WALVISCHVAARDERS UIT DE 18de EEUW Hoofdrollen en bijrollen Nieuw Noordhollondsch Dagblad 7 Expeditie naar Straat Davis enGroenland LEZERS SCHRIJVEN Marktberichten ONS: Katholiek commentaar op den uitslag DINSDAG 12 NOVEMBER 1946 De tocht van de „Willem Ba. rente" naar de Zuidelijke Poolzee roept herinneringen wakker aan den tijd, toen de walvischvaarders uit Hollands Noorderkwartier naar de Noordelijke ijszeeën trok ken, om daar de walvisschen te verschalken, die zoo'n belangrijke factor beteekenen in de vetvoor- ziening. Het is nog maar 40 jaar geleden, dat de laatste commandeur van de Ned. walvischvaart, C. J. Bot- temanne stammende uit een oude Alkmaarsche familie over leed. Hij was kapitein op het stoomschip „Noordkaper"; in 1872 werd het bedrijf, waarvoor hij werkte opgeheven. Pogingen tot heroprichting in 1929 mislukten. Alkmaar, in vroeger eeuwen miden in het water gelegen, was aangewezen op scheepvaart en visscherij. De drooglegging der meeren doofde echter de lust tot varen niet en men zocht het ver derop. In 1732 werd in Alkmaar een walvischreederij opgericht, waarvan de eerste commandeur, Auke de Vries, naar Straat Davis trok, vanwaar hij begin Augustus 1732 terugkwam met een vangst van zes walvisschen, welke 300 vaten spek opleverden. Dit mooie succes was voor de reeders aanleiding het volgend jaar drie schepen uit te rusten, waarvan er een naar'Straat Davis ging en twee naar Groenland ver trokken; naast Auke de Vries vinden wij als commandeur ver meld Volkert Jansz en Heertje faulus. In 1736 werden gevangen 20 visschen, die 600 vaten spek opbrachten. s Enkele jaren later werd de ree_ derij gesplitst, waarbij de yries bleef varen voor rekening van burgemeester Simon Schagen en de twee anderen voor verschillen de reederijen. Dat aan den walvischvaart de noodige risico's verbonden waren, behoeft geen betoog; de kosten van een schip bedroegen destijds 20 tot 25000 gulden en niet altijd was de vangst loonend; soms ook kwam men met zware averij te rug of zooals in 1741 Pieter Jansz. Dogger overkwam men moest het schip, dat in het ijs be kneld was geraakt, achterlaten. De annalen van de Alkmaarsche walvischvaarders vermelden nog als de grootste vangst, die van 1739 toen door drie schepen 27 visschen werden gevangen, die 910 vaten spek opleverden; in 1744 leverde een vangst van 25 visschen met twee schepen 770 vaten spek op. Als directeur van deze Straat Da. vis-Visscherij wordt genoemd ze kere Christiaan Stuurman. De Hollanders waren echter niet de eenige walvischvaarders en gaandeweg verminderden de vangsten door de achteruitgang in grootte van de walvisschen. Zoo leverden in 1756 dertien visschen slechts 220 vaten spek op. Toch K.A.B. Heerhugowaard Op Donderdag 14 November 1946 gaat het bestuur der K.A.B. te Heerhugowaard een traditie herstellen. Zij houdt dan des avonds om 8 uur in de zaal van den heer Veenboer een vergadering spe. ciaal voor de vrouwen en ver loofden van de leden onzer be weging. Voor den oorlog was er altijd een goede opkomst. En nu zullen de dames van Heerhugo- waard-Noond en 't Kruis vragen; hoe moeten wij er komen? Geen nood. Geeft uw naam en adres op aan een der bestuursleden P. Frederiks, Heerh,ugowaard-N. of A. Strooper, Heerhugowaard-Z. en u'wordt per auto gehaald en gebracht. De nieuwe districts bestuurder. de heer L. v Jaars veld, zal het woord voeren, ter wijl onze geestelijk adviseur ook nog wel iets te zeggen zal heb ben. Dus, daiftes, tot Donderdag a.s. hield men vol tot 1774, toen het laatste schip door de Nrd. Ned. jaarboeken werd vermeld. Maar niet alleen de Alkmaar- ders namen aan den walvisch- vangst deel; ook uit Enkhuizen, Hoom, Den Helder, Medemblik en De Rijp, zelfs uit Wieringer- waard en Spanbroek trok men ter walvischvangst. Sinds 1750 steunde de Regeering de walvischvaart financieel, door vrijdom van uitgaande rechten; in 1750 kreeg men f 500,per schip, plus f 30,per kop van de .be manning. De laatste walvischvaart die uit deze contreien geboek staafd is, is vanuit De Rijp, met zes schepen in 1784. Het' belang van den boer Coöperatieve melkverwerking of verkoop van melk aan de z.g. speculatie? Dezer dagen werd door de Holl. Mij. voor Landbouw, Chr. Boeren- en Tuindersbond en Kath. LTB. te Bergen een bij eenkomst georganiseerd, tijdens welke een geluidsfilm werd ver. toond „Het belang van den boer" welke film op aantrekkelijke wijze een beeld geeft van de historische ontwikkeling der zuivelbereiding en van hetgeen op dit gebied door samenwer king van boeren kon worden be reikt en tot stand gebracht Na de filmvertooning hield de lieer ir G. Kranen, secretaris van den Bond van op Coöp. Grondslag werkende Zuivelfabrieken, een causerie, waarin hij er bij de boeren vooral op aandrong zich in hun eigen belang aan te slui ten bij de coöperatie. Ook al in verband met de toekomst liet spr. een ernstige waarschuwing hooren. De prijzen zuilen ver laagd moeten worden, de huidige toeslagen kunnen niet worden gehandhaafd. De oplossing is: eerst goedkooper produceeren, productiekosten verlagen, dan eventueel om toeslagen vragen. Het coöperatieve bedrijf is in aard en wezen gericht op het belang slechts van den boer, in tegenstelling tot de z.g. specu latieve bedrijven. Zooveel te meer boeren zich aansluiten bij de coöperatie, zooveel efficiënter zal deze werken Ook het risico wordt kleiner naarmate meer boeren leveren. Spr. zag hierin een taak voor de boeren, die reeds lid zijn van coöperaties. Juist in de omstreken van Alk maar floreert de coöperatie niet. In de provincie Noord-Holland is een coöperatieve achterstand in vergelijking bij andere pro vincies, terwijl juist in Noord- Holland de coöperatie nog wordt bedreigd door de Lyemf Daar om ried spr de aanwezigen aan alle krachten te verzamelen om staande te blijven. Gemeenteraads vergadering Oudorp Het was de eerste vergadering; die burgemeester Bakker leidde na zijn installatie. Als eerste punt van de agenda werd behandeld een verzoek van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren; inzake hondenbelasting. Raadslid Buren was er voor om de honden nog meer te belasten om zijü schapen eenigszins veilig te stellen. Doch de raad kon het bier niet mee eens zijn. Het verzoek van den heer K. Blom tot ontheffing van honden- belasting werd ingewilligd. Een voor_ stel van B en W.' tot bouw van wo ningen vormde de hoofdschotel van deze vergadering. De gemeente heeft toestemming gekregen ïot het bouwen van 4 l_kamer «woningen. Deze woningen zullen gebouwd wor den op voorschotten van 't Rijk. De raad werd bereid gevonden hiervoor geld uit te geven zodat het college van B. en W. voorbereidingen kan treffen; hoewei men niet in de mee ning moet verkeeren dat Oudorp nu spoedig* vier woningen rijker is. Het zal nog wel eenige tijd duren voor materiaal aanwezig is om het werk uit te voeren. In de rondvraag kwam naar voren het gebrek aan straatverlichting in de gemeente. Er zal een verzoek worden gericht aan de P.E.N. om ook in Oudorp de verlichting' weer op voor.oorlogsche sterkte te brengen'. De voetbalvereeniging de Randers hadden een verzoek ingediend om subsidie voor het aanleggen van licht en waterleiding. Op een voorstel van den heer v d. Post werd aan het be stuur van de Randers een renteloos voorschot aang'eboden. Tenslotte werd nog aangenomen een voorstel tot het planten van boomen langs verschil lende wegen. Er zijn tooneelstukken, die al leen gespeeld worden, na flink gecoupeerd te zijn; waf niet al tijd juist is, daar het publiek toch de realiteit en het hiaat tracht te peilen. Deze gedachte kwam in mij op bij lezing van Uw verslag onder den titel „Zwarte Handel- kaleidoscoop", waarin de hoofd rollen vervuld werden door twee Zwarte Pieten, H. Klaassen en diens discipel A, Korver. De bij rollen werden resp. vervuld door iemand, die heel stevig in zijn schoenen stond en maar liefst vier paar schoenen (wat doe ik op mijn sokken?) wilde ruilen voor sui ker en het Oostersch type, dat met de Abdullah-sigaretten ten tooneele werd gevoerd; de spelers van deze kleine bijrolletjes wer den met name genoemd als L. Trijbetz en P. Goedhart. Het is jammer, dat de verslag gever de namen niet voluit ver meldde van de overige vertolkers der bijrollen, inzonderheid van de Gebr. S., de leveranciers van de wondertapijten en andere ar tikelen, die zjj te voorschijn too- verden en die als toegift voor bun prestatie's alleen maar een paar Amerikaantjes opstaken, waarvan de asch alleen al den Politierechter een slordige f2000 opbracht. Mijnheer de Redacteur, u heeft ze beslist tekort gedaan, want zij hebben blijkens uw verslag hun rol verdienstelijk en vol élan ge speeld; eere wien eere toekomt. Vergeleken met de hoofdrollen WARMENHUIZEN 12 Nov. Aan. gevoerd: 26.300 kg. gele kool 6.10-^ 7.10; afw. 4.30; 61.600 kg. roede kool 6.20—12.10; 11800 kg witte kool 5.10— 5.30; succes witte 6; 850 kg. bieten 5-.50; 8.50 kg. aardappelen: Blauwe Eigenh. 10.60; Bevel, 8.3600 kg. andijvie 6.807.90. BEVERWIJK 11 Nov. Andijvie 1017; spruiten gesch. 60^-85;; idem ongesch. 4568; spinzie 2027; sla 35, gïoenekool 813; gele kool 12 16; boerkool 1220 per kg. E'ospeen 72l per *bos. Waschpeen 1423; kas- tomaten 8082;; prei I 613 per kg. knollen I 1119 per stuk. Uien 810 sjalotten 23; breekpeen 36, drui ven 1.151.90; kroten 45; scborse_ neeren 3648 BLOKKER 11 Nov. Alicante 1.50 J1.96; hazelnoten 6.10; tomaten 40 49; bloemkool 2047 per kg. Roode kool- 7.2013.40, groene kool 11.70 13.70; uien 8 50—9.40; bieten 3.60— 7.20; andijvie 9.1011.80, LANGEDIJKER GROENTENCEN- TRALE 12 Nov. 34 300 kg roode kool 6.6012.50; 37.900 kg gele kool «10—6.50; 93.500 kg witte kool 4.40— 6.19.500 kg groene kool 6.1013.10 32.600 kg andijvie 310—7.20; 2000 kg uien 10 90—11.20; 5100 kg bieten I 5.50—8.50; idem II 4—; id. Ill 2.10. Schepen naar en van Indië BLOEMFONTEIN vertrok 8 No vember van Singapore naar Bangkok, BOISSEVAIN vertrok 7 Nov. van Belawan naar Amsterdam. EEMDIJK van Rotterdam naar Batavia, passeerde 10 Novem ber Gibraltar. INDRAPOERA van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 9 No vember te Colombo KLIPFONTEIIN van Batavia n. Rolterdam, arriveerde 9 No vember te Suez. KOTA AGOEN vertrok 8 Nov. v. Batavia. NIEUW HOLLAND van Amster dam naar Batavia, arriveerde 9 November te Suez. Treinongeluk in Frank rijk eischt- 25 dooden Op de lijn ParysStraats burg is een treinbotsing Voor geval en. 25 personen zouden om het leven gekomen zijn en een 20-tal gewond. Het ongeluk gebeurde op hel station van Revigny sur Ornain, waar hedenmorgen te half zeven een goederentrein op een stil— slaanden personentrein inreed. van KI. en K. waren de rollen van de Gebr. S. niet zulke heele kleine, bijrolletjes. Ik gèef U de verzekering, dat een groote groep lezers daarom het verslag van de „Zwarte- Handel-Kaleidoscoop" niet juist vindt; zoo zijn wij niet op den goeden weg. In de verslagen van de Tribu naalzittingen staan de namen van de verdachten ook voluit ver meld; zie het verslag van de zaak der heeren makelaars. Waarom dan een uitzondering voor zwarte handelaars? U kunt er toch geen belang bij hebben, zulks niet te doen? Ook Uw dagblad heeft een naam op te houden, het recht te dienen voor allen. H. B. Huybers Nieuwl.singel 7 Alkmaar Naschrift Redactie: Het schijnt met rechtbankver slagen te gaan als met tooneel- critieken; lezers, die het er niet mee eens zijn, gaan er commen taar op geven. Bij tooneelcritiek is het echter usance, dat geen critiek op critiek is toegestaan; bij rechtbankverslagen is dat iets anders en vooral in dit geval heeft de inzender het volle recht zijn meening weer te geven. Wat zijn opmerking over de verslagen der Tribunaal-zittin gen betreft, willen wij hem erop wijzen, dat wij van den beginne af de namen der beschuldigden voluit vermeld hebben", hoewel dikwijls, in casu in het geval van bedoelde makelaars, zeer tot ons leedwezen. Zouden wij in dit laatste geval de namen niet ver meld hebben, dan zou men ons zeker inconsekwentie hebben kunnen verwijten; niettemin werd er ons nu een verwijt van ge maakt, dat wij de makelaars met name noemden. Wat de beroeps-zwarte-hander laren betreft hebben wij de zelfde gedragslijngevolgd. Over de hoofdrollen en bijrollen in dit zwarte-handel-drama kan men echter van meening verschillen; dat is een kwestie van apprecia tie. Dat- wij er niet voor voelen een vader of moeder van een groot gezin, die uit armoede hun bonkaarten verkoopen, met name te noemen, zal niemand ons kwa_ lijk nemen. Het waren maar kleit ne bijrolletjes. Wat de bijrollen van de -drie gebr. S. betreft, die kwamen het karakter van een hoofd-rol inderdaad zeer nabij; het is echter een publiek geheim, wie deze rollen speelden. Wij geven echter toe, dat deze rollen, om hun belangrijkheid en om de wijze, waarop zij vervuld wer den, extra-vermelding verdien- ,den'. En voorzoover een publiek geheim dan nog ontsluierd kan worden, willen wij de onbevre digde lezers wel verklappen, dat de drie musketiers in dit drama, die achter den letter S. schuil gingen, de gebr. Spruijt- waren, die niet alleen in sommige black outs. doch ook in'stuk een bijrol vervulden, die een hoofdrol nabij kwam. En hiermede hopen wij ons ge zuiverd te hebben van de verden king, dat wij er belang bij heb ben, in bepaalde gevallen namen te verzwijgen. Uit de eerste commentaren uit Katholieke kringen op den ver kiezingsuitslag van Zondag, blijkt dat er twee zeer uiteenloopende meeningen zijn. Sommigen zijn er verheugd over, dat de M.R.P. met 160 zetels voor het vasteland van Frankrijk, alhoewel nu niet meer de sterkste partij, toch haar invloed en-positie blijft behouden en dat zij met de afgevaardigden der Overzeesche Gebieden de groote partij blijft, die de chris telijke gedachte vertegenwoordigt. In deze kringen is men van oor deel, dat de bisschoppen gelijk hadden, toen zij, teneinde ver brokkeling van de kathol, stem men te voorkomen, zich itjdirect voor de M.R.P. uitspraken. Het blad „L'Ordre"' schrijft dat de geestelijkheid de ineenstorting van de M.R.P. heeft weten te voorkomen en dat vele katholie ken zich daarover verheugen. Van den anderen kant is er evenwel een strooming aan den dag getreden, die men niet ver- waarloozen moet. Volgens som migen heeft de M.R.P. zich reeds overleefd en zijn er nu reeds ka tholieken geweest die deze partij den rug toekeerden en hun stem gaven of wel aan de Union Gau- lists, ofwel aan een christelijke partij met meer gematigde strek king. Ook de geestelijkheid heeft haar stem doen hcoren maar al leen de Marxistische bladen be weerden dat dit uitsluitend gold voor de M.R.P. De waarschuwing tegen het verbrokkelen van ka tholieke stemmen kon naar plaat selijke omstandigheden aan alle partijen te goed komen. De M.R.P. heeft niet noodzakelijkerwijze het monopolie der katholieke stem men. Lichtjes in den avond Nauwelijks viel de schemer over Alkmaar, of de jeugd kwam schuchter de straat op met de juist aangestoken lampions. Zoo begon de pel grimstocht langs alle deuren, terwijl een lichte streep den kleinen bedelaars den weg wees naar de plaatsen, waar gulle geefsters en gevers met lachende gezichten achter de deur stonden te wachten, tot de stemmetjes inzetten. Sinte Maarten zorgde voor apart-mooi weer en zoo konden zelfs de allerkleinsten met hun prachtige verlichte lampjes op pad gaan, om alle groote men. schen een kiein beetje kinder- pleizier te brengen met hun liedjes en hun gestamel Want in den schemer leek bun ieder huis een kasteel en iedere me vrouw en goede jonkvrouw, die uit haar rijken voorraad alle goeds gaf, dat ze maar missen kon. En zelfs vonden ze hier en daar een echten ridder klaar staan om met breeden groet de kleine bedevaartgangers hun loon te schenken en om ze even in de wilde haren te grijpen. En dat allemaal om het kleine beetje heimwee naar hun eigen lampion van heel vroeger. Enfin, moe van hu-n langen zwerftocht door de stad bij avond1, waar de Kinderfantasie weken op had gewacht, zijn de gezellen van Sint Maarten naar huis gestrompeld, om in een langen droom te denken aan al die goede groote menschen, die voor een keertje aan de kleinen de werkelijkheid hefTben laten zien, zooals die in hun hoofdjes rond ging. Er waren er stokdoof voor allen zang en blind voor al het kleurige licht uit de honderden lampions, die als een streep zil ver door de stad trok. Maar ze kregen tegelijk hun straf .met het lijfUedje: „Hier woont een kikkerbil, die niets geven wil". We hopen, dat die het liedje nog maanden in hun hoofd hooren gonzen. Want op Sinte Maarten is de peuter koning.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 7