OLIE EN DOLLARS TWISTPUNTEN SINTE, SINTE MAARTEN...." wt Zuid-Nederland kreeg meer dan haar toekwam TUSSCHEN DE GROOTE VIER RADIO Dammen a Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw Noordhollandsch Dagblad 5 DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 De onlangs benoemde „Bar- gemaster" van den Engel- schen koning, past zijn nieu we scharlaken uniform met gouden oplegsels, dat hij zal dragen tijdens de opening van het parlement te Londen. De betrekking van „barge- master" is een eere-functie, welke sedert 1942 vacant was. De raad der vier ministers van buitenlandsche zaken, die Maan, dag te New York bijeenkwam heeft niet tot een beslissing kun. nen komen ten aanzien van het Britsche voorstel tot vergoeding aan de buitenlandsche petroleum, maatschappijen, die voor den oor log in Koemeensche olie waren ge ïnteresseerd. Ook werd geen be slissing bereikt over een Britsch verzoek, dat Roemenië schadever. goeding zou betalen' voor tijdens den oorlog beschadigde of verloren gegane buitenlandsche schepen. De ministers bespraken vervol gens de bijlagen van het verdrag met Roemenië, doch roerden de kwestie van de Bulgaarsch Grieksche grens niet aan. Vervolgens kwamen de Bul- gaarsche herstelbetalingen aan Griekenland en Joego-Slavië ter sprake. Engeland en Amerika stelden een bedrag van 125 mil- lioen dollar voor, dat gelijkelijk ^usschen Griekenland en Joego- Toen de kinderen rondtrok ken door steden en dorpen om Sint Maarten te vieren en de zwengelende lichtjes zich door de straten kronkelden, was 't goed even te verpoozen rond dit gebruik. Populair is hij, deze heilige, zelfs in het protestantsche Holland. Vier eeuwen van pro testantisme hebben den roem van dezen bisschop uit Tours niet kunnen verminderen. Veel plaatsen voeren hem als patroon, heeten naar hem of stonden onder zijn bescher ming. Droegen die van Utrecht niet eeuwen lang den naam van St. Maartensmannen? Veel is verdwenen en ver minkt. De feestvuren op dien dag dateeren van het heiden tijdvak, zijn dus gekerstend later. De Sint Maartensvogel is nog steeds een studiepro bleem in de folklore rond St. Martinus. Maar wat doet dit ertoe? In Venlo zingen de kinderen: Sintermerter veugelke Het ein roeëd keugelke En ein blauw stertje, Hoepsa Sintermerte! Als jongen in Brabant zon gen we met een onverzettelijk enthousiasme: Vandaag is 't Sinter Marten En morgen Sinter Krukken, PROGRAMMA WOENSDAG 13 NOV. HILVERSUM I (301 M.) VARA 7.00 en 8.00 Nieuws; 900 Orkestwer. ken van Edward Elgar; 10 20 Onze keuken; il.OO Vaudeville_orkest; 12.00 Eddy Walis speelt; 13.00 Nieuws; 1320 Corlo Carcassola;; 15.00 Voor de jeugd 17.15 Orkest Wim Elsendoorn; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.00 Jan Corduwener: 20.20 Ein Walzer. raum; 21.30 Hoorspel; 23.00 Nieuws. HILVERSUM H (415 M) NCRV: 300 en 8.00 Nieuws; 8.30 Morgen- concert; 9.00 Door en voor de zie ken; 10.20 Philadelphia-orkest; 11.45 Orkestwerken van Claude Debussy; 13.00 Nieuws; 13.15 Mandolinata; 14.30 Strijkkwartetten van Mozart; 17.30 New Sympbonie-orchestra; 18.30 Me. tropole_orkest; 19.00 Nieuws; 20.05 Radio-phillr. orkest; 22.00 Nieuws; 23.00 Bel Canto. (Evenals de voorgaande dagen geldt ten aanzien van de programma. Punten ook heden weer: Als het maar waar is!) We komen uit goeder harte En hadden zoo gaarn een stukske: Een houtje of een turfke In St. Martens kurfke. En wij zullen van hier niet gaan, Of we hebben wat opgedaan. En dan, als de boer of boerin verscheen: Hier woont een rijk man, Die veel geven kan; Veel wil hij geven, Zalig zal hij leven, Zalig zal hij sterven, Den hemel zal hij erven, God zal hem loonen Met honderdduizend kronen, Met honderdduizend rokjes aan, Daar komt Sinter Marten aan. En dan rolden we achter de noten,appels of peren aan. Slechts op één plaats, bij „Lange Cis de Cock", de „sner", kregen we niets. Uit volle longen brulden we dan: Hier hangt een bakske met keutels uit, En daar vliegt de gierige duivel uit. In Alkmaar en 'n groot deel van Noordholland is bekend: Sinte, Sinte Maarten De kalveren dragen staarten De koeien dragen horens De kerken dragen torens De torens dragen klokken De meisjes dragen rokken De jongens dragen broeken De wijven schorteldoeken. D'r is brand als in de lantaren En de vonken die vliegen er uit En de meidjes loopen om garen En de jongens om beschuit. Wanneer op 11 Nov. de vu ren brandden, de kinderen rondgingen met hun lichtjes, dachten we aan onze eigen jeugd. We waren dan nog weer even kind met jde kin deren en wanneer we goed de den, in welken vorm ook, als St. Maarten eens, dan zal veor elkeen 11 November een dag van vreugde geweest zijn. Sint Martinus, bisschop, Roem van vele landen! Dat wij anderen goeddoen Is voor ons geen schande! JOS. VAN GEMERT Jr. Slavië zou worden verdeeld. Mo- lotof vond 25 millioen dollar vol doende: Joego-Slavië 16 en Grie kenland 9 millioen. Dit is een vreemde situatie, al dus Molotof. Joego-Slavië heeft verklaard, dat het tevreden is met 16 millioen dollar. Waarom zou den wij dan op meer aandringen? Bij wijze van compromis stelde Molotof een totaalbedrag van 30 millioen voor, doch Bevin zeide, dat hij onmogelijk accoord kon gaan met een bedrag van minder dan 62 en een half millioen dollar voor Griekenland De Grieksche eischen ten aan zien van de Bulgaarsche grens zijn tot een tiende teruggebracht. Bevin wildé deze nog eens over- wegen, maar Molotoff was daar tegen, dan had Bulgarije ook recht, om met nieuwe verlangens te komen. Evenals op tal van andere punten, werd ook hier geen overeenstemming bereikt. Nadat de Raad der Groote Vier er aldus bij herhaling niet in geslaagd was, eenstemmigheid te bereiken over de aanbevelingen van de Parijsohe Conferentie, merkte minister Bevin op: „Wij moeten toch zoo nu en dan reke ning. houden met hetgeen de Pa- rijsche Conferentie heeft aanbe volen"En aan het slot van de middagzitting, toen men al leen over de Russische schade vergoeding van Finland een stemmigheid' bereikte, maar niet over een aantal Hongaarsche kwesties, verklaarde Byrnes: „Morgen moeten wij beslissen, of wij van plan zijn deze verdragen te onderteekenen of niet". DE KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND Tijdens een plechtige herden king van Mgr. Bernard Lichten berger, deken van de kathedraal van St. Hedwig te Berlijn, die als slachtoffer van de Gestapo in de gevangenis stierf, heeft Kardinaal van Preysing, Bis schop van Berlijn, een toespraak gehouden, waarin hij zeide, thans mat schrik te moeten ervaren, dat de geestesvrijheid op het oogenblik in twijfel wordt ge trokken door dezelfde maatre gelen en met hetzelfde onrecht als dit onder het naziregiem hei geval was Er zijn partijen, die zich voor de vrijheid van de kerk verklaren, doch daarb" 'p schei ding van kerk en s(. verlan. gen. In werkelijkheid willen zij van de kerk een paria maken. Men zal niet van vrijheid kuni nen spreken, zoolang men de ouders verplicht hun kinderen naar scholen tev zenden, die wei geren godsdienstonderwijs te geven. Zaterdag 9 November 1946 Correspondentie en oplossingen onder motto Damrubrlek in te zen. den aan het bureau van dit blad. Probleem No. 65 van Isedore Weiss te Parijs. Stand; Zwart 3 schrijven op 10 19 29 en 1 dam op 24. Wit 7 schijven op 28 30 37 38 40 44 en 47. Wit speelt en wint. Probleem No. 65. Dit is in een woord een pracht stukje van de oud-wereldkampioen Weiss. In damspelkringen beeft de meening wel eens postgevat dat dit vraag, stukje niet door Weiss gecompo neerd zou zijn maar dat het in het practische spel is voorgekomen en u«el een 3040 jaar geleden tegen Fabre. Het zou mogelijk kunnen zijn want Fabre offerde destijds soms een groot aantal schijven op om een prachtig verborgen damzet er uit te halen. Het g*ebeurde hier bij wel eens dat de dam te duur was gekocht zoodat hij de partij verloor. Dit zou in No. 65 dan ook het geval geweest kunnen zijn. Maar zekerheid betreffende deze veron- derstelling bestaat er echter in het geheel niet. Eindspel van L. Clement (Frankrijk) Stand: Zwart 1 dam op 35. Wit 1 schijf op 16 en 2 dammen op 12 en 31. Hierbij publiceeren we eens een bij uitstek leerzaam eindspel waar„ bij om na te spelen onderstaande de oplossing volgt: Oplossing: Wit Zwart 31—19 35—49 (A) 12—1 49—35 (B) 18—12 35 44 (C) Merkbaar begint de speelruimte voor zwart reeds al kleiner te worden 1—6 44—35 6—11! 35—49 Het laatste vluchtveld 12:21!1 gewonnen (met ver volgens 1144 enz. De oplossing van de A B en C va. riant die we in een der eerstvolgen_ de rubrieken zullen mededeelen tracht men om aldus meer bedreven in de eindspelkunst td geraken er voor eerst zelf uit te zoeken. Maessen op het Lux. doel ge nomen corner door Ehlen in gekopt.. (11). Zeer weinig krachtsverschil was er in dit eerste gedeelte van den wed strijd waar te nemen. Paul Feller miste een kans om zijn elftal de leiding te geven. /Ge leidelijk vormde zich een klein Lux .overwicht. Saris verwerk te eenige goed gerichte scho ten.. De laatste tien minuten van de eerste helft gaf een absolute veldmeerderheid van Lux. te zien. Een kwartier na de rust had Maessen succes door met een mooi doelpunt Ned. de leiding te geven. Het tempo werd ver hoogd en de vechtlust der Lux. grooter. Onophoudelijk be vonden zij zich voor het Ned. doel. Middenlinie en binnen- spelers van Z. Ned. trokken zich terug. Saris redde ver schillende malen uitstekend. Het spel ging gelijk op en vijf minuten later werd een door Nog geen minuut was de wedstrijd ^oud of Schumacher, de Luxemburgsche linksbuiten, werkte een bal achter Saris. Eindelijk werd de Lux. geest drift beloond met een kort voor het einde door Libar ge scoord doelpunt. 22. Onze voetballers mogen met dit resultaat zeer tevreden zijn. Luxemburg had langen tijd het beste van het spel en vertoonde ook zuiverder en snellere combinaties. Aanvoer der van Bun was de uitblinker van het Z-Ned. elftal; van ons binnentrio vielen Rijvers en voral Ehlen hard tegen. Voorts dient het werk van rechtsbui ten Maessen te worden ge noemd en dat van doelman Saris, die ondanks zijn fouten toch heel goed werk liet zien. 24. „Daar komt ie", zei Pe- rolt, die boven op den vracht, wagen stond en zich niet be kommerde om het geratel van het machinegeweer. Ze nader den nu de hooge brug over de „Dag-Dog-river" en te laat be grepen de mannen in de poli- tieauto, wat Perolt in zijn schild voerde. Toen „Poppy's Milk car" bo ven op de brug was, aarzelde Perolt geen oogenblik meer, en hij nam een geweldigen sprong terwijl aan den anderen kant van den wagen de kogels tegen het dak kletterden. Het werd hoog tijd, gromde Perolt, toen hij het grauwe, woest stroomende water van de rivier tegemoet suisde. Het was mijn eenige kans en ik zal nu gauw genoeg weten of het een kans was of $iet. Hu, wat is dat water wild.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5