Nieuw Communistische ministers Vertrek Commissie-Generaal naar Nederland uitgesteld DE ZAAK ENGELS contra de Ochtendpost in België uit de Regeering VLIEGRAMP IN MEXICO Voor Alkmaar en omgeving „HET KON INK- RIJK WORDT VERMOORD" Definitieve overeenkomst wordt Vrijdag geteekend Nog één moeilijk punt Velser affaireweer opgerakeld Huysmans Hoopt nog op een oplossing SURINAME EN DE ANTILLEN Uitzending van een parlementaire commissie MINISTER HUIJSMANS NAAR BELGIë Hoofdredacteur: H. N. Smits: rayon-redacteur Fr.Otten; binnenland P. Slgon. Abonnementsprijs f 3.40 per kwartaal: 1.20 per maand; inclusief incasso Advertentie-prijs: per editie 13 ct. p. m.m.; minimum t 2.50; in alle edities 26 ct. p. m.m.; minimum f 4. Fam. ber. 20 ct. p. m.m.; in alle edities 30 ct. Noordhollandscli DatrMad Buiten God is nergens veilig f Vondel DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 42e JAARGANG - NUMMER 11077 BUREAUX: ALKMAAR: L -ngestraat 42A tel. 2046 (adm.): 2047 (redactie) K 2200 HOORN: Draafslngei 59 tel. 4243 (K 2290 2 liinen DEN HELDERWest straat 80; tel. K 2230 2383 5CHAGEN: Molenstraat 52 tel. 459 (K2240) Bank: Noorderbank Directeur: E. J. M. Stumpel lu] ET DIT KRASSE oordeel van de Anti-Revolutio nairen, door den fractieleider Schouten in de Kamer uitge sproken, behoeft men het niet eens te zijn, om niettemin on gerustheid te behouden na de verdere bekendmakingen over de resultaten van het overleg te Cheribon. Dit resultaat be- teekent nog geen overeen komst, maar slechts de grond slag, waarop mogelijk tot overeenstemming tusschen Indië en Nederland kan wor den gekomen. Natuurlijk moet er overeen stemming komen, maar: tot eiken prijs? Dat is de groote vraag op het oogenblik. Volgens nadere berichten uit Amerikaansche bronnen, die nog steeds beter geïnfor meerd zijn dan de eigen Ne- derlandsche. maar die echter niet altijd volkomen betrouw baar zijn en in elk geval geen basis bieden voor een defini tief oordeel, zou de z.g. basis overeenkomst zeventien pun ten bevatten, die nog defini tief geformuleerd moeten wor-' den. Waar Soekarno bereids zijn zegen aan dezen grondslag schijnt te hebben gegeven, vallen er van Indonesische zijde geen moeilijkheden meer te verwachten. In hoeverre de Commissie- Generaal rog bezwaren heeft moet alweer worden afge wacht. Het groote punt van de positie der Kroon in de nieuwe staatsregeling, ver- eischte toch blijkbaar nog na der overleg met de Nederland- sche Regeering: de veroor deelde krijgt nog een kans, is er opgemerkt Daarom zou de Commissie-Ge neraal naar Nederland komen, reeds a.s. Zaterdag al, maar deze overkomst is nu weer uitgesteld. Toch dringt de zaak, want op 30 November gaan de Britsche troe pen definitief uit Indië weg en vóór dien tüd moet de zaak in or de zijn. Volgens de zeventien punten nu zou Nederland „in feite" het gezag van de republiek over Java. Su matra en Madoera erkennen en aan de andere deelen wordt de republiek op een presenteerblad aangeboden. Dan komt er een nieuwe constructie in den vorm van de Vereenigde Staten van In donesië en deze zullen met Neder, land een Unie vormen, onder het gezag van den Kroon van het Ko ninkrijk der Nederlanden. Dit laatste zou in orde zijn, ware het niet', dat, volgens de berichten, het Huis van Oranje slechts „in naam" aan het hoofd van de Unie zou g aan. En' alsof dat nog niet voldoende ware, om ons ongerust te maken, wordt er op een andere plaa's in deze Amerikaansche berichten gezegd dat de positie van het Koninkrijk to' 1949 als de Unie voltooid moet zijn gehandhaafd blijft. Maar wat gebeurt er dan met „de positie van het Koninkrijk" na 1949? Dam wordt ze (^Us n'eP gehandhaafd. Maar in hoeverre wordt ze dan niet gehandhaafd? Wordt ze alleen maar „gewij zigd"? Dan is het toch de vraag een vraag, die nu nog niet be antwoord is waarin die wijzi ging precies zal bestaan. EerSt (Vervolg 5e kolom) Japan wordt democratisch. Dat de democratie in Japan sedert het einde van den oorlog steeds meer aanhangers vindt, be wijst bovenstaande foto waarop wij stakende employee's van „Radio Tokio" zien protesteeren tegen de aanstelling van regeerings technici gedurende de staking. I-N.P. P- Uil Batavia wordt officieel gemeld, dat het vertrek van de Comm.-Gen. naar Neder land, dat aanvankelijk op Zaterdag was bepaald, uitge steld is. Redenen hiervoor zjjn niet opgegeven. De leden der Comm.-Gen. zijn gisk»en om 15 uur 30 plaatse lijken tijd met een Catalina- vliegboot uit Cheribon te Bata via teruggekeerd. Zij werden o.a. verwelkomd door vice-ad- miraal Pimke, commandant der Nederl. marine. De leden der Comm.-Gen. wa ren nie| bereid eenig commen taar te geven op de basis-over eenkomst, welke te Cheribon was bereikt. Te Batavia is een officieel communiqué uitgegeven, dat in de eerste plaats aandacht schenkt aan de politieke besprekingen, waarover reeds eerder een communiqué werd uitgevaar digd. Het zegt verder, dat, nadat de besprekingen waren beëindigd de leiders der resp. delegaties uiting hebben gegeven aan hun dankbaarheid jegens den voor zitter voor zijn aandeel in de onderhandelingen, waarna prof. Schermerhorn mededeelde, dat dé Comm.-Gen. het plan koes tert zoo spoedig mogelijk naar Nederland te vertrekken. Beide partijen verzochten lord Killearn ook de zitting van Vrijdag, waar op de definitieve overeenkomst zal worden geleekend bij te wo nen. Gistermorgen werd eerst vol komen duidelijk hoe de toestand zich had ontwikkeld. Inderdaad is een vrij groote mate van overeenstemming bereikt. Zoo wel het plan voor een unie als de positie van de kroon zijn uit gewerkt op een wijze, die voor beide partijen bevredigend kon worden genoemd1 Toch heeft men één aange legenheid nog niet tot oplos sing kunnen brengen en het schijnt, dat dit de reden is voor het vertrek van de Comm.-Gen. naar Neder land. Er zijn aanwijzingen, dat de Comm.-Gen. wenscht, dat de Nederlandsche regeering in deze zeer belangrijke aangelegenheid mede verantwoordelijk is voor de uiteindelijke beslissing. De aard van deze beslissing is nog niet bekend Een aantal betrekkelijk onbe langrijke zaken zijn nog in be handeling, maar zoodra men in Nederland de voornaamste kwes tie aanvaardt, zullen zij geen verdere moeilijkheden opleveren. De „Velser-affaire" is opnieuw ter sprake gekomen toen de plei dooien werden gehouden in de civiele zaak van mr. Engels, chef der P.R.A. te Amsterdam en oud. Commissaris van»Politie te Veisen, tegen het weekblad „De Ochtend post", waarbij mr. Engels 40.000 schadevergoeding eischt. De heer Engels is inderdaad lid geweest der N.S.B., doch in 1933, toen hij nog student was en heeft na een korte bezinning zijn lid maatschap 6 weken later weer op gezegd. Dat mr- Engels van het Bureau Roerende Goederen van vijanden en verraders voor 450.een auto kocht, kan hem niet worden verweten. Hij heeft er f 700.— voor reparaties aan betaald en had destijds als wnd. Commissaris van Politie en hoofd P.O.D. Velsen dringend behoefte aan een ver voermiddel. Wat de beschuldiging in „De Ochtendpost" aangaat, ais zou Mr. Engels twee Engelsche piloten aan de Duitschers hebben uitgele verd, mr. Engels kwam op het bureau toen de piloten al waren gearresteerd. De Duitschers liepen vlak in de nabijheid en inderdaad heeft mr. Engels, die wel .moedig, maar niet krankzinnig is, geen revolver getrokken om de Engel- schen te laten ontvluchten. Hij heeft echter de vliegeniers in het geheel niet gesproken en hem was gezegd, dat zij zich in handen van de politie wilden stellen. Dat »^e roekelooze aantijgingen van „De Ochtendpost" onwaar zijn" wilde mr. Povel, optredend voor mr. Engels, aantoonen. Namens 'De Ochtendpost" hield mr. Boelen een pleidooi waarbij hij op het standpunt bleef staan, dat in de artikelen van den heer Lopes naar voren is gekomen. Wanneer er zooveel 'eiten over een commissaris van politie be kend worden, dan is het oirbaar wanneer de pers, in dit geval de De zesde Belgische kabi netscrisis sinds het einde van den oorlog (men zie de „Kro niek" elders in dit nummer) dreigt een feij, te worden. De vier communistische ministers zyn afgetreden. Het aftreden volgde op een ul timatum aan Huysmans, den eer sten minister, waarin werd ge vraagd om „een volledige en on middellijke genoegdoening voor de beleediging die de communistische partij is aangedaan" door de weigering van het Parlement •Julien Lahaut, den voorzitter der Communistische Partij, te benoe men tot een der vijf vice-voorzit- ters der Kamer. Volgens nadere berichten zit de oorzaak, zooals wij veronderstel den, inderdaad veel dieper en is te zoeken in de vervreemding tus schen de socialisten en de com munisten. Indien deze laatsten in hun houding volharden, is de tijd van de linksche meerderheid voor bij. De socialisten zullen dan wel meer toenadering zoeken tot de liberalen, doch deze fracties zijn in aantal te gering om een meer derheid te vormen. De C.V.P., die schitterend gedisciplineerd is, en sterker is dan welke twee andere par tijen ook, zal het heft in han den krijgen. Slechts indien terstond parle mentaire verkiezingen worden uit geschreven, hebben de linker par. tijen nog een kans, daar na 1 Jan. de vrouwen het kiesrecht krijgen voor de wetgevende vergadering, en dezen, vooral wat de konings kwestie betreft, zeker voor een groot gedeelte „rechts" zullen stemmen. In antwoord op een vraag, die de journalisten tot hem richtten, heeft Camille Huysman de Belgi sche eerste Minister, verklaard, dat hedenmorgen een Kabinets raad zal plaats hebben. Hij voegde er aan toe, dat hij geloofde een oplossing te hebben gevonden en dat de raad er over zal beslissen. Ochtendpost, daarop de aandacht vestigt. Pleiter achtte het vreemd, dat S.D.-spionnen als rechercheurs bij de P.O.D. te Velsen werden aangesteld. Het algemeen belang eischt dat zaken als deze worden uitgezocht. Op 31 December a.s. zal de rechtbank vonnis wijzen. Uit Mexico wordt gemeld, dat 12 passagiers en 3 leden der bemanning van een .Dou- glas-toestel om het leven zijn gekomen, doordat het vlieg tuig tegen een bergwand in de buurt van Perote in den Mexi- caanschen staat Vera Cruz te pletter vloog. In de Tweede Kamer heeft prof. Romme namens de verschillende' partijen die in de Indische com missie vertegenwoordigd zijn een motie ingediend, waarin de Ka mer, overwegende, dat in het hui dige tijdsgewricht herziening van de verhoudingen tusschen de on derscheidene gebiedsdeelen van het Koninkrijk der Nederlanden op den grondslag van de door H.M. de Koningin op 7 Dec. 1942 afgelegde verklaring nopens deze verhoudingen aan de orde is en voorts overwegende, dat het wen. schelijk is, met het oog hierop, na der contact te leggen tusschen de Staten-Generaal en de gebieds- deelen Suriname en de Neder landsche Antillen, hetgeen zou kunnen geschieden door afvaardi ging van een aantal leden der beide kamers, de regeering ver zoekt aan de uitzending van een zoodanige commissie op korten termijn haar medewerking te wil len verleenen. De Nederlandsche minister van Economische Zaken ,de heer G. Huijsmans, zal heden een bezoek aan België brengen. Hij zal ver gezeld worden door den heer Spierenburg, directeur der eco nomische betrekkingen met 'net buitenland aan het ministerie van economische zaken. Min. Huijsmans zal o.a. een bezoek brengen aan de textiel fabrieken in de omgeving van Gent. (Vervolg van le kolom) als we dat precies weten, kan er geoordeeld worden. En zoolang we dat niet we1'en, is er nog niets beslist. Dat moet, bij alle vreug- de-ui' ingen, welke aan zekere zijde vallen waar te nemen, wor. den bedacht. Wij rekenen erop, dat tegen <fe „vermoording van het Koninkrijk", nie' alleen in, naam, maar metterdaad zal wor den gewaakt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 1