Geen koehandel met Indië Cheribon aan het werk Aartsbisschoppelijk schrijven Nieuw Noordhollandsch Dagblad Over het bezoek aan den H. Vader Partijraad K.V.P. Ill HULP AAN EUROPA Felle aanvallen tegen erkenning van Soekarno I Het 100ste K.L.M.-vliegtuig, dat naar New York vertrok, telde onder zijn passagiers eenige zeer jeugdige wereldburgers. K.L.M.-stewardesses brengen de jeugdige luchtreizigers naar het vliegtuig. (A.N.P. P.) £R GING EEN HARDNEKKIG GERUCHT, dat zijn weg vond tot in Indië zelfs, als zou bij de kabinetsformatie een afspraak zijn gemaakt tusschen de Partij van den Arbeid en de Katholieke Volkspartij, dat de Katholieken vrijheid van precessies en herziening van het huwelijksrecht zouden krij gen, en de P. v. d. A. een Commissie-Generaal om de politiek van Schermerhorn voort te zetten, aldus prof. Romme in zijn voordracht over de practische politiek op de Partijraads vergadering van de K.V.P. te Utrecht. Naar aanleiding van net bezoek dat de Aartsbisschop van Utrecht Zijne Eminentie Kardinaal de Jong in October aan Z. H. den Paus in zijn zomerverblijf te Cas- tel Gandolfo heeft gebracht, waarbij den kardinaal met de ge bruikelijke plechtigheden de tee kenen zijner Waardigheid werden overhandigd, is een aartsbisschop, pelijk schrijven verscheenen, dat Zondag j.l. in alle kerken is voorgelezen. Hieruit blijkt dat de H. Vader dankbaar en tevreden is over de krachtige houding aangenomen door bisschoppen, priesters en ge- loovigen tijdens de bezetting. De Kardinaal was zeer getrof fen door de hartelijkheid waar mede hij door den H. Vader was ontvangen, het waren momenten die onze kerkvorst niet licht zal vergeten. Met groote belangstelling, al dus het schrijven, informeerde de H. Vader ook naar onze gelief de vorstin. Kardinaal de Jong heeft daar op geantwoord dat Hare Majes teit de oorlogsjaren met grooten moei heeft doorstaan en dat 'zij al haar krachten wijdde aan den taak het Nederlandsche volk in christelijken geest op te richten. Ook liet de kardinaal uitkomen hoe de Koningin onze bisschop pen in audiëntie had ontvangen om hen allen te danken voor het- Prof. Romme over de practische politiek Prof. Romme vond het noo- dig, op deze vergadering nog eens nadrukkelijk te verklaren dat dit volstrekt onwaar is. Het is politieke onzin, die ech ter de grievende ge'dachte be vat, als zouden wij met Indië koehandel hebben gedreven. Iets als waarvan hier sprake is, is nooit gevraagd of aange boden, evenmin onzerzijds ooit in de gedachte opgekomen. Evenmin is het juist, wat wel eens wordt gedacht, dat de K.V.P. voor Indië niet zoo veel belangstelling heeft. Het tegendeel is het geval. Het is onze meening, dat Indië het gewichtigste punt is van de practische politiek, dat nu een maal een ontzaglijk brok ver trouwen vraagt. Het staat in ons urgentieprogram op papier niet het eerst genoemd, maar in de praktijk van ons werk is het nummer 1. Prof. Romme verwees dan naar ons Urgëntieprogram en de toelichting die hij daarvan in de Partijraadsvergadering van Februari j.l. heeft gege ven, om aan te toonen, dat er verband bestaat tusschen wat vóór de verkiezingen is „ge zegd" ,en na de verkiezingen wordt „gedaan". Er is een belangrijke mate van overeenstemming tusschen het Regeeringsprogram en ons Urgentieprogram. Beide zijn vooruitstrevend in christelijke richting. Gewezen werd op den inhoud van de Troonrede. Over de regeling van dep Kinderbij slag zal nog wel" een uurtje te spreken zijn! Gebleken is overigens, dat het kabinet uitgaat van de christelijke normen, al houden wij rekening met den invloed, die uitgaat van de minderheid, welke niet van die normen uit gaat. K.V.P. en P.v.d.A. wan delen samen naar een nieuwe toekomst. Dat zal heusch geen saaie wandeling worden zon der veel belevenissen De poli tiek is ook nu nog niet alleen maar „bier met suiker"! Zoo had de fractie, die zich achter de Regeering schaart, wat haar eisch jegens Duitschland be treft, zich graag achter wat meer geschaard, vooral wat betreft onze eischen op terri toriaal gebied. Er is een lawine van proble men aan de orde in de Kamer. De fractie is daartoe niet vol doende geoutilleerd. Er zijn nu organisatiecommissies in het leven geroepen, die verschil lende onderwerpen bestudee- ren en de oplossing daarvan bevorderen, ter deskundige on dersteuning van de Kamer fractie. Een en ander mede in overleg met het Staatkundig Centrum, waarvan de leiding is vernieuwd. Voorzitter is nu mr. H. J. v. d. Grinten te Rot terdam, secretaris drs. J. Aar den. Nadat prof. Romme eenige vragen had beantwoord, sloot de heer Andriessen de verga dering met een woord, waarin hij in het kort zijn visie op zijn taak als voorzitter van de K.V.P. gaf. Het meest spoed- eischende vraagstuk Fiorello la Guardia, directeur- generaal van de UNRRA, heeft ter zitting van de economische commissie der V. N. verklaard, dat hulp aan Europa het meesl spoedeischende vraagstuk is, waarvoor de Vereenigde Naties zich gesteld zien. La Guardia meende, dal polilieke motieven opzij gezet moeten worden, op dat niet alles wat de UNRRA heeft bereikt, te niet worde ge daan. La Guardia stippelde een nieuw hulp-plan uit, waarbij een voedsel-noodfonds der V. N. moet worden 'gesticht. Dit fonds zou die landen in Europa en hel Verre Oosten moeien bijspringen, die in 1947 niet over voldoende deviezen beschikken om in hun minimumbehoeften te kunnen voorzien. Het fonds zou 600 mil- lioen dollars moeten bevatten en de internationale bank zou die nen mee te werken. Voor Europa en het Verre Oosten zou in 1947 2.500.000.000 dollar noodig zijn. De besprekingen te Cheribon zjjn gistermiddag om 3 uur plaatseljjken tijd begonnen. De leden van de Commissie- Generaal werden ontvangen door dr. A. K. Ganie en mr. Amir Sjaridoedin. Aam tal van uitlatingen valt in- tusschen te merken, dat de erken ning van Soekarno een fel-om-' streden twistpunt gaat vormen. De Stichtingen „Rijkseenheid'' en „Indië in nood" zonden gisteren Minister Beel het volgende tele gram: „Geven namens tienduizenden loyale Nederlanders, tevens Indië- kenners, uitdrukking aam diepe verontwaardiging over gepubli ceerde Nederlandsche voorstellen betreffende erkenning Republiek onder den fascistischen oorlogs misdadiger Soekarno; protestee ren krachtigst tegen politiek com missie-generaal voortgaande in de lijn politiek Schermerhorn—van Mook die tot gevolg heeft een vernietigd koninkrijk waardoor milioenen ingezetenen van Indië worden prijsgegeven aan fascisti sche onderdrukking, ellende en ondergang en de welvaart van Nederland wordt ondermijnd; be schuldigen dit kabinet en in het bijzonder Comm.-Generaal schen ding grondwet en ontrouw ambts eed waartegen straf bedreigd is." Ook de Unie vain Indonesische politieke partijen te Sydney heeft een protest opgesteld. In het ma nifest, geteekend door dr. Satoer- dinata, word verklaard, dat het verleden van den heer Soekarno voor de Nederlanders reden be hoorde te zijn hem te verwerpen. Het Republikeinsche blad „Ra jat" daarentegen schrijft in een hoofdartikel: „Het is een eer voor de Nederlandsche afgevaardigden ter conferentie van Cheribon, dat zij aldaar ir. Soekarno zullen ont. moeten". De „Merdeka" sluit zich hierbij aan en houdt zich bezig met de vraag, of Soekarno eenmaal er kend door de Nederlanders als president van de republiek zelf bereid zal zijn een oppergezag van de Nederlandsche Kroon te aan vaarden. geen zij in de oorlogsjaren voor het vaderland hadden gedaan. Met voldoening herinnerde de H. Vader aan het telegram dat Hij in Mei 1940 aan H. M. de Ko ningin zond waarin hij de laffe aanval op oms land brandmerkte als een onrecht. Het schrijven sloot met de op wekking veel voor den Paus te bidden die de H. Kerk moet be sturen in een der moeilijkste pe rioden van haar geschiedenis. Graaf van Bijlaadt van Batavia naar Rome Te Batavia wordt vernomen, dat mr. W. K. F. Graaf van Bij- landt omstreeks 1 December zijn functie van politiek adviseur van den luitenant gouverneur gene raal zal neerleggen en naar Ne derland zal vertrekken in ver band mei het feit, dat hij een benoeming van gezant te Rome kan verwachten. Om de mosselen Een correspondent van „Het Laatste Nieuws" uit Brussel is naar Bruinisse gegaan om aldaar eens een en ander te vernemen van de mosselvissetoers. Deze laats ten klagen er over, dat Ne derland bijna geen mosselen eet, zoodal schier de geheele vangst, zegge 20 millioen leg. naar België moet worden verscheept. Frankrijk koopt thans geen mos selen, daar in Nederland weinig belangstelling bestaat voor Fran- sche parfums en de Britten vin den het Zeeuwsche product te duur. 20 MILLE GESTOLEN Tijdens afwezigheid van de bewoners is op een nog niet vastgesteld tijdstip ingebroken bij de familie G. op het Kort Rapenburg te Leiden. Een par tij goud en juweelen, benevens eenig geld, tot een gezamenlijke waarde van f 20,000 werd ont vreemd. Nog enkele weken slecht brood De toevoeging van meer bui- tenlandsche tarwe aan de brood- bloem tot 50 procent, welke 11 November is begonnen, kan nog niet onmiddellijk in de kwaliteit van het brood tot uiting komen, zooals velen schijnen te denken. Op genoemden datum zijn n.l. de maalderijen begonnen bloem van deze samenstelling te maken. De bakkers zullen naarmate hun bloemvoorraad aanvulling be hoeft, voorzien worden met bloem van nieuwe samenstelling Het verloop van dit proces vraagt enkele weken. POSTZEGELS DIE ONGELDIG WORDEN Met ingang van 1 Januari as. zullen de navolgende postzegels buiten gebruik worden gesteld: De zomerpostzegels 1941 in de frankeerwaarde van l'/s, 21/t, 4, 5 en 7'/2 cent. Voorts de welda- digheidszegels (van het kind) 1941 in dezelfde waarden, de weldadigheidszegels (van het kind) 1945 in de waarde van l'/a, 2V2, 5, 7 X' en IZV2, alsmede de bijzondere postzegel „Her rijzend Nederland" van 7V2 cent. De slagers en de vleeschdistributie Van Maandag af zullen alle soorten leverworst, leverpastei, leverkaas, nierkaas, nierworst en nierbrood, benevens hoofdkaas (zure zult), bonvrij door den sla ger aan hel publiek moeten wor den afgeleverd. Ook de slager zal deze artikelen niet meer be hoeven te verantwoorden. Gezien de te verwachten groote vraag naar bonvrije worstsoor ten houdt het bonloos verkrijg baar stellen van de genoemde vleeschwaren geenszins in, dat deze nu van Maandag af ook on beperkt verkrijgbaar zullen zijn. Katholiek Nederlandsch persbureau opgericht Dezer dagen is door de Ver. eeniging van Katholieke Dag. blad Ondernemingen „De Kath. Nederlandsche Dagbladpers" en de landelijke leiding der Katho lieke Actie in Nederland in het leven geroepen een stichting ge. naamd: Katholiek Nederlandsch Persbureau Di[ persbureau stelt zicsh ten doel de publieke voorlichting in binnen- en buitenland omtrent onderwerpen, welke betrekking hébtoen op of van belang zijn voor den katholieken godsdienst en het katholiek maatschappelijk cultureel en politiek leven, een en ander in den ruimsten zin van het woord Tot het bereiken van dit doel zal o.a. een eigen binnen- en buitenlandschen berichtendienst worden opgericht. Deze berich tendienst zal vermoedelijk met ingang van 1 Januari 1947 be ginnen. Volksvergiftiger stond terecht Menigeen zal zich uit den be. zettingstijd nog dë frontberich. ten van de z.g. Prop ag and a- Kompanien herinneren. Een van de meest beruchte frontcorres pondenten was Y. A. Sohuller tot Peursum, die vooral in den laatsten moeilijken oorlogswin ter alle pogingen aanwendde het tmoreel van het Nederlandsche volk en vooral dat van het ver zet te breken. Voor de „Tele graaf" schreef hij 20 verslagen van het Oostelijk Front als anti_communistische propaganda Hij verklaarde voor Bremen en Hilversum slechts „groeten- diensten" te hebben verzorgd, doch later kwam aan het licht, dat hij ook radioverslagen van het front had gemaakt. Het Bijz Gerechtshof had den verdachte 'tot de doodstraf ver oordeeld. Prof, Langemeijer con cludeerde voor den Bijz. Raad van Cassatie' terugwijzing naar het Bijz. Gerechtshof. Bloemen bestellen ver vein hu is Het is tegenwoordig heel ge makkelijk om een bevriende relatie in een verafgelegen plaats een bloemetje te zenden. De Ned. Vereeniging „Bloemen, expresse" zorgt voor het uitwis selen der bestellingen en deze uitwisseling is per maand al aan gegroeid tot een aantal van 6000 orders ter waarde van meer dan 60.000 gulden Bij „Bloe- menexpresse" zijn duizend bloe misten, verdeeld over 256 ge meenten, aangesloten. Het is de bedoeling, dat deze werkwijze ook voor het buitenland inge voerd wordt, doch met de uit wisseling van saldi is men van hoogerhand nog 'wat ai te stroef, 20-jarig Poolsch meisje S. D.-trawante Het Bijz. Gerechtshof te Am sterdam heeff vonnis gewezen tegen het 20-jarige Poolsch. Joodsohe meisje Therese M. J. Joseph te Amsterdam, dat zich in 1943 en 1944 ten behoeve van den Siaberheitsdienst hadlaten opsluiten bij politieke gevange nen en op deze wijze waarde volle inlichtingen had verzameld en,doorgegeven aan den S.D. Terwijl twee weken geleden 15 jaar tegen haar was geëisoht, veroordeelde het Hof haar nu tot 3 jaar, daar het van meening .was, dat het meisje zij was indertijd nog slechts 17 jaar gehandeld heeft in zeer grooten angst voor deportatie naar Po len en bovendien sinds haar 10e jaar voortdurend onder den psyohisdhgn druk van de Duit- sche terreur: en vervolging he??' gestaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3