeft naar aanleiding van de sta king der radiomusici een telegram gezonden van den volgenden inhoud: Eischen staking radio musici permanent te maken stop radio gezel liger dan ooit stop an ders opzegging lidmaat schap stop gezamenlijk personeel refa-industrie In een toespraak tot burger lijke autoriteiten in Zurich heeft de burgemeester van Weenen, dr. Koerner, ver klaard, dat Weenen ingeslo ten was als een vesting en de zone-grenzen zoo onbarm hartig gesloten waren, dat een normale distributie van goederen onmogelijk te orga- niseeren is. In feite heeft men den indruk dat Oostenrijk niet meer bestaat. Volgens dr. Koerner kan Oostenrijk geen democratie zijn, want het is niet vrij en hij ging voort met te zeggen, dat Oosten rijks tegenwoordige toestand zoo is dat het land niet verder voor uit kan komen. Dr. Koerner ver klaarde, dat Weenen verhongerd zou zijn, indien generalissimus Stalin, op wien in een kritiek oogenblik een beroep was gedaan, de stad niet had gered. De bur gemeester vermelde verder moor den en aanrandingen, die bedre ven worden door vreemdelingen, die dikwijls in Russische unifor men verkleed zijn en hij besloot zijn rede met te zeggen, dat „als Oostenrijk alleen gelaten zou worden h-et zich spoedig genoeg zou herstellen". Radio Vaticaan heeft mede gedeeld, dat mgr. Teodora Rom- za, titulair bisschop van Appia en coadjutor van het bisdom Munkacs, in Hongarije, door de Sovjet-autoriteiten is gearres teerd. Hij was de laatste katholieke bisschop, die in het betrokken gebied- zijn plichten kon vervul len, aldus dë radio. QE MIDDENSTAND komt in deze dagen van prjjs- beheersching dikwijls in de knel. Er zjjn middenstanders die draaien om hun ooren van de controle en van de rechters verdienen, maar er zjjn er ook, en dat is ten slotte toch wel de meerder heid, die niet verdienen, over één kam geschoren te worden met de zwarte pieten of de prjjsvoorschriften-over- treders. Er wordt van verschillende zijden druk uitgeoefend in de kwestie van de spanning tus schen loonen en prijzen, en nu moet er inderdaad wel opgepast worden, dat niet de overwinning behaald wordt door degenen, die het stevigst drukken en het hardst roepen maar tenslotte moet -het recht en niet de macht beslissen. Wanneer van de zijde van den middenstand de stel ling wordt op-gezet, dët deze stand de dupe dreigt te worden van de huidige maatregelen, dan zit daar een kern van waarheid in. Om aan de grieven van den middenstand uiting te geven, neemt de organisatie tegenwoor dig moderne middelen te baat. Zoo verscheen verleden week 't orgaan van den Nederlandschen Katholieken Middenstandsbond „Stuwin-g" in kleurendruk en het vroeg mei fascineerende slagzinnen aan de Regeering, om den Middenstand de kans te ge ven, bona-fide te zijn. In Den Haag heeft de gezamenlijke mid denstand gisteren een protest vergadering gehouden, waarin o.a .de heer Jan Bakker het woord heeft gevoerd. Hij betoog de o.a. dat de middenstand steeds zwaarder wordt belast en hij zei, dat in de prijspolitiek geen al gemeen, leidende en opbouwende gedachten ten grondslag liggen. Bezwaar had hij ook tegen de wijze waarop de prijscontrole dikwijls wordt uitgeoefend. Er werd tenslotte een motie aange nomen, waarin de 's-Graven- haagsche middenstand met klem protesteert tegen de wijze der tol slandkoming van maatregelen tot verlaging der winstmarges; tegen de Duitsche manier, waarop de controle wordt uitgeoefend; te gen jacht naar processen-verbaal tegen het vaststellen der prijzen door onbevoegden; tegen ondes kundigheid, welke door sommige verbalisanten aan den dag wordt gelegd ;tegen de publicaties in de Nederlandsche dagbladpers, waardoor den indruk wordt ge wekt, dat de duurte wordt ver oorzaakt en bestendigd mede door den middenstand. Men eischt medezeggenschap van den middenstand bij het vaststellen en ten uitvoer brengen van alle maatregelen, waarbij het belang van de zelfstandige werkers in de samenleving is betrokken. President Truman heeft in een verklaring gezegd, dat de huidige Amerikaansche politiek door hem en den minister v. buitenlandsche zaken, Byrnes, als een nationaal program met den steun van zoo wel de democraten als republikei nen zal worden voortgezet. „De leden van beide partijen, zoowel binnen als buiten het Congres, hebben deelgenomen aan het voorbereiden en net uitvoeren van de buitenlandsche politiek van on ze regeering. Dit was een natio naal en geen partijprogram. Het zal een nationaal program blijven, zoover het den minister van buitenlandsche zaken en mij betreft." Ook verklaarde de President niet het voornemen te hebben veranderingen in de regeering aan te brengen. Hare Majesteit de Koningin heeft bij K.B. van 8 Novem ber j.l. het beroep van dr. H. M. Hirschfeld tegen het hem verleende ontslag als secr.-generaal van de Depar tementen van Handel, Nijver heid, Scheepvaart, Landbouw en Visscherij gegrond ver klaard en de beschikking waar bij hem ontslag werd verleend, verworpen. De verdedigers van Goering, Von Ribbentrop en de andere oorlogsmisdadigers zijn uitge- noodigd eenige doktoren te verdedigen die binnenkort te recht zullen staan in Neuren berg. risten" er wellicht in geslaagd is om Palestina te verlaten, maar achten het onwaarschijnlijk dat zij in grooten getale het -land zouden kunnen verlaten. Men gelooft, dat door de „terroristen" aan Enge land een zenuwoorlog is verklaard. „Onverantwoordelijke verklarin gen van Palestijnsche „terroris ten" zullen de Joden in Europa slechts schade berokkenen" aldus welingelichte kringen. Nederland heeft hout aange kocht in Canada, hout, waar dë wederopbouw op zit te wachten. Het is een hoeveelheid van 25 millioen voet zacht hout, te ge bruiken voor huizenbouw, en voor kisten en kratten. Dit werd terecht als een uitkomst voor on ze bouwnijverheid beschouwt. Thans echter heeft een lid van de Aankoopcommissie aan de pers medegedeeld, dathet hout pas aan het einde van het volgend jaar zal zijn afgeleverd. We zullen dus nog even geduld moeten hebben. Volgens de „Daily Mail" heb ben Joodsche extremisten ge dreigd, veldmaarschalk Lord Montgomery te zullen dooden en het Engelsche ministerie van buiSenlandsche zaken te Londen te zullen opblazen, tenzij de Britsche politiek ten aanzien van Palestina wordt gewijzigd. .Men gelooft, dat dit eerste groo- te dreigement van een joodsche verzetsgroep in Engeland afkom stig is van leden van de Stem groep, die in het geheim Engeland zijn binnengekomen. Volgens den correspondent zijn gisterenmorgen vroeg detectives uitgezonden naar alle Engelsche havens en wordt een streng onderzoek ingesteld naar vreemdelingen te Londen en in de groote provinciesteden, Volgens een telegram van een correspondent van de „News Chronicle" te Jeruzalem zullen keurtroepen politie-agenten uit Palestina met het oog op de drei gementen der Joodsche verzets groepen aan de Britsche ambas sades in Frankrijk, Italië en el ders worden verbonden. Welingelichte kringen te Jeru zalem geven toe, dat eenigen tijd geleden een gering aantal „terro. Soekarno, de man op den achtergrond en teeken van te genspraak in het Indische pro bleem. IEMAND, die een trouw lezer is van ons „Nieuw Noordhol- landsch Dagblad" en ook de stukjes van Marcus eiken dag ter harte neemt, stelde ons voor, U dezen goeden raad te geven: bij U aan te dringen om al uw genoegen te zoeken in uw gezin. Hij heeft volkomen gelijk. Ariëns, de heilige so ciale priester, de man die leef de en werkte voor de arbei ders en voor iedereen, schreef terecht: „We moeten den weg naar den Hemel verlichten door een goed stuk brood en een gezonde ontspanning". Het eerste ligt in de huidige ontwrichte wereld niet altijd in onze hand, ook al willen wij er minstens eerlijk ons best voor doen. Maar het tweede wel ende meest gezonde ontspanning is echte huiselijk heid. Heeft deze raadsman geen gelijk? T.'ARCUl

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1