Noodziekenhuis voor Vlijmen Nieuw Noordhollandsch Dagblad En „De Ebbenhoutenop visite! Advertenties DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 De uitwisseling tusschen on ze kaasstad en het dorp aan het begin van de Langstraat wordt steeds levendiger. In dien zin tenminste, dat er banden worden gelegd tus schen de vereenigingen on derling, de gezinnen waar de gasten logeeren en de perso nen, die men in beide plaat sen ontmoet. Er is een cultureel contact gelegd, dat jaren kan gaan voortduren. Wellicht tot nut van beider gemeenschap. Het laatste weekend is er wederom een geweest, dat ons dichter bij elkaar bracht. Za terdag ging het adoptiecomité, t.w. de heeren v. Maarleveld, Couwenhove en de Zeeuw in de richting Heusden, om nog eens rond te zien, hoe de ge meente zich opwerkte uit den druk, die overbleef na de ver woestingen. En Heusden komt er bovenuit, dat kan allerwe gen worden gezien. Het zal 'n dankbare gedachte voor Alk maar zijn, als men overweegt, dat dor de spontaniteit van de kaasstad in het helpen en be langstelling toonen, de moree- le oorlogsdruk ging wijken. Zondags trok men naar Vlij men, want daar zou nog een kleine plechtigheid plaats vin den. Het gebouwtje dat hier in den oorlog als gas-tankge- bouwtje diende, is nu overge bracht naar Vlijmen, om daar te kunnen worden gebruikt als consultatiebureau In aanwezigheid van verschil lende autoriteiten, o-w. B. en W: van Vlijmen, de geestelijk heid en het bestuur van het Wit-Gele Kruis, droeg de heer van Maarleveld dit gebouwtje namens Alkmaar aan het Wit- Gele Kruis daar ter plaatse over, waarna door den burge meester, den pastoor en den secretaris van het Wit-Gele Kruis dankwoorden werden gesproken. Het gebouwtje is keurig en comfortabel ingericht en voor ziet in een groote behoefte, omdat voorheen alles op den Bosch was gericht. Begrijpelijk' is dan ook, dat de bevolking met dit consultatiebureau zeer verheugd is, wat bleek uit de vele dankwoorden, die werden gesproken. Inmiddels was de bus met „Cantecleer" en aanhang in het dorp aangekomen, harte lijk ontvangen door de plaat selijke toneelvereen. „Utile Dulci" en de menschen, die kortgeleden in Alkmaar ge speeld hebben. En ondanks de lange autotocht zou en moest het gezelschap naar dtein grooten voetbalwedstrijd Vlijmensche BoysOdi (Rosma len), dè ontmoeting in die afdee. ling. Of 't nu aan de beloofde kaas van de fa. Keysper voor den overwinnaar lag, de VI Boys wisten in een hoog tempo in 20 minuten tijd. vier doelpunten te maken en wonnen zoo met 42. A-F.C.-NIEUWS Atlas I—AFC I 1—2 AFC II—Jong H 2—3 AFC III afgelast. AFC IVAlkmaar II onbekend. AFCa afgelast. Goed zoo AFC.ers-. het was een dobber zooals wij al dachten; maar wij namen de punten mee. Iedere wedstrijd met nog meer vuur en wij De overige elftallen bleven beneden maat; dat mag' niet. Hoe waren de andere uitslagen, deze worden toch opgegeven bij P. de Graaf? Aan alle AFC.ers en Alkmaarders! Komt; speelt en steunt de club die grooter en hoogerop moet; nl. R.K. AFC met aller hulp. De PPC.er. 's Avonds speelde „Cantecleer" in het overvolle patronaat zijn successtuk: „De Ebbenhouten olifant". Over d'eze opvoering be hoeft weinig te worden gezegd, omdat het overbekend is, dat Cantecfeer'' deze thriller meer dan uitstekend speelt; alléén voor mevr. De Moei graag een uitzondering, omdat haar spel alle voorgaande keeren overtrof. Na afloop bood het gemeente bestuur alle gasten van adoptie comité, „Cantecleer" en aanhang en ook <fe Vlijmensche gasthee- ren een Brabantschen avond aan De burgemeester vroeg bij het einde van deze avonden den dank aan het gulle Alkmaar over te brengen, maar wij willen lie ver de rollen omdraaien, met 'n dankwoord aan alle families in Vlijmen, die ons in hooge mate hun Brabantsche gastvrijheid toonden „ZESDE ETAGE" Onbevredigende voor stelling Niet dikwijls komt een be roepsgezelschap met een stuk van zoo'n groote bezetting als „Zesde etage" van Alfred Gehri naar de provincie; maar deze voorstelling heeft ons geleerd, dat 't em niet zit m een groote bezetting. Misschien komt 't, omdat het Amsterdamsch-Rotter. damsch Tooneeigezelschap „Zesde etage" al geruimen tijd op zijn repertoire heeft, maar voor 100 pet, verzorgd' was deze voorstelling niet; het werd b.v. een jaar gele den, zij het in een ietwat andere bezetting, fijner ge speeld ernstiger en min der lawaaierig. Zeker, het bonte leventje van „sous les toits de Paris" wordt door Gelhri hier van den luch- ligen, levendigen kant bekeken, maar de ernstige noot, die hij er hl bracht, werd' bij deze opvoe ring heelemaal overstemd door den vroolijken toon, die wat overdreven werd aangeheven. Na het wat rommelige eerste bedrijf dat in gebreke bleef de spanning van de toeschouwers op te wekken, gaat het in het tweede, waarin de twee mannen om het meisje meer gepronon ceerd naar voren trecTen, wat beter. Wij maken alle ups en downs mee van de diverse be woners van de kleine dakkamer tjes op de zesde etage van een oud huis in Montmartre en de schrijver heeft hier volop gele genheid den geest en de karak ters van de Franschen te typee ren. Dat er op zoo'n zesde etage heel wat gebeuren kan, al wordt aan adspirant-huurders het te genovergestelde verteld, liet ons het derde bedrijf zien. Het gaat niet aan alle 17 me despelers te vermelden; er wa ren ook maar enkele uitblinkers. Daar was allereerst Marie Ha mel, die ons een kostelijke Ger. maine, het vroolijke type van de Parijsche volksvrouw liet zien. Ko Arnold! als de would-be lit terator amuseerde ons kostelijk met zijn keukenmeiden-roman netjes, terwijl hij zijn vaderlijke rol met de routine van een oude tooneelrot sympathiek speelde. Nina Bergsma wist het frêle meisjestype goed weer te geven. Paul Storm en Georgette Rejew- sky, als Jonval en Irène, gaven eveneens goed spel, terwijl Vas Baas de ondankbare rol van Jojo gevoelvol vertolkte. Jenny van Dam wist de tafe. reelen met haar accordeon op muzikale wijze aan elkaar te rijgen. Het publiek toonde zich dank. baar door langdurig applaus Fr'. O. T ribunaal-ogenda Op 13 defcer hebben zich voor het Tribunaal te Alkmaar te verant woorden: A. Loos, Joha. Roecoerl; Paulina Peter en J. Ackerman, Alk maar en S. Twisk; Egmond Binnen. Op 15 dezer: K. Schuurman te Obdam; K. Kool te Wiering'erwaard; J. Mosk te Den Burg; F. Koopman te Am_- sterdam; D. Buys te Den* Helder; Ch. AntenbFink te Hoorn en G. Koeken bier te Den Helder. BURGERLIJKE STAND Geboren; Johannes C. z. v. Johannes C. van Diepen en A. M. Louwe; Neeltje d. v. Corne lls Stuyfbergen en M. Jager; Antonie z. v. Lubbertus B. J. de Wilde en B. J. Olthof, Geerfruida M. d. v." Cornelis J. Mekken en T. J. M. Möller. Overleden; Wilhelmus Pel ser, 69 j., geh. met J. Verzaal; Afra J. Quant, 32 j.; Alida M. C. Konijn, 65 j.,geh. met A. J- B. Lohmann. Filmmiddag Volksuniversiteit Voor 'n uitverkochte Har monie gaf de Volksuniversiteit te Alkmaar Zaterdag een film- voorstellng met de aangrijpen de film „Helène Willguer" als hoofdprogramma. Deze film naar de roman van Vicky Baum is een der knapste van de Fransche regisseur Jean Bénoit-Levy, den maker ook van „De Bewaarschool'. Het romantisch gegeven is tot een gaaf cinematografisch werk uitgegroeid, als er maar wei nige te genieten zijn. Al zijn er tegen de vrije levensopvat tingen die in deze verfilmde roman van Baum als heel ge woon worden voorgesteld, na tuurlijk ernstige bedenkingen aan te voeren, van stootend realisme is er in deze film geen sprake. Naast het slappe, willooze karakter van den mu- zikalen student Pierre, door Jean Louis Barrault aangrij pend gespeeld, staan de edele, mooie karakters van den Pro fessor in de cliemie en diens leerlinge, door Constant Rémy en Madeleine Renaud meester lijk gespeeld. Bij een herver- tooning zouden wij de film, om zijn cinematografisch goe de kwaliteiten voor geestelijk volwa'.senen gaarne aanbeve len. Over dansen gesproken Ja, over dansen is heel wat te doen. De een beweert; „niet dan sen", de ander propageert het mej ahe kracht. Zou de oplos sing misschien gelegen zijn in wat de schrijver, van „De Fak kel in jonge handen" bedoelde, toen hij temidden van de strijd vragen over wel- of niet-dansen sprak van „anders dansen"? De heer van Berkum, bekend dansleeraar te Alkmaar, zal Woensdagavond om half negen in Kinheim trachten wat helder heid in de kwestie te brengen. Hij zal daarbij spreken over „Dans en volksdans" en niemand van de K.J.M.V.-ers en van al de anderen, die zich voor meer dingen interesseeren dan hun dagelijksch brood alleen, zal deze uiteenzetting willen missen. Der traditie getrouw is de toegang vrij! Ruiten troef! Wij hebben gehoord en gelezen wall de glas_oogst was in Alk maar; wat deze was ïn zoovele andere plaatsen. Alkmaar (40 060 inw.) 500 M2; Limmen (2300 inw.) idem 500 M2 en Hoorn (13.000 -inw.) b.v. 1600 M2. Dat is geen verhouding. Het geeft t« denken! Heeft Alkmaar glas gegeven naar vermogen? Heeft Alkmaar glas "ge offerd''? Wij durven te ooncludeeren van: neen! 500 M2 was te weinig voor Steen bergen dat 8000 M2 noodig had; 't is ook te weinig voor Alkmaar; dat als er een grootscheepsche actie op touw gezet wordt, veel meer kan geven! Hoeveel winkels zijn er nis* waaruit heusch wei 'n stuk gla* nemist kan worden. Wij moeten1 niet alleen glas geven dat wij overcompleet hebben. Wij moeten ook dat glas offeren dat we nog best kunnen gebruiken maar dat in de geteisterde gebieden; waar jlandgenooten in^tocht en kou zitten, nog beter van dienst kan zijn. Zou het niet nog eens te probeeren zijn? Met medewerking van muziek-' corpsen; brandweer, kaasdragers, jeug'dvereenigingen en autobezitters; met medewerking ook van allen die den zin en de plicht van het offer begrijpen en onze Zuidelijke landge_ nooten vóór den winter willen helpen! Heusch wü denken dat er nog 'n schitterend resultaat te behalen valt. Als Limmen 500 M2 bijeenbrengt zou Alkmaar dan geen 5000 M2 bij elkaar kunnen oogsten! Wei zeker GEMEENTERAAD HEERHUGOWAARD De staart langer dan de muis De voorzitter opende de vergadering met een harte lijk woord' van dank aan de leden, voor wat zij georga niseerd hadden Ier gelegen heid van zijn 12V2-jarig ambtsjubileum Vervolgens wend in een snel tempo de lange agenda afgewerkt. Onder de ingekomen stukken werd een verzoek aangenomen van mej. M. v. Gaaien, om eer vol ontslag als gemeente-vroed vrouw. Noodig werd geacht, wegens te hoog geboortecijfer in de ge meente, een nieuwe vroedvrouw aan te stellen Aan mej. "C. Klein Poelhuis werd eervol ontslag verleend als onderwijzeres aan de O.L.School Noord, wegens benoeming te Heiloo. Onder de mededeelingen be vond zioh een schrijven van Ged Staten, waarin het vermenigvuL digingscijfer voor de heffing van schoolgeld werd Bepaald op 2. De verkoop van drie woningen Oudkarspel A 179, 180 en 181, voor den maximum verkoopprijs zijnde f 3000.werd vastgesteld i Noodslachtplaats. Daar de overeenkomst van den heer C. Appel met he gemeente betreffende de noodslachtplaats werd opgezegd, werden door B. en W stappen gedaan voor een overeenkomst voor het ophalen van noodslaóhtingen uit deze gemeente door den keurings dienst in Barsingerhonn. De gemeente-opzichter E. A. Besteman werd in vasten dienst aangesteld, eveneens de heer S. Schilder als gemeentewerkman. Op voorstel van de KVP-frac- tie werd de delegatie van be voegdheden uitgesteld, opdat de fractie het prae.advies nog kan inzien Consumen/enerediet In, de rondvraag kwam een schriftelijk, adres van den heer C. Kok ter sprake, waarin hij informeerde of in de gemeente reeds een commissie voor het consumentencrediet was inge steld. Het antwoord luidde be vestigend, nl. een districtsraad. Over de samenstelling van deze commissie toonde de heer Kok zich geenszins tevreden, aange zien niemand van de vakorgani saties er in vertegenwoordigd was. Na een kort debat hakte de voorzitter den knoop door en benoemde C Kok tot lid van den districtsraad. Hierbij zij nog vermeld, dat slechts 11 aanvra gen om het cred'iet zijn binnen gekomen. Het dansvraagstuk Tenslotte, als sluitstuk en ver. I lengstuk van deze vergadering, wierp de heer A. Strooper de 1 danskwestie op tafel. De burge meester had reeds verschillende beperkende bepalingen vastge steld, doch het kernpunt van het heele vraagstuk draaide om de weifelachtige houding van de heeren geestelijken, met wie de burgemeester in beraad gegaan was. Resultaten blijven miniem, zoolang niet het dejtenaat een vaste houding heeft aangenomen Na sluiting werd nog eenigen tijd over dit onderwerp gespro ken DE PROBLEMITIS. Filosoof denkt na over de dingen des levens, hij denkt daar graag ovëj- na. Toch is hg geen zwaarwichtig denker, neenbij beschouwt het liefst den zonnigen kant der levens, dingen. En hierin kan de Wijsheid.minngar met de lange baard der Wetenschap; voor velen zonder baard; nog zonde* donsje zelfs; een voorbeeld zijn. Filosoof wil hier niet zichzelf ver heffen; maar er moet hem iets van het hart. Hij is geen egoïst die gé vruchten van zijn denken slechts voor zich houdt. Laatst zat Filosoof, als oude man; tusschen veel jonge mannen jonge filosoofjes die heel gewichtig spraken over de dingen des leven®. En toen moest hij de jonkheid waar. schuwen toch niet varuelk wissewasje een probleem te maken. Een heele avond te vullen met het beschouwen van het voor. of nadeel van het al of niet opnemen van Consumenten1, erediet; van het al of niet noodzake. lijk zijn van uitzending naar Indië; zonder ook maar tot een eenigszins bevredigend besluit te komen; is een zich verstikken in een net van dra. dèr.' dat er niet is. Dat is toch niet, zooals het hoort. En dat wil hij maar zeggen; als ook de jeugd geen vreugd meer schept in 't levenwaar moet dat heen? Kom; kom. jonge filosoofjes; laat 't niet. meer voorkomen dat een oude filosoof jullie op de vingers tikken moet..'.. Er zijn heusch nog wel sehoone dingen in het leven Filosoof „MENSCHEN IN BOTSING" Op niet-onverdienstelijke wijze werd in café Schut bovengenoemd tooneelstuk opgevoerd. De spelers bezorgden de talrijke bezoekers een avond van goede ontspanning door hun uitstekend spel. Het is een gelukkige keuze ge weest van den regisseur A. van Tooren, om dit stuk in café Schut op te voeren; hij gaf hiermee blijk de smaak van net publiek te ken nen. De bezoekers van heden avond wacht een prettige avond. BERGEN HEROPENING GEBOUW ST. JAN Dezer dagen is te Bergen het geheel gerestaureerde vereen i- gingsgebouw St. Jan officieel heropend De Zeereerw. Heer Pastoor Th. J. van Beers bracht dank aan al degenen, die hadden medegewerkt Sft. Jan te maken tot heigeen het nu was. Voorts kondigde de Zeereerw. aan, dat binnenkort een prijsvraag zal worden georganiseerd voor het ontwerp van een nieuw te stich ten vereenigingsgebouw, daar St. Jan ondanks zijn verbeteringen te klein is. De heer H. Kollmer, voorzitter van de Commissie St. Jan, hoopte, dat het gebouw een passend verblijf zou zijn voor de vereenigingen en- mede zou wer ken aan den groei en bloei te vens van de parochie. De onder houdskosten zullen geheel voor rekening van het Kerkbestuur komen,-die van verlichting, ver warming, waterleiding etc. zul len echter worden omgeslagen over de vereenigingen De res tauratie werd uitgevoerd door Gebr Kops, aannemers, firma W. Beukers, schilder en Electr. Tech. Bureau P. Ruiter alhier. De kunstschilder Jb. Min ver zorgde het tooneel. R.K. DIENSTBODE gevraagd v. en nacht. Br. onder no. 16340 bur. van dit blad. NETTE DIENSTBODE ge vraagd; zelf st. kunnende werken; voor dag en nacht. Goed loon. Werkster aan wezig. Mevr. DAMSTé; Hertenlaan 5 Bergen; tel. 2997 TWEE MEUBELMAKERS met werkplaats in Alkmaaar vragen thuiswerk. Br. no. *16386 bur. v. d. blad. BESCHAAFD PERSOON biedt zich aan voor magazijn en administratie. Br. onder no. 16367 bur. v. d. blad. VOERBIETEN TE KOOP bij Kl DE VRIES' Heilooër. dijk Alkmaar. Te koop: ïten kippenhok met ren C. BRUIN Dz. D160 Waarland Te koop aangeb.: 30 snees mangelwortelen met blad Bij A. Goudsblom Tuitjehorn "t Laanje H 49 A. saaie der vel tiek isl maar had del de Ree eisch j|

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 2