Meer spreiding van den eigendom DE MIJNCONCESSIES Nieuw Noordhollandsch Dagblad 3 Uit de Tweede Kamer Ordening van Staat en Maatschappij Voor en tegen geleide economie Communisten eischen loonsverhooging Nibeg voor de radio Resten U.S.-Navy naar Nederland waar Nederland aanspraak op maakt Beton-blokken DÊ gewone burger-man, die zich de weelde van een luxe-auto voorloopig nog niet veroorloven kan, is blij, als hij met den trein oj de bus mee mag. Toch moet me eens iets van het hart, dat me al lang dwars zit. Het kan gebeuren, dat in een over-volle coupé iemand, een heer of een dame binnenkomt, die eigenlijk be hoorde te zitten. Maar die moet blijven staan, omdat een of andere baardelooze knaap het eenvoudig vertikt zijn zit plaats af te staan. Weinig hof felijk is dat, weinig ridderlijk. De inboorling gaat onbe schaamd door met zitten, blijkbaar dood-moe. Maar zelfs dan is hij, neen, geen zoutzak, want daar zit tenminste nog wat bewegelijkheid in, maar een beton-blok. Zooals uit den bezettingstijd. Die men nu op blaast. Dat moest men dien knaap ook doen. En hem een draai om zijn ooren erbij ge ven. KRONIEK Crisis dreigt in België Treedt Bidault af? DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 DIJ DE ALGEMKENE BE- SCHOUWINGEN in de Tweede Kamer stond, zooals wy reeds deden uitkomen, het Indische probleem wel in het centrum van de belangstel ling. Maar er zijn toch ook nog enkele andere punten, ook op den tweeden dag, be handeld. Prof. Ho mme beeft o.a. het vraagstuk van de Derde Kamer aan de orde ge steld, dat z.i. de aandacht verdient, nu er toch in elk geval Grondwetsherziening komt, daar de Kegeering een Staatscommissie wil instellen. De K.V.P. staat op het stand punt, dat er in de verhouding tusschen Staat en Maatschappij zelfstandige onderdeelen zijn, die niet „ondergeordend" zijn aan den Staat. Dit zou mede tot uitdruk king moeten kunnen komen in een z.g. Sociale Kamer Romme heeft vervolgens een en ander in het midden gebracht over bet groote gezin. Wij komen daarop nog te rug. Hij wil ruimere, grenscorrec. ties en overweegt een uitspraak van de Kamer in die richting. Hy bepleitte een Staatscom missie, wier laak het zal zijn, middelen te beramen om den privé-eigendom meer te sprei den, ook door de werknemers te laten deelen in de winsten van ondernemingen. Wat hel vraagstuk van loonen en prijzen betreft, bepleitte de heer Schouten soberheid, ook bij de Overheid. Er moet sterker ge waakt worden tegen zwarte loo nen. Ook publieke werken worden tegen te hooge prijzen uitgevoerd! Wat wordt daartegen gedaan? De spanning tusschen loonen en prij zen moet vermeden worden door prijsverlaging. Hij verzette zich tegen de geleide economie der so cialisten De heer Tilanus o.a. pleitte voor betere verzorging der ouden van dagen en voor de nagelaten be trekkingen der slachtoffers van concentratiekampen. De heer Bierema (P.V.V.) wees in verband met de Zuiderzeewer ken op de wenschelijkheicl, dat boeren in het bezit komen van den grond en arbeiders in het be zit van een woning. Hij pleitte voor verlichting der lasten voor het bedrijfsleven en achtte voor de verhooging der productie de oprichting van een sociaal-econo misch orgaan noodzakelijk. De Communist de Groot betoog de, dat de Regeering tegen de ar beiders is, hij zegt, dat de open bare school benadeeld wordt ten gerieve van de bijzondere en noemde de toestand op radioge- bied onbevredigend. Onze buiten, landsche politiek vond hij eenzij dig gericht op de volkeren die oorlog willen. Wij moeten samen werken met de Sovjet-Unie! Spr. hekelde de K.V P. omdat zij pro testeert tegen de veroordeel ing van mgr. Stepinac. De heer v. d. Goes van Naters zei, dat de PvdA na anderhalf jaar diep. teleurgesteld was. De sociale en politieke onzekerheid zijn ster ker geworden. Hij critiseerde de houding van den Hoogen Raad. Zijn partij wil constructief en creatief ingrijpen. De nota-Ger. brandy over het Londensche be leid moet in handen gesteld wor den van een Kamercommissie, De geleide economie moet vastbera den worden doorgezet. Er moet ook socialisatie der mijnen ko men. Hij steunt de motie. Romme inzake uitzending van een parle mentaire commissie naar West- Indië bepleitte verder nieuwe rechtsvorming en staatkundige vernieuwing. Hij bepleitte wette lijke regeling van de politieke partijen en van de pers. Hij was er voor, dat uit de Grondwet be palingen verdwenen, die voor de Katholieken discrimineerend zijn (processievrijneid en kerkelijk hu welijk vóór het burgerlijke). De heer de Wilde (A.R.) nam de financieeie toestand onder han den, die een ernstig karakter draagt. Nog steeds dreigt het ge vaar van inflatie en van afhanke lijkheid van vreemde machten. Deze oud-minister van Financiën keerde zich krachtig tegen de ge leide economie. Om inflatie te voorkomen, zal men enkele wen- schen, die overigens gerechtvaar digd zijn, moeten laten vallen! Er moet meer bezuinigd worden. Hij besprak de stijgende staatsschuld: ieder kind, dat in Nederland ge boren wordt, brengt een schuld van 2500 gld. mee, rekende de heer de Wilde uit. Dta we ander half millioen geleend hebben, is een ziekelijke toestand. Er worden te veel deviezen gebruikt voor doeleinden, die niet strikt noodig zijn. De heer Teulings (K.V.P.) was van oordeel, dat er heel wat uit- gavenkraantjes zijn opengezet, die niet zoo gemakkelijk meer dicht te krijgen zijn. De Millioenennota is niet overzichtelijk genoeg, om een goeden grondslag te bieden voor een bespreking van den fi- nancieelen toestand en de finan cieeie toekomst. Het tekort van Twee milliard op de begrooting moet worden weggewerkt door doelma'jg overheidsbeheer en zui nigheid. De egoïstische zwarte handel moet met kracht worden bestreden. Er wordt nog teveel voor genot in het buitenland ge profiteerd van kostelijke deviezen De heer Wagenaar betoogde dat tijdens de bezetting niet alleen tegen het fascisme, maar ook vóór de democratie gestreden is. Thans wordt te veel naar het grootkapi taal gekeken. Er is een relatieve en absolute verarming der arbei- j dersklasse. Hij bepleitte de nood zakelijkheid van onmiddellijke loonsverhooging van 10 pet.! Het nieuwe K.V.P.-lid c!e heei Dassen ging nog nader in op het vraagsluk van prijzen en loonen. De regeering stelt zich op het standpunt van loonbeheersching en terecbl, maar dan is het nood zakelijk, dat zij de prijzen in de hand houdt. Hij vroeg o.a. of dë regeering bereid is de instelling van een sociaal-economischen raad te bevorderen, in afwach ting der bedrijfsorganisatie, op dat waarborgen worden gegeven voor gezonde onderlinge sociaal- economische verhoudingen. De aankondiging van de onmiddel lijke prijsstijging van eersle le vensbehoeften achtte spr. psy chologisch onjuist. Hij verzocht de maatregelen, welke nog niet zijn ingevoerd op te schorten. Grootere inspanning der ar beiders dienl ook tot uitdruk king le komen bij de loon vorming. Sprekers fractie wenscht de loonpolitiek der regeering te aanvaarden, in dien de regeering in baar pryspolitiek zal slagen. De heer Hofslra (PvdA) ver klaarde, dal de voorzieningen voor ouden van dagen en herzie ning der salarissen voor over heidspersoneel en onderwijzers niet mogen worden uitgesteld. Zijn fractie spreekt haar vertrou wen in de financieeie poliliek der regeering uit. Scherper con trole op de prijsvorming is nood zakelijk. De heer Kikkert (C.H.) ver klaarde geen voorstander te zijn van opheffing van den loonstop, verzette zich tegen handhaving van alle loonen op het huidige peil. Voor landarbeiders moet hei aanbrengen van een looncorrec- tie mogelijk zijn. In de vergadering van heden, Donderdagochtend elf uur, zou de minister-president aan het woord komen. Dinsdag 19 Nov. zal de heer W. J. L. de Lange, voorzitter van de af deeling Nederland van de N.I.B.E.G. (Ned. Ind. Bond van ex-krijgsgevangenen en gerepatrieerden) over den zender Hilversum I een nade re uiteenzetting geven van de bedoeling van de Nibeg, om aan alle gerepatrieerden een enquêteformulier toe te zen den ter verkrijging van gege vens over de bij de evacuatie achtergebleven bezittingen en de daaraan vermoedelijk toe gebrachte schade. De N.V, Holland le Hendrik Ido Ambacht heeft van de Ame- rikaansche marine aangekocht 2 vliegdekschepen Nabob en Tha ne en drie torpedobootjagers Halstead, Duff en Ekins De eerste twee behooren tot het type „eilanden der zee" die tijdens den oorlog dienst deden. Om een idee te geven van de afmetingen van deze kolossen zij vermeld, dat de holle lot het vliegdek 72 voet is. De holte lot het hoofddek van een schip als de Statendam is 53 voet. Al deze schepen zijn in 1943- 1944 in Amerika gebouwd en hebben slechts 3 5 4 maanden dienst gedaan. Daarna zijn zij door mijnen oi anderszins be schadigd en werden in een En- gelsohe haven opgelegd. Zij wor den binnenkort naar Hendrik Ido Ambacht gesleept om te warden gesloopt. MARCUS yfOuALb BEKEND, strekken de Nederlandsche eischen tot schadevergoeding ten aanzien van Duitschland zich niet alleen uit tot de reeds bekende grenscorrecties. De economi sche belangen van Nederland maken andere bijzondere voor zieningen noodzakelijk. In - het memorandum dat door de Nederlandsche regeering is voorgelegd aan de Groote Vier wordt uiteengezet, dat teneinde Nederland in de toekomst minder afhankelijk te doen zijn van zijn achterland, een indu strialisatie noodzakelijk is. De regeering gaat hierbij van de overweging uit, dat deze industrialisatie een ruimere kolenpositie noodzakelijk maakt. Teneinde deze grootere behoeften te kunnen dekken, bepleit het memorandum de overdracht aan Nederland van een aan tal met name genoemde concessies, welke ten deele wel en ten deele niet in exploitatie zijn. Behalve de op de kaart aan gegeven concessies, wordt tevens aanspraak gemaakt op de nog niet ontgonnen kali-lagen bij Wesel, om de voorziening van de Nederlandsche landbouw met meststoffen te waar borgen. Indien deze eischen worden ingewiligd, zullen de betrokken mijnen met Nederlandsch kapitaal worden geëxploiteerd. De handel in deze kolen zal eveneens in Nederlandsche handen blijven. De duur van deze toewijzing van de Duitsche concessies wordt geschat op 4050 jaar. Indien Duitschland dan weer een normale economie heeft, zal een nieuwe regeling getrof fen moeten worden, waarbij rekening gehouden dient te worden met het geïnvesteerde Nederlandsche kapitaal. Indien Duitschland zich op genoemd tijdstip nog niet eco nomisch heeft hersteld, dan zal de mogeijkheid open moeten zijn om de termijn waarvoor deze concessies zijn verleend te verlengen. AL DAN NIET onder den in vloed van de gebeurtenis sen in het buitenland, dreigt thans toch weer een crisis in de Belgische regeering. De aanleiding daartoe is een een voudige zaak. In de Belgische Kamer is, anders dan was af gesproken, geen communist als ondervoorzitter gekozen, ten gevolge van het feit, dat een aantal' socialistische leden dien heer niet gestemd hebben. Het ging om den afgevaardigde Lahaut en van socialistische zijde beweert men nu, dat het niet tegen de Communisten, maar tegen den heer Lahaut persoonlijk ging. De Commu nisten zijn, wellicht niet hee- lemaal ten onrechte er is nu eenmaal een socialistisch communistischliberale coali tie boos en twee van de vier communistische ministers heb ben aan den minister-president Camiel Huysmans medege deeld, dat zij zich uit de re- geeringscoalitie zouden terug trekken, als geen genoegdoe ning wordt gegeven voor het geval-Lahaut. Natuurlijk zit er meer achter. Men heeft dezer dagen in ons1 blad gele zen, dat de socialisten geneigd waren, aan den on-democra- tischen toestand, dat de C.V.P. niet in de regeering zit, een einde te maken. Maar men weet ook, dat dit niet zoo eenvoudig gaat. Er zijn nog al tijd voetangels en klemmen. Denk slechts aan de Konings kwestie, al schijnt een deel van de C.V.P. wel geneigd, ten dezen aanzien water in de wijn te doen. Ook bestaan de bekende politieke tegenstel lingen in België, niet het minst tusschen Socialisten en Communisten, evengoed als in andere landen. Bij de bewuste stemming, die natuurlijk al leen maar aanleiding en geen oorzaak van het conflict is, zouden volgens Reuter-berich- ten uit Brussel, wel 25 socia listische Kamerleden door niet op Lahaut te stemmen, hun gezindheid jegens de Commu nisten hebben willen doen blij ken. De heeren zijn lastig in de zwakke coalitie, die alleen maar bij hun gratie houdbaar is. En dan, de gemeenteraads verkiezingen in België zijn in het zicht! Ook hier speelt de groote politiek een rol. De Communisten eischen, dat de verkiezing van Marchand, die gekozen werd inplaats van den communist, ongedaan gemaakt wordt. Anders gaan zij loopen en dan zijn de poppen aan het dansen. Men beweert, dat een zucht van verlichting in de rijen van soci's en liberalen zal opgaan. Maar: dan komt de moeilijkheid, het over een nieuwe regeering eens te wor den met de Katholieken. Die hebben recht, bepaalde eischen te stellen, als met hun mede werking een sterkere regee- ringsmeerderheid tot stand komt. Zoo staat België aan den vooravond van de zesde poli tieke crisis sinds de bevrij ding Te Parijs beschouwt men het als practisch zéker, dat Georges Bidault, de Fransche premier, te gen het eind van deze maand het verzoek om ontslag van zijn regeering zal indienen. Mes verwacht, dat omstreeks dezes tijd de nieuwe Nationale Verga dering haar voorzitter zal kle*

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 3