WEST-BRABANT is er nog niet bovenop Nieuw Noordhollandsch Dagblad VERGOEDING VOOR MOTORRIJTUIGEN Gevorderd door M.G. of de geallieerden Prins Bernhard te Hoek van Holland Poiitieke terreur in Hongarije Ds. Niemöller over de nood der Duitschers Positie ge-interneerden geregeld De belangen van steden en aangrenzende kleinere gemeenten Japan vraagt Missionarissen NEDERL. KUNST OP INTERN. TENTOON STELLINGEN Verbouwing van verma kelijkheidsinrichtingen behoeft' goedkeuring U.' S. A. wenschen handelsbesprekingen MARKTBERICHTEN DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 „Duivekaters". Een typisch overblijfsel van een Middel- eeuwsch gebruik, is het bak ken van midwinterbrood, „dui vekaters", genaamd door een bakker in Nieuwendam. Eeuwen geleden begroeven de boeren iederen winter een zwarten kater in het veld, om de booze geesten te weren. Het zoete, gekruide brood, dat in den vorm van een kater gebakken wordt, heet „duive kater". (Anefo P, In de Staatscourant is opgeno men een beschikking van den Minister van Financiën inzake de vergoeding voor gevorderde motorrijtuigen. Deze beschikking is toepasse lijk op alle door de geallieerde strijdkrachten of door het Mili tair Gezag gevorderde motorrij tuigen. In het algemeen geldt voor oudere typen als grondslag de ca talogusprijs van 1939, vermeer derd met 35 procent. Voor vracht, auto's en autobussen wordt de vergoeding bepaald naar den ca talogusprijs voor het chassis, ver meerderd met 35 procent en een redelijk bedrag voor de carosse- rie. Voor motorrijtuigen van 1945 wordt tot grondslag geno men de catalogusprijs van het desbetreffende bouwjaar. In geen geval zal de vergoeding hooger komen te liggen dan de catalo gusprijs 1946. Dezen grondslag zal worden verminderd met een bedrag voor afschrijving en een reductie, wel ke afhangt van den toestand van het motorrijtuig. Ook voor de in gebruik gevor derde motorrijtuigen is een rege ling getroffen, welke voorziet in een maandelijksche vergoeding van 2 procent van het bedrag, dat zou zijn uitgekeerd, indien het motorrijtuig in eigendom zou zijn gevorderd. Indien door den eigenaar een bestuurder ter be schikking is gesteld, welke niet van rijkswege wordt gesalarieerd, wordt een redelijk loon vergoed. Kan het motorrijtuig niet aan den eigenaar worden teruggege ven, dan wordt een schadeloos stelling gegeven. De beschikking voorziet voorts ln een regeling, waarbij bedrij ven worden schadeloos gesteld voor geleden verlies ten gevolge van de aanschaffing van een nieuw motorrijtuig' Het Ministerie van Financiën verzoekt betrokkenen zich niet tot de met de uitvoering belaste in stantie te wenden, daar dit de werkzaamheden slechts kan ver tragen, daar alle gevallen regel matig worden afgewikkeld. Z.K.H. Prins Bernhard heeft een officieus bezoek gebracht aan een detachement van de Koninklijke Marine te Hoek van Holland. Bij zijn aankomst werd Z.K.H. begroet door den oudst.aanwe. zend zeeofficier, kapitein-luite nant ter zee G. Quint Na zich o.a. op de hoogte te hébben ge steld van het demonteeren en opruimen van mijnen, gebruikte Prins Bernhard de lunch. Gedurende den verderen mid dag werd om nog een bezoek gebracht aan' het Engelsche „Transit-camp" waarna de thee werd gebruikt bij den Britschen j militairen oommandant. Burgemeester H. Schaminee van Zevenbergen heeft naar aan leiding van den tweeden ver jaardag der bevrijding van zijn stad, uitvoerig rapport uitge bracht over den stand van za ken bij het herstel en den we deropbouw van zijn gemeente. Hij meende, dat er voor de noodgebieden nog niet datgene gedaan wordt, wat er voor ge daan moet worden. Zevenbergen is een der zwaarst gelroffen gemeenten. Reeds in 1940 werd het plaatsje vijfmaal gebombardeerd. Van de 1858 wo ningen werden er 122 totaal verwoest en zat Zevenbergen reeds met een tekort van 100 woningen. Tijdens den oorlog werd een deel herbouwd, doch het tekort groeide snel aan. In. 1943 werd Zevenbergen een Duitsche vesting; bij den bevrij dingsslag kwam zulks de ge meente duur te staan. Vijf dagen lang ploften ce granaten in de stad en tenslotte voerde de En gelsche luchtmacht nog een bombardement op de stad uit. De Duitschers dropen af, nadat zij een drietal zware betonnen bruggen in de lucht hadden laten vliegen en den kerktoren hadden doen springen. 117 burgers von den bij de beschieting den dood 270 huizen en 24 groole land- bouwschuren werden volkomen vernield. De daaropvolgende evacuatie beteekende plundering op groole schaal. Twee jaar zijn er sinds de be vrijding verloopen. Er is hard gewerkt maar er valt nog veel te doen. Er zijn gebouwd: 30 noodwoningen, 17 zijn nog in aanbouw. 20 definitieve wonin gen kwamen gereed, 15 moeten voor den winter voltooid wor den. In Langeberg en Zeven- bergsche Hoek moeten de gods dienstoefeningen nog in een blokhut en een gfmnastieklokaal plaats vinden en de coöp. sui kerfabriek, die vele arbeiders een beslaan verschaft, kon door gebrek aan materiaal niet vol doende hersteld worden. Het ergst is echter de traag- Op de laatste bijeenkomst van de Hongaarsche communisten te Budapest gehouden, werd 't eens te meer duidelijk gemaakt, dat de Hongaarsche communisten besloten zijn, hun tactiek voort te zetten, zoowel door middel van de regeeringscoalitie, die uit de partij der kleine grondbezit ters, de socialisten en de com munisten bestaat, als door het blok van communisten en so ciaal-democraten, dat het instru. ment is waarmee de kleine grondbezitters, die in het parle ment de meerderheid! hebben, geterroriseerd worden. Het com munistisch slagwoord is: Slechts een volksdemocratie kan Honga rije in staat stellen het socialis me tot stand te brengen zonder burgeroorlog". Men scheen het vanzelfsprekend te vinden, dat de sociaal-democraten de com munisten in alles volgen, of schoon men goed weet, dat de meest vooraanstaande sociaal democratische leiders, zooals Anna Ketly en Gharles'Peyr o.a niet ondergeschikt willen zijri aan de communisten Ds. Niemöller heeft Zondag in de St. George Kerk te Londen een preek gehouden. Hierin zei- de hij, dat de taak van de kerk door de geesteijke en lichamelij ke nood van het Duitsche volk nog moeilijker is geworden dan in de jaren van 1933 tot 1945. In den geest van de verklaring van Stuttgart kan het evangelie van boete en genade de eenige grondslag vormen voor het hui dige kerkelijke leven. Ds. Nie möller besloot zijn preek met een beroep op de christelijke deugd van liefde onder de men- schen. heid, waarmee herstel plaats vindt. Dit heeft tot gevolg, dat tientallen gezinnen in omstan digheden leven, welke nauwelijks menschwaardig genoemd kunnen worden. Toename van besmet telijke ziekten, vooral scabies, is hiervan het gevolg. Bij gebrek aan beddegoed, onderkleeding en reinigingsmiddelen kan de be strijding van deze ziekten geen effect sorteeren. De burgemeester noemde het bedroevend, dat voor her stel van beschadigde panden vrijwel geen materiaal be- schikbaar is, terwijl in het westen en noorden des lands nieuwbouw plaats vindt in gemeenten, welke in geen enkel opzicht getroffen zijn. Om de z.g. „crepeergevallen" eenigszins tegen de weersinvloe den te beschermen, zou Zeven bergen noodig hebben: 500 kub. meier hout, 500.000 steenen, 11.500 kg. ijzer, 180.000 dakpan nen. Een groote moeilijkheid bij het herstel is de schade boven f 3000,De gemeente telt thans 167 panden, waarvan herstel uit blijft, omdat de eigenaar ofwel het aanvullend geld niet bezit, dan wel weigert het pand voor anderen in gereedheid te bren gen. In het algemeen laat de overheidsfinanciering van de oorlogsschade te wenschen over. In Zevenbergen moeten plaat selijke vaklieden nu nog f250,000 ontvangen van wederopbouw voor in 1944 en begin 1945 ver richt werk. Per ambachtsman is dit f5000,— Naar in het Staatsblad is be kend gemaakt, is bij Koninklijk Besluit de Intemeeringsregeling 1946 vastgesteld. In hoofdzaak komt het hierin bepaalde over een met de langzamerhand aller- wege gegroeide toestanden. Naast den kampcommandant en zijn adjudanten bestaat een commissie van toezicht, die in het bijzonder het gedrag van de ambtenaren, de behandeling der geïnterneerden, de naleving der voorschriften en het economisch beheer in het oog houdt. Alle misbruiken of overtredingen in den dienst moeten door den commandant aan deze commissie worden gerapporteerd. Naast deze commissies bestaan weer commissies voor de geestelijke en sociale verzorging der ge ïnterneerden. De geïnterneerden mogen minstens eens in de maand een brief ontvangen en verzenden, welke post aan censuur onder worpen is. Ook mogen zij een maal per maand bezoek ontvan gen en in geval van ernstige ziekte of overlijden van bloed verwanten mogen zij onder ge leide het kamp verlaten om een bezoek af te leggen of bij een begrafenis tegenwoordig te zijn. Indien gewichtige gronden aan wezig zijn, kunnen zij in de ge legenheid worden gesteld het kamp tijdelijk te verlaten. Aan het einde van elk jaar, dat de gedetineerde geïnterneerd is geweest, brengt de kampcom mandant aan den Minister van Justitie advies uit of de geïnter neerde voor ontslag in aanmer king komt. De minister kan aan ,de invrijheidsstelling voorwaar den verbinden Onlusten in Triëst. Tijdens de herdenking der gevallenen in den eersten wereldoorlog door de Italiaansche bewoners van Triëst kwam het tot ongeregeldheden. Bereden politie-agenten drijven de demonstranten uiteen. (A.P. P.) De minister van binnenlandsohe zaken heeft een commissie inge steld, welke tot taak zal hebben op korten termijn te adviseeren omtrent de wijze, waarop zal moeten worden voorzien in de belangen, welke gemeenschappe lijk zijn voor de groote stedelijke gemeenten en de in haar onmid dellijke omgeving liggende klei nere gemeenten. In deze commissie zijn be noemd: Tot lid, tevens voorzitter prof. Koelma, burgemeester van Alkmaar, tot leden: N. Arkema, directeur der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, mr. Helmstrijd, secretaris der ge meente Arnhem, mr. Kan, raads adviseur, chef der afdeeling bin- nenlandsch bestuur van het dept. van binnenl. zaken, mr. Kleyn, burgemeester van Meppel, dr. Noreboom, burgemeester van Voorburg, mr. Ter Pelkwijk, burgemeester van Utrecht, dr. Prinsen, burgemeester van Roo sendaal en Nispen, mr. Sahelte- ma, griffier der Staten van Groningen, mr. Stufkens, grif fier der Staten van N.-Holland, mr. J. in 't Veld, burgemeester van Zaandam, mr. Verhaegh, Het Japansche volk staat voor een „geestelijke leegte" en heeft dringend bevoegde missionaris sen noodig, zoo verklaarden ka tholieke missionarissen aan den volksvertegenwoordiger Michael Feigham van Ohio, vertegen woordiger van het Strafrechter lijk Comité der V.S te Washing, ton. „De Japanners hebben be. hoéfte aan spiritueele waarden, om te vervangen hetgeen ze ver loren", zoo verklaarde M. Feig ham; „indien het christendom niet onmiddellijk voordeel trekt uit dezen toestand, zal het com munisme er een vruchtbaren bodem vinden. Op 't oogenblik is de meerderheid der Japanners tegen het communisme, maar zijn weinige aanhangers en organi satoren zijn abnormaal actief", M. Feigham is katholiek en maakt sedert 1942 deel uit van het congres der Ver. Staten. Hij is oud-student van de Jezuieten Universite.it John Carroll. referendaris ter Prov. Griffie van Limburg; tot secrtaris: H. Burik, hoofdcommies bij het ministerie vanbinnenlandsche zaken. De hoofddirecteur van het Rijksmuseum te Amsterdam Jhr. D. Roëll heeft een reis langs de voornaamste Amerikaansche Mu sea gemaakt. Hij heeft daar in teressante ervaringen opgedaan op het gebied van museum-in richting en het organiseeren van tentoonstellingen. Voorts voerde de heer Roëll besprekingen met •den voorzitter van het kort gele den opgerichte internationaal museum verbond, welke een on- derafdeeling van de U.N.E.S.C.O. is. Binnenkort zal te Parijs een vergadering worden gehouden waarop het bevorderen van in ternationale tentoonstellingen en het uitwisselen van kunstwerken ■door musea ter sprake zal komen. In December zal te Washington een tentoonstelling worden ge houden van Nederlandsche schil derijen. Er bestaat in het buitenland, met name in Amerika groote be langstelling voor' Nederlandsche kunstproducten hetgeen voor onze kunstenaars een ruim afzetgebied kan beteekenen. Elke nieuwbouw en elke eenigs zins belangrijke verbouwing van vermakelijkheidsinriehtingen, zooals bioscopen, café's, restau rants, cabarets en dergelijke, zullen in den vervolge de goed keuring moeten hebben van het Ministerie van Openbare Wer ken en Wederopbouw in Den Haag, aldus deelt men ons van bevoegde zijde mede Van geval tot geval zal dan worden beoordeeld of het ter beschikking stellen van arbeids krachten en materiaal voor wer ken van dit karakter sociaal ge. zien verantwoord is. Deze regeling, die met ingang van 2 November in werking is getreden, is ook van toepassing op hotels. De Vereenigde Staten hebben het voornemen binnenkort met verscheidene landen handelsbe sprekingen te openen, o.a. met Nederland, België, Engeland en de Sovjet-Unie. Hierbij zal een verlaging van de douanetarieven aan de orde komen. NOORD-SCHARWOUDE 11 Nov. 1300 kg aardappelen Eig. 10 30; 600 kg uien 11.10; grove 11.10; drielin gen 5.70; nep 3.70; 6000 kg witte kool 5.60—5 80; 25.000 kg roode kool 6.60- 12.80; afw. 4.60—5.10; 3500 kg gele kool 6.10—670; 5000 kg groene kool 760—9.10: 14000 kg andijvie ,12.20— 15.40. WARMENHUIZEN 575 kg gele kool 4.30—5.90: 30.000 kg witte kool 5.10—5.60; 52.500 roode kool 6 70— 12.40; afw. 4.60—170: stek 1.80-41.30. ZWAAG 12 Nov. Aardappelen 8 40—8.50; uien' 4.7010.90; bleten 4 7.40; prei 721; chin, kool 3.30; sav. kooi 9.50—11.30; gele bewaarkool 5.80—6.60; rodeo kool 11—18; boere. kool 1418; spruikool 5570; wilof 1.081.29; tomaten 2980; breekpeen 2.10—6.10; bospeen 1015; andijvie 10—19; sla 3.90—4.60; bloemkool 24- 58; knolseldery A 1418; rapen 3.50 11; Allcanten 1.39—2.28. WOGNÜM 11 Nov. Aardappelen 7.20—8.50; spruitkool 37—75; peen II 5.50—5.90; III 4—4.80; druiven Alic. 137—1.85; andijvie 14.30—18.40; bieten 2.406.90; knolselderij 11.20; uien 940 10.80; sla 3.80; prei 18: bospeen 12 HEM 11 Nov. Zuiderkogge Bloem_ kool 454; roode kool 6.5011; gr. kool 10.9013; spruitkool 4264; an dijvie 1014; kroter.' I 6.807.70; II 4.450; druiven 1.481 89. ALKMAAR 11 Nov. Andijvie 8.50 18.50; spinazie 2540; winterpeen 38.60; worteltjes 724; tomaten 40 —82; groene kool 10—14; spruitkool 2878; roode kool 6 9015 gele 28 prei 3—12; uien 5.60—10.80; bieten 2.108.20; druiven 1.32—1.92; boere. kool 1021; bloemkool IA 58; I 39; II 25; witlof 60—105; knolselderie 4.809.90; worteltjes 1220; radijs 3.50; selderie 1.90—5.60; selie 0.70— 5 60; sla 1.05—5. ALKMAAR 9 en 11 Nov. Aan gevoerd: 6 paarden 250900; 80 vette koeierj; 23 pinken; 4 graskalveren; 24 nuchtere kalveren (slacht); 146 vette schapen. Alles voor de Centrale. 49 kippen 3—16; 36 konijnen 4—11.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4