WILLEM BARENDSZ" nadert den Equator Joris Voetangel in de Jacht door New-York Nieuw NoordhollandscH Dagblad De man, die Musserf aan z'n hooiberg hielp VIJANDSCHAP UIT GRENSCORRECTIES Pasteur-herdenking ZEVEN EEUWEN DOMINICANEN IN LEEUWARDEN Alles wel aan boord REDDINGMIJ BESTAAT 122 JAAR Een roemrijk verleden Birma eischt volledige vrijheid QiiOufaittenieiuju-i J DONDERDAG 14 NOVEMBER 1940 5 De opening van het Engelsche parlement werd met het ge bruikelijk ceremonieel door den koning verricht. Yeomen of the Guard in hun schilderachtige costuums, staan opgesteld voor inspectie voor de parlementsgebouwen in Londen. Reuter P. Een extra avondzitting van het Utrechtsche Tribunaal was noodig om helderheid te bren gen in de booze rol, die de be kende oud-voetballer Tonny Kessler tijdens de bezetting heeft gespeeld. Vanaf 1934 was Kessler lid geweest van de N SB en hij was de man, die als Mussert's adjudant den „lei der" in Mei 1940 geholpen had aan een schuilplaats. Op 10 Mei 1940 belde Mus- sert 's morgens om tien uur bij Kessler's woning te Bussum aan. Hij zeide bang te zijn voor molestatie van de zijde van het Nederlandsche publiek en verzocht om een schuilplaats. Vanuit zijn woning, recht te genover de kazerne gelegen, heeft Kessler toen Mussert in een boerderij in de naaste om geving voor vijf dagen onder dak bezorgd. Voorts had Kessler zich nog verdienstelijk gemaakt als or ganisator van Mussert's lijf wacht. De verdediger noemde Kessler, politiek gesproken, een kind en vroeg alleen een verbeurdverklaring. Dr. Rudolf Amelunxen, mi nister-president van Noord- rijnland-Westfalen, een der staten van de Britsche zone in Duitschland, heeft op een bijeenkomst van het provin ciale parlement te Dusseldorf verklaard, dat zijn regeering een protest had uitgebracht tegen de Nederlandsche aan spraken op Duitsch grondge bied en mijnconcessies, aldus meldt de Britsche Nieuws dienst in Duitschland. „Elke afstand van gebied in 't Wes ten zou slechts vijandschap tusschen de volkeren veroor zaken," verklaarde hij. Ter-gelegenheid van de her denking van Pasteurs sterf dag zullen in Frankrijk van 18 tot 25 November plechtig heden en bijeenkomsten plaats vinden, waarbij verschillende buitenlandsche geleerden zui len-spreken, o.a. prof. Kluyver uit Nederland. Het Instituut Pasteur te Parijs is het mid delpunt van alle feestelijkhe den. De namen van vele Friesche dorpen wijzen er op, dat voor vele eeuwen Friesland het land der kloosters is ge weest. Men vond er in de vroege middeleeuwen Bene dictijnen, Cisterciënsers, Pre- monstratensers, later ook de bedelord.en. Omstreeks het einde der 13de eeuw kwamen de paters Domi nicanen naar Leeuwarden en stichtten er een klooster, dat later bekend werd onder den naam Jacobijinenklooster Nadat het in 1392 grootendee'ls door brand verwoest was, verrees het in nieuwen luister. Tijdens d'e Hervorming werden de paters verdreven, dooh toen alles weer rustig was kwamen zij terug en vestigden zich iin een ander stadsdeel. In 1850 kwam er een parochiekerk, in 1937 verrees een tweede Dominicanerkerk. Met groote plechtigheden werd de herdenking van het zevende eeuwfeest van de vestiging der Dominicanen in de stad Leeu warden Zondag gevierd. de beste soort koffie en thee juffrouw De Gruyter's Roodmerk het fijnste dat er is en niet duurder dan elders. Integendeel voordeeliger door de 1Q°/o korting 723 (Adverten'ie) De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Ba- rendsz" seint: De drijvende traanfabriek vaart thans langs Madeira met een snelheid van goed tien mijl per uur. De ma chine draait schitterend en al les is wel aan boord. De dok ter maakt tot nu toe een ple zierreisje en we zullen hopen dat het zoo blijft. Een eerste evenement maakten we mee, toen de jagers AM 1, 2 en 5 zich in open zee op 100 mijl af stand van de kust aan het moeder schip vastmaakten en olie en wa ter overnamen. Waschgoed werd overgegeven en proviand ingesla gen. Nu varen zij verzadigd naast ons. Het is een knap stuk zee manswerk geweest! Het is een prachtig gezicht onze „kinderen" zoo hun aanhankelijkheid te zien betuigen en wij als'„moeder" voe len ons blij en gelukkig, wetende te behooren tot het groote wal- vischexpeditiegezin, waarvan wij hier voor de eerste maal de mani festatie meemaakten. Want weliswaar zijn niet alle vangschepen aanwezig, maar het is een heele geruststelling te we ten, dat zij ons niet vergelen en onze nabijheid zoeken, De jagers AM 6, 7 en 8 stoomen n.l. met slechts vier dagen vertraging ons achterop en juist ontvingen wij bericht, dat de jagers AM 3 en 4 rechtstreeks uit Montevideo be houden in Kaapstad zijn aangeko men. Daar zullen wij hén begroe ten en zal het gezin heelemaal compleet zijn. De „Walvischcourant" is een graag gelezen blad. De bemanning wordt op deze wijze dagelijks op de hoogte gehouden van het we reldnieuws, dat wij radiografisch ontvangen. Natuurlijk hebben we met ruimtegebrek te kampen, VRIJDAG 15 NOVEMBER HILVERSUM I 301 M: 7 00 en 8.00 Nieuws; 8.20 Operaprogramma; 9.30 Werken van Johann Sebastiaan Bach; 10.20 de Regenboog'; 12.00 Gezelschap voor oude muziek; 12.35 Skymasetrs 13.00 Nieuws; 14.00 Kookkunst; 1520 Gram. muziek; 16 00 Eddy Walis; 17.00 Accordeonband; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned Strijdkr.; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.45 Dansmuziek v. Vroeger en nu; 23.00 Nieuws. HILVERSUM II 7.00 en 8.00 NieuTs 8.15 Pluk.den dag; 9.50 Gram. muz.; 12 03 Per Favore kwartet 12.30 Lunch concert gr. pi.; 13 00 Nieuws; 13.15 Vibrafoonorkestfc 14.00 Darius Mil- haud; 15.00 Voor de vrouw; 16-45 Gram. muziek; 18.00 Metropole ork.; 1900 Nieuws; 19.45 Kath. Middenst. bond; 21.00 Naar Artis; 21.20 Bra. bantsch Radio cabaret; 22.00 Nieuws; 23.00 Klaas' van Beeck. maar twee bladen gestencild nieuws geven voldoende stof voor conversatie en ik zou er wel een piccolo bij kunnen gebruiken om de kranten uit te venten. Behalve de avondwijding, die door onzen dominee wordt' ver zorgd, wordën er lezingen en film. vertooningen gehouden, zoolang we niet op de walvisch kunnen ja gen, afwisseing genoeg aan boord. Ook de winkelier heeft niet t6 klagen over belangstelling. Het is een komen en gaan van klanten, die vrijwel alles kunnen krijgen, wat bet leven veraangenaamt, van borstrokken (die we nog niet noodig hebben, maar straks in de kou des te meer) tot cigaretten toe. En om de bonnen behoeven we ons niet bezorgd te maken, al past de winkelier een eigen distri butie-systeem toe, zoodat niemand bevreesd behoeft te zijn bij ande ren achter te worden gesteld. Het is prachtig weer. De stem ming is uitstekend en bij het na deren van de evenachtslijn wacht ons het groote feest: Neptunus begint zijn baard al te kammen! Deze week herdenkt de Noord. Zuid-Hollandsehe Redding-Maat schappij het feit, dat zij 122 jaar geleden werd opgericht. In deze jaren werden 7100 schipbreukelingen gered, cTie op onze gevaarlijke kusten met hun schepen gestrand waren Van Scheveningen tot Rottum, meroog worden door de Maat schappij 25 reddiingstations be heerd. Een vloot van 22 motor- reddingbooten en 6 roeiredding- booten ligt dag en nacht gereed om op het eerste noodsein, be mand met vrijwilligers, uit te varen. Nimmer werd tevergeefs een beroep op deze menschen- redders gedaan. Het is dus rede lijk, dat zij op hun ouden dag een goede verzorging genieten. Daartoe heeft d'e maatschappij een fonds gesticht, waarin men gelden voor dat doel kan storten. De minimum-contributie is f 3. per jaar Men kan storten op gironummer 26363. De Birmaansche anti-fascisti sche volksbond voor vrijheid, welke de meerderheidspartij is in de huidige interim-regeering, heeft van Gr. Brittannië een ver klaring geëischt, dat Birma; in 1947 algeheele vrijheid zal genie ten Voorts wordt gevraagd om verzekering, dat in Januari 1947 1de huidige uitvoerende raad van den gouverneur zal zijn omgezet in een nationale regeering. 26. De kapitein van de motor boot, die het schieten hoorde, vroeg ongerust; „Wat is er aan de hand, Joachim?" De matroos keek achterom en riep opgewonden uit; „De po- litite vuurt op ons vanaf de brug, kapitein!" „Drommels, dan hebben ze ons toch in de kieren gekre gen!" zei hij en gaf vol gas. Het waren riviersmokkelaars, die al een even kwaad geweten hadden als de heer in de mooie, lange zwarte jas, die achter hun volgbootje hing, doch dien ze nog steeds niet hadden ge zien. Zij waren er van over tuigd dat de politie het op hen gemunt had en probeerden daarom zoo snel mogelijk uit de buurt van de brug te komen. Wapenstilstandherdenking in Londen. Tijdens de traditio- neele plechtigheid bij den Cenotaph in Whitehall, welke door de Engelsche Koninklij ke familie werd bijgewoond, onthulde de koning een pla quette, welke aan het ge- denkteeken is aangebracht ter herinnering aan den tweeden wereldoorlog. Een overzicht tijdens de plechtigheid. A.P. P. AANVULLING BONNENLIJST Voor de tweede helft van de 12de periode (10 t.m. 23 Nov.) 1946, geeft elk der volgende bonnen recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 (s'rook 2) 47-7 algemeen 750 gr. suiker boterhamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 1110 gr (is 5 potjes pindakaas 47-8 algemeen 125 gr. koffie 47.9 algemeen 50 gr. thee BONKAARTEN KD, KE 612 (si'roók 2) 48.6, 47-7 alg. 250 gr. suiker boterihamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 370 g;r. (ie 1 potje) 'pindakaas TABAKSKAARTEN T 58 2 rants, tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, indien voorradig, pindakaas koopen Het betreft hier ruiming van een beperkt res ant. Op bovenstaande bonnen kan met ingang van Vrijdag 15 Nov. a.s, worden gekocht.- Dit was natuurlijk net wat Jud Perolt zoo graag wilde en daarom hield hij stevig aan 't kleine bootje vast, terwijl de kogels al verder en verder van hem af in het water sloegen. „Misschien heb ik toch nog geboft", mompelde de bende leider in zichzelf, „maar het moet toch niet te lang duren, want mijn armen houden dat niet meer uit."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1946 | | pagina 5