Nog steeds lichte gevallen 4 Nieuw Noordhollondsch Dagblad Burenruzies en rake klappen VRACHTAUTO OP TROTTOIR Meisje gedood De ontploffingen in Noord Limburg Congres van bankbedienden De „Volendam" te Tandjong Priok aangekomen Voor het Tribunaal Ex-directeur G.A.B. Grieksche territoriale eischen 5ngeland ducht KLM-concurrentie De Pan-Azië-conferentie Honger bedreigt Dusseldorf DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 De politierechter had dezen middag heel wat gevallen op te lossen, om burenruzies uit dein we reld te helpen en de vrede te her stellen, zij het dan met geldboeten en zelfs met voorwaardelijke straffen. Het was af en toe dan ook erg, zooals de menschen el kaar kunnen behandelen om fei telijke wissewasjes, vooral het hooge Noorden schijnt daar nogal last van te hebben. A. M. te Anna Paulowna had haar buurvrouw met een stuk ijzer op het hoofd geslagen. Er kwamen oude veeten aan te pas en kinderen, die slaag kregen, 't Was erg best en de officier kon met recht boos zijn op die men schen, die als kleine kinderen el kaar in de haren vliegen. A. M. kreeg f 50.boete en een maand voorwaardelijk mei 3 jaar proef tijd. Haar buurvrouw, die eerst slachtoffer was kreeg ook een be hoorlijke reprimande, omdat ze de dochter van de eerste verd. had toegetakeld. F. B. kreeg f 30.- boete. A. E. uit Texel was ook al aan het mishandelen geweest; zijn buurman kreeg een paar fiksche tikken. Hij hoorde zich f 60.— boete opleggen en 1 maand voor waardelijk met drie jaar proeftijd. R. K. en C. P. K. te Texel, ook al personen die zich moeilijk kun nen beheerschen, werden beboet met f 20.en f 75. J. M. W. U. te Texel had 1500 steenen vallend onder oorlogsbuit voor zichzelf gebruikt. Dat kan niet door den beugel, omdat oor logsbuit bezit van den Staat is. f 35.boete. L, S. te Grootebroek had een kip van zijn buurman zoo ernstig geslagen dat het dier dood bleef liggen. Deze aanslag kostte hem f 30.of 15 dagen. De veroor deeling geschiedde bij verstek. M. de B. te den Helder stond voor den politierechter, omdat zij van haar mevrouw een gouden haald. Haar uitvlucht, dat ze deze hanger en een broche had wegge- artikelen alleen wilde bewaren, ging natuurlijk niet op. De offi cier wees haar zeer ernstig te recht en de politierechter hield de zaak aan om een rapport van den ambtenaar der reclasseering in te winnen. Haar moeder moest eveneens voor den rechter ver schijnen, verdacht van heling van de hiervoor genoemde artikelen. Zij vertelde veel, maar draaide er nog veel meer omneen, zoodat de politierechter haar eenige keeren terecht moest wiizen. Haar uit spraak werd eveneens aangehou den tot de kwestie met de doch ter nader was onderzocht. Moeder en dochter wandelden later kalm weg, overleggend hoe het zou afloopen. Een droevige geschiedenis. Amerika's „rond de wereld"-bommenwerper. De nieuwe, zes- motorige bommenwerper der Amerikaansche leg er-luchtstrijd krachten, de B-36, tijdens een tocht. Het vliegtuig heeft een vleugelwijdte van 69 meter en is bijna 50 meter lang. De mo toren, van het stuwingstype, ontwikkelen een vermogen van totaal 18000 P.K. Volgens de militaire luchtvaartdeskundigen kan deze bommenwerper vanaf zijn landbasis een atoombom naar iedere bewoonde streek in de wereld dragen en weer terugkeeren zonder brandstof bij te laden. Het bommenruim heeft een laadvermogen gelijk aan dat van vier spoorwagons. A-P. P. Omstreeks half één reed gis termiddag in de P C Hooftstraal ter hoogle van de Hobtiemastraat een militaire vrachtauto plotse ling het trottoir op. Een 24-jarig meisje J. P, uit Amsterdam werd onmiddellijk gedood; een 61-ja- rige man, W. H„ werd met zwa re verwondingen door den GGD naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd; een jongeman van 23 jaar kon zich, na verbonden te zijn ,naar huis begeven. Het onderhoud tusschen het gemeentebestuur van Otter- sum met eenige Nederlandsche en Engelsche officieren, heeft tot het resultaat geleid, dat de ontplofbare hoeveelheden mu nitie en mijnen in de naaste toekomst tot 1/6 van de thans gebruikelijke hoeveelheid zal worden teruggebracht. Het gunstige gevolg hiervan zal ziin, dat de schade, voortvloei ende uit de ontploffingen in het Noord-Limburgsch grens gebied minder erg zullen zijn. Zaterdag 16 November a.s zal in Krasnapolsky te Amsterdam, onder auspiciën van de bedrijfs groep Geld- en Effectenhandel van den Algeimeenen Bend Mer- ourius, voor de eerste maal in ons land een nationaal congres van bank- en effectenbedienden worden gehouden. In de middagzitting, welke om half drie aanvangt, spreekt prof. dr. F. A C. Keesing, raad-advi seur bij het Ministerie van Fi nanciën, over „Het principe, den opzet en de uitvoering van de geldsaneering." Dinsdagavond is de Volendam le Tandjong Priok gearriveerd met 2200 man van de derde in- fanterie-brigade van de 7 Dec.- divisie, 100 man van de lucht strijdkrachten. een detachement koninklijke marechaussee en de Prins Bernhardkapel. De troepen werden bij hun aankomst be groet door generaal majoor Durst Britt en generaal majoor Kengen. Het voornaamste, dat A. Loos, ex-directeur van het Gew. Arbeidsbureau ten laste was gelegd, was, dat hij in zijn functie' de benoeming van de N.S.B.-ers Pietersma en Ha- megem had gedaan; hij was vanaf '35 lid en in '44 propa gandaleider van de N.S.B. Hij voerde aan, dat de aanstelling van de N.S.B.-ambtenaren geschied was door den Fach- bcrater, die hem als directeur gewoonweg negeerde. Er waren tal van dechargeeren- de verklaringen, die ten gunste van beschuldigde waren en zijn verdediger, Mr. Bruch uit Haar lem betoogde, dat besch. menig jongeman uit Duitschland had we ten te houden, weshalve hij aan drong op clementie.... Een tragicomedie noemde Mr. Dr. Berkhouwer het volgende geval; en hij had het er goed mee getypeerd. Johanna Jon- gejan geb. Roecoert had een zoon, di N.SiB.-er geworden was; zij I hield zielsveel van hem en in den tijd dat er over bijltjesdag gespro ken werd, maakte een angstpsy chose zich van haar meester en ze ging brieven schrijven naar „de soldaten van de N.S.B.", waarin zij al haai; buren en kennissen, die haar vanwege het N.S.B.-schap van haar zoon steeds kwalijk be jegenden, met naam en toenaam als anti kwalificeerde, onder ver melding van diverse omstandig heden. zooals het niet-inleveren van fietsen, radio's en het hebber, van onderduikers. Gelukkig voor haar was er bij de posterijen een ondergrondsche werker, die alle verdachte correspondentie onder schepte; zoo ook haar verraderlijke brieven. De Tribunaal-president deed vergeefsche pogingen zich ver staanbaar te maken; hard schreeu wen hielp niet, doch haar echtge noot wist zich, naast haar op een stoel, vak voor den president ge zeten, met enkele gebaren en mondbewegingen verstaanbaar te maken en kon aldus als tolk fun- geeren. Mr, Berkhouwer veronderstelde, dat zelfs de meest-fanatieke land- wachter niet op dergelijk geschrijf zou reageeren; overigens nogal een lichtvaardige veronderstelling. Hij bracht hulde aan den post ambtenaar Balder die de brieven onderschept had en wees er voorts op, dat zijn cliënte een geestelijk- debiel persoon was, die in Duin en Bosch op de ziekenzaal ver blijft. Een goede landwachter Het lijkt een contradictio in ter minis; het woord landwachter heeft zoo'n hatelijken klank gekre gen dat het niet te combineeren lijkt met het adjectief „goed". Maar was er ook niet een goede moordenaar? De bollenkweeker J. Twisk uit Egmond was het volgende licht geval, dat, evenals de vorige, af gaande op de tenlastelegging, een zwaar geval leek. Hij was door het lezen van nationalistische lectuur in '35 lid van de N.S.B. geworden. In '41 meende hij lid van Agra risch Front, later Landstand, te moeten worden, hij werd „boe renleider", interesseerde zich voor de S.S., meende later "zich te moeten melden als hulp-polit-ie en ging uit zucht naar avontuur eens Een Grieksch verzoek tot wij ziging in de Grieksch-Bulgaar- sche grens is ter kennis van de Groote Vier gebracht De eischen beperken zich tot een gebieds uitbreiding van 950 km2 en 45.000 inwoners, van wien de helft bovendien reeds tot de Vredesconferentie het verzoek gericht had „van de Bulgaaxsche heerschappij bevrijd te worden". Een voorbeeld ter navolging. Een vischconservenfabriek te Makkum stelde als Kerstgeschenk voor het Friesche Vrijwil lig ersbataljon op Java een 800-tal blikjes paling beschikbaar. De tractatie wordt voor verzending gereed gemaakt. A.N.P. P. een kijkje nemen bij de Oost compagnie. De President vond, dat hij het avontuur beter in Westelij ke richting had kunnen zoeken. De laatste maanden was hij hulpland- wachter. Intusschen had hij al zwaar geboet voor zijn politieke vergissing; zeven maanden cel straf en acht maanden kampleven heeft hij al achter den rug. Dat hij politiek fout was geweest, had hij al vóór de bevrijdingerkend; uit alles echter bleek, dat hij geen mensch en geen kip kwaad heeft gedaan en bij de Egmondsche be volking goed staat aangeschreven. Op zijn bedrijf werd tijdens den oorlog niets zwart verkocht en als hij iemand kon waarschuwen, die bij paarden- of autovordering ge vaar liep, liet hij dit niet na. Schriftelijke verklaringen be vestigden dit; zelfs de wachtmees ter Snoek van de Rijkspolitie leg de in dit opzicht een gunstige ver klaring af. De vrouw van besch., die evenals haar kinderen tot de politieke tegenstanders van haar man behoorde, maakte een zeer sympathieken indruk en bevestig de, dat haar man reeds vóór de bevrijding tot ander inzicht was gekomen. Zij en haar kinderen zouden niets liever willen, dat de vadfer weer spoedig in het gezin zou terugkeeren en Mr. Leesberg ondersteunde dit verzoek, wijzen de op de straf, die zijn cliënt al had ondergaan en op het feit, dat het echtpaar binnenkort 25 jaar getrouwd is. Niet met het oog op een bruiloft, maar om het gezin weer te hereenigen, drong PI. aan op clementie. Jodenhuizen gekocht Tenslotte stond J. B. Ackerman terecht; hij was vanaf 1934 lid van de N.S.B. geweest; had het diplo ma van verdienste wegens 10-jarig lidmaatschap verkregen; had met VOVA gecolporteerd en had twee Jodenhuizen in de Lyceumstraat gekocht voor 11.700.Toen hij na Dollen Dinsdag op hoog bevel van Mei Schuurman naar het Oos ten des lands moest eclipseeren en daar nergens onderdak kon vin den, wierp hij zich in de armen van de Landwacht, om maar een dak boven zijn hoofd te hebben. Hij zei tenminste, dat hij aldus noodgedwongen landwachter was geworden; een heele tamme, zon der functie; hij moest alleen maar wat fietsen repareeren. Besch. gaf alles toe en zijn verdediger mr. Scholten vroeg clementie. In verband met de in de V.S. door de K.L.M. verrichte bestel ling van 7 Lockheed-Constella tions voor transatlantische vluch ten en 12 andere passagiersvlieg tuigen, die in den zomer 1947 gereed zullen zijn, voorspelt de Evening Standard, dat de KLM een geduchte concurrent van Engeland zal zijn op de Euro- peesche en transatlantische lucht lijnen. Indonesië behoort tot de landen, die uitgenoodigd zijn tot bijwoning van de „Pan- Azië"-conferentie, welke in Februari a.s. in New-Delhi zal worden gehouden. De leider van de Britsch-Indische dele gatie van de voorloopige in ternationale conferentie voor handel en werkgelegenheid der Vereenigde Volken te Londen, de heer Nehru, heeft ver klaard, dat de conferentie een algemeene gedachtenwisseliing over vraagstukken van econo- mischen, socialen en culturee- len aard ten doel heeft. Hoe wel er naar gestreefd wordt het gevoel van eenheid der Aziatische landen te verster ken, is aan deze conferentie elke gedachte aan blokvorming vreemd, aldus de heer Nehru. Funclionarissen van het mili taire bestuur in Duitschland' hebben op een persconferentie te Dusseldorf meegedeeld, dat de stad nog slechts voor 3% dag brood voorradig heeft. Gisteren konden de broodbonnen al niet in alle bakkerswinkels worden gehonoreerd. De positie is in dé provincie Noord-Rijn-Westfalen, waarin 't Ruhrgebied lig, slechter dan in de rest der zone, aangezien deze provincie meer afhankelijk is van import. De dagelijksche be hoefte van de provincie is 4900 ton, waarvan 'slechts 1200 ton door binnenlandsche -oorraden kan worden gedekt Captain Christopher Soames van de Goldstream Guards, wiens verloving met de jong ste dochter van Winston Churchill, Mary, bekend is gemaakt. Capt. Soames werd gefotografeerd in den boot trein, op weg naar Parijs, waar hij zijn functie alsassistent militaire attaché aan de En gelsche ambassade zal her vatten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 4